برگشت به دکوراسیون
مشاهده فیلم بعدی

طراحی دکوراسیون داخلی در حال حاضر تبدیل به یک نیاز شده. علاوه بر ذات زیبایی دوست انسان ،داشتن یک دکوراسیون با نهایت هارمونی و تناسب از به هم ریختگی روانی انسانها جلوگیری می کند.بنابراین می توان گفت رشته طراحی دکوراسیون داخلی امروزه به یک رشته تخصصی تبدیل شده و در این مقاله ما می خواهیم قوانین مهم  طراحی دکوراسیون داخلی را برای شما بیان کنیم.

برای شروع یک طراحی حرفه ایی چیکار باید کرد؟

چطور می توایم یک طراحی حرفه ایی داشته باشیم ؟

نقطه شروع یک طراحی کجاست؟

چرا طراحی که من انجام دادم زیبا و دلنشین نیست؟

شاید این سوالات برای خیلی از دانشجویان و یا افرادی که تازه شروع به کار در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی کردند پیش آمده باشد. تیم طراحی دکوراسیون داخلی خانه  معمار در این آموزش به شما پاسخ می دهد.

نقشه ویلایی |نما مدرن |پلان ویلایی مدرن سه طبقه30×10

حس زیبا شناختی در طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی فقط با داشتن دانش در این زمینه امکان پذیر نیست.برای داشتن یک طراحی دکوراسیون داخلی به سبک مدرن، طراح باید دارای یک حس زیبایی شناختی قوی باشد.

اما چطور ؟

برای شروع لازم است شما حداقل روزی 500 الی 600 عکس مخصوصا در شبکه های اجتماعی مشاهده کنید.مثلا در مورد میز تلویزیون و یا کابینت آشپزخانه سرچ کرده و عکس های مختلفی از این موضوع را مشاهده می کنید.آنها را در کامپیوتر خود ذخیره می کنید ;سپس از بین آنها بهترینها را انتخاب کرده و مابقی را حذف می کنید.

دیدن عکس چه کمکی به شما می کند؟

اتفاقی که می افتد این است که شما در روز اول 500 عکس را انتخاب می کنید و ذخیره می کنید.اما خیلی جالب است که در روز دوم اگر بخواهید دوباره عکس بگیرید;با وجود زیاد بودن سایت ها نمی توانید 500 عکس را انتخاب و ذخیره کنید. قطعا این تعداد به حدود 300 عکس می رسد و در روز های بعد که بخواهید عکس سرچ کنید این تعداد به 200 عکس می رسد. به مرور زمان تعداد عکس هایی که مورد پسند شما قرار می گیرد و آن را انتخاب و ذخیره می کنید،کم می شود.
کم شدن این تعداد عکس هایی که مورد پسند شما قرار می گیرد بی دلیل نیست.

علت کم شدن تعداد عکس انتخابی

دلیل کلی این موضوع این است که ناخوداگاه حس زیباشناسی در ذهن شما فعال شده است; شما آن نقشه ها و عکس هایی که در روز اول می پسندیدید امروز دیگر نمی پسندید.این ناخوداگاه باعث می شود که شما بهترین ها را انتخاب کنید .اگر این قضیه به مرور تکرار شود قطعا شما وقتی در سایت های مختلف صبح تا ظهر سرچ می کنید; بیشتر از دو تا عکس را نمی پسندید;چون ناخوداگاه این موضوع بر ذهن شما تاثیر می گذارد و باعث می شود حس زیبا شناسی در ذهن فعال شود.
پس این تمرین ،برای هر طراحی لازم است.

بازسازی ساختمان قدیمی

مراحل پروسه طراحی دکوراسیون داخلی

برای شروع یک طراحی دکوراسیون داخلی باید چه مراحلی طی شود؟

1) برداشت از محل

 لازم است شما برداشت میدانی داشته باشید و از تمام شمای داخلی ساختمان و ابعاد و اندازه ها برداشت و عکس تهیه کنید.

یه مسئله مهم! 

باید دقت داشته باشید در برداشت اندازه جهت طراحی دکوراسیون ،مجالی برای مصالح رویه دیوارها در نظر بگیرید.

همچنین!

ابعاد خالص و نیاز کارفرما برای میزان کف سازی ;یعنی میزانی که کف ساختمان بیاید پایین بیاید و میزان کنافی که از سقف  پایین می آید ; حتما در نظر بگیرید.در نهایت فرایند طراحی را شروع کنید.

2) انتخاب طراحی برای هر دیوار

شما باید پلان ساختمانی را در که در محیط برداشت کردید; در نظر بگیرید و به صورت شماتیک و یا بر روی همان نقشه ای که برداشت کردید برای همه دیوارها، راهنما و لژن تعیین می کنید و دیوارها را شماره گذاری می کنید.به عنوان مثال:دیوار شماره ی 1،دیوار شماره ی 2  الی آخر
حالا شما برای همه ی دیوار ها باید طرح داشته باشید. برای پافتن ایده مناسب برای هر کدام از دیوارها باید شروع کنید و در اینترنت و یا کارهایی که دارید سرچ کنید و یک نمونه مناسب پیدا کنید.

در ابتدا کار شما یک سرچ کلی زدید ;ولی در این مرحله لازم است تک تک دیوار هایی را که شماره گذاری کرده اید جستجو می کنید;تا بادیدن تنوعی از عکسها بتوانید به ایده های نابی دست پیدا کنید.

3)مکان یابی المان ها

اولین نکته ای که در طراحی دکوراسیون داخلی باید در نظر بگیرید; این است که بدانید دیواری که می خواهید برای آن طراحی انجام دهید، برای چه کاری مناسب است.به عنوان مثال : برای قرار گیری تلویزیون مناسب است یا برای یک کار دکوراتیو ،یا اصلا برای طراحی یک شومینه مناسب است و یا حتی برای یک کمد دیواری و غیره….

بنابراین!

ابتدا لازم است جا و مکان یابی المان ها و جزئیات داخل ساختمان را تعیین کنید.سپس برای همه تجهیزات لازم در طراحی، پیش بینی جا و مکان مناسب انجام دهید .
جای شومینه ،تلویزیون ،کار دکوراتیو،جای پرده و پکیج ، رادیاتور بخاری و همه آیتم هایی که در ساختمان و پذیرایی شما این ممکن است وجود داشته باشد; را مشخص می کنید.
البته به تایید کارفرما نیز می رسانید .

میز تیوی چوبی

 مکان یابی تلویزیون

شما نمی توانید تلویزیون را هرجایی قرار دهید. نکاتی که در قرار گیری تلویزیون باید مد نظر قرار بگیرید اینها است :

تلویزیون نباید پشت به تابش نور باشد. اگر پشت تلویزیون نور باشد،وجود درخشندگی زیاد در اطراف تلویزیون خیرگی نور بوجود می آورد .

همچنین 

جلوی تلویزیون نباید مجاور تابش نور باشد.
اگر تلویزیون رو به روی نور باشد باعث می شود که نوری که از بیرون ساطع می شود به تلویزیون برخورد کند و شما تصاویر را خوب درک نکنید.

پس!

ما یک جبهه مخالف به نور برای جانمایی تلوزریون نیاز داریم.

زیباترین های دکوراسیون آشپزخانه

مکان یابی آشپزخانه

در آشپزخانه لازم است مکان یابی عناصر و تجهیزات دقیقا مشخص باشد.لازم است بدانید محل قرارگیری سینک ظرفشویی و یا تجهیزات پخت و پز شما در کجا قرار بگیرد .

طراحی دکوراسیون داخلی بلوار شهید بهشتی شمالی- 495-12 |خانه معمار

نکته مهم!

باید در نظر داشته باشید که در آشپزخانه حتما مثلث کار رعایت شود.یعنی محل قرار گیری سینک ظرف شویی و گاز و یخچال به صورتی باشد که کمترین انرژی را از خانم خانه بگیرد.

کابینت تلفیقی

همچنین!

لازم است در طراحی دکوراسیون داخلی جاهایی که در دید عمومی واقع شده است ازکابینت های کار استفاده نکنید و کابینت های سوپری در این قسمت طراحی شود;چرا که از لحاظ دیدگاه زیباشناسانه، ارتباط بصری قوی تری بوجود می آورد.
در آشپزخانه جز زیبایی کابینت ها ،زیبایی دیگری دیده نمی شود; یعنی کابینت یکی از عناصر زیبایی در آشپزخانه است.

بنابراین

در طراحی کابینت آشپزخانه در قسمت هایی که دید بیشتری وجود دارد بهتر است سوپری در نظر بگیریم و درون سوپری باید یخچال و فر قرار داده شود.

نکته دیگر!

سعی کنید در اجرای سوپری ها حتما در یک جاهایی پر و خالی وجود داشته باشد که یک مقدار فرم و شکل شما غیر منتظره و غیر قایل پیش بینی باشد. در قسمت هایی که کمتر درمعرض دید است میز کار در نظر می گیریم و سینک ظرفشوی، پخت و پز و ماشین ظرفشویی و لباس شویی قرار می دهید.

بازسازی ساختمان قدیمی آشپزخانه

توجه!!

 باید در کنار سینک ظرفشویی ،ماشین ظرفشویی قرار بگیرد; چون ماشین ظرفشویی و لباس شویی آنچنان ظاهر زیبا و قشنگی ندارند بهتر است در جاهای پنهان آشپزخانه قرار بگیرند; تا از لحاظ بصری دیدگاه بهتری داشته باشند.

نکاتی در طراحی کابینت آشپزخانه

در طراحی کابینت آشپزخانه دو تا مسئله باید در نظر بگیرید.

نکته اول :

قرار است در آشپزخانه ی شما از چه ابزار ها و تجهیزاتی استفاده شود.

دانستن این موضوع به این جهت است که اندازه و عرض و عمق تجهیزات مورد استفاده باید دقیقا مشخص باشد.بنابراین لازم است با کارفرما صحبت شود و امکانات و تجهیزات موجود و لازم سوال شود و در طراحی گنجانده شود.

دکوراسیون داخلی تجهیرات داخل کابینت

همچنین

یک سری ابزارهایی هست که در توی کابینت ها استفاده می شود مثلا جا قاشق چنگالی ،جای مواد شوینده ،جای روغن،جای سطل زباله و غیره که لازم است شما به تایید کارفرما برسانید و بعد در طراحی خود بگنجانید.

 نکته دوم :

یک سری استاندارد هایی وجود دارد که شما باید براساس آن استاندارد ها طراحی کنید.به عنوان مثال باید اندازه و ابعاد هود و یخچال و…. را بدانید. 

بازسازی ساختمان قدیمی آشپزخانه

یخچال در طراحی دکوراسیون داخلی

موضوعی که خیلی مهم است اینکه که در محل قرار گیری یخچال حتما عمق کابینتها را بیشتر بگیرید.
معمولا ما به وفور دیدیم که یک یخچال ساید را داخل کابینت قرار می دهند; ولی یخچال 10 الی 15 الی 20 سانتی متر از کابینت بیرون می زند و شکلی نازیبا به خود می گیرد .پس با گرفتن عمق بیشتر برای کابینت این مشکل حل می شود ;البته لازم است به اندازه قطر در یخچال،یخچال از کابینت بیرون باشد.

همچنین

در پشت یخچال باید مجالی برای عبور هوا و تخلیه ی هوا در نظر گرفته شود.

طراحی دکوراسیون داخلی دکوراسیون آشپزخانه

تجهیزات پخت و پز

در مورد تجهیزات پخت و پز در طراحی دکوراسیون داخلی لازم است ازبا کارفرما هماهنگ شود تا بدانیم کارفرما از چه تجهیزاتی استفاده می کند.دانستن این اطلاعات واجب است چرا که ابعاد و اندازه ها در طراحی اهمیت دارد.مثلا درمورد فر تو کار و فر جعبه ایی و یا گاز های صفحه ایی و تو کار ابعاد و اندازه ها متفاوت است.حتی گاهی دانستن مدل تجهیزات نیز مهم است چرا که ممکن است دارای ابعاد و اندازه های مختلفی باشند.

پس این نکات را به عنوان الفبای طراحی داخلی برای شروع کار باید در نظر بگیرید;اینها قوانین مهم در طراحی دکوراسیون داخلی حرفه ایی است.
پس از دانستن این نکات به سراغ ادامه پروسه طراحی داخلی ساختمان می رویم. 

