قوانین بسیار متعددی در دکوراسیون داخلی منزل وجود دارند که به واسطه آن می توان نمایی جذاب و گیرا را به محیط زندگی خود هدیه داد! از میان تمامی این قوانین، رنگ ها رنگ و بویی دیگر دارند و توجه به آن ها از وجه های مختلف و منحصر به فردی حائز اهمیت است. در این خصوص می خواهیم شما را با ” قوانین رنگ در دکوراسیون داخلی” آشنا کنیم و اطلاعات کاملی در این خصوص در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، در همین خصوص با خانه معمار در ادامه همراه باشید.

قوانین کاربردی رنگ در دکوراسیون

قوانین کاربردی رنگ در دکوراسیون

چرا ملزم به رعایت قوانین رنگ در دکوراسیون داخلی هستیم؟

برای آن که بتوانید محیطی شاد، زیبا و منحصر به فردی را در دکوراسیون داخلی خود تجربه کنید، رنگ ها و ترکیب رنگی آن ها یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه کنید. این قوانین کمک قابل توجه ای به زیبا و منظم تر نشان دادن دکوراسیون و نحوه چیدمان منزل خواهند کرد.

علاوه بر این موارد، رنگ ها از نظر بُعد روانشناسی بسیار حائز اهمیت هستند و می توانند به صورت مستقیم بر روی خلق و خوی و همچنین شخصیت افراد تاثیرگذار باشد. از این رو هر طراح داخلی باید اطلاعات کافی ای از رنگ ها و ترکیبات آن ها در اختیار داشته باشد تا بتواند خروجی نهایی را به یک خروجی منحصر به فرد و ایده آل تبدیل کند. به همین سبب قوانین بسیار متعددی برای رنگ ها و ترکیب آن ها با یکدیگر وجود دارد که در ادامه این بخش به معرفی و بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی

قوانین رنگ در دکوراسیون داخلی | بررسی اجمالی تمام قواعد مرتبط با رنگ ها در دکوراسیون های مختلف داخلی

در حالت کلی قوانین بسیار متعددی در زمینه رنگ ها و همچنین ترکیب آن ها وجود دارد که استفاده از آن ها می تواند محیطی خارق العاده را برای شما به وجود بیاورد. از این رو طراحان داخلی باید به این نکته توجه ویژه ای داشته باشند و تمامی مواردی که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت را در نظر بگیرند تا بتوانند محیطی زیبا، تمیز و منحصر به فرد را خلق کنند

قوانین رنگ در دکوراسیون داخلی

قوانین رنگ در دکوراسیون داخلی

آشنایی با چرخه رنگ در دکوراسیون داخلی

یکی از مهم ترین مواردی که در ابتدا باید به آن توجه داشته باشید، چرخه رنگ و اهمیت آن در دکوراسیون داخلی است. همان طور که در تصویر زیر نیز مشاهده می کنید، چرخه رنگ یک نمودار دایره ای شکل متشکل از 12 رنگ است که مجموعه ای رنگ های اصلی (قرمز، زرد و آبی)، رنگ های ثانویه یا درجه دوم (نارنجی، بنفش و سبز) و رنگ های مرتبه سوم (ترکیب رنگ های اصلی و درجه دوم) را در خود جای داده است. جالب است بدانید که در این نمودار رنگ های مکمل، رو به روی هم و در دو سر قطر دایره قرار گرفته اند.

چرخه رنگ

چرخه رنگ

یکی از مهم ترین قوانین رنگ در دکوراسیون داخلی ، شناخت و استفاده از رنگ های مکمل است. شناختی که می تواند خاصیت رنگین بودن رنگ ها را با دقت به تصویر بکشد. البته باید توجه داشته باشید که مخلوط شدن دو رنگ مکمل گاها باعث از بین رفتن خاصیت رنگی هر دو رنگ شده و در نهایت شاهد نوعی رنگ خنثی خواهیم بود.

