لطفا امتیاز بدهید

برای داشتن یک دکوراسیون داخلی که با محیط زیست هم سازگار باشد راهکارهای زیادی وجود دارد که در این مطلب سعی شده چند مورد از کاربردی ترین و آسان ترین این راهکارها  بیان شود. برای داشتن یک محیط زیست سالم در ابتدا هر فردی باید از محیط زندگی خود شروع کند و قدم اول را بردارد. برای این منظور استفاده از گل و گیاه در محیط داخلی منزل و همچنین استفاده حداکثری از نور طبیعی روز توصیه می شود. همچنین برای داشتن یک دکوراسیون سازگار با محیط زیست شما باید از لوازم و وسایلی برای منزل خود استفاده کنید که از مواد طبیعی یا به اصطلاح پایدار ساخته شده اند. بطور مثال فرش ها و روکش های منزل یا مبلمان را از چوب طبیعی که کمترین ضرر را به محیط زیست می رسانند استفاده کنید.

دکوراسیون سازگار با محیط زیست

دکوراسیون سازگار با محیط زیست

این راهکارها به اضافه چند مورد دیگر که در مطالب زیر ذکر شده می توانند کمک زیادی به حفظ محیط زیست کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا این گزینه ها را با یکدیگر بررسی کنیم و در نهایت بتوانیم در زندگی روزمره خود این موارد را بکار ببریم.

دکوراسیون سازگار با محیط زیست

امروزه بحث درباره گرم شدن زمین و عواقبی که در سالهای آتی متوجه آیندگان خواهد داشت بسیارمورد توجه همگان قرار گرفته است. پژوهشگران به دنبال روش هایی هستند تا میزان این آلاینده ها را کم کرده و جایگزین های مناسبی برای استفاده روزمره افراد در خانه و محل کارشان داشته باشند تا قدمی هر چند کوچک برای حل این معضل بزرگ بردارند.از آنجایی که زمین زیستگاه اصلی انسانها و تنها کره مناسب برای زندگی کل جانداران است پرداختن به این مساله و روشهای کم کردن آلودگی ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

یکی از مواردی که می تواند تاثیر زیادی در پیشبرد این هدف داشته باشد سازگار کردن انسان با محیط زیست و مراقبت از کره زمین از اولین مکان زندگی یا همان منزل هر فردی می باشد. شما می توانید طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود را با در نظر گرفتن المانهای محافظ محیط زیست وهمچنین سلامتی افراد منزل شخصی خود شروع کنید. برای رسیدن به این منظور راهکارهای متفاوتی وجود دارد که در ادامه به بررسی هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

دکوراسیون سازگار با محیط زیست

دکوراسیون سازگار با محیط زیست

استفاده از گیاهان برای داشتن دکوراسیونی سازگار با محیط زیست

استفاده ازگلها و گیاهان آپارتمانی، زینتی و …  علاوه بر زیباتر جلوه دادن محیط زندگی می تواند هوای آلوده را تصفیه کند. گیاهان اکسیژن مورد نیاز برای شمارا تامین می کنند همچنین هوا را از مواد شیمایی و آلوده که افراد درمنزل تنفس می کنند پاک می کنند. تحقیقات نشان می دهد که آلودگی در سطوح و فضاهای بسته بسیار بیشتراز فضاهای باز است. پس برای حل این مساله در فضای منزل ، گیاهان گزینه خوبی برای استفاده هستند.گیاهانی مانند پتوس ، گندمی ، سانسوریا ،پاپیتال و… می توانند هوا را تصفیه کنند همچنین فضای خانه شما را به محیطی پرطراوت و شاداب تبدیل کنند.

استفاده از گیاهان در محیط اطراف

استفاده از گیاهان در محیط اطراف

از نور طبیعی برای حفظ محیط زیست بهره بگیرید

برای استفاده کمتراز لامپها و لوسترهای منزل پرده ها را کنار بزنید و از نور طبیعی استفاده کنید. این کارعلاوه بر کاهش هزینه های اقتصادی منزل باعث می شود که از انرژی کمتری استفاده شود و در نتیجه محیط زیست سالم تری خواهیم داشت. باز کردن پنجره های بزرگ نورگیر جنوبی و یا بازکردن پنجره های بزرگ سقفی در ساعاتی از روز که منزل شما نور طبیعی دریافت می کند می تواند روشنایی منزل شما را در ساعاتی از شبانه روز تامین کند ودیگر نیازی به استفاده از لامپ و لوستر نداشته باشید. همچنین می توانید برای صرفه جویی در مصرف انرژی از سیستم های روشنایی کم مصرف استفاده کنید. همه ی این راهکارها قدم های مثبتی برای طراحی یک دکوراسیون داخلی سازگار با محیط زیست را شامل می شود.

از نور طبیعی برای حفظ محیط زیست بهره بگیرید:

از نور طبیعی برای حفظ محیط زیست بهره بگیرید

از مبلمان و لوازم دکوری طبیعی استفاده کنید

برای طراحی داخلی منزل خود به مبلمان و وسایل دکوری که از چوب طبیعی و یا سایر مواد ارگانیک یا پایدار تهیه شده اند نیاز دارید. فیبرها و تخته چوبها اصولا با چسب های مصنوعی و رزین که اکثرا حاوی فرمالدئید هستند ساخته می شوند که برای انسان و حویانات سرطانزاست.استفاده از این مواد را به حداقل برسانید و از چوبهای طبیعی و مواد غیرشیمیایی برای تزیینات و دکوراسیون منزل خود استفاده کنید.هر چند احتمالا باید هزینه بیشتری بپردازید اما ارزشش را دارد.

از مبلمان و لوازم دکوری طبیعی استفاده کنید

از مبلمان و لوازم دکوری طبیعی استفاده کنید

دکوراسیون سازگار با محیط زیست با مبلمان چوبی طبیعی

دکوراسیون سازگار با محیط زیست با مبلمان چوبی طبیعی

فرش ها و روکش های طبیعی را برای یک دکوراسیون سازگار با محیط زیست در اولویت قرار دهید

فرشهای دستباف چون از الیاف و رنگهای طبیعی بافته شده اند گزینه مناسبی برای انتخاب هستند.الیاف طبیعی همچون (پشم، پنبه ، کنف) کمترین آسیب را به سلامتی افراد وارد می کنند. این فرشها طول عمر بالایی دارند که در این صورت نیازی به خرید مجدد فرش در مدت زمان کوتاهتر نیست. پشم طبیعی یک ماده ضد حساسیت، تجزیه پذیر، قابل بازیافت و مقاوم در برابر بو و گرد و غبار، رطوبت گیر و ضد باکتری است. همچنین در مقابل آتش هم مقاوم است. اگربتوان بالش ها و تشک ها و اثاثیه و لوازمی که از مواد پشمی ساخته شده اند را جایگزین تولیدات مصنوعی همچون الیاف آکریلیک، پلی استر و … کرد می توان محیط زیست را سالم تر نگهداشت.

فرش ها و روکش های طبیعی برای دکوراسیون سازگار با محیط زیست

فرش ها و روکش های طبیعی برای دکوراسیون سازگار با محیط زیست

فرش ها و روکش های طبیعی را در اولویت قرار دهید

فرش ها و روکش های طبیعی را در اولویت قرار دهید

دکوراسیون داخلی منزل خود را با مواد عالی فرار دیزاین نکنید

ترکیبات عالی فراریا (voc) ترکیباتی مضرهستند که در بسیاری از محصولات خانگی مورد استفاده افراد مانند خوشبو کننده ها،تمیز کننده ها، چسبها و حتی مبلمان و فرش هم یافت می شود. این ترکیبات فرار هستند و با سرعت زیاد در دمای معمولی اتاق تبخیر می شوند. غلظت این ترکیبات در فضاهای سربسته بین 2 تا 5 برابر بیشتر از فضاهای بیرون است. از مشکلاتی که مواد فرار می تواند برای افراد ایجاد کنند می توان به سوزش چشم و گلو، آسیب های کبدی ، سردرد، تهوع، اختلالات سیستم عصبی و حتی سرطان اشاره کرد. بنابراین هنگام خرید لوازم منزل توجه داشته باشید که لوازمی را انتخاب کنید که مواد آلی فرار (voc) پخش نمی کنند یا میزان آن خیلی کم است. رعایت این نکات هم برای سلامتی افراد و هم برای محیط زیست بسیار مهم است.

دکوراسیون داخلی منزل خود را با مواد عالی فرار دیزاین نکنید

دکوراسیون داخلی منزل خود را با مواد عالی فرار دیزاین نکنید

استفاده از رنگهایی که تصفیه کننده هستند

اصولا رنگهایی که برای رنگ آمیزی دیوارهای منازل بکار می رود دارای ترکیبات آلی فراری هستند که عوارضی چون سوزش چشم ، خارش پوست ، سردرد و تنگی نفس به جای می گذارند. یکی از نوآوری های جالب در صنعت رنگ ساختمان یک نوع رنگ ساختمانی است که علاوه بر قابلیت تصفیه کنندگی هوا فاقد ترکیبات آلی فرار می باشند.

مواد اولیه این نوع رنگ در حضور نور بصورت  کاتالیزور عمل می کند. این رنگ با تجزیه کردن انواع بو وآلودگی ها به عناصر خنثی هوا را تصفیه می کند. بیشترین تاثیر این فرآیند در حضور نور خورشد یا لامپ انجام می شود. این رنگها بوی ناشی از دخانیات یا طبخ غذا و مواد فرار متصاعد شده از فرش و موکت را تجزیه می کنند.این رنگ همچنین قادر است میکروارگانیسم های موجود درهوا نظیر باکتری ها را از بین ببرد.

و در آخر با در نظر گرفتن همه این موارد گفته شده و مواردی از این قبیل می توانیم به حفظ و سلامتی محیط زیست خود کمک کنیم. رعایت این نکات شاید در ابتدا کمی سخت یا هزینه بر بنظر برسد اما با گذشت زمان متوجه می شوید که هم برای خود ما و هم برای محیط زیست ما می تواند بسیار حائز اهمیت باشد. زیرا که زیستگاه اصلی ما انسانها و جاندارن کره زمین است. اگر ما از محیط زندگی خود محافظت نکنیم عواقب آن به ضرر خود ما و در آینده متوجه عزیزان ماست. عزیزان ما که در آینده می خواهند بر روی کره زمین زندگی کنند و از هوا و خاک آن بهره ببرند.