آژانس خلاقیت خانه معمار
آژانس خلاقیت خانه معمار

بدون شناخت ابزارهای کابینت‌سازی، ساخت یک کابینت غیرممکن است! کابینت‌سازی در کنار مهارت و دقت، به ابزارهای برقی، دستی و ایمنی خاصی نیاز دارد. بدون این ابزارها امکان ساخت کابینت وجود ندارد؛ هرچند کابینت‌ساز بسیار ماهر باشد! در این مقاله به شما می‌گوییم ضروری‌ترین ابزار کابینت سازی چیست و کاربرد هر وسیله را نیز بررسی می‌کنیم. در پایان، شما با همه وسایل اصلی این شغل آشنا می‌شوید و قدمی بزرگ در مسیر کاری‌تان برمی‌دارید.

معرفی ابزارهای دستی برای کابینت‌سازی

اولین قدم برای شروع کابینت‌سازی به‌عنوان یک شغل، خرید لباس مناسب کار و ابزارهای دستی است. کابینت‌سازی یک هنر دستی محسوب می‌شود؛ از‌این‌رو قبل از شروع کار، باید با بررسی کردن قیمت لباس کار، یک گزینه مناسب برای خودتان بخرید و سپس با تهیه ابزارهای دستی زیر، کارتان را آغاز کنید:

 • متر: متر یکی از پایه‌ای‌ترین ابزارهای اندازه‌گیری دقیق طول، عرض، ارتفاع و ابعاد دقیق قطعات، در هر نوع کارگاه کابینت‌سازی است.
 • سوهان: انواع سوهان نرم، سخت، نیمه‌نرم و نیمه‌سخت، با تیغه‌‌ای فلزی و دسته‌ای چوبی یا پلاستیکی برای صاف کردن و یکدست‌سازی سطوح چوبی به کار می‌روند.
 • رنده: رنده نیز ابزاری برای صاف کردن سطح چوب است. انواع مختلف رنده‌های قاچی، پرداخت، بغل دو راهه، کنشکاف و… کاربردهای متفاوتی دارند.
 • اره دستی: در کابینت‌سازی، استفاده از اره‌ دستی برای برش‌های صاف و مستقیم ضروری است.
 • اسکنه: اسکنه یک ابزار تراشکاری دستی برای فرم‌دهی به چوب است. لبه پهن آن، روی چوب قرار می‌گیرد و با وارد کردن ضربه به دسته اسکنه، چوب فرم نهایی را می‌گیرد.
 • گوه: گوه ابزاری مثلثی شکل است؛ گوشه تیز آن بین دو قطعه کار قرار می‌گیرد و برای جدا نگه ‌داشتن و کنترل بهتر چوب به کابینت‌ساز کمک می‌کند.
 • چکش: چکش‌ها برای ضربه زدن به میخ‌، فشار دادن و جدا کردن قطعات استفاده می‌شوند.
 • پیچ‌گوشتی: پیچ‌گوشتی، ابزاری برای باز و بسته کردن پیچ‌ها است. پیچ‌گوشتی‌ها در انواع مختلف با سرهای گوناگون صلیبی، شیاردار و ستاره‌ای برای انواع خاصی از پیچ‌ها موجود هستند.
 • آچار فرانسه: آچار فرانسه، ابزاری قابل‌تنظیم، برای باز و بسته کردن مهره‌ها و پیچ‌های شش‌گوشه و چهارگوشه است. این آچار یک فک ثابت و یک فک متحرک دارد؛ بنابراین به پیچ‌ها و مهره‌ها با اندازه‌های مختلف متصل می‌شود.

همه این ابزارها در فروشگاه‌های فروش ابزار کابینت سازی موجود هستند. شناخت ابزارهای دستی مانند اره و آچار فرانسه، کاربردها و نحوه استفاده از آن‌ها اولین قدم در شروع مسیر کار است؛ اما ابزارهای برقی، کار شما را دقیق‌تر و سریع‌تر می‌کنند.

 

وسایل برقی؛ مهم‌ترین ابزار مورد نیاز کابینت سازی

هر وسیله برقی که در این بخش معرفی می‌کنیم، ابزار کابینت سازی بسیار مهمی است؛ این ابزارها انجام کارهای سنگین و سخت را سریع‌ و راحت‌ می‌کنند و دقت بالایی در برش‌کاری به شما ارائه می‌دهند.

