5/5 امتیاز از (1 رای )

معماری کلبه سوئیسی، با جذابیت ‌های بسیار و یک فضای کوهستانی دنج، تاریخچه ‌ای غنی دارد که به سال 1328 باز می ‌گردد. این سبک معماری و نمای ساختمان از کلبه ‌های چوبی ساده‌ ای که کشاورزان و گله ‌داران آلپ در فصول چرا استفاده می ‌کردند الهام می‌ گیرد. طراحی کلبه‌ های سوئیسی که با سقف‌ های شیبدار، لبه ‌های برآمده، روکش ‌های چوبی و تیر های آشکار مشخص می‌ شود، در طول زمان تکامل یافته و جذابیت روستایی خود را حفظ کرده است. در این کاوش، به سیر تکامل معماری کلبه‌ سوئیسی می ‌پردازیم و جذابیت ماندگار آن را برای کسانی که به دنبال ترکیبی هماهنگ از زیبایی ‌شناسی و راحتی در خانه‌ های خود هستند، کشف می ‌کنیم. در این سفر به دنیای فریبنده کلبه سوئیسی به ما بپیوندید. اگر علاقه مند به ساخت یک کلبه سوئیسی هستید می توانید با متخصصین مجموعه خانه معمار مشورت کنید.

از چه زمانی سبک کلبه سوئیسی محبوب شد؟

سبک کلبه سوئیسی در قرن نوزدهم رایج شد و در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به ایالات متحده گسترش یافت. کلبه سوئیسی به دلیل احساس دنج و روستایی بودن خود مورد علاقه بود و این دنج بودن، آن را برای مناطق برفی به انتخابی مناسب تبدیل می کرد. اگرچه در اواسط قرن بیستم از مد افتاد؛ اما به دلیل جذابیت و کاربردی بودن منحصر به فردش، اخیرا دوباره احیا شده است.

به چه نوع خانه هایی کلبه گفته می شود؟

کلبه سوئیسی

کلبه یک نوع خانه است که معمولا در مناطق کوهستانی مانند آلپ و کوه های راکی یافت می شود. این خانه‌ ها به ‌طور سنتی از چوب ساخته می ‌شوند و سقف ‌های شیبدار، لبه‌ های بلند و ایوان‌ های بزرگ برای لذت بردن از منظره‌ های کوهستانی دارند. داخل کلبه ‌ها اغلب با پلان ‌های طبقه باز ساخته شده است. نشیمن و ناهارخوری در بخش اصلی و اتاق‌ خواب ‌ها در طبقه بالای کلبه ‌ها معمولا عناصر روستایی را با المان هایی از تجمل ترکیب می ‌کنند تا فضایی راحت و آرام را به وجود آورند. این کلبه ها اغلب پنجره‌ ها و بالکن ‌های بزرگ برای در آغوش گرفتن محیط طبیعی دارند.

به سبک ساخت خانه های سوئیسی چه می گویند؟

سبک خانه ‌های سوئیسی معمولا به‌ عنوان «سبک آلپاین» یا «سبک کلبه ‌شبه ‌خانه» شناخته می‌ شود. این سبک معماری در کشور های اروپایی مانند اتریش، آلمان و سوئیس رایج است. خانه‌ های سبک سوئیسی معمولا سازه‌ های چوبی، سقف ‌های شیروانی (شیبدار)، پنجره ‌های بزرگ و ترکیبی از عناصر طراحی روستایی و معاصر را در بر می گیرند. آن ها به خوبی برای چشم انداز زیبای آلپ مناسب هستند و اغلب شامل بالکن ها و عرشه های پیچیده می شوند که مناظر کوهستانی خیره کننده ای را به وجود می آورند. این خانه‌ ها غالبا تیر های سقف، چوب گرم و نور طبیعی فراوان را به نمایش می ‌گذارند و محیطی دنج و دلپذیر را ایجاد می ‌کنند که زیبایی اطراف کوه را تکمیل می‌ کند.

چرا به این خانه ها کلبه می گویند؟

کلبه سوئیسی

به این خانه ها به دلیل اصل سوئیسی و اصطلاح فرانسوی آن، کلبه می گویند. “کلبه” از زبان سوئیسی و فرانسوی به معنای “پناهگاه” آمده است. قدمت این خانه ها به اواخر دهه 1400 و اوایل 1500 باز می گردد که در ابتدا توسط چوپانان سوئیسی استفاده می شدند. آن ها به دلیل سقف های بلند، برآمدگی ها و کاربردی بودن در مناطق کوهستانی شهرت داشتند. کلبه ‌های مدرن معمولا از چوب ساخته شده ‌اند. پنجره‌ های بزرگ و چیدمان‌ های باز و فضایی دنج دارند. کلبه سوئیسی اغلب به عنوان خانه ای برای تعطیلات در مناطق کوهستانی مورد استفاده قرار می گیرد و به طور یکپارچه با چشم انداز طبیعی ترکیب می شود.

آیا کلبه سوئیسی یک خانه ییلاقی است؟

خیر. کلبه یک خانه ییلاقی نیست. کلبه یک نوع ساختمان متمایز است که اغلب در مناطق آلپ دیده می شود. در مقابل، خانه های ییلاقی خانه ای یک طبقه با طراحی ساده هستند.

کلبه سوئیسی از چه چوبی ساخته می شود؟

کلبه‌ سوئیسی معمولا از چوب‌ های محلی از جمله صنوبر، شوکران کیت، صنوبر داگلاس و کاج اروپایی ساخته می‌ شود. کنده ها به صورت افقی روی هم چیده می شوند تا دیوار هایی را با استفاده از تکنیکی به نام نیمه الواری تشکیل دهند. فضا های بین کنده ها با مخلوطی به نام cob برای ضد آب شدن و پایداری بیشتر، پر می شود. سقف ها با زونای چوبی، کاشی یا تخته سنگ پوشانده شده است. گاهی اوقات از مواد مدرن برای بهره وری انرژی استفاده می شود.

چرا کلبه های سوئیسی روی پشت بام خود سنگ دارند؟

کلبه های سوئیسی

کلبه‌های سوئیسی عمدتا روی سقف خود سنگ دارند. سنگ ها به تحمل وزن برف سنگین کمک می کنند. ساختمان را عایق می کنند و در بهره وری انرژی هم کمک کننده هستند. علاوه بر این، آن ها ویژگی متمایز معماری سوئیس هستند.

کلبه سوئیسی چگونه ساخته می شود؟

کلبه‌ سوئیسی با استفاده از مواد محلی ساخته می ‌شود. معمولا از چوب برای دیوار ها و بالکن ها استفاده می شود. در حالی که از سنگ برای پایه، عناصر تزئینی و عایق استفاده می کنند. سقف های شیبدار با زونا های نازک چوبی یا سنگی پوشیده شده است. فضای داخلی کفپوش های چوبی، فرش های رنگارنگ، مبلمان دنج و اجاق های چوبی دارد. پنجره‌ های بزرگ با رنگ‌ های روشن و کرکره‌ ها رایج هستند و حکاکی ‌هایی پنجره ‌ها و در ها را تزئین می ‌کنند. به طور کلی، کلبه های سوئیسی به گونه ای طراحی شده اند که دنج و جذاب باشند و عناصر دکوراسیون سنتی را در بر بگیرند.

یک کلبه چه ویژگی هایی دارد؟

کلبه های سوئیسی

کلبه یک خانه چوبی سنتی است که معمولا در مناطق کوهستانی اروپا و آمریکای شمالی یافت می شود و به طور معمول ویژگی های زیر را دارد:

  1. سقف A-frame یا gambrel: این طرح فضای اضافی بیشتری را در فضای اتاق زیر شیروانی فراهم می کند و اغلب شامل بام هایی به عنوان سرپناه است.
  2. نمای بیرونی چوبی: کلبه ها معمولا با تیر های چوبی ساخته می شوند.
  3. فضای داخلی جادار و جذاب: سقف های بلند، مبلمان با رنگ روشن و شومینه های سنگی بزرگ در داخل کلبه ها رایج است.
  4. پنجره ها و بالکن های بزرگ: پنجره ها مناظری از زیبایی های طبیعی اطراف را ارائه می دهند.
  5. محیط طبیعی: کلبه سوئیسی اغلب در میان طبیعت قرار دارد و حس آرامش را ارائه می‌ دهد.
  6. امکانات مدرن: کلبه‌ ها به وسایل ضروری مانند گرمایش، برق و دسترسی به اینترنت مجهز هستند.
  7. دکوراسیون الهام گرفته از آلپاین: بسیاری از کلبه ها دکوراسیون سنتی به سبک کوهستانی، از جمله مبلمان با پوشش خز و اثاثیه روستایی دارند.

جمع بندی

کلبه‌ سوئیسی به دلیل زیبایی ‌شناسی منحصر به‌ فرد و فضای آرام خود به‌ عنوان خانه‌ ای برای تعطیلات محبوبیت زیادی پیدا کرده است. معماری کلبه ‌های سوئیسی تجسمی جاودانه از جذابیت روستایی و زندگی الهام‌ گرفته از کوهستان است. این کلبه‌ ها با طراحی متمایز خود با سقف‌ های شیب ‌دار و فضای داخلی دنج، برای قرن‌ ها مناطق آلپ را زیبا کرده ‌اند. آن ها که در اصل به دلیل مقاومت در برابر بارش های سنگین برف ساخته شده اند، اکنون نمادی از ترکیبی هماهنگ از طبیعت و هنر انسان هستند.