کیفیت نمای ساختمان !

جدا کننده

نمای ساختمان یکی از تخصصهای مهم ساختمان است که امروزه توسط مهندسین معمار طراحی می شود .نمای شیک و زیبا و کم هزینه خواسته اکثر کسانی هست که در این صنعت مشغول به کار می باشند .چه کسانی که به صورت انبوه اقدام به ساختمان سازی می کنند و چه کسانی که برای خود یک ساختمان مسکونی می سازند. قصد داریم اصول کلی طراحی نما را به صورت ساده وشیوا به شما دوستان توضیح دهیم .
بعد از این شما نیز می توانید با رعایت اصول کلی و جزیی ، یک طراحی دلچسب برای ساختمان خود داشته باشید .

نمونه کارهای ما

طراحی نما سبک کلاسیک مزین با ستون های رومی از سنگ سفید عباس آباد 672019-01-22T10:38:42+00:00
طراحی نما نمونه کار 599.01|خانه معمار
طراحی نمای ساختمان تلفیقی از سنگ سفید عباس آباد و آجر 622019-01-15T08:55:35+00:00
طراحی نما نمونه کار amodi 586.01 |خانه معمار

اشتباهات رایج !!

مایلم از اشتباهات خود شروع کنم اشتباهاتی که  شاید شما هم درگیر آن هستید .زمانی که هنوز مشغول کار حرفه ایی نشده بودم ، یک پروژه 6 واحدی به صورت مشارکتی در دست ساخت داشتیم که با همکاری هم می ساختیم .چون من قدمت بیشتری در ساخت ساختمان داشتم به همین خاطر تصمیمات فنی به من ارجاع داده می شد .یادم هست که برای نمای این آپارتمان من را در یک خودرو گذاشتند و از نمای کل شهر عکس تهیه کردیم .جالب اینجاست که همگی به طرح درب و پنجره ها توجه می کردیم .در آخر هم سخت ترین وپیچیده ترین طرح پنجره را انتخاب کردیم و خوشحال بودیم که نمای ساختمان خودمون را طراحی کردیم .بعد از گذشت سالیان و تحصیل در زمینه معماری امروز به کارهای خودم می خندم .
لطفا تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

مراحل طراحی نما به قرار زیر می باشد :
هدیه مخصوص ما
مشاوره رایگان
عقد قرار داد
پیش پرداخت
تصویر برداری از پروژه
ارسال عکس ساختمان و فایل نقشه
طراحی ابتدایی
ارسال طرح اولیه
ویرایش نقشه مطابق نظر شما
تسویه و تحویل نهایی
درخواست طراحی نما
طراحی نما مدرن در خانه معمار

طراحی نمای ساختمان :

نمای ساختمان از دو عنصر ارکان و اجزاء تشکیل شده که اگر اصول آن را رعایت کنید به راحتی می توانید یک نمای شیک وزیبا داشته باشید .
پس با ما همراه باشید .

ارکان نما چیست ؟

ارکان نما تشکیل شده از ریتم عمودی ، ریتم افقی و سطح آسمانه . نمای ایده آل می بایست ترکیبی از ریتم های عمودی و افقی باشد .

دید انسانها بصورت افقی 160 درجه و بصورت عمودی 140 درجه را درک می نماید . پس می بایست عواملی که در این دو جهت برای چشم ،قابل درک است را حفظ کنیم و از عواملی که ذهن و چشم ما آن را نادیده می گیرد اجتناب کنیم .

شما هیچ گاه جزئیات ریز که در سطح بالای بام استفاده شده را درک نخواهید کرد و فقط به صورت یک بافت درک می کنید که می تواند به صورت یک ریتم افقی یا عمودی باشد .

سطح آسمانه یا سطح بام نیز جزء ارکان یک نما می باشد که یک معمار می بایست  با بالا و پائین آوردن سطح آن به نما ساختمان جلوه بصری مطلوب بخشد.

اجزاء نمای ساختمان چیست ؟

اجزاء نمای ساختمان نیز همانند ارکان می بایست در طرح نما لحاظ گردد . طراحی درب و پنجره و تمامی جرئیاتی که در فاصله نزدیک دید انسان قرار می گیرد نیاز به جزئیات بیشتری دارد.زمانی که برای اجرای نمای ساختمان خود به یک نما کار مراجعه می فرمائید برای بازدید نمونه پروژه های اجرا شده توسط ایشان به نکته هایی توجه دارند که برای شماه قابل درک نیست و چنان از کاری که انجام داده اند تعریف می کنند که شما آن را به آن زیبایی نمی بینید.


درسته این اشتباهی هست که اکثراٌ مرتکب می شوند .

 

استاد بنا برای اجراهای آینه کاری شده زحمات زیادی کشیده و برایش لذت بخش است ولی شما آن را فقط به صورت یک بافت با یک ریتم درک می کنید.
این بر این دلیل است که بنا در فاصله 30 تا 40 سانتی متری سطح نما ، اقدام به اجرای نما نموده و جزئیات برای او قابل درک است ولی شما اینگونه که او می بیند درک نمی کنید .
بنابراین استفاده از جزئیات می بایست در دید مستقیم و نزدیک شما واقع باشد به همین خاطر در ارتفاع دید انسانی می بایست به جزئیات بیشتری بپردازید.

طراحی نما مدرن در خانه معمار
طراحی نقشه
دکوراسیون منزل

نمای ساختمان

نمای مدرن

آمارها نشان‌ می‌دهد هر سال بیش از ۵۰‌میلیون نفر به افراد ساکن شهر ،در کشورهای در حال پیشرفت افزوده می‌شود.
در کشور ایران هم شهرنشینی در دهه های اخیر با سرعت زیادی گسترش یافته .طی گزارشی که پایگاه اطلاع‌رسانی شهرسازی و معماری ،منتشر کرده است ،رشد جمعیت و تمایل مردم به شهرنشینی و زندگی در شهر، درخواست زیاد جهت تهیه مسکن را در پی داشته .
این امر به دنبال خودش مشکلات سنگینی در بخش توسعه و گسترش شهری را به وجود آورده است.
قصور در پاسخگویی به این مشکل، سبب شده وضعیت نامناسبی چون بی‌مسکنی و بد مسکنی برای افراد بسیار زیادی از جامعه به وجود بیاید.

مسکن یکی از نیاز های اولیه

مسکن یکی از نیازهای ابتدایی انسان ها به حساب می‌ آید.
متاسفانه همه زمان ها در برنامه‌ریزی‌های ملی به مسکن به عنوان محلی برای آسایش و آرامش افراد توجه نشده .
به مسکن به دید اقتصادی نگاه شده است.
بعضی از تولیدکنندگان و سازندگان  مسکن به علت آنکه دنبال تسریع در فروش و بازگشت سرمایه خود هستند، سعی می کنند بیشتر خود را در محله مسکونی مطرح کنند و نمایشی متمایز از بنای خود ارائه دهند و به همین دلیل یکی از دلایل عمده ناهماهنگی نمای ساختمان‌ها در سطح شهر همین مورد است.

در مورد تعاونی‌های مسکن هم به علت بودجه اندک سازندگان مسکن و اینکه ساکنان و مالک ها در صدد فروش ساختمان نیستند، ساختمان بدون انجام عملیات تکمیلی نظیر نماسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند و یا با کمترین هزینه و بدون طراحی نما، حجم و کالبد ساختمان رها می‌شود.

معنی لغوی نما

در لغتنامه نما به صورت زیر تعریف می شود:

  • صورت ظاهری هر چیزی
  • آنچه که در معرض دید و برابر چشم است
  • آنچه از بیرون دیده می‌شود
  • منظره خارجی بنا و عمارت
  • قسمت خارجی ساختمان و نماسازی
  • فن روسازی ساختمان و ساختن نمای عمارت

 

چگونه به موضوع نمای ساختمان در معماری بیندیشیم؟

اخیرا پس از عنوان شدن مجدد ارزش محیط های عمومی‌و اهمیت زندگی شهری، نما ارزش دوباره‌ای یافت.در عمل نما ،محیط داخلی ساختمان را از بیرون و محیط خصوصی را از محیط عمومی‌جدا می‌کند.نما از جایگاه  فرهنگی سازندگان ساختمان خبر می دهد و نشان دهنده مقدار نظم در فرآیند طراحی ساختمان، تجهیزات و سلیقه تزیین و خانه‌آرایی طراح و مالک است.نما یک ساختمان مانند تعریف وضعیت وجایگاه افراد ساکن ساختمان در بین مردم است.

در واقع نما جلوه ساختمان و مهمترین حالت بیانی است که طراح یا مالک ساختمان از خودش در مقابل فضای بیرون ارائه می دهد.در داخل ساختمان نماها بیشتر خصوصی هستند و نماهایی که در سمت کوچه و رو به بافت شهر هستند، عمومی‌ترند.بنابراین نماهای جلو و پشت ساختمان از طرفی نمود اجتماعی دارند و از جهت دیگر وجهه ساکنان را مشخص می کنند .نما در هر ساختمان بایستی نه تنها با فضای عمومی‌هماهنگی داشته باشد ،بلکه بتواند محیط داخلی ساختمان را نیز توصیف کند.

نمای مدرن

نما و تاثیر آن بر نمای شهری

نمای هر ساختمان موثر از مجموعه ساختمان های شهری است که در آن قرار گرفته است. نما تاثیرش را در کالبد میدان‌ها و خیابان‌هایی  که در آن قرار گرفته است، می‌گذارد.اگر بدون در نظر گرفتن نمای دیگر ساختمان‌ها، به نمای یک ساختمان  توجه شود، هماهنگی کلی نمای شهری نابود می شود.تضاد بین ویژگی شهری و جلوه نما در حالتی می‌تواند خراب شود که ساختمان را بخشی از شهر در نظر بگیریم و پیوند آن با محیط اطراف از چند جهت باشد.نمای بیرونی باید با نماهای اطراف همبستگی داشته باشد ، ولی به همان سان بر حسب ترکیبی از قسمت ها، ابعاد و مصالح به کار رفته یکتایی خاص خود را دارد.

در واقع نما یک ظاهر تخت و صاف نیست اما فضای انتقال بین فضای داخل و خارج بوده که با عقب‌نشستگی و بیرون زدگی، فضای تراس و دگر بخش ها با فضای داخل ساختمان مرتبط می‌ شود.به جهت اینکه نمای ساختمان حریم خصوصی ساکنان خود را نگه دارد بایستی نسبت به خیابان بسته‌تر و محفوظ‌تر باشد.

پنجره ها در نما

نمای ساختمان بایستی در صدد ایجاد یک ساختار کلی همگون و مرتب به ‌وسیله متناسب بودن سایبان، پنجره‌ها، بازشوهای در،‌ سازه عمودی و افقی ،محدوده سقف‌ها ، مصالح، رنگ، عناصر تزئینی و… باشد.پنجره‌ها همیشه با عناصر دیگر مثل ‌سطوح باز و بسته، دیوار، تیره و روشن و صاف و ناهموار را تولید می کنند. به دلیل تکرار مکرر پنجره‌ها، در ساختمان‌ها و آپارتمان های چند طبقه، نظمی زیبا و کامل مشاهده می شود.ولی گاهی به دلیل نور زیاد در طبقات بالاتر کم می شود و این نظم ،ترتیب و ترکیب کمتر می‌ شود.

هماهنگی عناصر ساختمان

جدا کردن بخش های عمودی و افقی اثر زیادی در نما دارد. هماهنگ کردن عنصرهای ساختمان با ابعاد کلی ساختمان لازم است. به عنوان مثال در ساختمان‌های با عرض کم ، ابعاد عرضی غالب خواهد بود.
در ساختمان‌های مرتفع المان های باریک جلوه بهتری دارند. نعل درگاه‌ها و در و پنجره  تاثیر ویژه ای در نما دارند. سایه‌بان‌ها ،ناودان‌ها ، پیش‌آمدگی‌های سقف و بالکن‌ها سایه‌های دلچسپی را بر روی نما قرار می دهند.

تفاوت در سطح‌ها در یک نما بایستی مشخص شده باشد. مثلا بین طبقات همکف، سایر طبقات و طبقه انتهایی بایستی یک تفاوت مشخصی وجود داشته باشد. نما در حالت کلی ،در حقیقت نظم در این تفاوت‌ها است.

