مقدمه

دکوراسیون داخلی پذیرایی انواع مختلفی دارد متداول ترین شکل اتاقهای پذیرایی ، نشیمن و آشپزخانه ها مستطیل یا مربعی است . بعضی از مردم فکر می کنند در فضاهای مستطیل شکل چیدمان لوازم مختلف باعث می شود که عبور و مرور راحت نباشد. اما باید این نکته را در نظر داشت که توجه به فضا برای عبور و مرور و زیبایی و جذابیت سالن پذیرایی هر دو به یک اندازه اهمیت دارند و باید به این دو نکته همزمان توجه کرد.

دکوراسیون مستطیلی شکل

دکوراسیون مستطیلی شکل

برای دیزاین کردن این نوع سالنها باید از قاعده و قانون خاصی پیروی کرد تا از این فضاهای مستطیلی شکل بخوبی استفاده شده و فضایی خالی باقی نماند و همچنین به بهترین و زیباترین نحو بتوان فضا را دکور کرد.

برای دکور کردن یک پذیرایی مستطیل شکل در ابتدا باید به این نکته توجه داشت که از شلوغ کاری در فضا پرهیز کرد. همچنین به رنگ سالن و مبلمان دقت کنید و سعی کنید برای سالن های کوچک از رنگهای روشن استفاده کنید.

رنگ روشن برای سالن های کوچک

رنگ روشن برای سالن های کوچک

مبلمان مناسب پذیرایی مستطیل شکل

مبلمان های با فرم باریک و کم جا و مبلمان ال شکل می توانند مناسب ترین مبلمان برای پذیرایی مستطیل شکل باشند. در سالن های کوچک مستطیل شکل بهتر است مبلمان را به پشت یکی از دیوارها بچینید و از دیوار مقابل مبلمان بعنوان دیوار پشت تلویزیون استفاده کنید. همچنین بهتر است از قرار دادن وسایل اضافه در فضای پذیرایی های مستطیل شکل کوچک خود داری کنید تا فضای پذیرایی شما بزرگتر بنظر برسد.

دکوراسیون مستطیلی شکل با رنگ تیره

اگر کشیدگی فضای نشیمن زیاد است می توانید بخشی از فضای پذیرایی را به  قسمت ناهار خوری اختصاص دهید. به این صورت که بخشی از فضای اضافی را میز و صندلی قرار دهید و با قرار دادن یکی از مبلمان ها در پشت فضای ناهار خوری محدوده نشیمن و غذاخوری را جدا کنید .

دکوراسیون مستطیلی شکل با ناهار خوری

دکوراسیون مستطیلی شکل با ناهار خوری

در سالن هایی که عرض کمتری دارند اگر میز ناهار خوری با مبلمان ست باشد بهتر است که مبل در انتهای سالن قرار بگیرد. در این حالت کمی از فضای طول پرشده و فضا مربعی بنظر میرسد.

اگر سالن پذیرایی و نشیمن شما یکی است توصیه می شود تلویزیون را در مرکز قرار دهید. همچنین می توانید دو عدد مبل تکی در دو طرف تلویزیون قرار دهید. و لوازم تزیینی دیگر را در بقیه فضاها پخش کنید. وسایل دکوری و تزیینی نباید در پشت مبل های تکی پنهان شوند مگر تزییناتی که روی دیوار نصب می شوند.

دکوراسیون مستطیل شکل

دکوراسیون مستطیل شکل

مبلمان مناسب پذیرایی مستطیلی کوچک

در پذیرایی های کوچک باید از مبل 7 نفره استفاده کرد. استفاده از مبل های 9 نفره برای این مکان های کوچک چندان مناسب نیست. مبل های 7 نفره را می توانید به این صورت بچینید که مبل های 2 نفره و 3 نفره را مقابل هم بگذارید. دو مبل یک نفره را روبروی تلویزیون قرار دهید تا سالن پذیرایی شما جلوه زیباتری پیدا کند.

دکوراسیون مستطیلی شکل در سالن پذیرایی

دکوراسیون مستطیلی شکل در سالن پذیرایی

استفاده از مبل های ترکیبی در سالن مستطیل شکل ایده جالبی است. مبل های ال 7 نفره را می توانیم در کنار مبل راحتی یا کلاسیک تک نفره قرار دهیم. در صورتی که بعد از چیدن مبل ها در فضای مستطیلی منزل باز هم  بخش هایی از پذیرایی خالی ماند . می توانید از مبل های تکی استفاده کنید.

مبل ال

مبل ال

استفاده از میز و وسایل تزیینی کوچک، قاب عکس و سایر لوازم تزیینی قطعا در افزایش زیبایی تاثیرگذار است.

استفاده از مبلمان نیم ست و مبل ال در سالن کوچک

اگر فضای شما کوچک است می توانید از مبلمان نیم ست استفاده کنید .در مبلمان نیم ست اصولا از کاناپه های 2 یا 3 نفره به همراه دو یا 3 عدد مبل تکی استفاده می شود. کاناپه های 2 یا 3 نفره اصولا روبروی تلویزیون قرار می گیرند. مبل های تک نفره هم روبروی هم قرار می گیرند.

استفاده از مبل های تک نفره

استفاده از مبل های تک نفره

در سالن های باریک و کم عرض استفاده از مبل ال راهکار خوبی است. خصوصا اگر فضای نشیمن و پذیرایی یکی باشد. طراحی این سبک مبل ها به گونه ای است که تعداد افراد بیشتری را در خود جای می دهد.

سالن های باریک و کم عرض

سالن های باریک و کم عرض

چیدمان مبل در دکوراسیون داخلی پذیرایی مستطیل

چیدمان مبل ها در این گونه فضاها نسبت به فضاهای کوچک راحت تر است. در این فضاها دست شما برای چیدن مبلمان بازتر است. شما می توانید کاناپه های 3 و 2 نفره را در مقابل هم بچینید و بعد مبل های تک نفره را کنار کاناپه ها قرار دهید.

دکوراسیون داخلی مستطیلی شکل

دکوراسیون داخلی مستطیلی شکل