آژانس خلاقیت خانه معمار
آژانس خلاقیت خانه معمار

انتخاب رنگ مناسب برای اتاق خواب والدین، در داشتن آرامش پس از یک روز طولانی و پرمشغله نقش مهمی دارد. این انتخاب نیازمند توجه به اصولی مانند روانشناسی رنگ و هارمونی رنگ اتاق خواب است. رنگ‌های آبی، سبز، نارنجی و زرد به‌عنوان رنگ مناسب اتاق خواب والدین در نظر گرفته می‌شوندو شما باید باتوجه‌به ابعاد اتاق، میزان نور اتاق، سلیقه و روحیه خود از بین ‌آن‌ها انتخاب کنید. برای کمک به شما در انتخاب رنگ مناسب، به اصول انتخاب رنگ اتاق خواب و 4 رنگ مناسب با جزئیات بیشتری می‌پردازیم.

آشنایی با اصول انتخاب رنگ اتاق خواب والدین

برای انتخاب رنگ اتاق خواب، باید به چند اصل مهم توجه ویژه‌ای داشت. این اصول شامل انتخاب بر اساس روحیه والدین، ابعاد و میزان نور اتاق، روانشناسی رنگ و سلیقه شخصی می‌شود. این اصول را باید در انتخاب رنگ وسایل اصلی مانند سرویس خواب، دیوارها و پرده تا وسایل کوچک‌تر مانند اکسسوری و انواع روتختی در نظر داشت. در ادامه، اصول انتخاب رنگ اتاق خواب برای والدین را با جزئیات بیشتری شرح می‌دهیم.

انتخاب رنگ‌های مناسب روحیه والدین

با گذشت زمان، والدین ممکن است احساس شور و هیجان کمتری در زندگی خود داشته باشند. سایه‌های ملایم قرمز یا نارنجی به بهبود سطح انرژی و گردش خون کمک می‌کنند و بهترین رنگ برای اتاق خواب زوجین هستند. آبی ملایم، ارغوانی و بنفش سایه‌های رنگی هستند که بر خلق‌و‌خوی افراد تاثیر مثبت دارند. خرید یک روتختی دونفره شیک با رنگ‌های ذکرشده قطعا تاثیر بسیار مثبتی در روحیه والدین خواهد داشت.

زندگی والدین در مرحله آرامی قرار دارد و رنگ‌های گرم بهترین نقش را برای برانگیختن احساس امنیت و هماهنگی دارند. رنگ‌های ملایم طلایی، صورتی، خردلی، زرد و نارنجی گزینه‌های مناسب برای پررنگ کردن این احساسات هستند؛ همچنین جدیدترین رنگ اتاق خواب در نظر گرفته می‌شوند.

 

رنگ اتاق خواب را متناسب با اندازه اتاق و میزان نور انتخاب کنید

در اتاق‌های کوچک، از رنگ‌های روشن استفاده کنید؛ زیرا اگر دیوارها به رنگ تیره رنگ‌آمیزی شوند، اتاق خواب کوچک‌تر به نظر خواهد رسید. علاوه‌بر این، در اتاق‌های کوچک بهتر است تنوع رنگی کمتر باشد تا فضا شلوغ به‌نظر نرسد.

از طرف دیگر، میزان نور (طبیعی یا نور چراغ) بر درجه تیرگی رنگ تاثیر دارد. اینکه اتاق پنجره دارد یا نه و پنجره اتاق چقدر نورگیر است، حائز اهیمت است؛ هرچه نور اتاق بیشتر باشد، وسایل روشن‌تر و در اتاق‌های تاریک، رنگ‌ها تیره‌تر به‌نظر می‌رسند؛ بنابراین باید پیش از انتخاب بهترین رنگ برای اتاق خواب، تاثیر نور بر رنگ وسایل اتاق و دیوارها را بسنجید.

توجه به روانشناسی رنگ اتاق خواب

هر رنگ باعث برانگیختن احساس خاصی در افراد می‌شود. به‌عنوان‌مثال، قرمز باعث تحریک احساسات و ایجاد هیجان و تنش در فرد می‌شود و استفاده فراوان از آن در اتاق خواب مانع از فراهم شدن آرامش خواهد شد. در مقابل، رنگ گلبهی در اتاق خواب بزرگسالان فضایی کاملا آرامش‌بخش ایجاد می‌کند و بهترین رنگ برای اتاق خواب از نظر روانشناسی است.

انتخاب رنگ اتاق خواب هماهنگ با سلیقه شخصی

برای انتخاب رنگ اتاق باید به سلیقه خودتان توجه کنید. اینکه رنگ دیوار اتاق خواب مدرن یا کلاسیک باشد، به سلیقه شما بستگی دارد. مهم این است که در اتاق با رنگ دلخواه خود احساس آرامش داشته باشید. فقط چند نکته مهم مثل میزان نور اتاق، رنگ وسایل اتاق و فضای اتاق را در نظر بگیرید و سپس بر اساس سلیقه خودتان، رنگ اتاق را انتخاب کنید.

