3.4/5 امتیاز از (8 رای )

اولین چیزی که در هنگام تماشای ساختمان توجه شما را به خود جلب خواهد کرد، نمای آن است. به همین دلیل است که در طراحی و ساخت و ساز ، یکی از مهم ترین قسمت هایی که به آن توجه زیادی می شود، طراحی نمای ساختمان است است. نمایی که برای یک ویلا انتخاب می شود، هم از نظر زیبایی و هم از نظر کاربردی بودن باید مناسب باشد. برای ساخت نمای ویلا ها باید به نکات زیادی توجه داشت. در این مقاله قصد داریم به برخی از نکات مهمی که در طراحی نما ویلا باید به آن ها توجه داشته باشید اشاره کنیم.

طراحی نمای ویلا به سبک مدرن

اصول طراحی نمای ویلا

در حین طراحی نمای یک ویلا باید به چند نکته اساسی توجه داشته باشید. این موارد عبارت اند از:

  1. مقررات و محدودیت ها

اولین عاملی که در طراحی نمای یک ویلا تاثیر می گذارد، مقررات و محدودیت هایی است که شهرداری برای ساخت نمای یک ساختمان یا ویلا وضع کرده است. این اصل مشخص می کند که ویلا چقدر می تواند ارتفاع داشته باشد و نما می تواند چند متر مربع از مساحت آن را اشغال کند. همچنین این قانون تعیین می کند که نما ویلا چقدر می تواند از اطراف و محوطه بیرونی ساختمان را اشغال کند. برای طراحی ایده آل، بهتر است که از مسافت مجاز قانونی تا حیاط جلویی و نحوه استفاده از آن به نفع خود، آگاه باشید.

  1. سبک طراحی

برای این که بتوانید نمای یک ساختمان را طراحی کنید، باید از یک سبک مشخص پیروی کنید. بدون تعیین سبکی مشخص، طراحی نما کار سختی خواهد شد. امروزه سبک های بسیار متنوعی برای طراحی ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال، سبک طراحی مدرن یکی از سبک های محبوب امروزی برای ساخت نما ویلا محسوب می شود.

  1. رنگ ها

برای این که نمای یک ویلا را طراحی کنید، باید در استفاده از رنگ ها نیز دقت داشته باشید. شما باید از استفاده بدون برنامه از رنگ ها در نمای ساختمان پرهیز کنید. به طور کلی امروزه رنگ های تیره برای طراحی نما بسیار جذاب هستند. اما از طرف دیگر رنگ های ملایم شاد تر نیز ظاهر ساده تر و شیک تری به ساختمان شما می دهند.

شما می توانید برای داشتن یک نما ویلا خاص، در استفاده از رنگ ها خلاقیت داشته باشید و از ترکیب رنگ ها بهره ببرید. برای مثال اگر رنگ خاکستری را برای این کار انتخاب می کنید، بهتر است که از رنگ های تیره در کنار آن استفاده کنید. می توانید رنگ های سایه روشن را برای نمای کلی ویلا و رنگ های تیره را برای قسمت های مهم ساختمان مانند لبه ها و فریم ها در نظر بگیرید.

  1. متریال

نکته مهم بعدی که در طراحی نمای یک ویلا باید به آن توجه داشته باشید، متریالی است که برای ساخت نمای خود از آن استفاده می کنید. به طور کلی موادی که انتخاب می کنید باید مقاومت بالایی داشته باشند. بهترین مواد برای ساخت نما ویلا موادی هستند که در برابر تغییرات آب و هوایی شدید آسیب نمی بینند و به همان شکل اولیه خود باقی می مانند.

البته سبکی که برای طراحی نما خود در نظر گرفته اید نیز می تواند روی انتخاب شما برای مواد برای ساخت نما تاثیر بگذارد. برای مثال اگر برای طراحی از سبک مدرن پیروی می کنید، باید از دیوار های صیقلی و فلزی استفاده کنید. اما اگر سبک طراحی شما کلاسیک است، دیوار های گچی یا سنگ نما بهترین انتخاب هستند.

نمای ویلای مدرن با متریال سنگ و ترموود

سبک های مختلف برای طراحی نما ساختمان

همان طور که ابتدای مقاله اشاره کردیم، مهم ترین عاملی که می تواند در ساخت نما ویلا تاثیر گذار باشد، سبکی است که برای طراحی نمای خود انتخاب می کنید. برخی از رایج ترین سبک هایی که برای طراحی نمای یک ویلا می توان انتخاب کرد، عبارت اند از:

  • نمای کلاسیک

نمای کلاسیک که به آن نمای رومی نیز گفته می شود، الهام گرفته از معماری کلاسیک رومی و یونانی است. سبک های معماری متولد شده در اروپا پس از دوره رنسانس، همه الهام گرفته از سبک معماری کلاسیک هستند. امروزه به کار گیری سبک معماری کلاسیک در خاورمیانه، به ویژه ایران، بسیار رایج شده است. مهم ترین اصل در طراحی نما ویلا با این سبک، اصل تقارن است. نمای کلاسیک احساس عظمت را برای کسانی که به ساختمان نگاه می کنند، تداعی می کند.

نمای ویلا به سبک کلاسیک فوق العاده لوکس و لاکچری

  • نمای مدرن

استفاده از نمای مدرن در دهه های اولیه قرن بیستم آغاز شد. در نمای مدرن برخلاف طراحی های پیچیده نمای کلاسیک، سعی در استفاده از طرح های ساده در عین ظریف بودن به وضوح مشاهده می شود. نما های مدرن معمولا طراحی های خلاقانه و جسورانه دارند و همیشه می توان در این نوع نما ها عناصر جدیدی را مشاهده کرد. در نما های مدرن از ریتم های عمودی، افقی و زاویه ای استفاده می شود.

از مهم ترین اصولی که در طراحی نما ویلا مدرن باید به آن ها توجه داشت، عبارت اند از:

  • طراحی های پیچیده و پر جزئیات در نما های مدرن جایی ندارند. مهم ترین اصل در طراحی مدرن، حفظ ظرافت و سادگی است. در ساخت این نما ها اجزای یک ساختمان و اتصالات در کنار یکدیگر قرار می گیرند.
  • مصالحی که در ساخت نما مدرن به کار می رود نیز بسیار حائز اهمیت است. ستون های فولادی، بلوک های بتنی و مصالح مشابه، مهم ترین مصالحی هستند که در ساخت اینگونه نما ها استفاده می شوند.
  • استفاده از مصالحی که در ساخت نمای سنتی به کار برده می شوند، مانند چوب، آجر و سنگ نیز به روش های مختلف در نمای مدرن دیده می شود.
  • رنگ طبیعی در نمای مدرن حرف اول را می زند. تا حد امکان باید از رنگ طبیعی مصالح استفاده شود تا نیازی به رنگ آمیزی نباشد.

نمای ویلابه سبک مدرن

جمع بندی

اولین نکته ای که توجه شما را هنگام مشاهده یک ساختمان جلب خواهد کرد، نمای آن ساختمان است. نمای ساختمان می تواند تاثیر زیادی در دید اولیه فرد از سازه بگذارد. به همین دلیل است که طراحی نما یکی از مهم ترین بخش های ساخت ساختمان محسوب می شوند. برای آشنایی بیشتر، در این مقاله درمورد نحوه طراحی نما ویلا و نکات مهم مرتبط با آن توضیح دادیم.