دکوراسیون داخلی پذیرایی ایرانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا دیزاین این بخش از منزل بر روحیه افراد بسیار تاثیرگذار است. از طرفی محل دورهمی خانواده های ایرانی پذیرایی است. بنابراین اکثر خانواده های ایرانی بر طراحی و چیدمان این قسمت از دکوراسیون منزل خود بسیار حساس هستند.هرچند امروزه طراحی پلان باز باعث شده است که تمام فضای خانه بهم وصل شوند و طراحی اتاق پذیرایی به تنهایی دیگر معنایی ندارد. در ادامه شما را با یکسری نکات طراحی زیباترین دکوراسیون داخلی پذیرایی ایرانی آشنا می کنیم. با بهره گیری از این نکات می توانید برترین دکوراسیون را برای پذیرایی منزل خود طراحی کنید.

دکوراسیون داخلی پذیرایی ایرانی

برای داشتن دکوری خاص و دلنشین برای پذیرایی خود با ما همراه باشید.

نکات طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی ایرانی

امروزه معماری اکثر خانه ها اعم از ویلایی و آپارتمان با دیگر منازل سراسر جهان تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. به عبارت دیگر با وجود تفاوت در فرهنگ، ملیت و مسافت های طولانی میان ملل مختلف، سبک زندگی تقریبا یکسانی بر همه مردم جهان مسلط شده است. ایرانی ها هم از این قاعده مستثنی نیستند. امروزه پیشرفت تکنولوژی و دسترسی سریع و آسان مردم به اطلاعات باعث شده است مردم جهان بیشتر با یکدیگر هماهنگ و یکرنگ شوند.

هماهنگی و یکسانی  را می توان در شکل ظاهری، طرز لباس پوشیدن، آرایش و حتی دکوراسیون منازل مردم آسیا، اروپا و آمریکا مشاهده کرد. اکثر افراد تمایل دارند ضمن به روز بودن، هویت ایرانی خود را حفظ کنند. این مساله می تواند در نحوه چیدمان وسایل منزل بیشتر خود را نشان دهد. همانطور که در بالا اشاره کردیم، اتاق پذیرایی یکی از عناصر مهم دکوراسیون منزل به شمار می آید. از آنجاییکه معماری منازل چندان ایرانی نیست، عناصر چیدمان نقش موثری در ایجاد دکوراسیون ایرانی خواهد داشت.

دکور داخلی ساختمان به سبک ایرانی

 سبک طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی ایرانی را می توان برای هر سبکی مثل مدرن یا کلاسیک استفاده کرد. استفاده از هر کدام از این سبک ها با توجه به سلیقه شخص، مدل وسایل و معماری منزل متفاوت است. امروزه طراحی دکوراسیون داخلی منازل ایرانی دچار یکسری تغییرات مدرن شده است. بنابراین طراحان دکوراسیون داخلی باید نکات و قوانینی را رعایت کنند.

دکور پذیرایی شیک و مدرن

طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی ایرانی باید امروزی و متناسب با نیازهای ساکنان باشد، بنابراین سبک ها و ایده های متفاوتی را می توان در خانه های ایرانی مشاهده کرد. در طراحی سبک مدرن برای اتاق نشیمن و پذیرایی از رنگ های خنثی مانند سفید و طوسی استفاده می شود. هر چقدر سبک دکوراسیون به سبک مینیمال نزدیک تر شود، تک رنگ هایی از قبیل سبز و آبی در کوسن ها مشاهده می شود. در این سبک از مبلمان با ظاهر و فرم ساده استفاده می شود. معمولا استفاده از پرده های ساده و رنگ خنثی به همراه آثار هنری، تابلوهای نامنظم، مجسمه ها و دکوری های خاص و مدرن در دکوراسیون داخلی پذیرایی ایرانی بسیار قابل رویت است.

سبک مدرن طراحی داخلی پذیرایی

رنگ های به کار رفته در دکوراسیون ایرانی

از ویژگی های مشترک دکوراسیون ایرانی می توان به رنگ های مورد استفاده از قبیل سفید، بژ و کرمی اشاره کرد. این رنگ ها بیشتر در رنگ دیوارها و مبلمان استفاده می شوند. رنگ های طلایی، یشمی، زیتونی، برنزی، صورتی چرک، سبز روشن و قهوه ای از دیگر رنگ های مورد استفاده در مبلمان، لوازم جانبی و تزئینی منازل ایرانی می باشد.

رنگ های به کار رفته در دکوراسیون ایرانی

مبلمان سلطنتی باشکوه زینت دهنده پذیرایی ایرانی

یکی دیگر از ویژگی های دکوراسیون داخلی پذیرایی ایرانی مبلمان سلطنتی است. مبلمان سلطنتی برای اتاق های پذیرایی و به شکل بوفه، مبل و کنسول به دکور خانه اضافه می شود. اسکلت مبلمان سلطنتی در رنگ های طلایی و قهوه ای در بازار موجود است. تمایل رنگ پارچه مبلمان سلطنتی بیشتر به سمت رنگ های خنثی  است به جرات می توان گفت مبلمان سلطنتی یکی از محبوب ترین سبک مبلمان در ایرانی ها به شمار می آید.

مبلمان سلطنتی باشکوه زینت دهنده پذیرایی ایرانی

از معایب مبلمان سلطنتی می توان به جنبه تزیینی و دکوری آن اشاره کرد. به عبارت دیگر این سبک مبلمان راحت نیست. همچنین مبلمان سلطنتی فضای بسیار زیادی را اشغال می کنند. بنابراین استفاده از این سبک مبلمان مناسب اتاق پذیرایی بزرگ است. وزن مبلمان سلطنتی سنگین می باشد و جابه جا کردن همیشگی آن ها امکان پذیر نیست. بهتر است مبلمان را در جای ثابت منزل قرار دهید. مبلمان سلطنتی بیشتر مناسب دکوراسیون های پرزرق و برق  است. موقع استفاده از این مبلمان باید با رنگ و الگوی پرده، فرش، دیوارها و سایر لوازم جانبی هماهنگی مناسبی را ایجاد کنید.

چیدمان متقارن ویژگی طراحی دکور به سبک ایرانی

از دیگر نکات مهم طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی ایرانی چیدمان متقارن مبلمان می باشد. چنین چیدمانی باعث ایجاد فضای رسمی خواهد شد. موقع چیدن لوازم دکوری و تزیینی هم باید تقارن را رعایت کرد. معمولا در طراحی های پلان باز قسمتی از پذیرایی با کمک مبلمان و قسمت دیگر توسط میز و صندلی های ناهار خوری تزیین می شود.

چیدمان متقارن ویژگی طراحی دکور به سبک ایرانی

نورپردازی عامل مهم در دکوراسیون

نورپردازی عاملی مهم و تاثیرگذار در دکوراسیون داخلی است اما در طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی ایرانی استفاده از لوستر های بزرگ و باشکوه بسیار مورد استفاده است. زیرا نور و روشنایی پذیرایی بسیار اهمیت دارد.البته توصیه می شود در انتخاب لوستر دقت داشته و لوستر مناسب دکوراسیون پذیرایی خود را انتخاب کنید.

نورپردازی در دکوراسیون

تلویزیون باید در نقطه کانونی پذیرایی قرار بگیرد. به طوری که همه افراد حاضر در سالن پذیرایی به تلویزیون دید داشته باشند. همچنین مبلمان به دلیل بزرگ بودن بهتر است در نقطه کانونی پذیرایی قرار بگیرد. بعد از چیدن مبلمان می توان با انداختن قالیچه ای زیبا در جلوی مبل ها دکوراسیون بسیار زیبایی را خلق کرد. از دیگر نکات طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی ایرانی استفاده از کاغذ دیواری جدید و زیبا است. قرار دادن عکس های خانوادگی و یا آثار هنری زیبا  هم می تواند در خلق فضایی دلپذیر موثر باشد.

دکور داخلی پذیرایی

 

ایده های جذاب  طراحی دکوراسیون داخلی را در خانه معمار مشاهده کنید.

عناصر ثابت اتاق پذیرایی ایرانی

همانطور که گفته شد از آنجا مه طراحی معماری ما در حال حاضر نشاتت گرفته ار معماری ایرانی نیست برای داشتن دکوراسیون داخلی به سبک ایرانی باید از عناصر موجود در فضا استفاده کرد.در زیر به معرفی عناصری می پردازیم که مختص دکوراسیون ایرانی است.

فرش ایرانی

یکی از عناصر ثابت اتاق پذیرایی ایرانی استفاده از فرش ایرانی است. وجود فرش ایرانی سبب احساس صمیمیت و شکوه خاصی به خانه می شود. فرش ایرانی با هر سبک دکوراسیونی چه مدرن و چه سنتی و هر رنگ و چیدمانی هماهنگ می شود. فرش ایرانی را می توان با هر نوع سبک مبلمان هم استفاده کرد. می توان فرش ایرانی را روی کفپوش یا موکت قرار دهید. همچنین فرش ایرانی را با زوایای مختلفی می توان در اتاق پذیرایی پهن کرد.

فرش یکی از عناصر دکوراسیون ایرانی

استفاده از گلیم در دکوراسیون داخلی پذیرایی ایرانی

از دیگر عناصر ثابت اتاق پذیرایی ایرانی گلیم ایرانی است. گلیم ایرانی به دلیل کاربرد زیاد و متنوع در دکوراسیون داخلی پذیرایی ایرانی استفاده می شود. گلیم ایرانی را علاوه بر کف اتاق پذیرایی می توان به صورت تابلو استفاده کرد. استفاده از گلیم ایرانی به صورت تابلو نمایی بسیار زیبا و سنتی به اتاق پذیرایی می بخشد.از دیگر کاربرد های گلیم استفاده به عنوان روکش مبلمان است که البته هزینه تمام شده مبلمان را بسیار بالا می برد اما نتیجه کار طرحی کاملا سنتی و البته ایجاد فضایی فوق العاده گرم و صمیمی است.

گلیم سنتی ایرانی

تابلو فرش ایرانی

از دیگر عناصر ثابت اتاق پذیرایی ایرانی تابلو فرش ایرانی است. استفاده از تابلو فرش ایرانی روح ایرانی را در فضای خانه پراکنده می کند. تابلو فرش های ایرانی بسیار متنوع هستند. تابلوهای آیات قرآن، دعا و مینیاتورهای زیبا از رایج ترین تابلو فرش های ایرانی  هستند. قبل از خرید تابلو فرش باید به رنگ، طرح و اندازه آن توجه ویژه داشته باشید. رنگ تابلو فرش باید با فرش کف سالن و سایر عناصر چیدمان هماهنگی داشته باشد. اندازه تابلو فرش باید با سایز اتاق پذیرایی متناسب باشد.

استفاده از تابلو فرش ایرانی

استفاده از لوازم دکوری ایرانی

از دیگر وسایل ایرانی مورد استفاده می توان به انواع ظروف نگارین ایرانی، رومیزی های سنتی، تخت و پشتی سنتی و میز کاشی سنتی ایرانی اشاره کرد. استفاده از این وسایل روح ایرانی را به اتاق پذیرایی اضافه می کنند. لازم به ذکر است که در دکوراسیون داخلی پذیرایی ایرانی فضایی برای پهن کردن سفره مهمان در نظر داشته باشید.

لوازم دکوری شیک

تزیین خانه با گلیم دستباف

دکوراسیون مدرن ایرانی

استفاده از فرش در دکور منزل

دکور پذیرایی کاملا سنتی

دکور داخلی به سبک سنتی

خانه ایی کاملا سنتی و ایرانی

دکورداخلی با طراحی سنتی ایرانی

لوازم دکوری در پذیرایی

دکور برای پذیرایی به سبک سنتی

مبلمان و فرش در دکور پذیرایی

فضای سالن پذیرایی شیک ایرانی

فرش در دکور داخلی

طراحی داخلی پذیرایی