لطفا امتیاز بدهید

آجر یکی از قدیمی ‌ترین انواع مصالح ساختمانی است که بشر می ‌شناسد. ساکنان شهر اریحا در حدود ۸۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح یاد گرفته بودند که با خشک کردن گل رس در آفتاب، آجر های ساده گلی بسازند. از آن روز های اولیه، استفاده از آجر به عنوان مصالح ساختمانی در سراسر جهان گسترش یافته است. این موضوع با در نظر گرفتن مزایای فراوان آجر، کاملا قابل درک است. به همین دلیل است که هنوز هم استفاده از آجر ها در ساخت ساختمان های مختلف ادامه دارد. در این مقاله قصد داریم برای آشنایی بیشتر درمورد نمای آجری و مزایا و معایب آن بیشتر توضیح دهیم. شما می توانید برای کسب طالاعات بیشتر درباره نمای ساختمان به سایت خانه معمار مراجعه نمایید.

مزایای نمای آجری

نمای آجری

دوام بالا، سهولت نگهداری، مقاومت بالا و افزایش ارزش خانه از جمله مزایای نمای آجری است.

 • دوام بالا

آجر یکی از مصالحی است که امتحان خودش را پس داده است. برای درک دوام و ماندگاری آجر کافی است به خانه ‌ها، سازه های بزرگ و ساختمان ‌های تاریخی متعددی که هر روز در اطراف خود می ‌بینید نگاهی بیندازید. بسیاری از این بنا های تاریخی نسل ‌هاست که سرپا ایستاده ‌اند و با کمی نگهداری مناسب، برای نسل ‌های آینده هم باقی خواهند ماند. به همین دلیل است که یکی از مزایای بسیار مهم نمای آجری، دوام بسیار بالای آن ها است.

 • نگهداری آسان

در میان مزایا و معایب نمای آجری، یکی از نکات بسیار مثبت سهولت بالای نظافت این متریال است. نگهداری از دیوار پوش آجری به کار زیادی از طرف ساکنین نیاز ندارد. این ویژگی به خصوص زمانی که مساحت زیادی مانند کل دیوار های خارجی ساختمان را بپوشاند، اهمیت بیشتری پیدا می ‌کند. ساکنین به راحتی می ‌توانند تنها با استفاده از آب، کل سطح را به سرعت تمیز کنند.

ساختمان‌ های آجری اگر به درستی ساخته شده باشند، نیاز به نگهداری کمی دارند. یعنی در ۲۵ سال اول تقریبا فقط به شست و شوی گاه به گاه نیاز خواهند داشت.

 • مقاومت در برابر آتش

آجر عملا از مواد خاکی بسیار متراکم ساخته شده است و تراکم بالای آن، فضای کمی برای شعله ‌ور شدن و گسترش آتش باقی می‌ گذارد. به عبارت دیگر، سازه ‌های آجری نسبت به سازه‌ های ساخته شده از مصالح دیگر مانند بلوک و چوب، بسیار کمتر در معرض آتش‌ سوزی قرار دارند.

علاوه بر مقاومت فوق ‌العاده در برابر شرایط مختلف آب و هوایی، ذکر این نکته ضروری است که نمای آجری در برابر آتش نیز بسیار مقاوم است. به همین دلیل، استفاده از آن در داخل خانه یک انتخاب بسیار عاقلانه به شمار می ‌رود.

می ‌توانید از آجر برای پوشاندن فضای اطراف شومینه استفاده کنید و نه تنها جلوه ‌ای بسیار شیک خلق نمایید، بلکه امنیت کلی را نیز افزایش دهید. این مزیت خاص نمای آجری در آشپزخانه نیز کاربردی است. می ‌توانید از آن به عنوان دیوار پوش پشت اجاق گاز استفاده کنید و دیوار های خود را از گرمای بالای تولید شده با اجاق گاز و فر محافظت نمایید.

مزایا

نمای آجری یکی از انتخاب های مناسب برای اکثر سازه ها است.