دیگران مشاهده کردند : ترکیب انواع رنگ در دکوراسیون

چه نوع رنگ هایی برای طراحی داخلی مناسب و ایده آل هستند؟

با توجه به چرخه رنگی، هر کدام از رنگ ها در دسته اولیه، ثانویه و رنگ های درجه سوم تقسیم بندی می شوند اما در طبیعت تنها و تنها 3 رنگ اصلی وجود دارد و سایر رنگ های دیگر در واقع ترکیبی از چند رنگ می باشند اما منظور ما از رنگ های اصلی چیست؟ رنگ هایی همچون قرمز، آبی و زرد در واقع رنگ های اصلی ما به شمار می آیند که از هیچگونه ترکیب خاصی تهیه نشده اند اما در سوی دیگر، رنگ های درجه دو از ترکیب 3 رنگ اصلی  نارنجی، بنفش، سبز  به دست آمده اند.

سه رنگ اصلی طبیعت

سه رنگ اصلی طبیعت

آشنایی با قانون 60 – 30- 10 در رنگ ها

قانون 60 – 30 -10 یکی از مهم ترین و کاربردی ترین قوانین رنگ در دکوراسیون داخلی است که مورد توجه طراحان داخلی قرار می گیرد! اعدادی که در این قانون مشاهده می کنید باید به ترتیب گفته شود، چراکه این اعداد نشان دهنده اهمیت موضوع است.

قانون 60 -30-10

قانون 60 -30-10

  • طبق این قانون، طراحان دکوراسیون داخلی پس از انتخاب رنگ اصلی باید 60 درصد آن را به فضای داخلی اختصاص دهند اما این موضوع به چه معنا است؟ در واقع این موضوع به این معنا است که از تمام یا 100 در 100 محیط داخلی شما، 60 درصد آن ها باید هم رنگ با رنگ اصلی انتخابی شما باشد که این موارد می توان در دسته رنگ دیوار اتاق، مبلمان، پرده و… قرار بگیرد.
  • حال نوبت به انتخاب رنگ های درجه دوم است! درصد انتخاب رنگ های درجه دوم طبق این قانون، 30 درصد است.
  • تا به این جای کار 90 درصد رنگ آمیزی محیط شما به خوبی انجام شده و تنها 10 درصد باقی مانده است که باید از رنگ های درجه 3 برای پوشاندن ترکیب رنگی باقی مانده محیط استفاده کنید که عموما شامل وسایل کوچک و تزئینی می شود. 
ترکیب رنگ های شاد

ترکیب رنگ های شاد

تعیین درجه حرارت رنگ دکوراسیون و طراحی داخلی

از دیگر قوانین رنگ ها در دکوراسیون داخلی، آشنایی با درجه حرارت رنگ ها بر اساس میزان سردی و گرمی آن ها است! شناخت میزان گرمی و سردی رنگ ها می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی محیط داخلی دکوراسیون شما بگذارد.

درجه حرارت رنگ

درجه حرارت رنگ

جالب است بدانید که رنگ های قرمز و زرد از دسته رنگ های گرم بوده و ایجاد چنین رنگی درد محیط داخلی دکوراسیون شما می تواند باعث گرم تر شدن محیط شود و بالعکس استفاده از رنگ های آبی، سبز، بنفش و… که در دسته رنگ های سرد قرار می گیرند می توانند محیط داخلی شما را سرد تر نشان دهند که برای مناطق گرم سیر بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

تعیین درجه حرارت رنگ دکوراسیون و طراحی داخلی

تعیین درجه حرارت رنگ دکوراسیون و طراحی داخلی

رنگ های گرم

رنگ های گرم

قانون طرح رنگ تقسیم مکمل

طرح رنگ تقسیم مکمل از دیگر قوانین بسیار مهم و کاربردی در طراحی دکوراسیون داخلی است که توجه به آن می تواند باعث افزایش میزان اهمیت و زیبایی محیط شود. طبق این قانون شما پس از انتخاب رنگ اصلی با توجه به چرخه رنگ به دنبال رنگ مکمل آن خواهید بود که این قانون به دسته بندی های متنوع و منحصر به فردی تقسیم بندی خواهد شد.

مکمل های رنگ اصلی

مکمل های رنگ اصلی

سخن آخر و نهایی….

تعداد و تنوع قوانین رنگ در دکوراسیون داخلی بسیار منحصر به فرد است که در این مقاله سعی شد به مهم ترین قوانین موجود در این حوزه بپردازیم و شما را با بهترین قوانین آن آشنا کنیم! حال نوبت شماست تا اگر در این زمینه اطلاعات دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.