آژانس خلاقیت خانه معمار
آژانس خلاقیت خانه معمار

ایجاد نم و رطوبت بر روی دیوار گچی یک معضل است که کمتر کسی با آن روبرو نشده. تحت این شرایط علاوه بر چاره‌اندیشی برای رفع این مشکل، باید درصدد پیداکردن علت به وجود آمد نم و رطوبت نیز باشید. چرا که در صورت رفع عامل رطوبت، بعد از ترمیم نم دیوار در مدتی کوتاه شاهد ایجاد دوباره این مشکل خواهید بود.

عوامل داخلی و خارجی بسیاری باعث به‌وجودآمدن این معضل هستند که باید آنها را بررسی کنید. مهم‌ترین عامل در چنین مواردی سوراخ‌شدن لوله‌ها و نشتی آب است؛ البته در برخی موارد نیز عدم عایق‌بندی درست نقاط مرطوب منزل نیز عامل به‌وجودآمدن نم است که با چک‌کردن این موارد توسط افراد متخصص، می‌توانید عامل نم و رطوبت را پیدا و برطرف نمایید.

استفاده از رنگ نانو بعد از عیب‌یابی مانع از ایجاد دوباره نم بر روی دیوارهای گچی خواهد شد. با استفاده از این تکنولوژی جدید در ساخت‌وسازهای امروزی، مانع از بروز مشکلات مشابه در این زمینه خواهید بود.

چطور با استفاده از عایق رطوبتی می‌توان نم دیوار را برطرف کرد؟

همان‌طور که می‌دانید وجود دیوارها در ساختمان‌ها به منزله نگهدارنده وزن ساختمان، جداکننده فضاهای مختلف از یکدیگر، ایجاد عایق رطوبتی، محافظ سرما و گرما و عوامل گسترده دیگری است. به همین دلیل ایجاد رطوبت و نم در دیوار را جدی گرفته و اقدامات لازم را برای رفع سریع آن انجام دهید.

چرا که باعث کم‌شدن مقاومت آن به‌عنوان ستون‌های نگهدارنده ساختمان خواهد شد. ازاین‌رو بهتر است در طی فرایند ساخت‌وساز با استفاده از رنگ عایق رطوبتی به‌عنوان یکی از محصولات در این زمینه مانع از به‌وجودآمدن چنین مشکلاتی شوید.

البته باید سایر نکات و موارد را که باعث به‌وجودآمدن نم و رطوبت می‌شود را نیز از همان ابتدای کار با استفاده از تجهیزات عایق در این زمینه مثل رنگ نانو، مهار نمود تا مانع از به‌وجودآمدن این مشکل و چالش در دیوارهای ساختمان شود.

عایق رطوبتی چیست؟

قبل از نحوه کاربرد این محصول مهم برای جلوگیری و بروز از نم و رطوبت بر روی دیوارها، بهتر است توضیح مختصر در مورد این محصول ارائه نماییم. عایق‌های رطوبتی که امروزه دارای انواع مختلفی هستند، یک محصول پیشرفته و جدید در این زمینه است که با به‌کارگیری آن بر روی سطوح مختلف باعث خاصیت ضد آب و آبگریز آن خواهید بود. این محصولات عایق رطوبتی که جزو تکنولوژی‌های پلیمری است، بر پایه آب بوده و به‌صورت سرد بر روی هر نوع سطحی قابل‌اجرا خواهد بود.

 

انواع عایق‌های رطوبتی

در کنار استفاده از قیرگونی و ایزوگام که از گذشته تا به امروز به‌عنوان عایق‌بندی برای جلوگیری از رطوبت و نه متداول بوده، امروزه شاهد عایق‌های رطوبتی پلیمری در این زمینه هستیم. با پیشرفت‌های گسترده در فناوری نانو شاهد خلق انواع رنگ‌های ضد آب ساختمانی با خواص گوناگون هستیم که علاوه بر عایق‌بندی، جهت زیبایی نمای ساختمان به‌خصوص در مناطق پربارش مثل شمال قابل‌استفاده است. در ادامه به انواع رنگ آبگریز نانو که به‌منظور عایق‌بندی در ساختمان‌ها استفاده می‌شود خواهیم پرداخت:

رنگ آبگریز عایق حرارتی

از این نوع رنگ نانو به‌منظور عایق و پوشش بر روی سطوح فلزی که در معرض دما و حرارت بالا هستند استفاده می‌شود. مقاومت بالا در برابر رشد کپک، قارچ و رطوبت از جمله مؤلفه‌های برتر این عایق رطوبتی است.

رنگ آبگریز ضدحریق

از این محصول فناوری نانو برای سطوح فلزی که امکان آتش‌سوزی در آن وجود دارد، استفاده می‌کنند که در مواجهه با آتش پف نموده و مانند یک سپر در برابر شعله‌های آتش عمل می‌کند. کاربرد این عایق بیشتر برای مراکز پتروشیمی، سطوح و دیوار کارخانه‌ها و مکان‌های دارای مواد آتش‌زا است. عدم تغییر در ظاهر ساختمان، ممانعت از گسترش آتش و کاهش آسیب‌های در آتش‌سوزی با استفاده از این محصول فراهم است.

رنگ ضد آب نانو

این محصول به‌عنوان یک عایق می‌تواند حفره‌های سطوح مختلف مثل دیوارهای آجری و گچی را پوشش داده و به‌عنوان یک‌لایه آبگریز عمل نماید. سطوح آغشته شده به این رنگ نانو مقاومت چندبرابری در برابر رطوبت دارد. نکته جالب در مورد این عایق رطوبت، روش ساده و راحت تمیزکردن سطوح آغشته به این محصول نانویی است.

رنگ آبگریز آنتی‌باکتریال

این محصول مانند سایر عایق‌های رنگ دیوارها و سطوح را پوشش می‌دهد، اما با دارابودن مواد آنتی‌باکتریال مانع از ایجاد باکتری و ویروس بر روی سطوح دیوار و سقف‌ها به‌ویژه در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها می‌شود.

کلام پایانی

در عصر امروز شاهد پیشرفت‌ها و تکنولوژی‌های بسیاری هستیم که با به‌کارگیری آنها، شاهد افزایش کیفیت و ارائه خدمات بی‌نقص در همه زمینه‌ها خواهیم بود. استفاده از فناوری نانو یکی از این آپشن‌های ویژه به‌عنوان عایق رطوبتی است.

به‌طوری‌که شاهد تولید انواع محصولات با تنوع بالا به‌عنوان رنگ نانو با خواص و کاربری‌های مختلف هستیم. با به‌کارگیری این محصول در ساختمان‌سازی‌های امروز تا حدی چشمگیری می‌توان از رطوبت و نم به دیوارهای ساختمان به‌عنوان ستون‌های حمل ساختمان جلوگیری کرد.

در صورت مواجهه با نم و رطوبت در دیوار ساختمان‌ها می‌توانید بعد از عیب‌یابی و رفع آن به‌منظور جلوگیری از ایجاد دوباره این مشکل از محصولات نانو به‌عنوان عایق رطوبت بهره بگیرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *