آژانس خلاقیت خانه معمار
آژانس خلاقیت خانه معمار

چکیده : بست تخت هبلکس یک قطعه گالوانیزه به ابعاد ۲۰*۲.۵ سانتی‌متر است که برای اتصال دوبلوک در یک ردیف، اسکوپ ملات نمای تر و تقویت دیوار پس از اجرای تاسیسات در دیوارچینی با بلوک هبلکس، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مشخصات بست تخت هبلکس

بست تخت هبلکس یا تسمه دوخت هبلکس، یک بست به شکل خط کش می‌باشد که کاملا صاف و تخت بوده و برای آن‌که دوام و ماندگاری کافی را داشته باشد، جنس آن گالوانیزه است. ابعاد آن ۲۰ سانتی‌متر در ۲.۵ سانتی‌متر بوده و روی دو طرف آن ۴عدد سوراخ تعبیه شده است. قیمت بست تخت هبلکس به عواملی مانند ضخامت، ابعاد و مرغوبیت ورق گالوانیزه آن بستگی دارد.

کاربردهای تسمه دوخت هبلکس

استفاده از بست تخت هبلکس برای اتصال دو بلوک هبلکس واقع در یک ردیف

بست تخت هبلکس بر روی درز بین دو بلوک واقع در یک ردیف قرار گرفته و بوسیله ۴عدد میخ ۷سانتی‌متری، دو بلوک را به یکدیگر متصل می‌کند. در واقع، این بست، قطعه اتصال دهنده بلوک‌های aac به یکدیگر می‌باشد(مانند میلگردبستر در دیوارهای با بلوک سیمانی یا سفالی). این نحوه عملکردی و یکپارچه سازی کامل، باعث ایمنی بالاتر دیوارهای ساخته شده با بلوک هبلکس نسبت به سایر مصالح دیوارچینی مانند سفال و بلوک سیمانی است.

برای دیوارهای بیرونی در رج‌های زوج و برای دیوارهای داخلی هر سه رج از تسمه دوخت هبلکس استفاده می‌شود. به طور حدودی به ازای هر مترمربع دیوارچینی، سه عدد بست تخت لازم است.

استفاده از بست تخت برای اسکوپ ملات نمای تر

در هنگام اجرای دیوارچینی، بست تخت را در جهت عمود به بلوک هبلکس قرار دهید، به طوری که حدود ۵سانتی‌متر از آن به سمت بیرون سازه قرار گیرد. برای قسمت داخلی بلوک، این بست بوسیله دو عدد میخ به بلوک هبلکس متصل می‌شود. قسمت بیرون مانده بست تخت، باعث چسبندگی بهتر ملات تر به بلوک هبلکس می‌شود.

 

استفاده از بست تخت هبلکس برای تقویت دیوار پس از اجرای تاسیسات

بعد از اجرای تاسیسات، با توجه به اینکه قسمتی از ضخامت دیوار شیار خورده است، برای تقویت دیوار، توصیه می‌شود از بست تخت هبلکس برای اتصال دو لبه برش خورده مطابق شکل زیر استفاده شود. سپس این قسمت‌ها را با مش فایبرگلس یا رابیتس پوشانده و ملات هبلکس روی آن کار شود تا سطحی یک دست و صاف برای اجرای گچ کاری حاصل شود.

برای استحکام بیشتر، توصیه می‌شود از بست تخت هبلکس با ضخامت و ابعاد مناسب استفاده شده و همچنین برای اتصال آن به هبلکس، از میخ فولادی به صورت اوریب استفاده شود.

 

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. مهندس مهرافزا
  مهندس مهرافزا خرداد 29, 1403 پاسخ

  بسیار عالی
  ممنون از مطالب خوب سایتتون
  ما برای پروژمون از بست تخت هبلکس استفاده کردیم
  خیلی مقاوم و به صرفه هست

 2. مهندس فتح آبادی
  مهندس فتح آبادی تیر 11, 1403 پاسخ

  باسلام و عرض تشکر خدمت شما برای مطالب بسیار خوب سایتتون
  و ممنون از معرفی بست تخت هبلکس
  انشاالله برای مرحله دیوارچینی با بلوک هبلکس از تسمه دوخت هبلکس برای یکپارچه سازی و افزایش مقاومت دیوار استفاده خواهم کرد.

 3. مهندس مشکی
  مهندس مشکی تیر 11, 1403 پاسخ

  بهترین راه برای مقاوم سازی دیوارهای ساخته شده با بلوک هبلکس
  ممنون از معرفی بست تخت هبلکس

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *