طراحی نمای آجری

آجر جزء متریال هایی است که در معماری سبک ایرانی از دیرباز کاربرد داشه. نمای آجر نیز از این جهت که رنگ و بوی سنت و گذشته را برای ما زنده می کند، فوق العاده ارزشمند است. نمای آجر بافتی یکدست و یکپارجه را برای ما ایجاد می کند;اما همچنان زیبا و چشم نواز است .دسترسی آسان و مقاومت بالای آن در برابر آتش سوزی از دلایل استفاده از آن است. اما از مهمترین معایب نمای آجری این است که هنگام بارندگی و در نتیجه تابش نور خورشید دچار لکه و شوره می شود .همچین به دلیل وزن بالای آن در ساختمان های مرتفع توصیه نمی شود.

نمای آجری چیست و چه مزایایی را پس از نصب به همراه دارد؟

ساختمان از بخش های متنوع و متغییری تشکیل شده است که در میان تمامی این بخش ها، نما و نماسازی از مهم ترین اجزای یک ساختمان و بنا به شمار می رود که تاثیر بسیار زیادی بر هویت و همچنین زیبایی ظاهری آن خواهد داشت.

این روز ها نماهای متفاوتی برای ساختمان ها در نظر گرفته می شود که در میان آن ها در این بخش می خواهیم به معرفی و بررسی نمای آجری بپردازیم و شما را با این نمای سنتی و قدیمی ایران آشنا کنیم!


قدمت
نمای آجری در ساختمان ها به چه عصری بر می گردد؟

به طور یقین نمی توان اطلاعات کاملی در خصوص نمای آجری و قدمت آن به دست آورد اما زمان پیدایش برخی از آثار تاریخی که رنگ و بویی از نمای آجری را می توان در آن دید، قدمت آن را به زمان انسان های نخستین باز می گرداند.

کمی بیشتر با نمای آجری و ویژگی های آن آشنا شوید!

در میان تمامی نماهایی که برای صنعت ساختمان سازی توسط معماران از گذشته تا به امروز استفاده می شود، نمای آجری محبوبیت و زیبایی خاص و منحصر به فرد خود را دارد چراکه آجر در رنگ های متنوع و بسیار زیادی در بازار به فروش می رسد که ترکیب آن ها در کنار یکدیگر می تواند نمایی زیبا را برای ساختمان خلق کند.

مخصوصا اگر از آجرهایی با رنگ قرمز در نمای ساختمانی خود استفاده کنید می توانید شاهد نمایی جذاب  و بسیار زیبا باشید که با رنگ و لعابی خاص تداعی گر سنت دیرین گذشته و معماری خاص آن دوران است.

بررسی مزایای استفاده از نمای آجری در ساختمان ها

نمای آجری نیز همانند سایر نماهای دیگر دارای مزایا مصرف قابل توجه ای است که در ادامه به صورت کامل به معرفی و بررسی این موارد می پردازیم و شما را با مزایای این نوع از نماها آشنا می کنیم.

مزایای نمای آجری چیست؟

  1. یکی از اولین مواد اولیه برای این نما، آجر است که به راحتی می توانید آن را تهیه کنید. از این رو چنانچه مشکلی برای نمای آجری شما به وجود بیاید، به راحتی قابل ترمیم است.
  2. مصالحی که در نمای آجری مورد استفاده قرار می گیرد، عموما قیمت مناسب تری را نسبت به سایر نماهای دیگر دارند.
  3. برای نصب و اجرای آن بر روی ساختمان ها نیاز به تجهیزات خاص و گران قیمتی نیست! بنابراین استفاده و نصب آن نسبت به سایر نماهای دیگر راحت تر و سبک تر است.
  4. یکی از نگرانی های افراد برای نمای ساختمان، تغیر رنگ نما بر اثر عوامل محیطی همچون باد، باران، آفتاب و… است که نمای آجری به خوبی می تواند در برابر عوامل محیطی از خود مقاومت نشان دهد.
  5. این نما به صورتی زیبا و کاملا سنتی بر روی ساختمان اجرا می شود که زیبایی خیره کننده و منحصر به فردی را به آن هدیه می دهد.
  6. از آخرین مزایای استفاده از نمای آجری می توان به مقاومت بالای آن در برابر آتش سوزی و سایر عوامل دیگر اشاره نمود.