چیدمان منزل

LOOK DIFFERENT

چیدمان منزل را باید به صورت اصولی و براساس سبک مورد علاقه خود انجام داد. بهتر است بدانید تنها داشتن لوازم و اثاثیه گرانبها باعث زیبایی فضای منزل شما نمی شود. برای داشتن دکوراسیون بی نقص و بی نظیر لازم است تمامی لوازم را بر اساس اندازه و ابعاد درست، کاربری درست و ترکیب رنگی مناسب انتخاب کنید.

المان میان متن

بهتر است بدانید در صورتی که چیدمان منزل خود را به صورت اصولی و دقیق انجام دهید، بدون شک خانه ای زیبا و بی نظیر را خواهید داشت. در واقع این نوع چیدمان شامل رعایت یکسری قوانین است که شما را به صورت مختصر با هر کدام از آن ها آشنا خواهیم کرد.

آشنایی با نکات مهم و طلایی در چیدمان منزل

آشنایی با نکات مهم و طلایی در چیدمان منزل

نحوه چیدمان مبل ها

بهتر است بدانید مبلمان نقش بسیار مهمی را جهت زیبا سازی دکوراسیون داخلی ایفا می کند. از آنجا که رنگ مبلمان ۳۰ درصد از فضای داخلی را به خود اختصاص می دهد، باید با رنگ دیوارها و اکسسوری ها تناسب لازم را داشته باشند. همچنین باید مبلمان را در نقطه کانونی منزل و در نزدیکی شومینه یا تلویزیون قرار دهید.

نحوه چیدمان مبل ها

نحوه چیدمان مبل ها

قرار دادن فرش ها در مکانی مناسب از منزل

یکی از مواردی که نقش مهم و بسیار تعیین کننده ‌ای در دکوراسیون داخلی خانه دارد، انتخاب دقیق و هوشمندانه‌ فرش است. در واقع قرار گرفتن فرش علاوه بر اینکه جایی مناسب برای نشستن محسوب می شود، بهترین روش برای اضافه کردن بافت؛ رنگ و نرمی به فضای خانه می باشد. در چیدمان مبل ها باید توجه داشته باشید که حداقل به اندازه تقریبا 60 الی 70 سانتی متر از پایه هر کدام از مبل ها بر روی فرش قرار بگیرد. همچنین از دیگر نکات مهم در قرار دادن و پهن کردن فرش ها این است که کف سالن از هر طرف به اندازه ۲۵ سانتی متر قابل رویت باشد و فرش نباید از دیوار به دیوار پهن شود.

قرار دادن فرش ها در مکانی مناسب از منزل:

قرار دادن فرش ها در مکانی مناسب از منزل:

درست آویزان کردن دیوارکوب ها و تابلوها

از دیگر قوانین چیدمان منزل که تاثیر بسیار زیادی در زیبایی دکوراسیون داخلی دارد، درست آویزان کردن دیوارکوب ها و تابلوها است. لازم است بدانید نصب کردن قاب عکس ها در ارتفاع پایین و ارتفاع بالا به هیچ وجه درست نیست. در واقع طبق نظر طراحان ماهر و حرفه ای بهترین مکان جهت نصب تابلوها و دیوارکوب ها این است که آن ها را براساس نقطه دید خود تنظیم کنید. برای آشنایی بیشتر با نحوه چیدمان قاب عکی از مقاله بهترین چیدمان قاب عکس برای خانه و اتاق کار با متفاوت ترین ایده ها هم دیدن کنید.

درست آویزان کردن دیوارکوب ها و تابلوها:

درست آویزان کردن دیوارکوب ها و تابلوها

ترکیب کردن شکل های هندسی مختلف

همانطور که می دانید در هر کدام از قسمت های منزل عناصر و المان هایی با شکل های مهندسی مختلف وجود دارد، از اینرو چیدمان این المان ها با شکل های مختلف در کنار یکدیگر فضایی بی نظیر و الهام بخش را ایجاد می کند. در واقع ترکیب کردن شکل های هندسی مختلف یکی از قوانین چیدمان است که در طراحی داخلی به آن توجه و دقت بالایی شده است. یکی از ایده ها جهت خلق فضایی بی نظیر استفاده از المان‌ ها و عناصر عمودی و افقی متناسب با فضا می باشد. همچنین جهت رعایت کردن این قانون چیدمان می توان کاشی ها را با فرم و اشکال مختلف هندسی در کنار یکدیگر به نحوی قرار داد که دارای هارمونی و موزون باشد.

ترکیب کردن شکل های هندسی

ترکیب کردن شکل های هندسی

حذف کردن دیوار

در صورتی که در منزل خود فضای کافی دارید، لزومی ندارد که مبل چسبیده به دیوار یا در کنار آن قرار بگیرد. برای داشتن بهترین چیدمان می توانید مبل های خود را یک متر یا دو متر با فاصله از دیوار قرار دهید. همچنین برای زیباتر شدن فضای خانه خود می توانید یک کنسول یا قفسه را روی دیوار قرار دهید. این ایده نه تنها باعث زیبایی فضای منزل شما می شود، بلکه فضای اتاق را جذاب تر و سرحال تر نشان می دهد.

چیدمان منزل

چیدمان منزل

در نظر گرفتن فضای خالی

از دیگر نکات و قوانین چیدمان منزل در نظر گرفتن فضای خالی در منزل است. در صورتی که فضای خانه خود را به صورت ماکسیمال طراحی کرده اید، می توانید فضاهایی را جهت استراحت چشم در نظر بگیرید. در واقع برای یک طراحی متعادل می توان فضاهای خالی را در اتاق در نظر گرفت و یا روشنایی را در مکان های مختلف کم و زیاد کرد.

حذف کردن دیوارها

حذف کردن دیوارها

استفاده از آینه در دکوراسیون داخلی

بهتر است بدانید استفاده از آینه دارای نقش بسیار مهمی در دکوراسیون داخلی فضا است. استفاده از آینه ها از یک طرف باعث منعکس شدن منظره ها و افزایش زیبایی بصری می شوند و از طرف دیگر نور و عمق را به فضا اضافه می كنند. با انتخاب آینه می توان تفاوت بسیار زیادی را در فضای منزل و شکل ظاهری خانه ایجاد کرد. در واقع به نوعی می توان گفت المان آینه یک سرمایه گذاری عملی و عالی محسوب می شود.

استفاده ازز آینه

استفاده از آینه

در نظر گرفتن یک نقطه کانونی

هر خانه ای به یک نقطه اصلی به عنوان نقطه کانونی نیاز دارد. این نقطه کانونی باید به گونه ای باشد که مکانی تاثیرگذار، هیجان‌انگیز، جذاب و خیره کننده باشد. در واقع یکی از مهم ترین قوانین چیدمان منزل در نظر گرفتن یک نقطه کانونی است. بهتر است بدانید یک نقطه کانونی می تواند یک فرش با نقش و نگار افسانه ‌ای، یک تم رنگی خیره‌ کننده، یک اثر هنری و یا شی با اندازه غیر متعارف باشد. این نقطه کانونی را باید به گونه ای در نظر گرفت تا توجه افراد را به بهترین شکل به خود جلب کند. در طراحی این قسمت از خانه بهتر است از زیاده روی دوری کنید، چرا که باعث بی نظمی و شلوغی می شود.

نقطه کانونی

نقطه کانونی

ایجاد کردن سقف کاذب

در صورتی که سقف منزل شما به اندازه کافی بلند نباشد، به راحتی و با در نظر گرفتن یک قانون از چیدمان منزل می توان آن را مرتفع تر نشان داد. یکی از روش ها برای این کار استفاده از کاغذ دیواری با خطوط عمودی است. همچنین برای پیاده کردن این قانون می توان از یکسری پرده‌های بلند استفاده کرد. استفاده از قفسه های کتاب باریک و بلند از دیگر راه کارها جهت اجرای این ایده است. همچنین می توانید در طراحی دکوراسیون داخلی خود از آباژورهای پایه بلند به عنوان یک المان عمودی تاثیر گذار استفاده کنید.

ایجاد کردن سقف کاذب

ایجاد کردن سقف کاذب