ترکیب انواع رنگ در دکوراسیون

LOOK DIFFERENT

ترکیب انواع رنگ در دکوراسیون به صورت درست و اصولی تا حد زیادی باعث زیباتر نشان دادن فضای خانه می شود. در طراحی و دکوراسیون فضا بهتر است از قوانین ترکیب رنگ به خوبی استفاده کنید. در واقع این قوانین شامل رنگ بندی دکوراسیون و استفاده از رنگ های مکمل در چیدمان و طراحی دکوراسیون داخلی است. برای آشنایی بیشتر با ترکیب انواع رنگ در دکوراسیون با خانه معمار همراه باشید.

المان میان متن

اصول انتخاب رنگ مناسب در دکوراسیون

انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون داخلی نقاط مختلف خانه یکی از مسائلی است که در عین سرگرم کننده و لذت بخش بودن می تواند شما را کلافه و سردرگم کند. شاید اولین نکته ایی که هر کسی به آن توجه می کند علاقه ایی است که به طیف رنگی خاص دارد و این نکته می تواند باعث شود اصول اصلی انتخاب رنگ را مد نظر قرار ندهید و در نهایت از دکوراسیون خود رضایت کامل را نداشته باشید.

یکی از نکاتی که در انتخاب رنگ باید به آن توجه کنید اثری است که هر رنگ می تواند بر روحیه شما داشته باشد.به عنوان مثال رنگ آبی در دکوراسیون فوق العاده آرامش بخش بوده و باعث ایجاد آرامش در افراد می شود و یا رنگهایی مثل سبز سرشاراز نشاط و سرزندگیست. رنگهایی تیره باعث ایجاد افسرگی می شوند و باید در استفاده از آنها نهایت دقت را داشته باشید.

اما نکته دیگر در انتخاب رنگ توجه به تاثیر رنگ در فضا است .باید رنگ فضا را با توجه به انتظاری که از فضا دارید انتخاب کنید.به عنوان مثال رنگ می تواند فضای شما را برزگتر یا کوچکتر نشان دهد.

تغییر ابعاد خانه با انتخاب ترکیب رنگ مناسب

 انتخاب رنگ مناسب برای سطوح می تواند تاثیر شگرفی بر درک افراد از فضا داشته باشد. شما با انتخاب رنگ مناسب می توانید فضای خود را بررگتر یا کوچکتر نشان دهید.برای ایجاد حس بزرگتر بودن فضا انتخاب رنگ روشن بهترین انتخاب است. اما اگر فضایی بزرگ دارید و دوست دارید محیط را کوچکتر و صمیمی تر نشان دهید می توانید از رنگ های تیره برای دیوار ها استفاده کنید و این خطای دید را ایجاد کنید.

در فضاهای با سقف خیلی بلند برای ایجاد فضای صمیمی و دوستانه می توانید برای سقف از رنگی تیره تر از دیوار ها استفاده کنید .دراین صورت بلندی دیوار ها کمتر نشان داده شده و حس دعوت کنندگی محیط بیستر می شود. برعکس آن برای بلند تر نشان دادن سقف در محیط هایی مثل آپارتمان ها  که سقف خیلی کوتاه است می توانید با رنگ آمیزی دیوارها با رنگ تیره و رها کردن سقف به رنگ سفید، ارتفاع سقف را بالاتر نشان دهید.

اگر دوست دارید یک دیوار را برجسته کنید بهترین راه این است که بقیه دیوارها را تیره رنگ آمیزی کنید و برای دیوار مورد نظر از رنگ روشن استفاده کنید. 

شناخت ماهیت رنگ ها

بهتر است قبل از هر کاری با ماهیت رنگ ها به خوبی آشنا شوید تا بتوانید از ترکیب انواع رنگ در دکوراسیون به خوبی استفاده کنید. طبق نظر کارشناسان طراحی هر رنگی دارای سه مشخصه اصلی ته مایه، خلوص و درجه و ارزش رنگ است. بد نیست بدانید منظور از ته مایه رنگ در واقع آن چیزی است که از رنگ به چشم ما می آید. برای مثال رنگ هایی مانند زرد، آبی، بنفش و … نمونه هایی از ته مایه رنگ هستند.

