هماهنگی در دکوراسیون

شاید هماهنگی دکوراسیون داخلی در نگاه اول یک موضوع سطحی و ساده بنظر برسد اما نقش بسیار تاثیرگذاری در دکوراسیون منزل دارد و در صورتی که بخوبی رعایت شود یک منزل شیک و آرامش بخش خواهید داشت.

هماهنگی در دکوراسیون داخلی منزل

هماهنگی در دکوراسیون داخلی منزل

پیوستگی در فضای دکوراسیون به چه معناست ؟

هماهنگی و یکپارچگی دو واژه کاملا مجزا هستند. هماهنگی به این معناست که اجزای بکار رفته در دکوراسیون داخلی از لحاظ رنگ و طرح و جنس با یکدیگر تناسب داشته باشند. یکپارچگی در دکوراسیون به این صورت تعریف می شود : تکرار یک ویژگی خاص از اجزای دکوراسیون در منزل مانند تکرار رنگ ، اشکال و حتی جنس خاصی از لوازم و وسایل . بطور کلی یکپارچگی باعث می شود تا راحت تر بتوانیم طراحی در یک فضا را هضم کنیم. با رعایت کردن دو اصل هماهنگی و یکپارچگی پیوستگی در فضای منزل بوجود می آید.

هماهنگی و یکپارچگی در دکوراسیون

هماهنگی و یکپارچگی در دکوراسیون

پیوستگی در دکوراسیون منزل اهمیت ویژه ای دارد زیرا باعث می شود که درک ما از فضا ساده تر شود و آرامش بیشتری را برای افراد بوجود می آورد. وقتی شما به یک محیط جدید وارد می شوید اولین چیزی که نظر شما را جلب خواهد کرد یکپارچگی و هماهنگی فضای درونی آن محیط است. اگر محیط هماهنگی نداشته باشد ویا به تعبیری فضا آشفته و شلوغ بنظر برسد حس آرامش کمتری به شما منتقل می کند.

پیوستگی در دکوراسیون منزل

پیوستگی در دکوراسیون منزل

چگونه هماهنگی و یکپارچی ایجاد کنیم؟

برای ایجاد این ویژگی در دکوراسیون داخلی باید بین اجزای دکوراسیون داخلی یعنی طرح و رنگ شباهت وجود داشته باشد .بطور مثال  می توانید رنگ مبل ها و پرده را با یکدیگر مشابه انتخاب کنید. یا اینکه رنگ کفپوش های سالن را با کاغذ دیواری ست کنید.

انتخاب مشابه رنگ مبل ها و پرده

انتخاب مشابه رنگ مبل ها و پرده

هماهنگی در اجزای سالن

هماهنگی در اجزای سالن

هماهنگی در دکوراسیون داخلی یکی از اصول بسیار مهم است اما اگر سعی کنید که بیش از حد به آن توجه کنید ممکن است خسته کننده و تکراری شود. بطور کلی باید بین اجزای کلی دکوراسیون مانند مبلمان ، فرشها ، پرده ، کفپوش هماهنگی وجود داشته باشد. اما اگر اجزای کوچکتر را کمی با اختلاف رنگ و طرح انتخاب کنید مشکلی پیش نخواهد آمد و موجب تنوع در اجزا خواهد شد و دکوراسیون را از حالت بی روحی و یکنواختی بیرون خواهد آورد.

پیوستگی و یکپارچگی در دکوراسیون

پیوستگی و یکپارچگی در دکوراسیون

هماهنگی  و تناسب در دکوراسیون های کلاسیک با دکوری های پر زرق و برق و متنوع ایجاد می شود که در واقع از ویژگی های منحصر بفرد این سبک محسوب می شود. استفاده از لوسترهای بزرگ و مبلمان استیل و دکوریجات گران قیمت در این سبک فراوان به چشم می خورد.

اما در دکوراسیون های مدرن اغلب برای هماهنگی و تناسب اجزا از دکوری های ظریف و ریز بیشتر استفاده می شود. در طراحی دکوراسیون مدرن ظریف کاری در تک تک اجزای دکور و چیدمان منزل به چشم می خورند. می توان گفت شاید علت علاقه بسیاری از افراد به سبک مدرن دکوری های ظریف و کم حجم است .این دکوریجات به دلیل حجم کم و ظرافت خود فضای کمتری را اشغال می کنند و باعث بزرگتر دیده شدن منزل شما می شوند.

استفاده از دکوریجات ریز

استفاده از دکوریجات ریز