فرقی نمی کند که تازه عروس باشید و بخواهید چیدمانی با سلیقه برای خانه خود ایجاد کنید، یا صرفا برای خانه تکانی یا تغییر دکوراسیون سالیانه به دنبال ایده هایی خلاقانه و اصولی برای طراحی داخلی منزلتان بگردید. در هر صورت اتاق خواب جایی است که هر قدر برای طراحی دکوراسیون آن وقت بگذارید، از تبعات مثبت آن بیشتر بهره مند خواهید شد. قطعا با ورود به هر اتاق خوابی، اولین المانی که توجه را به خود جلب می‌کند، سرویس خواب است. بنابراین چیدمان سرویس خواب کلیدی ترین قسمت در طراحی دکوراسیون اتاق خواب به شمار می رود.

سرویس های خواب علاوه بر تخت، شامل پاتختی و میز آرایش هستند. در مواردی کمد، دراور و میز تحریر ست با سرویس خواب مربوطه نیز عرضه می شود که مجموعه همه این موارد می تواند دکوراسیون کل اتاق خواب را تامین کند. در ادامه می خواهیم استاندارد ها و اصولی که باید هنگام چیدمان سرویس خواب رعایت شوند را بررسی کنیم.

دیزاین اتاق خواب

دیزاین اتاق خواب

اصول چیدمان سرویس خواب

پیش از شروع چیدمان هر منطقه ای از منزل، ابتدا یک کاغذ و قلم در دست بگیرید و تمامی اولویت ها و ملزوماتی که در انتخاب نوع دکوراسیون به نظرتان می‌رسد را لیست کنید. سپس با توجه به تمامی این شروط لازم، طرح های منتخب خود را به صورت شماتیک روی کاغذ پیاده سازی کنید. با کشیدن طرح ها روی کاغذ سریع تر و پربازده تر از روش عملی می توانید نقص های چیدمان خود را دریابید و پیش از جابجا کردن اثاثیه های سنگین، این نقوص را برطرف کنید.

دکور اتاق خواب

دکور اتاق خواب

برای چیدمان سرویس خواب، شما به طور کلی باید دو تا از مهم ترین اجزای اتاق خواب را به بقیه المان های اتاق پیوند بزنید. این دو جز عبارت اند از تخت خواب و میز آرایش. در این میان پاتختی را ذکر نکردم زیرا جز کوچکی است که بهترین و استاندارد ترین مکان برای قرار دادن آن در کنار تخت و در سمتی است که بالش قرار می گیرد. البته در برخی موارد آن را در پایین تخت هم قرار می‌دهند، اما با توجه به این که این کار طول تخت را افزایش می دهد، برای هر اتاقی مناسب نیست و فقط در اتاق های بزرگ قابل اجرا خواهد بود.

اصول چیدمان سرویس خواب

اصول چیدمان سرویس خواب

تعداد پاتختی ها ممکن است یک یا دو عدد باشد. به هر صورت قرار داشتن محلی کوچک به عنوان میز و کشو در نزدیکی تخت ضروری است. بنابراین اگر حتی دو پاتختی دارید، گزینه مناسب این است که هر کدام از آن ها را در یک سوی تخت قرار دهید.

اگر در اتاق فضای کافی دارید، بهتر است که چیدمان تخت را طوری انتخاب کنید که تنها ضلع بالایی آن با یکی از دیوار های اتاق برخورد داشته باشد. اما اگر اتاق کوچک باشد، احتمالا ناچار هستید که آن را در کنج اتاق قرار داده و یا ضلع بزرگ تخت را به دیوار بچسبانید. تا حد امکان تخت ها را زیر پنجره قرار ندهید. حتی اگر پنجره از نوع ایمن و نشکن باشد، باز هم نور های وارد شده از بین پرده مخل خواب خواهند بود.

استفاده از پاتختی در پایین تخت در اتاق بزرک

استفاده از پاتختی در پایین تخت در اتاق بزرک

دیگران مشاهده کردند : انواع دکوراسیون اتاق خواب  به همراه تصاویر متنوع

چیدمان میز آرایش

قرار دادن میز آرایش در نقطه رو به روی تخت اشتباه رایجی در چیدمان دکوراسیون اتاق خواب است. از آن جایی که معمولا میز آرایش و آینه آن از بیرون اتاق نیز قابل دیدن هستند، این کار باعث می شود که انعکاس تخت توسط آینه از بیرون مشخص باشد. البته در صورتی که محل قرار گیری میز آرایش از خارج اتاق قابل دیدن نباشد، این امر مشکل ساز نخواهد بود.

چیدمان میز آرایش

چیدمان میز آرایش

چیدمان سایر المان های اتاق خواب

اگر در اتاق خواب از کمد غیر دیواری استفاده می کنید، از چسباندن آن به کناره های تخت پرهیز کنید. این کار خطرات ناشی از افتادن کمد روی افراد در هنگام خواب را کاهش می دهد. البته با توجه به این که در اغلب میزهای آرایش، آینه ها بدون حفاظ به دیوار پشت خود تکیه کرده اند، رعایت فاصله ایمنی بین تخت و میز آرایش ضروری است.

به طور کلی بهتر است هیچ میز یا دراوری در زیر پنجره قرار داده نشود. اگر میزی هم در زیر پنجره قرار می دهید، اشیاء شکننده دکوری، یا کتاب و کاغذ و اجسام سبکی که با باد به هم میریزند را روی آن قرار ندهید. قرار دادن چندین گلدان در چنین محلی بهترین و ایمن ترین گزینه برای تزئین آن ها خواهد بود.

در صورتی که کمد لباس هایتان دارای آینده قدی می باشد، از قرار دادن آن در ضلع مقابل پنجره خودداری کنید. به طور کلی قرار گرفتن آینه های قدی در این نقطه از اتاق، گرچه با انعکاس نور وارد شده از پنجره روشنایی اتاق را افزایش می دهد، اما از طرفی هم با ایجاد شرایط ضد نور باعث می شود که نتوانید خود را به راحتی در آینه برانداز کنید.

چیدمان سایر المان های اتاق خواب

چیدمان سایر المان های اتاق خواب

چیدمان سرویس خواب اتاق کودک و نوجوان

 تمامی نکاتی که تا کنون ذکر شدند، برای چیدمان سرویس خواب اتاق کودک و نوجوان هم صدق می کنند. اما شاید لازم باشد که چند نکته دیگر را هم در اتاق افراد کم سن و سال خانواده در نظر داشته باشید. در اتاق نوجوانان قطعا قرار داشتن میزی جهت مطالعه و قرار دادن وسایل الکترونیکی لازم است. در صورتی که میز ارتفاع بلندی نداشته باشد، قرار دادن آن در کنار تخت به لحاظ ایمنی و استاندارد بلامانع است. اما این میز حتی الامکان باید از پنجره فاصله داشته باشد.

چیدمان سرویس خواب اتاق کودک و نوجوان

چیدمان سرویس خواب اتاق کودک و نوجوان

چیدمان سرویس خواب اتاق کودک و نوجوان

چیدمان سرویس خواب اتاق کودک و نوجوان

چیدمان سرویس خواب سلطنتی

سرویس خواب سلطنتی بیشتر مختص بزرگسالان بوده و در انواع دو نفره موجود می باشد. البته انواع تک نفره مخصوص برای جوانان و نوجوانان نیز با رنگ های کمی زنده تر عرضه می شوند. در نوع کلاسیک تخت خواب های سرویس های سلطنتی، اطراف تخت به وسیله یک چهارچوب و پرده پوشانده می شود. این سرویس ها به نسبت سایر انواع سرویس خواب از قیمت بالاتری برخوردارند و معمولا به لحاظ ابعادی هم بزرگ تر هستند. بنابراین اگر سایز اتاق خواب به اندازه کافی بزرگ نباشد، شاید برای چیدمان سرویس خواب سلطنتی در آن ها با مشکل مواجه شوید.

در کنار چیدمان سرویس خواب سلطنتی، در نظر داشته باشید که در اتاق به نور شدید احتیاج ندارید. لامپ های آفتابی و دیواری رو به پایین و آباژور هایی با قاب های ضخیم گزینه مناسبی برای نورپردازی در کنار سرویس خواب سلطنتی خواهند بود. جنس پرده های اتاق هم بهتر است از نوع ضخیم باشد تا با چیدمان سرویس خواب سازگاری کافی پیدا کند.