 • دریل: دریل یکی از پرکاربردترین ابزارهای برقی برای سوراخ‌کاری چوب در هر کارگاه کابینت‌سازی است. این ابزار با دقت بالا، سوراخ‌هایی با اندازه‌های مختلف ایجاد می‌کند. دریل‌های چوب، معمولاً مته‌هایی مارپیچی با نوکی به شکل W دارند؛ این مته‌ها با سطح مقاومت کمتر، سوراخ‌هایی عمیق ایجاد می‌کنند.
 • اره عمودبر: اره عمودبر، ابزاری قدرتمند برای ایجاد برش‌های منحنی و دقیق در چوب است؛ این اره برای ساخت اشکال منحنی یا برش‌هایی که نیاز به دقت بالا دارند، مانند برش‌های دور قاب درب کابینت، بسیار مناسب است.
 • فرز: فرز یکی از ابزارهای برقی برای ایجاد برش‌های فرم‌دار، شیار و حفره‌های دقیق روی چوب است.
 • دستگاه پولیشر: این دستگاه برای صاف و براق کردن نهایی سطح چوب استفاده می‌شود. دستگاه پولیشر با داشتن یک دیسک یا پد که با سرعت بالا می‌چرخد، خراش‌ها و ناهمواری‌های روی سطح چوب را از بین می‌برد.
 • سمباده برقی: سمباده یکی از ابزارهای اساسی برای صاف کردن و آماده‌سازی سطح چوب قبل از رنگ‌آمیزی یا پوشش‌دهی است. سمباده لرزان دارای صفحه‌ای است که با لرزش سریع، به صاف و یکدست کردن سطح کمک می‌کند.
 • کمپرسور هوا: کمپرسور هوا به تامین انرژی مورد‌نیاز برای میخ‌کوب، منگنه‌زن، جلادهی و سمباده زدن سطح چوب و… کمک می‌کند. این دستگاه با فراهم کردن فشار هوای مورد‌نیاز، به کابینت‌سازان کمک می‌کند تا با سرعت و دقت بالا، اتصالاتی محکم و یکدست ایجاد کنند.

قیمت ابزار کابینت سازی برقی بیشتر از انواع دستی است؛ با‌این‌حال استفاده از وسایل برقی مانند فرز، دریل، اره و دستگاه پولیشر، دقت و سرعت انجام کارهای مختلف در کابینت‌سازی را افزایش می‌دهند، اما خطرهای خاصی نیز دارند. برای محافظت از سلامتتان، در بخش بعدی ابزارهای ایمنی ضروری را به شما معرفی می‌کنیم.

 

ابزارهای ایمنی؛ بدون این وسایل کابینت سازی کار را شروع نکنید!

کابینت‌سازی، همانند بسیاری از حرفه‌های صنعتی، مستلزم استفاده از ابزارهایی برای محافظت از سلامت شماست؛ اگر ابزارهای زیر را ندارید، کار کابینت‌سازی را شروع نکنید:

 • عینک ایمنی: قبل از شروع هرگونه کار کابینت‌سازی، باید عینک ایمنی به چشم بزنید. این عینک‌ها برای محافظت از چشم‌ در برابر براده‌های چوب، گردوغبار و سایر ذرات معلق طراحی شده‌اند.
 • گوشی‌های صداگیر: کار در محیط‌هایی با سروصدای بلند ماشین‌آلات، به مرور زمان به شنوایی آسیب می‌رساند؛ استفاده از گوشی‌های صداگیر مانند گوشی ایرماف سطح صدا را تا حد متعادل برای سلامت گوش، کاهش می‌دهند.
 • ماسک: استفاده از ماسک‌های تنفسی در کابینت‌سازی برای محافظت از دستگاه تنفسی در برابر ورود گردوغبار ناشی از برش و سنباده‌کاری چوب ضروری هستند. گردوغبار چوب حاوی مواد شیمیایی و ذرات ریز است و در صورت استنشاق طولانی‌مدت، به ریه‌ها آسیب می‌رساند و حتی موجب بیماری‌های تنفسی می‌شود.
 • دستکش‌های محافظ: دستکش‌ها نقش مهمی در محافظت از دست‌ دارند، به‌ویژه زمانی که با یک ابزار کابینت سازی تیز و برنده کار می‌کنید. دستکش‌های مقاوم به برش، به شما کابینت‌سازان این امکان را می‌دهند که با اطمینان بیشتری از دستگاه‌های برقی و تیز استفاده کنید.

استفاده از ابزارهای ایمنی در کابینت‌سازی یک توصیه نیست، بلکه یک ضرورت است. تجهیزات ایمنی مناسب به حفظ سلامت و ایمنی شما کمک و محیطی امن و سالم برای فعالیت فراهم می‌کنند.

 

تجهیزات ایمنی؛ مهم‌ترین ابزار مورد نیاز کابینت سازی

کابینت‌سازی یک فرایند پیچیده، نیازمند دقت، مهارت و استفاده از ابزارهای مختلف دستی، برقی و ایمنی است. ابزارهای دستی مانند متر، سوهان، رنده برای اندازه‌گیری دقیق و برش سطوح چوبی ضروری هستند. ابزارهای برقی مانند دریل، اره عمودبر، فرز و پولیش نیز نقش مهمی در افزایش دقت و سرعت کار دارند.

علاوه‌بر این، تجهیزات ایمنی مانند عینک، ماسک، دستکش‌های محافظ و گوشی‌های صداگیر برای محافظت از سلامت شما در محیط کار ضروری هستند. استفاده از انواع ابزار کابینت سازی برقی، دستی و ایمنی، بر کیفیت نهایی کار شما تاثیر به سزایی می‌گذارند.

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *