3/5 امتیاز از (1 رای )

ساختمان ها هر چقدر هم که با مصالح با کیفیت ساخته شده باشند؛ پس از گذشت چندین سال نیاز به بازسازی و تعمیرات دارند. آپارتمان ها و ساختمان های تجاری نیز از این قاعده مستثی نیستند. این ساختمان ها علاوه بر فضای خصوصی، شامل مشاعاتی نیز هستند. بازسازی مشاعات ساختمان نیز به مانند بازسازی خود ساختمان دارای اهمیت است. در ادامه به توضیح مشاعات و بازسازی قسمت های مختلف مشاع ساختمان می پردازیم.

بازسازی مشاعات ساختمان

بازسازی مشاعات ساختمان

مشاعات ساختمان شامل چه بخش های ست؟

 مشاعات به معنای فضاهای مشترکی است که ساکنین یک ساختمان بصورت اشتراکی از آن استفاده می کنند و به یک اندازه حق استفاده از آنها را دارند. قسمت های مشاع ساختمان در قانون از قبل مشخص شده اند. هر بخشی از ساختمان که سند مالکیت خصوصی نداشته باشد مشاع محسوب می شود. بخش هایی مثل پارکینگ ، لابی ساختمان ، راه پله  همگی زیر مجموعه مشاعات ساختمان می باشد. بازسازی مشاعات نیز مانند بازسازی خود ساختمان دارای اهمیت است و باید به آن توجه شود. 

دلایل ضرورت بازسازی مشاعات ساختمان

گاهی افراد به دلیل اشتراکی بود فضاهای مشاع ،از بازسازی آنها سرباز می زنند و یا به آن بی توجهی می کنند. باید توجه داشته باشید مشاعات ساختمان نیز مانند دیگر بخش های ساختمان نیاز به بازسازی دارند.

  • اگر بخش هایی از مشاعات دچار خرابی و نقص شده باشد می تواند برای ساکنین خطر آفرین باشد و باعث آسیب به افراد و یا وسایل نقلیه آنها شود.
  • هر گونه عیب و نقص در این بخش ها می تواند به زیبایی ساختمان شما لطمه وارد کند.
  • بازسازی مشاعات ساختمان ارزش ساختمان شما را بالاتر می برد.

اما هزینه بارسازی مشاعات بر عهده کیست؟

هزینه بازسازی مشاعات ساختمان

با توجه به تعداد همسایگان و اشتراکی بودن بخش‌های مشاع ساختمان، گاهی بر سر این‌ که چه کسی باید هزینه‌ قسمت‌های مشاع آپارتمان را بپردازد، بحث و جدال فراوانی صورت می‌گیرد. بخش‌های مشاع ساختمان تحت مالکیت کسی نیست و مشترک بودن فضا با تعداد زیادی از اشخاص، حس عمومی بودن آن را در افراد ایجاد می‌کند. اما این فضاها با یک فضای عمومی مثل کوچه یا خیابان متفاوت است. در هر صورت برای رفع این مشکل قوانین مشخصی وجود دارد.

پرداخت هزینه‌ قسمت‌های مشاع آپارتمان بر عهده مالکان ساختمان است. در یک آپارتمان با هر تعداد مالک، هزینه‌های رایجی همچون هزینه نظافت ساختمان یا هزینه بازسازی مشاعات بین مالکان تقسیم می‌شود. پس بطور کلی تمام هزینه های بازسازی پارکینگ ،لابی و بقیه مشاعات ساختمان باید توسط مالکین آن ساختمان پرداخت شود.

هزینه بازسازی مشاعات باید طبق نظر کارشناسان و مجریان شرکت های بازسازی مشخص شود و به عواملی مثل عمق خرابی های ساختمان و مقدار نیاز به بازسازی ساختمان، کیفیت متریال های مورد استفاده برای بازسازی مشاعات ،دستمزد کارگران و صاحب کار و … بستگی دارد. در ادامه به توضیح در مورد بازسازی بخش های مختلف مشاعات ساختمان می پردازیم.

بازسازی پاکینگ مجتمع

بازسازی پاکینگ مجتمع

بازسازی پارکینگ

یکی از فضاهای مشاع که در اکثر ساختمان ها وجود دارد فضای پارکینگ است. فضای پارکینگ ساختمان ها بطور معمول برای پارک خودرو و بعنوان انباری استفاده می شوند. اما گاهی افراد از فضای پارکینگ خود استفاده های دیگری نیز می کنند. به گونه ای که بعضی از افراد قسمتی از پارکینگ را به عنوان اتاق کار، کارگاه، استودیو، انباری و غیره مورد استفاده قرار می دهند. بازسازی پارکینگ ساختمان نسبت به فضاهای مشاع دیگر به دلیل کاربردی که دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بازسازی پارکینگ

بازسازی پارکینگ

عوامل تاثیرگذار بر هزینه بازسازی پارکینک

هزینه بازسازی پارکینگ با توجه به سلیقه کارفرمایان ، متراژ محیط ، مواد و متریال استفاده شده برای بازسازی، دستمزد تیم اجرای بازسازی ، کیفیت مواد استفاده شده تغییر می کند. به این دلیل که مشاعات یک فضای مشترک در ساختمان ها محسوب می شود برای بازسازی آن باید تمام اعضای ساختمان با یکدیگر هماهنگ بوده و به یک نتیجه واحد در زمینه بازسازی برسند.

بازسازی کف پارکینگ

بازسازی کف پارکینگ

در چه صورت باید اقدام به بازسازی پارکینک کنید؟

دلایلی که افراد ساکن در یک ساختمان را موظف می کند تا به فکر بازسازی پارکینگ و مشاعات ساختمان باشند شامل :

  1. ترک خوردگی و خرابی کفپوش های پارکینگ ها که ناشی از نفوذ رطوبت ، نشت روغن خودروها روی کفپوش ها و یا وجود برف یا یخ در کف پارکینگ می باشد .
  2. تعمیر کردن سیستم های تهویه ای پارکینگ  که پس از چندین سال خراب شده یا کارایی خود را از دست داده اند.
  3. ایجاد سیستم های ایمنی و یا رفع نقص سیستم های ایمنی و حفاظتی که از قبل در محل پارکینگ ساختمان موجود بوده است.
  4.  رفع کمبود های روشنایی و نورپردازی در پارکینگ و یا تجهیز کردن پارکینگ به پروژکتورها و روشنایی های جدید برای افزایش نور محیط پارکینگ و جلوگیری از خطرات احتمالی حائز اهمیت است.

بازسازی کف پارکینک مهمترین بخش از بازسازی پارکینک

در بازسازی پارکینگ طراحی کف پارکینگ از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. کف پارکینک روزانه و در هر ساعت فشار زیادی را از طریق خودروها دریافت می کند. در اثر گرمای زیاد و یا پس دادن روغن ماشین ها ممکن است دچار ترک خوردگی و غییر شکل شود. و یا در بدترین شکل ممکن شکاف های بزرگ در آن ایجاد شود. بنابراین در صورت مشاهده هرگونه از علائم خسارت باید به بازسازی پارکینگ اقدام کرد.

نکات مهم در بازسازی کف پارکینگ

یکی از نکات مهم در بازسازی کف پارکینک انتخاب جنس متریال و کفپوش است. شما می توانید سنگ های ساختمانی، انواع کفپوش های صنعتی مانند اپوکسی و سرامیک هایی که مخصوص فرش کردن کف پارکینگ می باشد را به کار ببرید.جنس متریالی که در کف پارکینگ مورد استفاده قرار می دهید نباید حالت لغزندگی داشته باشد.

نکته دیگر در بازسازی کف پارکینک توجه به شیب بندی مناسب است. هنگام شستشوی اتومبیل یا شستن کف پارکینگ آب باید به محل خروج، هدایت شود. این کار از جمع شدن آب در کناره های پارکینگ جلوگیری کرده و باعث می شود که ساختمان دوام بیشتری داشته باشد.

توجه به تهویه مناسب برای پارکینگ

نکته دیگری که در بازسازی پارکینگ باید به آن توجه کنید این است که در بازسازی پارکینگ حتما از تهویه مناسب هوا استفاده کنید. به خصوص هنگامی که پارکینگ شما در طبقات زیر هم کف قرار گرفته یا زمانی که شما پنجره خروجی فضای تبادل هوا را به کار نبرده باشید.