مرحله سوم پروسه طراحی ترسیم اولیه

بعد از اینکه برای هرکدام از دیوار ها، طراحی در نظر گرفتید و طرح مورد نظر خودتان را پیدا کردید; براساس برداشتی که از زمین داشتید; دیوارها را به صورت پلان ترسیم می کنید و طرحی را که برای آن در نظر گرفتید ترسیم می کنید.
دقت کنید که ترسیمات هر دیوار را به صورت جداگانه انجام دهید.مثلا در پلان ضلع شماره ی یک و دیوار شماره ی یک را مشخص می کنید; برای تمام دیوارها براساس اصول گفته شده طراحی می کنید. سپس به تایید کارفرما می رسانید.
در صورت تایید شدن طرح را ادامه می دهید و در صورت عدم تایید ;دوباره تغییرات را انجام می دهید تا مورد پسند کارفرما قرار بگیرد.

مرحله آخر مدلینگ کردن پروژه

ترسیمات خود را برای رندر در 3d،اکسپورت می کنید; حجم پروژه را بالا می برید ; در کنار هم تنظیم می کنید ;در نهایت نور پردازی می کنید ; متریال می دهید ; مبلمان می کنید و در آخر پروسه ی رندر را تهیه می کنید.

پروسه طراحی دکوراسیون داخلی در یک نگاه

  • بازدید و برداشت از محل 
  • انتخاب طراحی هر دیوار 
  • ترسیم اولیه 
  • مدلیبگ کردن پروژه

یک نکته مهم!

فرایندی که تا اینجا بیان شد; در مورد جداره های ساختمان است. در مورد سقف شما باید وضعیت موجود در سقف را ببینید و تیرهایی که در سقف عبور کرده را مورد بررسی قرار دهید و طرح سقف را به صورت دستی ترسیم کنید; سپس آن را به صورت اتوکدی ترسیم می کنید و برای سه بعدی سازی آماده سازی می کنید.پس چیزهایی که برای مدلیلنگ نیاز است یکی پلانی است که برداشت کردید و سپس طراحی برای تک تک دیوار ها و بعد طراحی سقف است.

دلیل نیاز به دقت در مراحل طراحی داخلی قبل از مدلینگ

دلیل دیدن عکس های زیاد،صرفا به این دلیل است که شما به نوعی تجره کسب کنید; یا به عبارتی از تجربیات دیگران در این زمینه استفاده کنید;تا در نهایت کاری با کیفیت انجام دهید .بنابراین اگر عکس دیده نشود و تجربه کافی نداشته باشید; طرحی بدون کیفیت می شود و مورد پسند کارفرما قرار نمی گیرد و زحمات شما به هدر می رود.
از طرفی از آنجا که مرحله مدلینگ کردن یا همان تری دی  که با نرم افزار طراحی دکوراسیون داخلی انجام می گیرد; پروسه زمان بری است، بهتر است یک کار بدون نقص انجام شده باشد تا نیاز به دوباره کاری نباشد.

ختم کلام!

 این آموزش طراحی دکوراسیون داخلی که برای شما عزیزان مهیا شده; شروع خوبی برای کسانی که واقعا تجربه ی کافی در زمینه طراحی داخلی منزل ایرانی ندارند.
قطعا یک زمان می رسد که شما آنقدر تجربه کسب کردید که خود دکترین معماری و دکوراسیون داخلی بدست می آورند. آنجا دیگر نیازی نیست به دنبال دیدن عکس و غیره باشید.شما با دیدن پروژه برداشتی به راحتی مکان یابی کرده و بهترین مکان ها برای تجهیزات را تشخیص می دهید. می دانید که چگونه و کجا باید تلویزیون قرار دهید و یا فرم ال سی دی چطوری باید باشد و یا جا و مکان کفش کن کجا باشد و ابعاد و اندازه ی کفش کن چه طوری باشد.. سایر موارد

گالری چیدمان دکور پذیرایی

خانه معمار پیبشنهاد می کند; از نقشه های آماده  که بعضی به همراه فایل کامل نمای ساختمان و دکور داخلی ارائه شده دیدن فرمایید.

  نقشه ساختمان دوبلکس به همراه فایل کامل نما و دکور  

دکور ساختمان سه طبقه در آپارات 

امتیاز به این محصول (5 / 1)
به نظر می رسد که شما نوتیفیکیشن را مسدود کرده اید!