لطفا امتیاز بدهید

امروزه شاهد آپارتمان های بسیار کوچک و نقلی ای در اطراف خود هستیم که به دلیل هزینه پایین تر، طرفداران بسیاری در میان مردم دنیا پیدا کرده اند. با افزایش تعداد خانه هایی با متراژ پایین، دکوراسیون آن ها نیز به یکی از مسائل پر اهمیت تبدیل شده است؛ زیرا‌ خانه های کوچک به دکوراسیونی احتیاج دارند که علاوه بر زیبایی، جادار نیز باشند و با رنگ های تیره یا ظاهری شلوغ، موجب کوچک تر دیده شدن آن ها نشوند.

نقل مکان به خانه جدید می تواند بسیار جذاب باشد؛ اما با این وجود، انتخاب دکوراسیونی مناسب برای فضای در دسترس، ممکن است کمی دشوار باشد. اگر شما نیز به دنبال فضاسازی هستید با خانه معمار همراه باشید تا با ترفند هایی که در ادامه در اختیار شما قرار می دهیم، دکوراسیون داخلی خانه ی کوچک خود را ناب تر از همیشه بچینید. جالب است بدانید که خانه های کوچک توجه به استفاده حداکثری از فضای موجود اهمیت بسیار قابل توجه ای دارد.

راهکار های طلایی برای دکوراسیون داخلی خانه ی کوچک

راهکار های طلایی برای دکوراسیون داخلی خانه ی کوچک

نکات مهم قبل از اقدام به خرید لوازم 

قبل از اقدام برای خرید لوازم منزل نیاز است حتما نکاتی را مد نظر داشته باشید تا منجر به خرید اشتباه نشود و این نکات در مورد خانه ای کوچک از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که انتخاب نامناسب و خرید لوازم غیر ضروری به دلیل عدم نداشتن فضا شما را بیشتر دچار مشکل می کند.

1) به هیچ عنوان از لوازم چوبی شروع نکنید

تا به حال شنیده اید که می گویند هنگام گرسنگی به خرید نروید؟ زیرا معده خالی شما را به اشتباه می اندازد و مواد غذایی نامناسب را انتخاب خواهید کرد. شروع انتخاب دکوراسیون از لوازم چوبی نیز به همین صورت است. اگر از ترس خالی بودن خانه ابتدا به انتخاب مبلمان بپردازید، ممکن است وسایلی نامناسب را انتخاب کنید که با باقی دکوراسیون منزلتان هماهنگی نداشته باشد و صرفاً به دلیل تکمیل وسایل خانه، آن ها را خریداری کرده باشید.

2) اندازه گیری دقیق فضا

هیچ گاه بدون اندازه گیری دقیق به خرید وسایل منزل نروید. مبلمان بزرگ، دشمن خانه های کوچک و نقلی است. قبل از خرید وسایل منزل، طول و عرض خانه و فضایی که برای مبلمان در نظر گرفته اید را به طور دقیق اندازه گیری کنید. همچنین علاوه بر اندازه فضا، لازم است به پله ‌ها، ستون‌ ها، رادیاتور ها و سایر موانع این چنینی نیز به طور کامل توجه کنید تا خریدی به صرفه و زیبا برای منزل کوچک خود داشته باشید.

طراحی دکوراسیون داخلی خانه های کوچک

طراحی دکوراسیون داخلی خانه های کوچک

3) آماده سازی نقشه

پس از اندازه گیری دقیق منزل، لازم است یک نقشه کامل از دکوراسیون را در ذهن خود تجسم کنید و یا برای اطمینان بیشتر، آن را بر روی کاغذ رسم کنید. اگر از افراد حرفه ای کمک بگیرید، می توانید از برنامه های مخصوص مانند اتوکد و غیره نیز بهره بگیرید.

4) استایل شخصی خود را انتخاب کنید

این مرحله کمی دشوار است؛ زیرا شما باید با توجه به سلیقه شخصی خود، چندین فاکتور بسیار مهم را برای دکوراسیون منزلتان انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر دکوراسیونی مینیمال دوست دارید، می توانید وسایلی ساده و ظریف را برای خود انتخاب کنید. اگر فردی آرام هستید، رنگ های آرامش بخش می توانند فضایی دلنشین را برایتان به وجود بیاورند. همچنین افرادی که اجتماعی هستند و مهمان های بسیاری به منزل خود دعوت می کنند، لازم است فضا را خلوت نگه دارند تا مهمان های بیشتری در خانه آن ها جای گیرند.

قبل از خرید لوازم استایل شخصی خود را انتخاب کنید

قبل از خرید لوازم استایل شخصی خود را انتخاب کنید

5) بررسی بودجه مورد نیاز

با استفاده از علم ریاضی، هزینه های مورد نیاز خود را به طور دقیق محاسبه کنید. با این کار می توانید در صورت کمبود بودجه، برخی وسایل را از دکوراسیون منزل خود حذف کنید و خریدی مقرون به صرفه داشته باشید.

6) تزئینات داخل خانه

قبل از خرید وسایل منزل، لازم است تزئینات داخلی مانند رنگ آمیزی دیوار ها، سقف ها و سایر موارد این چنینی که کثیف کاری بسیاری را به همراه دارند، انجام دهید تا پس از چیدن وسایل، از کثیف شدن آن ها جلوگیری کنید.

دکوراسیون خانه های کوچک

دکوراسیون خانه های کوچک

انتخاب وسایل مناسب برای دکوراسیون داخلی خانه ی کوچک

برای داشتن دکوراسیون داخلی خانه ی کوچک، لازم است به دنبال بهینه سازی فضای موجود باشید. این کار صرفاً با استفاده از چندین فاکتور بسیار پر اهمیت و در عین حال کوچک امکان پذیر است.

1) استفاده از آینه در دکوراسیون: استفاده از آینه ها موجب ایجاد توهم بزرگی در خانه خواهد شد. مخصوصاً اگر آینه های خود را در مقابل پنجره ها نصب کنید، می توانید فضایی بزرگ تر و مینیمال تر را در اختیار داشته باشید.

انتخاب وسایل مناسب برای دکوراسیون داخلی خانه ی کوچک استفاده از آینه در دکوراسیون خانه های کوچک

استفاده از آینه در دکوراسیون خانه های کوچک

استفاده از آینه در دکوراسیون اتاق خواب کوچک

استفاده از آینه در دکوراسیون اتاق خواب کوچک

2) استفاده از رنگ های روشن: انتخاب رنگ های تیره برای دیوار ها و دکوراسیون منزل، فضا را کوچک تر نشان می دهد و موجب گرفتگی بیشتر منزل خواهد شد. به همین دلیل است که پیشنهاد می شود از دیوار های روشن و سرامیک های سفید در دکوراسیون منزل استفاده کنید تا خانه کوچک خود را بزرگ تر نشان دهید.

استفاده از رنگ روشن در دکوراسیون پذیرایی

استفاده از رنگ روشن در دکوراسیون پذیرایی

استفاده از رنگ سفید در مبلمان و دیوار پذیرایی

استفاده از رنگ سفید در مبلمان و دیوار پذیرایی

3) استفاده از مبلمان پایه دار: مبلمان پایه دار موجب بزرگ تر دیده شدن منزل شما خواهد شد. چسباندن مبلمان به دیوار ها فضا را بزرگ تر نشان خواهد داد.

استفاده از مبلمان پایه دار

استفاده از مبلمان پایه دار

دکوراسیون داخلی خانه ی کوچک

دکوراسیون داخلی خانه ی کوچک

4) استفاده از تخت های دو طبقه: اگر فرزند کوچک دارید، می توانید از تخت های دو طبقه در اتاقشان استفاده کنید تا فضایی مناسب را برای خواب آن ها ایجاد کنید. همچنین نهایت استفاده را از یک فضای کوچک ببرید.

استفاده از تخت خواب دو طبقه در اتاق خواب کوچک

استفاده از تخت خواب دو طبقه در اتاق خواب کوچک

تخت خواب دو طبقه

5) استفاده از لوازم چوبی تاشو: با توجه به کوچک تر شدن فضای خانه ها و افزایش تعداد آپارتمان ها، انواع مبلمان تاشو، میز تاشو، تخت خواب تاشو و… به بازار عرضه شده است که علاوه بر زیبایی، فضای بیشتری را در اختیار شما قرار خواهد داد. بدین ترتیب هر زمان قصد استفاده از آن ها را داشته باشید، می توانید وسایل چوبی را باز کنید و در غیر این صورت، آن ها را تا کنید و در فضای اصلی خود قرار دهید.

لوازم چوبی تاشو و کم جا

لوازم چوبی تاشو و کم جا

6) میز های جلوی مبل و عسلی های شیشه ای: استفاده از میز ها و عسلی های شفاف در دکوراسیون داخلی خانه ی کوچک خود، می تواند فضا را بزرگ تر و جادار تر نشان دهد تا منزلی دلباز تر در اختیار داشته باشید.

استفاده ار میز جلو مبلی شیشه ایی

استفاده ار میز جلو مبلی شیشه ایی

دکوراسیون شیک برای خانه های کوچک

نتیجه گیری

در نهایت برای داشتن یک دکوراسیون جذاب برای منازل کوچک و نقلی خود، لازم است از رنگ های روشن برای دیوار و سقف و کف خانه استفاده کنید. همچنین با استفاده از وسایل کوچک و تاشو، فضا را به بهترین شکل ممکن بهینه سازی کنید تا کوچک بودن آن موجب آزار شما نشود.