 • دوستدار محیط زیست

نمای آجری دوست دار محیط زیست است؛ زیرا آجر از فراوان‌ ترین مواد روی زمین، یعنی خاک رس و شیست ساخته شده است. همچنین آجر های بلا استفاده یا آسیب دیده را می‌ توان به روش ‌های مختلفی دوباره به کار گرفت. به عنوان مثال، می‌ توان آن ‌ها را به قطعات کوچک خرد کرد و به عنوان مالچ دائمی برای محوطه ‌سازی استفاده کرد.

 • افزایش ارزش خانه

اگرچه هزینه اولیه ساخت با آجر ممکن است کمی بالا تر باشد؛ اما ساخت خانه با آجر ارزش خانه شما را تا شش درصد افزایش می دهد.

 • مقاوم و ایمن در گذر زمان

همانطور که می ‌دانیم، آجر از دوران باستان به عنوان یکی از عناصر کلیدی در ساخت و ساز به کار می ‌رفته است و دلایل بسیار محکمی هم برای این انتخاب وجود دارد. آجر یکی از معدود مصالحی است که مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می ‌دهد و در برابر شرایط بیرونی مختلف مانند زلزله ایستادگی می کند. همچنین نمای آجری در برابر برف، باران، نور مستقیم خورشید و باد های شدید مقاومت دارد. به همین دلیل، استفاده از آجر در نمای داخلی و خارجی ساختمان ‌ها بسیار رایج است.

معایب نمای آجری

معایب

نمای آجری در کنار مزایای فراوان، برخی معایب نیز دارد.

 • هزینه نصب

در حالی که مزایای نمای آجری قابل توجه است؛ اما نباید از معایب آن غافل شد. یکی از نکات منفی قابل ذکر، هزینه کلی اجرای این نوع نما به شمار می ‌رود. هزینه ‌های مربوط به اجرای نما های آجری شامل دو بخش است:

 • قیمت مصالح: خود آجر های نما نسبت به برخی از مصالح دیگر گران‌ تر هستند.
 • اجرت نصب حرفه‌ای: نصب اصولی و دقیق نمای آجری بسیار مهم است؛ زیرا از نفوذ رطوبت به درون ساختمان جلوگیری می ‌کند. رطوبت انباشته شده ممکن است سبب ضعف کلی سازه شود. به همین دلیل، استخدام نصاب‌ های ماهر و باتجربه برای اجرای صحیح این نما ضروری است و طبیعتا هزینه‌ هایی را به دنبال خواهد داشت. دقت بالای نصب، یک ضرورت انکارناپذیر است و نباید برای صرفه ‌جویی مالی، کیفیت اجرا را به خطر انداخت.

فرسودگی

آجر بسیار مقاوم است؛ اما در صورتی که نمای آجری به درستی اجرا نشده باشد یا محیط نامناسب باشد، آجر به سرعت فرسوده خواهد شد. برای مثال آجر ها در شرایط بسیار مرطوب بعد از مدتی دچار کپک خواهند شد. همچنین رشد گیاهان مختلفی مانند پیچک روی آن ها می تواند به آجر آسیب برساند. آجر ها در برابر چنین شرایطی بسیار آسیب پذیر هستند.

از دیگر معایب نمای آجری می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ساخت و ساز وقت گیر
 • ریسک استفاده در مناطق زلزله خیز
 • استحکام کششی پایین
 • کاهش کیفیت رنگ آجر با قرارگیری در معرض آفتاب به ویژه در مدل های با کیفیت پایین

جمع بندی

آجر یکی از مصالح ساختمانی با اندازه و وزن استاندارد است و استفاده از آن قدمتی بسیار کهن دارد. طبق مدارک سابقه اولین استفاده از آجر به بیش از 7500 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. آجر ها به دلیل مزایای بسیار مختلفی که ارائه می دهند، از گذشته دور قرار می گرفتند و استفاده از آن ها هنوز هم رواج دارد. در این مقاله برای آشنایی بیشتر با آجر درمورد مزایا و معایب استفاده از نمای آجری توضیح دادیم.