همچنین به میزان روشنی و خلوص رنگ از نظر ترکیب آن با رنگ خاکستری خلوص رنگ گفته می شود. به هر اندازه که رنگ خاکستری بیشتری به رنگ اضافه شود درجه خلوص آن نیز کم خواهد شد. همچنین منظور از درجه و ارزش رنگ در واقع میزان تاریکی و روشنی یک رنگ در موقع ترکیب با رنگ سیاه و سفید است. لازم به ذکر است که سفید بیشترین ارزش رنگ را داشته و سیاه کمترین ارزش رنگ را دارد. با شناخت ماهیت رنگ ها می توان ترکیب انواع رنگ در دکوراسیون را به خوبی شناخت و از آن برای طراحی داخلی فضای منزل خود استفاده کرد.

پیشنهاد می کنم از مقاله آشنایی با مهمترین قوانین رنگ در دکوراسیون داخلی هم دیدن کنید.

ترکیب انواع رنگ در دکوراسیون

ترکیب انواع رنگ در دکوراسیون

شناخت ماهیت رنگ ها

آشنایی با انواع ترکیب رنگ در دکوراسیون

اینکه در طراحی و دکوراسیون داخلی خود چه رنگی را دوست داشته باشید، کافی نیست. در واقع در طراحی داخلی بهتر است از ترکیب کردن برخی رنگ ها با یکدیگر خودداری کرد، چرا که به نوعی باعث آشفتگی ذهنی و خستگی می شوند. در صورتی که  با ترکیب کردن اصولی رنگ ها آشنا نباشید به هیچ وجه نمی توانید فضایی بی نظیر و زیبا را خلق کنید، از اینرو بهتر است با برخی ترکیب رنگ های اصولی به صورت مختصر آشنا شوید.

ترکیب رنگها

ترکیب رنگها

ترکیب کردن رنگ سفید با سایر رنگ ها

بهتر است بدانید در بین تمامی رنگ ها سفید تنها رنگی است که به راحتی می توان آن را با  رنگ های دیگر ست کرد. در طراحی و دکوراسیون داخلی منزل خود می توانید از ترکیب رنگ سفید با رنگ هایی همچون سبز، آبی، زرشکی و … استفاده کنید. برای یک طراحی زیبا و بی نظیر می توان  رنگ سفید را به عنوان رنگ زمینه انتخاب کرد. این ترکیب رنگ شما را در خلق فضایی بی نظیر و زیبا به بهترین شکل کمک می کند. ترکیب رنگ سفید با کرم یکی از پر طرفدارترین ترکیب رنگ سفید است که در عین زیبا بودن فوق العاده آرامش بخش است و البته می تواند فضا را بزرگتر نشان دهد.

ترکیب رنگ سفید و قهوه ایی نیز دکوراسیونی متفاوت را ایجاد می کند. اگر از ترکیب کرم و قهوه ایی خوشتان نمی آید پبشنهاد ما این است که دکوراسیون سفید و قهوه ایی را تجربه کنید. این ترکیب به دلیل ایجاد تضاد رنگی می تواند زیبا و چشم نواز باشد. دکوراسیون سفید و طلایی نیز دکوراسیونی فوق العاده زیباست .از آنجا که رنگ سفید رنگی خنثی ست استفاده در کنار رنگ طلایی باعث می شود که رنگ طلایی بیشتر خودش را نشان دهد. ترکیب سفید- زرشکی ، سفید- خاکستری ، سفید-آبی ، سفید- سیاه  نیز از ترکیب رنگهای سفید هستند که هر کدام در نوع خود می تواند جذابیت و زیبایی خاصی را به فضا بدهند.

ترکیب کردن رنگ سفید با سایر رنگ ها:

ترکیب کردن رنگ سفید با سایر رنگ ها

ترکیب انواع رنگ در دکوراسیون ترکیب رنگ کرم قهوه ای

بهتر است بدانید یکی از محبوب ترین رنگ ها در طراحی داخلی و دکوراسیون استفاده از ترکیب رنگ کرم قهوه ای است. رنگ قهوه ایی ترکیبی از رنگ قرمز ، نارنجی و سیاه است که گرمای خاصی به فضا می دهد.این رنگ در تناژ رنگی های مختلف آن می تواند با رنگ کرم به خولب ترکیب شود. استفاده از این نوع ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی بسیار جذاب است و هرگز از مد نمی افتد. برای جلوگیری از دلگیر و یکنواخت شدن فضای خانه بهتر است این ترکیب رنگ را همراه با چند رنگ شاد در فضای خانه به کار ببرید. در واقع استفاده از رنگ هایی همچون نارنجی و زرشکی در کنار ترکیب رنگ کرم قهوه ای روح و جان تازه ایی را به محیط اطراف شما می بخشد.

ترکیب رنگ کرم قهوه ای:  

ترکیب رنگ کرم قهوه ای

از دیگر ایده های جالب، استفاده از رنگ آبی یا فیروزه‌ ای در کنار ترکیب رنگ کرم قهوه ای است که فضایی بی نظیر را به وجود می آورد. از آنجا که رنگ قهوه ای یک رنگ گرم می باشد، استفاده از رنگ آبی به عنوان رنگی سرد، جلوه بسیار زیبایی را در فضای منزل شما خلق می کند. از ترکیب های دیگری که می توان در کنار ترکیب رنگ کرم قهوه ای به کار برد رنگ طلایی است، در واقع استفاده از رنگ طلایی در کنار ترکیب رنگ کرم قهوه ای فضایی مجلل و با شکوه را برای شما خلق می کند.

شناخت ماهیت رنگ ها

شناخت ماهیت رنگ ها

ترکیب زرد با دیگر رنگ ها

در ادامه آشنایی با ترکیب انواع رنگ در دکوراسیون بهتر است بدانید رنگ زرد را نیز می توان با بیشتر رنگ ها ست کرد. در واقع استفاده از این نوع رنگ به نوعی باعث بزرگ تر و بازتر نشان دادن فضای مورد نظر می شود. همچنین ترکیب این رنگ در کنار دیگر رنگ ها فضای خانه را صمیمی تر و گرم تر می کند.در واقع استفاده از رنگ زرد در دکوراسیون انتخابی جسورانه است و افرادی که این ترکیب رنگ را برای دکوراسیون انتخاب می کنند افرادی با سلیقه خاص هستند.لازم به ذکر است برای داشتن فضایی زیبا و ماهرانه بهتر است در استفاده از رنگ زرد زیاده روی نکنید، زیرا وجود بیش از حد رنگ زرد در فضای خانه به نوعی باعث خستگی و ایجاد استرس در ساکنان منزل می شود

ترکیب رنگ زرد

ترکیب رنگ زرد

اما یکی از بهترین رنگهایی که به خوبی با رنگ زرد ست می شود طیف های مختلف رنگ بنفش است که در کنار رنگ زرد زیبایی خیره کننده ای را در فضای خانه شما به وجود می آورند.ترکیب رنگ زرد با سفید نیز می توند جذاب باشد. رنگ سفید به دلیل خنثی بودن در کنار رنگ زرد هیجان محیط را کمتر می کند. رنگ زرد در کنار رنگ مشکی هم می تواند فضایی ویژه را خلق کند این ترکیب رنگ بیشتر برای فضایی مثل آشپزخانه مناسب است. استفاده از رنگ خاکستری در کنار رنگ زرد نیر مناسب است. البته توجه داشته باشید برای استفاده از این ترکیب بهتر است رنگ غالب خاکستری باشد و از رنگ زرد به مقدار زیاد استفاده نشود.رنگ زرد در کنار رنگهایی مثل آبی و سرمه ایی و سبز نیز زیباست. 

استفاده از ترکیب رنگ آبی در دکوراسیون

همانطور که می دانید ترکیب انواع رنگ در دکوراسیون در صورتی که به صورت اصولی و درست انجام شود دارای تاثیر بسیار زیادی در زیبایی فضای خانه شما است. استفاده از رنگ آبی از دیگر رنگ هایی است که محبوبیت بسیار بالایی در بین افراد دارد. رنگ آبی دارای طیف گستره ایی است که شامل آبی فیروزه ایی ،آبی دریایی ، سبزآبی ،آبی آسمانی، آبی فسفری، آبی نفتی ، لاجوردی ، سرمه ایی و آبی کدر است. از آنجا که این رنگ در رده رنگ های سرد قرار دارد می توان آن را با رنگ های گرمی همچون نارنجی به کار برد. در واقع این ترکیب رنگ شادابی و نشاط فوق العاده ای را به فضای خانه شما می بخشد.

ترکیب رنگ آبی: همچنین برای ایجاد یک فضایی پر از آرامش می توان از ترکیب رنگ آبی و سبز همراه اندکی سفید استفاده کرد. در واقع ترکیب این سه رنگ در کنار یکدیگر بهترین گزینه برای مناطق گرمسیری در فصل تابستان است، زیرا ترکیب آن ها نوعی حس ذهنی خنکی را به ساکنان خانه القا می‌کند. همچنین برای یک طراحی فوق العاده و ماهرانه می توانید از وسایل فرعی همچون پرده، کوسن و مجسمه با رنگ های نارنجی، زرد و یا سرخ آبی در کنار ترکیب رنگ های آبی استفاده کنید.

ترکیب رنگ ابی در اتاق خواب

ترکیب رنگ ابی در اتاق خواب