بازسازی پارکینگ ساختمان

بازسازی پارکینگ ساختمان

بازسازی لابی ساختمان

بخش دیگری از بازسازی مشاعات ساختمان مربوط به بازسازی لابی ساختمان می شود. لابی به قسمتی از ساختمان گفته می شود که در پیش ورودی در طبقه همکف واقع شده. کاربری لابی محلی برای استراحت نگهبانی و فضای تقسیم بخش های داخلی ساختمان است. افراد در اولین مواجهه و ورود به ساختمان وارد لابی می شوند بنابراین لازم است به کارایی و جذابیت فضای لابی همزمان توجه شود.

بازسازی لابی ساختمان

بازسازی لابی ساختمان

دلایل بازسازی لابی

دلایلی که باعث می شود لابی ساختمان به بازسازی نیاز پیدا کند می توان به فرسودگی مصالح، قدمت و عمر بنا، تغییر سلیقه کارفرمایان و یا مشکلات سازه ای اشاره کرد. البته گاهی مالکین ساختمان ها و مجتمع ها برای افزایش زیبایی ساختمان و تنوع محیط زندگی اهالی ساختمان تصمیم به تغییر دکوراسیون و بازسازی لابی ساختمان می گیرند.

برای جلوه زیباتر لابی ساختمان های کوچک می توانید از کفسازی های روشن مانند سنگ مرمر و طراحی های خلوت و مدرن استفاده کنید. برای تغییر دیوارپوشها و فضای دکوراسیون لابی کوچک می توانید از رنگها و مصالح روشن و طرحهای خلوت استفاده کنید. استفاده از این سبک طراحی به بزرگتر دیده شدن فضای لابی ساختمان کمک زیادی خواهد کرد. برای افزایش نور لابی ساختمان می توانید از بازشوهای بیشتری استفاده کنید تا نور بیشتری وارد لابی ساختمان شود. همچنین می توانید از دیوارهای شفاف و پارتیشن که قابلیت جابجایی دارند بجای دیوار استفاده کنید.

در پایان

بازسازی مشاعات ساختمان در آپارتمان ها و ساختمان های تجاری از اهمیت ویژه ایی برخوردار هستند. برای انجام بازسازی مشاعات ساختمان نیز لازم است از تجربیات افراد متخصص استفاده کنید تا نتیجه کار خوب و بدون عیب و نقس باشد.

بازسازی راه پله

یکی دیگر از گزینه های مهم برای بازسازی مشاعات ساختمان، باز سازی راه پله های قدیمی است. ضرورت بازسازی پله های قدیمی شامل مواردی همچون فرسودگی و تخریب راه پله، زیبایی و تنوع ظاهری پله ها ، خراب شدن قرنیز پله ها یا شکستگی سنگهای راه پله و نم دادن دیوارهای راه پله ساختمان می باشد. با توجه به میزان فرسودگی در بافتهای  قدیمی و راه پله می توان هزینه بازسازی راه پله مشاع ساختمان را برآورد کرد. در اختیار داشتن یک ایده قبلی و یا طرح سه بعدی برای طراحی و بازسازی راه پله های قدیمی باعث می شود که شما بدانید دقیقا چه می خواهید.

زیبایی وجذابیت بصری برای طراحی و بازسازی پله های قدیمی یکی از مهم ترین فاکتورهای بازسازی مشاعات می باشد. همچنین توجه به متریال مورد استفاده در بازسازی راه پله حائز اهمیت است زیرا استفاده از متریال مناسب  و باکیفیت نتیجه خوبی را در پی خواهد داشت. شما می توانید طبق سلیقه افراد ساختمان و بودجه مورد نظر خود از سنگ، گچ ،سرامیک و یا … برای بازسازی راه پله ساختمان به روش های مدرن و به روز استفاده کنید. برای زیباتر شدن راه پله مشاع می توانید از نورپردازی سقف و پله هم استفاده کنید .نورپردازی باعث می شود که نور بیشتری در فضای راه پله منعکس گردد و عبور و مرور افراد از راه پله را آسان تر می کند.