طراحی دکوراسیون داخلی

LOOK DIFFERENT

خدمات خانه معمار

SERVICES

طراحی دکوراسیون داخلی شاید به گمان بعضی از افراد هزینه اضافی باشد اما به طور قطع به شما می گوییم که طراحی دکوراسیون داخلی مدیریت هزینه و زمان است. طراحی دکوراسیون داخلی علاوه بر اینکه به ساختمان شما زیبایی می بخشد موجب آرامش و حس مثبت اندیشی به ساکنان خود می شود. خانه معمار با سالها فعالیت در زمینه های معماری مفتخر است که تا کنون پروژه های بسیاری را با بهترین کیفیت و زیبایی به انجام رسانده است.

اصول طراحی دکور

THE PEAK OF NEWNESS

در این فیلم در خصوص ویژگیهای طراحی یک دکوراسیون استاندارد صحبت می کنیم ،اینکه انتظارات شما از طراح چیست و دقیقا طراح ساختمان شما می بایست چه نقشه هایی را در اختیار شما بگذارد تا در اجرای ساختمانتون به مشکل نخورید. 

دکور خانه طبیعت

GREEN LIFE

در این ویدیو در مورد طراحی یک خانه دوبلکس صحبت میکنیم.صاحب خانه به فضای سبز علاقه شدید داشت پس ما ایده پروژه رو طبیعت قرار دادیم.از فرم های نرم و سیار که تناسب خاصی با طبیعت پیرامون مون دارد استفاده کردیم.چهار چوب طراحی خانه طبیعت ترکیبی از مدرن و سنتی هست.

مشاوره
طراحی
تحویل

طراحی و چیدمان دکوراسیون داخلی

چیدمان دکوراسیون داخلی در زیبا سازی خانه بسیار تاثیر گذار است.همه ما به دنبال هر چه زیباتر کردن محیط اطراف خود هستیم. ایجاد تغییر در دکوراسیون داخلی در روزهای پایانی سال و نزدیک شدن به عید نوروز دغدغه خیلی از افراد است.اگر اصول چیدمان در معماری داخلی رعایت شود دکوراسیون داخلی شما بی نقض خواهد بود.در این مقاله قصد داریم به برخی از سوالات که در زمان چیدمان دکوراسیون داخلی،بری شما ایجاد می شود پاسخ بدهیم.

دکوراسیون داخلی پذیرایی کلاسیک

از دکوراسیون خونه  اجاره ای خسته شدم چطور می تونم تغییرش بدم؟

فضایی پذیرایی من دارای قناسی هس نمیدونم چیکارش کنم؟

درحال اسباب کشی به خونه ایی کوچک تر هستم نمیدونم چطور اثاثیه رو جاگذاری کنم؟

از چیدمان مبلمان ال شکلم خسته شدم چطور تغییرش بدم؟

فضای پذیرایی بزرگی دارم با چیدمانش مشکل دارم؟

اینها سوالات شما هم هست ؟اگر با ما همراه باشید به آنها پاسخ می دهیم.

دکور داخلی

چیدمان دکوراسیون داخلی و نحوه چیدمان منزل اجاره ای

مشکلی که خیلی از اجاره نشین ها با آن مواجه هستند این است که فکر می کنند نمی توانند در چیدمان دکوراسیون داخلی خود تغییر ایجاد کنند. اما این همان مکانی است که شما یک سال یا بیشتر باید در آن زندگی کنید. بعد از مدتی خانه برای شما تکراری می شود و این موضوع می تواند در روحیه شما و اطرافیانتان تاثیرگذار باشد.

دکور داخلی

ما در اینجا چند پیشنهاد ویژه برای تغییر دکوراسیون اجاره ایی داریم:

 • استفاده از دکورهای قابل حمل
 • استفاده از کاغذ دیواری های برچسبی برای تغییر دیوارها و روح بخشی به آنها
 • استفاده ار استیکر ها در دیوار اتاق خواب یا پذیرایی
 • اگر راه کار های قبل را نمی پسندید،کافیست تابلوهای رنگی و اثرهای هنری زیبا روی دیوارها نصب کنید.

چیدمان دکوراسیون داخلی برای استقبال از عید امسال

چیدمان دکوراسیون داخلی نشیمن های قناص 

اگر در دکوراسیون داخلی پذیرایی و یا اتاق ها قناسی وجود داشته باشد مبله کردن آن خیلی مشکل است.

اما اشتباهی که خیلی افراد مرتکب می شوند!

خیلی ها از افراد، چیدمان دکور داخلی را با آن سازگار می کنندکه اشتباه است.

استفاده از قناسی ها در دکوراسیون داخلی

ایجاد کمد در قناسی دیوار

اما راه حل چیست؟

بهترین راه حل این است که با ترفندهایی این قناسی را بپوشانیم.می تواند با صفحه MDF انحرافها را بپوشانید و به صورت قفسه بندی و طبقه بیرون بیاورید.با این کار هم نواقص را برطرف کردیم و هم چیدمان دکوراسیون داخلی شما به زیبایی انجام شده.این طبقه ها به عنوان کتابخانه و یا دکور استفاده کنید.البته می توان از فضای قناسی ها برای ایجاد فضاهای دنج برای دورهی و یا مطالعه نیر استفاده کرد.

استفاده بهینه از قناسی ها

چیدمان دکوراسیون داخلی

رهایی از سردرگمی حین جابه جایی به منزل کوچکتر

وقتی قصد جابه جایی و اسباب کشی به جای دیگر دارید یکی از مشکلاتی که با آن موتجه می شوید تصمیم گبری در مورد اثاثیه است به خصوص اگر قصد رفتم به خانه ایی کوچکتر را داشته باشید این مشکل جدی تر است.

چیدمان مبلمان تک نفره

اگر از پیشنهاد ما استفاده کنید استرس و اضطراب شما کم می شود;پیشنهاد ما استفاده از متر است.زمانیکه اندازه دقیق فضاها را در دست داشته باشید تکلیفتان مشخص می باشد.می دانید کدام یک از وسایل در منزل جدید قابل استفاده نیست.در مورد مبلمان ها در صورتی که فضای کافی برای استفاده از کل مبلمان خود را ندارید ;پیشنهاد ما این است که مبلمان های چند نفره را بفروشید و مبل های تکی را با خود ببرید.برای چیدمان دکوراسیون داخلی مبلهای تک نفره را اطراف یک میز بچینید و با فضاها بازی کنید.

مبلمان زرد

مبلمان

تغییر مبلمان و چیدمان منزل کوچک

معمولا طراحی برای فضاهای کوچک کار آسانی نیست.چیدمان مبلمان در این فضاها به صورت ال شکل است.

اما آیا امکان تغییر در دکوراسیون با مبلمان ال شکل وجود دارد؟

اگر از چیدمان مبلمان ال شکل خود خسته شدید می توانید به راحتی چند صندلی با رنگ های متضاد به چیدمان خود بیفزایید.انتخاب رنگ متضاد تغییر زیادی در چیدمان دکوراسیون داخلی شما ایجاد می کند. مثلا اگر دکوراسیون خاکستری دارید از رنگ های تند تری مانند زرد استفاده کنید.

مبلمان

تغییر دکوراسیون بدون تعویض مبلمان

زمانی که صحبت از تغییر دکوراسیون می شود اولین موردی که به ذهن می رسد تعویض مبلمان است چرا که مبلمان تاثیر زیادی در زیبایی چیدمان دکوراسیون داخلی دارد.اما هزینه تغییر مبلمان بالاست.اگر امکان خرید مبلمان جدید را ندارید راههای زیر را امتحان کنید;قطعا می توانید در دکوراسیون خود تحول ایحاد کنید.

 • تهیه کاور مبل برای مبلمان
 • استفاده از کوسن های رنگی و زیبا بر روی مبل

کاور مبل دامن دار sofa cover

استفاده از کوسن در مبلمان

کوسن های رنگی در مبلمان

چیدمان مبلمان در فضاهای بزرگ

چیدمان مبلمان در فضاهای بزرگ معمولا به صورت طولی است اما چیدمان باید به صورتی باشد که افراد رو بروی همدیگر قرار گیرند.در این صورت افراد به راحتی می توانند با هم گفتگو کنند.

اما!

در صورتی که فضا زیاد بزرگ باشد و فضای خالی زیادی دارید ما برای شما دو پیشنهاد داریم. 

 • در فضای خالی از یک میز و آینه استفاده کنید.
 • می توانید بین مبل های تک نفره میز بگذارید.

چیدمان دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی در حال حاضر تبدیل به یک نیاز شده. علاوه بر ذات زیبایی دوست انسان ،داشتن یک دکوراسیون با نهایت هارمونی و تناسب از به هم ریختگی روانی انسانها جلوگیری می کند.بنابراین می توان گفت رشته طراحی دکوراسیون، امروزه به یک رشته تخصصی تبدیل شده .در این ادامه ما می خواهیم قوانین مهم طراحی دکور داخلی را برای شما بیان کنیم.

چیدمان دکوراسیون داخلی

برای شروع یک طراحی حرفه ایی چیکار باید کرد؟

چطور می توایم یک طراحی حرفه ایی داشته باشیم ؟

نقطه شروع یک طراحی کجاست؟

چرا طراحی که من انجام دادم زیبا و دلنشین نیست؟

شاید این سوالات برای خیلی از دانشجویان و یا افرادی که تازه شروع به کار در زمینه دکوراسیون داخلی کردند پیش آمده باشد. تیم طراحی خانه  معمار در این آموزش به شما پاسخ می دهد.

نقشه ویلایی |نما مدرن |پلان ویلایی مدرن سه طبقه30×10

حس زیبا شناختی در طراحی دکوراسیون داخلی

طراحی دکوراسیون داخلی فقط با داشتن دانش در این زمینه امکان پذیر نیست.برای داشتن یک طراحی دکور داخلی به سبک مدرن، طراح باید دارای یک حس زیبایی شناختی قوی باشد.

اما چطور ؟

برای شروع لازم است شما حداقل روزی 500 الی 600 عکس مخصوصا در شبکه های اجتماعی مشاهده کنید.مثلا در مورد میز تلویزیون و یا کابینت آشپزخانه سرچ کرده و عکس های مختلفی از این موضوع را مشاهده می کنید.آنها را در کامپیوتر خود ذخیره می کنید ;سپس از بین آنها بهترینها را انتخاب کرده و مابقی را حذف می کنید.

دکوراسیون داخلی

دیدن عکس چه کمکی به شما می کند؟

اتفاقی که می افتد این است که شما در روز اول 500 عکس را انتخاب می کنید و ذخیره می کنید.اما خیلی جالب است که در روز دوم اگر بخواهید دوباره عکس بگیرید;با وجود زیاد بودن سایت ها نمی توانید 500 عکس را انتخاب و ذخیره کنید. قطعا این تعداد به حدود 300 عکس می رسد و در روز های بعد که بخواهید عکس سرچ کنید این تعداد به 200 عکس می رسد. به مرور زمان تعداد عکس هایی که مورد پسند شما قرار می گیرد و آن را انتخاب و ذخیره می کنید،کم می شود.
کم شدن این تعداد عکس هایی که مورد پسند شما قرار می گیرد بی دلیل نیست.

دکوراسیون با مبلمان آبی

علت کم شدن تعداد عکس انتخابی

دلیل کلی این موضوع این است که ناخوداگاه حس زیباشناسی در ذهن شما فعال شده است; شما آن نقشه ها و عکس هایی که در روز اول می پسندیدید امروز دیگر نمی پسندید.این ناخوداگاه باعث می شود که شما بهترین ها را انتخاب کنید .اگر این قضیه به مرور تکرار شود قطعا شما وقتی در سایت های مختلف صبح تا ظهر سرچ می کنید; بیشتر از دو تا عکس را نمی پسندید;چون ناخوداگاه این موضوع بر ذهن شما تاثیر می گذارد و باعث می شود حس زیبا شناسی در ذهن فعال شود.

پس!

این تمرین ،برای هر طراحی لازم است.

بازسازی ساختمان قدیمی

مراحل پروسه طراحی دکوراسیون داخلی

برای شروع یک طراحی دکوراسیون داخلی باید چه مراحلی طی شود؟

1) برداشت از محل

 لازم است شما برداشت میدانی داشته باشید و از تمام شمای داخلی ساختمان و ابعاد و اندازه ها برداشت و عکس تهیه کنید.

یه مسئله مهم! 

باید دقت داشته باشید در برداشت اندازه جهت طراحی دکوراسیون ،مجالی برای مصالح رویه دیوارها در نظر بگیرید;همچنین ابعاد خالص و نیاز کارفرما برای میزان کف سازی ;یعنی میزانی که کف ساختمان بیاید پایین بیاید و میزان کنافی که از سقف  پایین می آید ; حتما در نظر بگیرید.در نهایت فرایند طراحی را شروع کنید.

دکوراسیون داخلی ساختمان

2) انتخاب طراحی برای هر دیوار

شما باید پلان ساختمانی را در که در محیط برداشت کردید; در نظر بگیرید و به صورت شماتیک و یا بر روی همان نقشه ای که برداشت کردید برای همه دیوارها، راهنما و لژن تعیین می کنید و دیوارها را شماره گذاری می کنید.به عنوان مثال:دیوار شماره ی 1،دیوار شماره ی 2  الی آخر
حالا شما برای همه ی دیوار ها باید طرح داشته باشید. برای پافتن ایده مناسب برای هر کدام از دیوارها باید شروع کنید و در اینترنت و یا کارهایی که دارید سرچ کنید و یک نمونه مناسب پیدا کنید.

در ابتدا کار شما یک سرچ کلی زدید ;ولی در این مرحله لازم است تک تک دیوار هایی را که شماره گذاری کرده اید جستجو می کنید;تا بادیدن تنوعی از عکسها بتوانید به ایده های نابی دست پیدا کنید.

اصول طراحی داخلی

3)مکان یابی المان ها

اولین نکته ای که در طراحی باید در نظر بگیرید; این است که بدانید دیواری که می خواهید برای آن طراحی انجام دهید، برای چه کاری مناسب است.به عنوان مثال برای قرار گیری تلویزیون مناسب است یا برای یک کار دکوراتیو ،یا اصلا برای طراحی یک شومینه مناسب است و یا حتی برای یک کمد دیواری و غیره….

طراحی شومینه در پذیرایی

بنابراین!

ابتدا لازم است جا و مکان یابی المان ها و جزئیات داخل ساختمان را تعیین کنید.سپس برای همه تجهیزات لازم در طراحی، پیش بینی جا و مکان مناسب انجام دهید .
جای شومینه ،تلویزیون ،کار دکوراتیو،جای پرده و پکیج ، رادیاتور بخاری و همه آیتم هایی که در ساختمان و پذیرایی شما این ممکن است وجود داشته باشد; را مشخص می کنید.
البته به تایید کارفرما نیز می رسانید .

میز تیوی چوبی

 مکان یابی تلویزیون

شما نمی توانید تلویزیون را هرجایی قرار دهید;نکاتی که در قرار گیری تلویزیون باید مد نظر قرار بگیرید اینها است :

تلویزیون نباید پشت به تابش نور باشد. اگر پشت تلویزیون نور باشد،وجود درخشندگی زیاد در اطراف تلویزیون خیرگی نور بوجود می آورد.همچنین جلوی تلویزیون نباید مجاور تابش نور باشد.
اگر تلویزیون رو به روی نور باشد باعث می شود که نوری که از بیرون ساطع می شود به تلویزیون برخورد کند و شما تصاویر را خوب درک نکنید.

پس!

ما یک جبهه مخالف به نور برای جانمایی تلوزریون نیاز داریم.

زیباترین های دکوراسیون آشپزخانه

مکان یابی آشپزخانه

در آشپزخانه لازم است مکان یابی عناصر و تجهیزات دقیقا مشخص باشد.لازم است بدانید محل قرارگیری سینک ظرفشویی و یا تجهیزات پخت و پز شما در کجا قرار بگیرد .

طراحی دکوراسیون داخلی بلوار شهید بهشتی شمالی- 495-12 |خانه معمار

نکته مهم!

باید در نظر داشته باشید که در آشپزخانه حتما مثلث کار رعایت شود.یعنی محل قرار گیری سینک ظرف شویی و گاز و یخچال به صورتی باشد که کمترین انرژی را از خانم خانه بگیرد.

کابینت تلفیقی

همچنین!

لازم است در طراحی دکور داخلی جاهایی که در دید عمومی واقع شده است ازکابینت های کار استفاده نکنید و کابینت های سوپری در این قسمت طراحی شود;چرا که از لحاظ دیدگاه زیباشناسانه، ارتباط بصری قوی تری بوجود می آورد.در آشپزخانه جز زیبایی کابینت ها ،زیبایی دیگری دیده نمی شود; یعنی کابینت یکی از عناصر زیبایی در آشپزخانه است.

آشپزخانه کثیف - آشپزخانه گرم

بنابراین

در طراحی کابینت آشپزخانه در قسمت هایی که دید بیشتری وجود دارد بهتر است سوپری در نظر بگیریم و درون سوپری باید یخچال و فر قرار داده شود.سعی کنید در اجرای سوپری ها حتما در یک جاهایی پر و خالی وجود داشته باشد که یک مقدار فرم و شکل شما غیر منتظره و غیر قایل پیش بینی باشد. در قسمت هایی که کمتر درمعرض دید است میز کار در نظر می گیریم و سینک ظرفشوی، پخت و پز و ماشین ظرفشویی و لباس شویی قرار می دهید.

بازسازی ساختمان قدیمی آشپزخانه

توجه!!

باید در کنار سینک ظرفشویی ،ماشین ظرفشویی قرار بگیرد; چون ماشین ظرفشویی و لباس شویی آنچنان ظاهر زیبا و قشنگی ندارند بهتر است در جاهای پنهان آشپزخانه قرار بگیرند; تا از لحاظ بصری دیدگاه بهتری داشته باشند.

نکاتی در طراحی کابینت آشپزخانه

در طراحی کابینت آشپزخانه دو مسئله را در نظر بگیرید.

نکته اول :

قرار است در آشپزخانه ی شما از چه ابزار ها و تجهیزاتی استفاده شود; دانستن این موضوع به این جهت است که اندازه و عرض و عمق تجهیزات مورد استفاده باید دقیقا مشخص باشد.

بنابراین لازم است با کارفرما صحبت شود و امکانات و تجهیزات موجود و لازم سوال شود و در طراحی گنجانده شود.

دکوراسیون داخلی تجهیرات داخل کابینت

همچنین!

یک سری ابزارهایی هست که در توی کابینت ها استفاده می شود مثلا جا قاشق چنگالی ،جای مواد شوینده ،جای روغن،جای سطل زباله و غیره که لازم است شما به تایید کارفرما برسانید و بعد در طراحی خود بگنجانید.

کابینت آشپزخانه ترکیب زرشکی و سفید

 نکته دوم :

یک سری استاندارد هایی وجود دارد که شما باید براساس آن استاندارد ها طراحی کنید.به عنوان مثال باید اندازه و ابعاد هود و یخچال و…. را بدانید. 

بازسازی ساختمان قدیمی آشپزخانه

یخچال در طراحی دکوراسیون داخلی

موضوعی که خیلی مهم است اینکه که در محل قرار گیری یخچال حتما عمق کابینتها را بیشتر بگیرید;معمولا ما به وفور دیدیم که یک یخچال ساید را داخل کابینت قرار می دهند; ولی یخچال 10 الی 15 الی 20 سانتی متر از کابینت بیرون می زند و شکلی نازیبا به خود می گیرد .پس با گرفتن عمق بیشتر برای کابینت این مشکل حل می شود ;البته لازم است به اندازه قطر در یخچال،یخچال از کابینت بیرون باشد.همچنین در پشت یخچال باید مجالی برای عبور هوا و تخلیه ی هوا در نظر گرفته شود.

طراحی دکوراسیون داخلی دکوراسیون آشپزخانه

تجهیزات پخت و پز

در مورد تجهیزات پخت و پز در طراحی دکوراسیون داخلی لازم است ازبا کارفرما هماهنگ شود تا بدانیم کارفرما از چه تجهیزاتی استفاده می کند.دانستن این اطلاعات واجب است چرا که ابعاد و اندازه ها در طراحی اهمیت دارد.مثلا درمورد فر تو کار و فر جعبه ایی و یا گاز های صفحه ایی و تو کار ابعاد و اندازه ها متفاوت است.حتی گاهی دانستن مدل تجهیزات نیز مهم است چرا که ممکن است دارای ابعاد و اندازه های مختلفی باشند.

پس این نکات را به عنوان الفبای طراحی داخلی برای شروع کار باید در نظر بگیرید;اینها قوانین مهم در طراحی دکوراسیون داخلی حرفه ایی است.پس از دانستن این نکات به سراغ ادامه پروسه طراحی داخلی ساختمان می رویم. 

طراحی داخلی

مرحله سوم پروسه طراحی ترسیم اولیه

بعد از اینکه برای هرکدام از دیوار ها، طراحی در نظر گرفتید و طرح مورد نظر خودتان را پیدا کردید; براساس برداشتی که از زمین داشتید; دیوارها را به صورت پلان ترسیم می کنید و طرحی را که برای آن در نظر گرفتید ترسیم می کنید.دقت کنید که ترسیمات هر دیوار را به صورت جداگانه انجام دهید.مثلا در پلان ضلع شماره ی یک و دیوار شماره ی یک را مشخص می کنید; برای تمام دیوارها براساس اصول گفته شده طراحی می کنید. سپس به تایید کارفرما می رسانید.

در صورت تایید شدن طرح را ادامه می دهید و در صورت عدم تایید ;دوباره تغییرات را انجام می دهید تا مورد پسند کارفرما قرار بگیرد.

دکوراسیون داخلی برای پذیرایی

مرحله آخر مدلینگ کردن پروژه

ترسیمات خود را برای رندر در 3d،اکسپورت می کنید; حجم پروژه را بالا می برید ; در کنار هم تنظیم می کنید ;در نهایت نور پردازی می کنید ; متریال می دهید ; مبلمان می کنید و در آخر پروسه ی رندر را تهیه می کنید.

دکوراسیون مدرن

پروسه طراحی دکوراسیون داخلی در یک نگاه

 • بازدید و برداشت از محل 
 • انتخاب طراحی هر دیوار 
 • ترسیم اولیه 
 • مدلیبگ کردن پروژه

یک نکته مهم!

فرایندی که تا اینجا بیان شد; در مورد جداره های ساختمان است. در مورد سقف شما باید وضعیت موجود در سقف را ببینید و تیرهایی که در سقف عبور کرده را مورد بررسی قرار دهید و طرح سقف را به صورت دستی ترسیم کنید; سپس آن را به صورت اتوکدی ترسیم می کنید و برای سه بعدی سازی آماده سازی می کنید.پس چیزهایی که برای مدلیلنگ نیاز است یکی پلانی است که برداشت کردید و سپس طراحی برای تک تک دیوار ها و بعد طراحی سقف است.

دکور داخلی

 دقت در مراحل طراحی داخلی قبل از مدلینگ

دلیل دیدن عکس های زیاد،صرفا به این دلیل است که شما به نوعی تجره کسب کنید; یا به عبارتی از تجربیات دیگران در این زمینه استفاده کنید;تا در نهایت کاری با کیفیت انجام دهید .بنابراین اگر عکس دیده نشود و تجربه کافی نداشته باشید; طرحی بدون کیفیت می شود و مورد پسند کارفرما قرار نمی گیرد و زحمات شما به هدر می رود.
از طرفی از آنجا که مرحله مدلینگ کردن یا همان تری دی  که با نرم افزار طراحی دکوراسیون داخلی انجام می گیرد; پروسه زمان بری است، بهتر است یک کار بدون نقص انجام شده باشد تا نیاز به دوباره کاری نباشد.

دکور داخلی ساختمان

توجه داشته باشید!

این آموزش طراحی دکوراسیون داخلی که برای شما عزیزان مهیا شده; شروع خوبی برای کسانی که واقعا تجربه ی کافی در زمینه طراحی داخلی منزل ایرانی ندارند.
قطعا یک زمان می رسد که شما آنقدر تجربه کسب کردید که خود دکترین معماری و دکوراسیون داخلی بدست می آورند. آنجا دیگر نیازی نیست به دنبال دیدن عکس و غیره باشید.شما با دیدن پروژه برداشتی به راحتی مکان یابی کرده و بهترین مکان ها برای تجهیزات را تشخیص می دهید. می دانید که چگونه و کجا باید تلویزیون قرار دهید و یا فرم ال سی دی چطوری باید باشد و یا جا و مکان کفش کن کجا باشد و ابعاد و اندازه ی کفش کن چه طوری باشد.

طراحی دکوراسیون داخلی دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه

طراحی فضای آشپزخانه بسته به شرایط فضا و به تبعیت از طراحی سایر بخش های خانه از دیزان متنوعی برخوردار می باشد.هر کدام از اجزای آشپزخانه از قبیل کابینت ها ،فضای بین کابینت ها حتی تجهیزات آشپزخانه به تنهایی می توانند دنیایی از تنوع و زیبایی را خلق کنند.

دکوراسیون داخلی آشپزخانه مهم ترین نقش در زیبایی یک ساختمان مسکونی دارد; تا جایی که امروزه کابینت سازان بدون طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه اقدام به ساخت کابینت نمی کنند.طراحی دکوراسیون داخلی دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون داخلی پذیرایی

دکوراسیون داخلی پذیرایی نیز همانند آشپزخانه از اهمیت فراوانی برخوردار است. به جرات می توان گفت پذیرایی مهمترین بخش در هر خانه محسوب می شود. تفکیک فضای پذیرایی به دو بخش عمومی و نیمه عمومی ایده خوبی است که در سبک معماری ما ایرانی ها بسیار مطلوب است.رسیدن به فضای مطلوب در طراحی دکوراسیون پذیرایی مستلزم رعایت نکاتی است. ترکیب رنگ ها ،چیدمان مبلمان ،نور پردازی مناسب ،طراحی کف ، طراحی بدنه و دیوارهای سالن، سقف و طراحی کناف ،هر کدام می تواند نقش به سزایی در طراحی داخلی و فضا داشته باشد.

دکور داخلی

میز تلوزیون

میز تلوزیون و کمد دیواری یکی از عناطر مهم در زیبایی دکوراسیون پذیرایی محسوب می شود; بنابراین لازم است درانتخاب آن نهایت حساسیت و دقت را داشته باشید. در طراحی میز تلوزیون متریال های مختلفی مانند چوب،فلز ، ام دی اف، شیشه و … استفاده می شود.که بسته به نوع وسایل موجود در منزل متریال مناسب انتخاب می شود.
گذشته از خود میز تلوزیون، طراحی دیوار مربوط به آن هم نقش مهمی در زیبایی فضا دارد و باید از طراحی خوبی برخوردار باشد.

میز تیوی جدیددر دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی چیست؟

طراحی دکوراسیون داخلی به عنوان یک هنر ،یک حرفه و یا صنعت در جهان معرفی و شناخته شده;طراحی دکوراسیون داخلی بهبود فضای داخلی ساختمان­ برای انجــام فعالیت­ های روزانه مثل کار و زندگی می باشد.
قطعا نیاز است طراحی با توجه به محیط انجام شود. بی شک طراحی دکوراسیون داخلی منزل کوچک با یک فضای بزرگ متفاوت است.

فضای داخلی آن اســـت که به یک ساختمان روح می دهد.

محیط داخلی از طرفی اثری مســـتقیم روی روش انجـــام فعالیت­های ما در آنجا دارد; از طرفی دیـــگر بر روی تفکر، احـــوال و خلق و خوی ما تأثیر دارد.هدف از طراحی داخلی، بهتر کردن کارکرد روانی و فیزیکی محیط ،برای راحت­تر کردن زندگی در آنجاست.
فضای داخلی ساختمان ،بدون طراحی داخلی یا اساسا قابل استــــفاده نیست ; یا بهترین و کامل ترین کارآیی را ندارد.

دکوراسیون داخلی پذیرایی

طراحی دکوراسیون داخلی نیاز چه افرادی است ؟

طراحی داخلی ساختمان روی زندگی همه اقشار جامعه تأثیر می گذارد;از این جهت بحث طراحی داخلی، اصلا محصور به قشر ثروتمند و خانه های متمول نیست.
همه اقشار جامعه و طبقات کم ­درآمد هم می توانند طراحی داخلی داشته باشند.

تختخواب زیبا و شیک سفید رنگ

اگر قانع بودن را یکی از اصل جامعه امروزی بدانیم; و بخواهیم شرایط یک زندگی راحت را در فضای 40 یا 60 متری آپارتمان­ ها داشته باشیم; طراحی داخلی یک امر واقعا ضروری است.
طراحی داخلی به ما نشان دهد که در این فضای کوچک با چه وسایلی و چطور باید زندگی کنیم.
طراحی داخلی با ویژگی­ های روحی ـ روانی انسان ارتباط مستقیم دارد.
در طراحی باید برای رسیدن به یک طرح ایده آل، خصوصیات و رفتارهای انسانی در محیط های داخلی زندگی از جمله محیط های عمومی و خصوصی، به دقت مورد توجه قرار بگیرند.

طراحی داخلی پذیرایی

چالش های یک طراح

طراح در زمان طراحی فضای داخلی با دو مطلب دست به گریبان است.

1)کاربرد آن محیط

2)تأثیری که قرار است آن محیط روی استفاده­ کننده بگذارد.

ابزارهای یک طراح

طراحی داخلی محدوده وسیعی از اجزا و پارامترها را شامل می شود;این پارامترها شامل نور،فرم، بافت، رنگ، دیوار، سقف، کف، مبلمان و عناصر تزیینی می شود.
این مولفه ها ابزارهای کار طراح هستند که همه بایستی به شکل هماهنگ و مناسب مورد توجه قرار گیرند.

طراحی داخلی در زمره هنر های تجسمی

طراحی داخلی که به عنوان واسط بین معماری و طراحی است.به همان مقدار که دارای ابعاد ساختاری ،کاربردی و فنی می­ شود، طراحی تجسمی و جنبه­ های بصری و زیبایی­ شناسانه را نیز در بر دارد. از این­ جهت طراحی داخلی غالبا در زمره هنرهای تجسمی محسوب می شود .جهت موفقیت در طراحی داخلی باید به مقدار زیادی با اصول طراحی و عناصر تجسمی و اصول سواد بصری آشنایی داشت.تا بتوان جدید ترین و به روزترین ایده های دکور داخلی منزل را جهت طراحی پیاده سازی کرد.

طراحی مدرن ساختمان

دکوراسیون ،طراحی داخلی ،معماری داخلی

سه اصطلاح دکوراسیون داخلی ، طراحی داخلی و معماری داخلی غالبا به اشتباه جای هم استفاده می شود.
این سه عبارت با هم قسمت های مشترکی دارند;و هدف تمام آنها بهتر کردن کیفیت زندگی از راه بهتر کردن محیط است.

معماری داخلی نقش مهمی در وضعیت فضای ساختمان دارد.روش چيدمان و تقسيم بندی کردن فضاها، رنگ و جنس پوشش سطوح (سقف و كف و ديوارها ) ، مبلـمان ،نور پردازی و مجموعه عوامل دیگرتاثیر گذار بر زيبايي و كار آمدی محیط های داخلي هستند.اکنون اثر معماری داخلی روی آرامش ، عملکرد در محیط های اداری و میزان اثر بخشی در محیط های تجاری خیلی مشخص و لازم است.

دکور داخلی ساختمان

اصول هفت گانه در طراحی داخلی

 1. نور یعنی عاملی که توان دید را به فرد می دهد .
 2. فرم ،توده ی فیزیکی یک شی است که سه بعدی و دارای وزن است.
 3. فضا ، همان محدوده ی در دسترس کاربر می باشد.
 4. بافت ،ویژگی ای از یک شی است که با دیدن یا لمس کردن به چشم می آید.
 5. شکل ، خط بیرونی یک شی را تشکیل می دهد.
 6. رنگ که همان جلوه دیداری فرم است.
 7. حجم ، عنصر مهم طراحی داخلی است که به شکل اجسام توپر یا تو خالی نمایش داده می شود.
 8. اهمیت طراحی فضای داخلی

طراحی داخلی ساختمان به سبک کلاسیک

امروزه بحث طراحی و دکوراسیون داخلی در بین مردم اهمیت ویژه ای پیدا کرده; و در خیلی از مراکز علمی و دانشگاهها در قالب رشته ای جداگانه تدریس می شود.

الگوهای و ایده های متفاوتی از جمله کلاسیک و مدرن ، به وسیله طراحان این رشته استفاده می شود .
معمولا در این زمینه از محدودیت های معماری اثری نیست; و به ایده های بلند پروازانه طراحان می توان تجسم بخشید.
پیشرفت تکنولوژی به سبب آسان شدن برخی موضوعات اجرایی و تاسیساتی ; کارآیی بالا و تنوع در محصولات،زمینه مناسبی را در جامعه به وجود آورده است.
این موضوع طراحی داخلی را بخش جدا نشدنی محیط های معماری محسوب می کند.

در حالت کلی برای گرفتن نتیجه های دلخواه و مناسب در پایان هر کاری; داشتن اطلاعات درست و تجربه های عملی و تئوری در مورد آن موضوع در رسیدن به موفقیت کمک می کند.

دکوراسیون داخلی به رنگ سفید

اطلاعات مورد نیاز در دکوراسیون

در مورد دکوراسیون این اطلاعات را می توان به دو قسمت تقسیم کرد.

1) پوشش های اصلی

شامل فضاهای مثل سقف ،کف، دربها و دیوارها است که موضوع اصلی کار دکوراسیون را شامل می شود.

2) لوازم دکوراسیون

شامل فرش ،تابلو ،مبلمان،کاغذ دیواری ،کابینت ،کمد ، پرده و چیزهای دیگری است; که با هم دکوراسیون ما را تشکیل می دهند.
در سنجش این دو بخش پوشش های اصلی اهمیت بیشتری دارند;زیرا در مقایسه با لوازم دکوراسیون پایدار تر بوده و نقش پس زمینه را در لوازم دکوراسیون اجرا می کنند.
در بخش پوشش های اصلی،دربها و دیوارها جای مهمی دارند; چون مقدار اثرگذاری شان روی لوازم دکوراسیونی داخلی ،خیلی چشمگیرتر است.

علاوه بر اثرگذاری روی لوازم محیط، دیوارها و رنگ آنها در وسعت بخشدن به فضا و نور محیط موثرند.

طراحی داخلی منزل

موارد دیگر در دکوراسیون

آسایش

آسایش ساکنان خانه بیشتر از زیبایی در دکوراسیون داخلی اهمیت دارد.محل زندگی ، استراحت و یا کار در صورتی که شرایط راحت و مناسبی را فراهم ننماید ، دارای فضای کسالت بار و سنگین شده و انسان را از خود دور خواهد نمود.نقش مهم معماری و تزئین داخلی در واقع به وجود آوردن محیط مناسبی برای زندگی و فعالیت های انسانی است.

سطوح

سطح اصلی اتاق ها از جمله کف ودیوار ها وسقف است; پرده‌ها روکش صندلی و مبل ، سطح پنجره ها و درها هم سطوح کوچکتر را تشکیل می دهند.نقش ،رنگ و بافت در کوچک یا بزرگ تر جلوه دادن اتاق ها موثر است نقش های نا منظم و رنگهای تند بر سطح های مورد نظر قدرت جلب توجه بیشتری دارد و محیط را کوچکتر و شلوغ نشان می دهد.ارسی ،تاقچه، هشتی ،رفها، باغچه ها و حوضها تعدادی از عناصر طراحی داخلی در ایران می باشند.روش معماران ایرانی در گذشته در استفاده از این عناصر، در جهت آن بوده که از جذابیت فرم کم شود و به پرباری فضا اضافه شود. این هندسه همراه با تزئینات می باشد.

طراحی داخلی مدرن

رنگ در دکوراسیون داخلی

ترکیب رنگ فضا، بستگی زیادی به افرادی دارد که می خواهند در آن فضا زندگی کنند ; بر طبق انتخاب شخصی و سلیقه آنها انجام می شود;رنگ ها دامنه گسترده ای دارند و افراد سلیقه های گوناگون .
در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی ممکن است طراح،خودش ترکیب رنگ هایی را به صاحب خانه پیشنهاد دهد;از این گذشته ، ترکیب رنگ ها در جایگاه اول به نوع اتاق هم بستگی دارد; به عنوان مثال اتاق نشیمن، جای پذیرایی است و بایستی از رنگ های آرامش بخش در این مکان استفاده نمود;اتاق خواب یک فضای شخصی و محل خواب و استراحت است ; رنگ آن بایستی برطبق احساسات قلبی صاحب خانه، انتخاب گردد.

ممکن است ترکیب رنگ ها، طبق دیدگاه صاحب خانه نیز باشد; به عنوان مثال افرادی که فعال و پرانرژی هستند، رنگ های روشن را بیشتر ترجیح می دهند.
این در حالیکه است که افرادی که بیشتر در خانه هستند رنگ های نزدیک به تیره را ترجیح می دهند. از رنگ های دیگر هم ممکن است در ترکیب رنگ ها استفاده گردد.

سبک مدرن طراحی داخلی

سبک شناسی در طراحی دکوراسیون داخلی

قطعا هر طراح، یک شناخت نسبی از سبک های مختلف در طراحی دارد; تنوع سبک ها در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی بسیار زیاد است.
سبک مدرن و سبک کلاسیک جرء مشهورترین سبک های دکوراسیون داخلی می باشد;از دیگر سبک های می توان به سبک شیکر در طراحی دکوراسیون داخلی نام برد; همچنین سبک دکوراسیون داخلی روستیک;سبک مراکشی ; سبک هندی ; سبک رومی باستانی و دهها سبک دیگر را می توان نام برد.

دکوراسیون داخلی سبک مدرن

سبک دکوراسیون داخلی ایرانی

یک سبک در طراحی وجود دارد که خاص ایران است و شاید بتوان گفت یک سبک بی نظیر در طراحی می باشد. سبک دکوراسیون داخلی ایرانی امروزه دچار تغییرات مدرنی شده که دانستن قوانین مربوط به آن یک نکته مهم است.در این سبک قوانین و نکاتی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه ،طراحی دکوراسیون داخلی پذیرایی و غیره وجود دارد.

استفاده ار رویه سنتی در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی مغازه

دکوراسیون داخلی مغازه و فضاهای تجاری ،به دلیل تاثیر مستقیم روی فروش هر صنفی میتواند پر اهمیت باشد ;امروزه طراحی دکوراسیون داخلی مغازه از نیاز های اصلی و اساسی یک فضای فروشگاهی محسوب میشود.

دکوراسیون مغازه