بام سبز :

شما فکر می کنیم که با صنعتی شدن شهرها و زندگیمان کم کم از طبیعت و نعمتهایش دور می شویم.
ولی با ایده هایی می توان به بهبود زندگیمان در کنار طبیعت یاری کنیم.فضای سبر در پشت بام سبز(روف گاردن) یکی از این کانسپت های زیباست.

اجرای بام سبز یا روف گاردن

جهت اجرای فضای سبز روی بام (روف گاردن)به چند فاکتور اصلی باید توجه کنیم:

ابتدا میزان وزنی که روف گاردن به پشت بام وارد می کند را باید مورد سنجش قرار داد .اگر در این امر کم توجهی کنیم به بام آسیب زیادی وارد می شود.
مرحله بعد عایق کاری مخصوص روف گاردن است تا برای سقف مشکلی ایجاد نشود.

مراحل طراحی:

قدم به قدم با اصول طراحی پیش می رویم.

قدم نخست:

دقت به مسیرهای رفت و آمد است.مسیر اصلی را با کف سازی و قراردادن آلاچیق مشخص می کنیم.فضاهای دیگر را به آبنما و آتریوم که با قلوه سنگ تزیین می شود اختصاص می دهیم.
مرحله آخر دلنشین و جذاب کردن محیط با استفاده از وسایل و گیاهان برای درک بهتر فضا می باشد.

قدم دوم :

کاشت گیاهان متناسب با مو قعییت جغرافیایی منطقه است.این شرایط شامل روشنایی ،باد غالب ،آب و هوا و… که در دیزاین پشت بام سبز باید مورد توجه قرار داد.باید به این موضوع هم توجهداشته باشیم که از گیاهان قوی به شرایط پیرامون در پشت بام خیلی بیشتر استفاده کنیم.ولی اکنون با توجه به کمبود منابع آب و صرفه جویی میبایست از روشهای اتوماتیک در این موضوع بهره گرفت و این در رشد صحیح و سریع گیاه نیز امر مهمی به شمار میرود.

اصول پشت بام سبز

بام سبز هوایخانه را در فصل تابستان لطیف تر می کند و میزان مصرف انرژی درفصل زمستان را به طور چشمگیری کاهش می دهد.اگر علاقمند به نصب و اجرای آلاچیق هستید به نیرو و انرژی باد توجه کنید.از آلاچیقبا مصالح چوبی برای پشت بام استفاده کنید.به مقاومت گیاهان و گل ها در برابر انرژی باد و روشنایی آفتاب دقت کنید.

آخرین پروسه بعد از اجراکردن همه مصالح ا نگهداری از اینچنین فضایی بویژه گیاهان می باشد.

مطالب بیشتر را در منابع خارجی زیر می توانید جستجو کنید :

wikipedia

science