اصلی ترین عنصرهای نما

اصلی ترین عنصرهای نما مثل پنجره، در، سطوح و محدوده پایانی سقف و غیره در ظاهر، رنگ، و مصالحشان با یکدیگر متفاوت اند.این پارامترها معانی مختلفی دارند. به عنوان مثال نمی توان بالا و پایین پنجره و در را با هم، جفت و جور کرد. در شرایطی که ارتفاع این بازشوها یکسان نباشند می‌توانیم از ضریب های برابر و یا رنگ‌های یکسان استفاده کرد.نسبت‌های هندسی اثر بزرگی در تناسب جلوه نما دارند.پنجره‌ها را می‌ شود در گروه‌های کوچکتر که شکل خاصی را به وجود می آورند دسته بندی نمود. نماها از نظر مواد سازنده نیز می‌توانند با هم متفاوت باشند.ساختار ومصالح نما در ظاهر، رنگ و زبری نما تاثیر دارند. همچنین منابع بومی‌ نشان دهنده منطقه مربوط به هر نماست.

ترکیب بازشوها مانند ایوان‌ها، پنجره‌ها، درها و همینطور جنس نما در هر زمان تفاوت دارد. یک طراح می‌تواند نما را به والاترین مرحله ترکیب معماری برساند یا اینکه آن را بدون فکر و ایده طراحی کند.

تعیین محدوده نما

مشخص کردن محدوده نما ،یکی از عوامل مهم در هستی و وجود هر نما می باشد.

طرح نمایی می‌تواند موفق باشد که به این سوال‌ها پاسخ بدهد.

  • عناصر عمودی یک ساختمان چیست؟
  • خط آسمانه چیست و چگونه مرز ساختمان در آسمان را بایستی طراحی کرد؟
  • چگونه بر لبه های ساختمان تاکید باید کرد ؟ لبه های ساختمان چگونه باید باشند؟
  • اگر در همجواری ساختمان مجاوری وجود دارد ارتباط این نما با ساختمان همسایه چگونه باید باشد؟

حدود افقی ساختمان شامل نقطه متصل شدن به آسمان (حدود انتهایی ساختمان) ،محل متصل شدن به زمین (محل قرار گرفتن ساختمان روی زمین) و پوشش ساختمان مانند شیروانی  و یا بام . نقاط انتهایی ساختمان بایستی شکل اتمام ساختمان را در خود داشته باشد .

طبقه همکف ساختمان بایستی اصل نشستن ساختمان بر زمین را به تصویر بکشد.
همکف در محدوده قد افراد بایستی کشش ضروری را روی عابر پیاده و بینندها به وجود بیاورد.

گوشه های نما

گوشه های نما در حقیقت نقطه تماس دو نمای عمود بر هم است.حالت عمود برهم، نیم دایره یا سه وجهی را می‌توان در گوشه ها پیاده سازی کرد و هر یک می‌تواند نتایج  گوناگونی را روی نما بگذارد.در یک چهارراه  و یا میدان هماهنگی گوشه های ساختمان‌های چهار طرف آن در نمای شهری می توانند تاثیر مطلوبی داشته باشد.در شهرهای ما اشتراک بین نماها وجود نداردو فرهنگ مشترکی برای بیان ندارند.مصالح هماهنگی در آن ها به‌کار گرفته‌ نشده است وهمینطور سبک مشخصی را دنبال نمی‌کنند.
در حقیقت در هر کدام از نماهای یک شهر ،وضعیت اجتماعی و اقتصادی سازنده و نحوه اندیشه و تفکر او به مسائل گوناگون نهفته است. سیمای شهری در حقیقت تلفیقی از جزئیات متفاوتی تشکیل شده است که بر پایه رویدادهایی که در معابر وخیابان‌ها می‌افتد، شکل می‌گیرد.

این بخش ها در صورت اجرای مواردی که قبل از این هم آن ها را بازگو کردیم، با یکدیگر می‌توانند محل اشتراک های مهمی داشته باشند که بودن آنها را نمی‌توان انکار کرد.

نمای ،نما ،دیتیل نما ،نما دیتیل ،دتایل نما ،نما دتایل ،