5/5 امتیاز از (1 رای )

سبک های مختلفی در طراحی دکوراسیون داخلی وجود دارد که آشنایی با آنها می تواند به شما کمک کند دکوراسیون داخلی مطابق با نیاز خود داشته باشید . در این مقاله قصد داریم به معرفی سبک رترو بپردازیم و شما را با این سبک در طراحی داخلی آشنا کنیم پس با ما همراه باشید.

طراحی داخلی به سبک رترو

طراحی داخلی به سبک رترو

طراحی داخلی به سبک رترو

در طراحی دکوراسیون داخلی انواع مختلفی از سبک ها  مثل دکوراسیون سبک مدرن ، دکوراسیون سبک کلاسیک ، دکوراسیون سبک نئوکلاسیک و …. وجود دارد اما شاید سبک طراحی داخلی رترو را کمتر شنیده باشید. نام این سبک شاید برای شما آشنا نباشد اما اگر با ویژگی های این سبک آشنا شوید متوجه می شوید که سبکی دلخواه و مناسب با انواع سلیقه های امروزیست.

سبک رترو در واقع سبکی مدرن است اما سادگی و خنثی بودن سبک مدرن را ندارد و با ایجاد تنوع در استفاده از طرح و رنگ دکوراسیونی فوق العاده را خلق می کند. رترو سبکی تلفیقی از چند سبک است و محدود به منطقه خاصی نیست. این سبک مخلوطی از سبک های قدیمی و روش های جدید و یا روش های جدید به همراه لوازم قدیمی است. دکوراسیون طراحی شده با سبک رترو فوق العاده زیبا و دلنشین و با نشاط و سرزنده است.

طراحی داخلی به سبک رترو

طراحی داخلی به سبک رترو

ویژگی های طراحی دکوراسیون رترو

در طراحی دکوراسیون به هرسبکی ویژگی هایی وجود دارد که آن سبک با آن ویژگی ها شناخته می شود و با دانستن آن می توانید دکوراسیونی به آن سبک طراحی کنید در ادامه می خواهیم به ویژگی های سبک رترو بپردازیم. و شاخصهای این سبک را بیان کنیم.

تاکید بر مبلمان در طراحی سبک رترو

در سبک طراحی رترو مبلمان از جایگاه ویژه ای برخوردار است و معمولا از مبلمان های سبک مدرن با فرم های صیقلی استفاده می شود. اما رنگی که در مبلمان استفاده می شود بیشتر رنگ های شاد ، سرزنده و پویاست و امکان استفاده از مبلمان های چند رنگ نیز وجود دارد. مبلمان های با سبک طراحی کشیده ، میزهای کلاسیک و چهارپایه های بلند دراین سبک کاربرد دارد.

تاکید بر مبلمان در طراحی سبک رترو

تاکید بر مبلمان در طراحی سبک رترو

در صورت استفاده از مبلمان با رنگ خنثی می توانید با استفاده از کوسن های رنگی و طرح دار فضا را به سمت سبک رترو ببرید.

استفاده از کوسن های رنگی و طرح دار طراحی داخلی به سبک رترو

استفاده از کوسن های رنگی و طرح دار

رنگ در طراحی داخلی سبک رترو

در طراحی سبک رترو استفاده از رنگهای تند ، با نشاد و سرزنده رواج دارد. ساده ترین راه برای رسیدن به رنگ مناسب برای طراحی به سبک رترو ، استفاده از رنگ ترند سال است.

در واقع در این سبک طراحی تنوعی از رنگها وجود دارد . استفاده از رنگهایی مثل سبز ، خردلی ، تناژهای قهوه ای ، سفید – مشکی فوق العاده پرکاربرد است. البته توجه داشته باشید قرار نیست فضای خانه تبدیل به یک جعبه مداد رنگی شود. رنگهای به کار رفته باید با نشاط و سرزنده بوده و در عین حال با هم تناسب و همخوانی داشته باشند.

رنگ در طراحی داخلی به سبک رترو

رنگ در طراحی داخلی به سبک رترو

طرح ها و نقوش راه راه ، شطرنجی و چهار خانه نیز قابل استفاده است. به عنوان مثال شما می توانید بر روی کف پوش های سالن پذیرایی از فرش های طرح دار راه راه یا شطرنجی استفاده کنید.

المان ها و اکسسسوری های تزیینی در سبک رترو

در سبک هایی مثل مدرن یا مینیمال شما نمی توانید از اکسسوری های متنوع و زیادی استفاده کنید اما در این سبک ، دست شما باز است و امکان استفاده از اکسسوری های متنوع با ترکیب رنگی شاد را دارید. استفاده از اکسسوری های قدیمی و مدل های ترکیبی قدیم و جدید ، مجسمه های پچی و سنگی و پلی استر ، لوازمی از جنس پارچه های مخمل ، قاب عکس های متنوع نیز می توانند گزینه های مناسبی باشند.

استفاده از اکسسوری های متنوع و رنگی

استفاده از اکسسوری های متنوع و رنگی

اسنفاده از صندلی های تکی و پرده های ریشه دار ، کتابخانه های قدی ، چهار پایه های بلند و میزهای کلاسیک جزء المان هایی هستند که می توانید به دکوراسیون خود اضافه کنید.

استفاد از صندلی تکی در سبک رترو

استفاد از صندلی تکی در سبک رترو

نورپردازی مناسب در سبک رترو

نورپردازی در دکوراسیون داخلی جایگاه ویژه ای دارد و می تواند بیانگر سبک استفاده شده در دکوراسیون باشد. در سبک رترو نیز نورپردازی از جایگاه ویژه ای برخوردار است . در این سبک از لامپ ها و چراغ های زمینی ، آباژور ، لامپ های ریسه ای فراوان استفاده می شود.

نورپردازی مناسب در سبک رترو

نورپردازی مناسب در سبک رترو

نورپردازی به سبک رترو

نورپردازی به سبک رترو

طراحی آشپزخانه به سبک رترو

در طراحی آشپزخانه ، مهمترین المان طراحی کابینت هاست. کابینت ها در سبک رترو معمولا از جنس فلز هستند و رنگ آن نیز معمولا رنگهای یکنواخت و ساده است و از رنگ کردن کابینت به رنگ چوب پرهیز می شود. در طراحی داخلی به سبک رترو سعی می شود از کابینت های زیادتری استفاده شود تا تمام لوازم در درون کابینت ها جایگذاری شود. متریال مناسب که برای کانترآشپزخانه استفاده می شود باید زیبا و دارای استحکام خوبی باشد. بطور مثال می توان از سنگ که جز مقاوم ترین مصالح است استفاده کرد. سنگ کوارتز انتخاب خوبی برای سنگ کابینت آشپزخانه های مدرن است. این متریال دارای عمر طولانی و در برابر رطوبت هم مقاومت خوبی دارد.

طراحی آشپزخانه به سبک رترو

طراحی آشپزخانه به سبک رترو

استفاده از کاشی در طراحی داخلی به سبک رترو جایگاهی ندارد و برای کف آشپزخانه بیشتر از کف پوش های پلاستیکی یا پلی استر که اغلب طرح شطرنجی سفید و سیاه و طراحی با رنگ های متضاد دارد استفاده می شود. همانطور که بیان شد سبک رترو دنیایی از رنگ های شاد و متنوع است .اگر در حال بازسازی دکوراسیون آشپزخانه خود هستید با افزودن رنگ هایی مثل سبز ، نارنجی ، قرمز و … می توانید فضا را به سمت سبک رترو سوق دهید. یا با اضافه کردن المان ها و اکسسوری های قدیمی به دکوراسیون خود فضایی به سبک رترو ایجاد کنید. استفاده از المان هایی مثل میز ناهار خوری کلاسیک ، میز ناهار خوری مدرن با صندلی های مدرن با رنگ های شاد، فضایی شاد و پر انرژی را در آشپزخانه ایجاد می کند.

میز ناهار خوری مدرن با صندلی های مدرن

میز ناهار خوری مدرن با صندلی های مدرن

استفاده از رنگهای شاد و تند روی پس زمینه سفید

استفاده از رنگهای شاد و تند روی پس زمینه سفید

از ویژگی های بارز آشپزخانه سبک رترو استفاده از رنگهای شاد و تند روی پس زمینه سفید است. استقاده از ترکیبی از متریال های جدید و کلاسیک این حس را بیشتر منتقل می کند.

دکوراسیون اتاق خواب به سبک رترو

در دکوراسیون اتاق خواب استفاده از رنگ های تند و پر انرژی چندان جایگاهی ندارد و شما باید با استفاده از المانهای دیگر دکوراسیون خود را به سمت رترو ببرید. برای این کار بهتر است مقدار خیلی کم و جزئی از رنگهای متضاد در اکسسوری ها و لوازم دکوری استفاده کنید و یا بخشی از دیوار را از رنگ های شاد مثل سبز یا آبی استفاده کنید.

دکوراسیون اتاق خواب به سبک رترو

دکوراسیون اتاق خواب به سبک رترو

دکوراسیون اتاق خواب به سبک رترو

دکوراسیون اتاق خواب به سبک رترو