چیدمان مبل

 ENJOY THE DIFFERENC

چیدمان مبل امروزه یکی از دغدغه های افراد برای دکوراسیون سالن پذیرایی محسوب میشود.به این دلیل که اگر چیدمان مبل درست صورت نگیرد سالن پذیرایی آشفته و به هم ریخته به نظر می رسد.چیدمان مبل برای خانه های بزرگ با چیدمان مبل برای خانه های کوچک تر متفاوت است .اما در هر دو باید به ویژگی نقطه کانونی توجه خاصی شود .همچنین نور پردازی در نقطه کانونی می تواند جلوه زیبایی را به  چیدمان مبل و دکوراسیون داخلی القا کند.با ما همراه با شید تا توضیحات بیشتر و تصاویر زیبای نحوه چیدمان مبل را برای شما ارائه دهیم.

چیدمان مبل سلطنتی
چیدمان مبل راحتی
چیدمان مبل ال شکل

چیدمان مبل

چیدمان مبل، در عین این که کاری ساده به نظر می آید، اصول متعددی را در بر میگیرد که رعایت آن ها تاثیر چشمگیری در زیبایی دکوراسیون محیط خواهد گذاشت.رعایت اصول طراحی در چیدمان مبل، نه تنها باعث استفاده بهینه از فضای خانه می شود، بلکه به لحاظ بصری محیطی زیباتر و دلنشین تر پدید می آورد. بسیاری از این اصول مواردی هستند که خودمان هنگام تغییر دکوراسیون خانه به صورت تجربی آن ها را فرا گرفته ایم. اما موارد مهم دیگری هم هستند که طراحان فضای داخلی با مطالعه در این زمینه به آن ها دست یافته اند. در ادامه قصد داریم چندی از این مهم ترین قواعد در چیدمان مبل را بررسی کنیم.

چیدمان مبل

چیدمان مبل

در حقیقت برای اینکه بتوانیم به بهترین نوع چیدمان مبل دست یابیم، دو فاکتور اصلی را باید در نظر داشته باشیم:

1_ سایز اتاق پذیرایی

2_ مدل مبلمان 

چیدمان مبل ال کوچک

چیدمان مبل ال کوچک

مدل های شیک برا چیدمان پذیرایی

چیدمان مبل برای خانه های کوچک

شاید تصور کنید برای خانه هایی با اتاق پذیرایی کوچک،راهی به جز چیدن مبل ها در کنار دیوار ها وجود نداشته باشد. در خانه هایی که عرض کمی دارند، این جمله تا حدودی صادق است. اما در غیر این صورت، قرار دادن ردیفی مبل ها در کنار دیوار ایده مناسبی نیست. این کار باعث می شود که فضای بین مبل ها از مقدار مورد نیاز بیشتر باشد و به این ترتیب فضای نسبتا قابل توجهی بدون استفاده خواهد ماند.

چیدمان مبل برای خانه های کوچک

چیدمان مبل برای خانه های کوچک

چیدن مبل برای خانه های کوچک

بهترین ایده ای که برای جلوگیری از این اتفاق وجود دارد، چیدمان مبل به صورت متمرکز است. مبل ها اغلب با ظرفیت 7 نفره تولید و عرضه می شوند. این تعداد مبل برای دربرگرفتن یک نقطه کانونی در اتاق نشیمن کاملا مناسب است. این کار باعث می شود تا از فضای اتاق حداکثر استفاده به عمل آید.

چیدن مبل بصورت متمرکز

چیدمان مبل های منازل کوچک

چیدمان مبل برای خانه های بزرگ

در خانه های ایرانی اغلب با یک نوع چیدمان مواجه می شویم: چیدن تمامی مبل ها دور تا دور اتاق نشیمن و در کنار دیوار. اما همان طور که پیش تر ذکر شد، این نحوه چیدمان برای هر نوع خانه و هر مدل مبلی مناسب نیست. در اتاق های نشیمن بزرگ قرار دادن مبل های در دور تا دور اتاق، فاصله بسیار زیادی بین افراد ایجاد می کند و یک فضای خالی بزرگ در بین آن ها پدید می آورد. این موضوع نه تنها به لحاظ ظاهری تعادل اتاق را بر هم می زند، بلکه باعث می شود مهمان ها به دلیل فاصله زیاد نتوانند به راحتی ارتباط برقرار کنند.

چیدمان انواع مبل در سالن پذیرایی

چیدمان مبل برای خانه های بزرگ

نقطه کانونی

در خانه های بزرگ، فضا برای مانور دادن بیشتر است. در چنین مواردی می توان حتی بیش از یک نقطه کانونی برای اتاق نشیمن تعریف کرد. برای نمونه یکی حول سیستم گرمایشی اتاق، و دیگری در اطراف تلویزیون. این دو پیشنهاد برای تعریف کردن نقطه کانونی معمولا طرفداران بیشتری دارند.

نقطه کانونی چیدمان مبل های منزل

نقطه کانونی حول شومینه

تاکید بر ایجاد نقاط کانونی در اتاق پذیرایی، به این علت است که فضا را برای گرد هم آوردن افراد مناسب کنید. هر چه باشد، اتاق پذیرایی اصلی ترین محیط برای گرد هم آوردن اعضای خانواده و مهمان هاست. تمرکز دکوراسیون در یک یا دو بخش خاص، خود به خود بین اعضایی که در این دو فضا جمع می شوند، نزدیکی و صمیمیت بیشتری ایجاد می کند.

دو نقطه کانونی در منزل

مدل زیبای دکور پذیرایی

در برخی خانه ها، سیستم گرمایشی به صورت توکار نصب می شود،یا ظاهر چندان دکوراتیوی ندارد. در این موارد برای تعریف نقطه کانونی دوم، باید بیشتر سلقیه به خرج دهید. ابتدا یک نقطه نورگیر مناسب از اتاق را برگزینید. اگر چنین نقطه ای وجود ندارد، نصب چراغ ها و لامپ های ثانویه را فراموش نکنید. مبل ها را در سه طرف (یا در صورت تمایل هر چهار طرف) نقطه کانونی قرار دهید. پوشاندن نقطه کانونی از هر چهار طرف، باعث می شود که این نقطه کاملا ایزوله شود. البته در پذیرایی های خیلی بزرگ این اتفاق خود به خود به خاطر وسعت فضا می افتد. اما در پذیرایی های متوسط بهتر است چهار طرف پوشانده نشود تا مهمان ها مجبور نباشند به هم پشت کنند.

نورگیر سالن پذیرایی

چیدمان مبلمان

نورپردازی نقطه کانونی

نورپردازی اتاق باید در نقاط کانونی حداکثر باشد. حتی بهتر است محل نصب لوستر سقفی نیز در بالای این محل صورت گیرد.وجود یک قالیچه در فضای بین مبل ها، پیوند زیبایی بین اجزای مبلمان ایجاد می کند.جدا از نحوه چیدمان مبل ها، اجزای دیگر اتاق پذیرایی هم باید با این چیدمان تناسب کافی داشته باشند. با توجه به اینکه ترجیح بر این است که مبل ها را به دیوار ها نچسبانیم، در کنار دیوار ها فضای مناسبی برای قرار دادن وسایل دکوراتیو وجود خواهد داشت. به هر حال کنار دیوار های اتاق نشیمن را نمی توان خالی گذاشت. وجود چندین دراور و کمدمی تواند قاب مناسبی برای قرار گیری در اطراف مبل ها به شمار بیاید.

محل نصب لوستر بالای نقطه کانونی چیدمان مبل

نصب لوستر در محل چیدمان مبل

چیدمان مناسب برای انواع مبل

مدل مبل هم نقش به سزایی در نوع چینش آن دارد. در چیدمان مبل سلطنتی، فاصله مبل ها مقداری بیشتر از فاصله بین مبل ها در مدل راحتی است. این امر به دلیل ظاهر رسمی تر آن هاست.مبل های سلطنتی، با توجه به نوع طراحی آن ها بهتر است حول تلویزیون قرار داده نشوند. انتخاب یک نقطه نورگیر و چیدمان مبل ها حول یک میز مناسب و متمرکز کردن نورپردازی می تواند محل بسیار مناسبی برای گرد هم آوردن مهمان هایتان فراهم آورد.

مبل های زیبای ابی رنگ برای سالن پذیرایی

مبلمان برای پذیرایی

از طرفی مبل های راحتی بهترین گزینه برای قرار گیری درمقابل تلویزیون هستند. به یاد داشته باشید که نزدیک به هم قرار دادن مبل های راحتی، سبب دشواری در رفت و آمد نشود. برای قرار دادن مبل های مدل ال، گزینه های بسیار متنوعیوجود دارند. در پذیرایی های کوچک، می توان برای صرفه جویی در فضا، همه بخش های مبل را به صورت متصل به هم قرار داد و همان طور که نام آن ها اقتضا می کند یک ال در کنجی از اتاق ایجاد کرد.

مبل ال برای پذیرایی

دکوراسیون سالن پذیرایی

چیدمان مبلمان ال

اگر پذیرایی چندان بزرگی ندارید، اما همچنان می خواهید دو دست مبل را در آن جای دهید، مبل های ال می توانند گزینه مناسبی برای ست دوم مبل های خانه تان باشند. اگر اندازه اتاق به قدری بزرگ نیست که دو نقطه کانونی در آن ایجاد شود، مجبور هستید، هر دو دست را حول یک مرکز قرار دهید. برای این کار، مبل ال بهتر است در سمت ورودی اتاق پذیرایی یا همان سمتی که به آشپر خانه های اپن راه دارد، قرار گیرد. زیرا مبل های ال پشتی کوتاه تری دارند و بین پذیرایی و آشپرخانه مانع بزرگی ایجاد نمی کنند.قرار دادن یک یا دو پاف هم گزینه مناسبی برای قرار گرفتن در سمت آشپزخانه هستند.

چیدمان مبل ال برای سالن

نحوه چیدن مبلمان ال