معرفی 4 رنگ مناسب اتاق خواب والدین

باتوجه‌به اصول انتخاب رنگ اتاق خواب و همچنین توجه به شرایط کلی والدین، رنگ‌های آبی، سبز، نارنجی و زرد را می‌توان رنگ مناسب اتاق خواب والدین در نظر گرفت. هر کدام از این رنگ‌های ویژگی‌های خاص خود را دارند و تاثیر مشخصی بر افراد می‌گذارند. در ادامه، تاثیر انتخاب این رنگ‌ها برای اتاق خواب والدین را شرح می‌دهیم.

۱. آبی؛ رنگی آرامش‌بخش در اتاق خواب والدین

آبی یک رنگ عالی برای اتاق خواب والدین است که احساس رضایت و آرامش را القا می‌کند. این رنگ یک انتخاب محبوب و مناسب برای فضاهای مشترک است؛ زیرا تقریباً همه افراد با آن احساس راحتی می‌کنند. رنگ آبی به آرامش ذهنی شما کمک می‌کند. حتی زمانی که استرس یا ناراحتی جسمی دارید، تماشای این رنگ حس بهتری در شما به وجود می‌آورد. شما می‌توانید باتوجه‌به سلیقه‌ خود و هارمونی رنگ اتاق خواب، از سایه‌های کم رنگ یا پررنگ آبی استفاده کنید.

 

۲. با رنگ سبز، طبیعت و تازگی را به اتاق خواب بیاورید

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که فضای بیرون و طبیعت را دوست دارید؛ رنگ سبز برای اتاق خواب‌تان انتخاب خوبی است. زیرا یادآور زمین و سرسبزی و بهار است. این رنگ احساس تازگی و گرما را منتقل می‌کند و می‌تواند به شما کمک کند با حس شادی بیدار شوید.

۳. کاهش تنش‌های روزانه با انتخاب رنگ نارنجی برای اتاق خواب

طبق روانشناسی رنگ اتاق خواب، رنگ نارنجی به آرامش و گرم شدن ماهیچه‌های بدن (که اغلب تنش دارند) کمک می‌کند؛ خصوصاً اگر کار بدنی سختی انجام داده‌اید. این رنگ شما را ریلکس می‌کند و همچنین به شما یاری می‌رساند تا خواب راحت‌تری در شب داشته باشید. اثر دیگر رنگ نارنجی این است که باعث ایجاد انگیزه می‌شود. نارنجی گرما و همچنین اشتیاق را حفظ می‌کند و می‌توانند اثرات یک روز بد را از بین ببرد و روح را تسکین دهند.

۴. ایجاد آرامش ذهنی با رنگ زرد در اتاق خواب

به نور خورشید و شادی یک روز تابستانی فکر کنید؛ متوجه می‌شوید زرد رنگی بسیار شاد و تحریک‌کننده است. در واقع سیستم عصبی را تحریک می‌کند و درعین‌حال به آرامش ذهنی کمک می‌کند.

افرادی که در اتاق‌های خواب با رنگ زرد می‌خوابند؛ تمایل دارند بیدار شوند و خواب کمتری دارند. حتی وقتی هوای بیرون سرد است؛ رنگ زرد احساس گرما و راحتی را در شما القا می‌کند تا از رختخواب راحت‌تر بلند شوید و روز خود را آغاز کنید.

رنگ زرد با افسردگی مبارزه می‌کند. برای کسانی که افسردگی دارند یا مضطرب می‌شوند؛ رنگ زرد یک راه‌حل عالی برای آرام کردن افکار مضطرب است. علاوه‌براین، اگر شما از آن دسته افرادی هستید که تمایل بسیاری به خوردن غذا در اواخر شب دارید؛ رنگ زرد در سرکوب اشتهای ناخواسته تاثیرگذار است.

بهبود روحیه والدین با انتخاب رنگ مناسب اتاق خواب

آبی، سبز، نارنجی و زرد گزینه‌هایی هستند که به‌عنوان رنگ مناسب برای اتاق خواب زوجین و والدین در نظر گرفته می‌شوند. برای خرید دکوراسیون اتاق خواب والدین باید سایه‌های مناسب این رنگ‌ها را باتوجه‌به سایر عناصر دکوراسیون اتاق انتخاب کرد؛ بنابراین در زمان خرید باید به مراکزی مراجعه شود که تنوع بالایی در رنگ و طرح محصولات خود دارند. صفاهوم یکی از این مراکز است که منسوجات خانه و آشپزخانه، کالای خواب و حمام، وسایل دکوراتیو و لوازم جهیزیه را در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف عرضه می‌کند. شما می‌توانید هم به‌صورت آنلاین از این فروشگاه خرید کنید هم به شعبه‌های فعال آن در شهر اصفهان مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *