5/5 امتیاز از (1 رای )

حفاظت از نما برای اطمینان از خیس نشدن دیوار خانه و به وجود نیامدن جلبک یا کپک بسیار مهم است. برای این هدف باید از محافظ های مخصوص نما استفاده کنید. بسیاری از نما ها نسبت به رطوبت و تغییرات دمای شدید حساس هستند و می توانند آسیب ببینند. اگر نمای خانه را خشک و تمیز نگه دارید، می توانید تا مدت زمان طولانی ای از نمای خانه مانند روز اول لذت ببرید. همچنین با حفاظت از نما ارزش خانه نیز بیشتر حفظ خواهد شد. در این مقاله قصد داریم برای آشنایی با نحوه حفاظت از نما درمورد محافظ نما توضیح دهیم. نمای ساختمان یکی از موضوعات تخصصی در حوزه معماری است که تاثیر زیادی در زیبایی خانه شما دارد. مجموعه  خانه معمار به کمک تخصص و علم خود در کنار شما خواهد بود تا بهترین نمای ساختمان را داشته باشید.

راه های مختلف حفاظت از نما

محافظ نما

 • حفاظت از نما با رنگ مخصوص

اولین، بهترین و ساده ترین راهی که برای حفاظت از نما می توانیم پیشنهاد کنیم، استفاده از رنگ های مخصوص است. استفاده از رنگ چندین مزیت برای شما به همراه خواهد داشت. اول اینکه نمای شما با رنگ جدید ظاهر جدیدی به خود می گیرد و زیبا تر می شود. دوم اینکه اکثر رنگ هایی که به عنوان محافظ نما به کار برده می شوند، یک سطح ضد آب و خود تمیز شونده ایجاد می کنند که قابلیت تنفس نیز دارد.

رنگ هایی که به عنوان محافظ نما استفاده می شوند، اجازه می دهند تا آب از روی نما تبخیر شود. همچنین آب می تواند به راحتی از نمای ساختمان خارج شود. علاوه بر این، نفوذ آب به داخل نما نیز بسیار سخت خواهد شد.

برخی از دلایلی که باعث می شود استفاده از رنگ ها برای محافظت از نما اولویت بسیاری از افراد باشد عبارتند از:

 1. کاهش نفوذ آب باران و پاشش آب به داخل نما
 2. آب گریز بودن رنگ و خشک نگه داشتن نما
 3. بهبود راندمان حرارتی ساختمان
 4. قابل تنفس ماندن نما، گچ و بنای ساختمان
 5. خود تمیز شوندگی
 6. عمر مفید حداقل 15 تا 20 سال
 7. قابل اجرا تقریبا روی تمامی نما ها

قابل اجرا

 • حفاظت از نما با واتر پروف

برای انتخاب محافظ نما می توانید واتر پروف های محافظ را نیز تهیه کنید. واتر پروف نما به طور ویژه برای استفاده روی سنگ ها طراحی شده است. واتر پروف یا همان ملات مخصوص را می توانید به راحتی بین آجر ها و سنگ های نمای ساختمان قرار دهید.

این ملات های مخصوص سطح قابل تنفس و در عین حال بسیار آب گریزی را ایجاد می کنند که مانند رنگ محافظ نما خود تمیز شونده است. همچنین به دلیل خواصی که دارد مزایای بسیار زیاد دیگری را نیز ارائه می دهد.

ملات های مخصوص برای محافظت از نما نه تنها باعث بهره وری بیشتر از انرژی می شوند، بلکه می توانند از رشد خزه، جلبک، گلسنگ و کپک نیز جلوگیری کنند؛ به همین دلیل با استفاده از این مواد می توانید از دیوار و نمای خود در برابر حرارت و میکروارگانیستم های مختلف محافظت کنید.

برخی از دلایلی که باعث می شود بسیاری از افراد واتر پروف های نما را به عنوان محافظ نما ترجیح دهند عبارتند از:

 1. بهترین محافظ برای نما در برابر خزه ها و جلبک ها و ایجاد حساسیت کمتر نسبت به میکروارگانیسم ها
 2. بهبود راندمان انرژی ساختمان
 3. آب گریز بودن
 4. ایجاد سطحی خود تمیز شونده
 5. حفظ زیبایی و ظاهر اولیه سنگ ها برای دوره ای طولانی
 6. کند کردن روند فرسودگی نما
 7. ایجاد قابلیت تنفس برای نما
 8. نیاز به تعمیر و نگهداری کم به دلیل طول عمر بالای 25 سال

نگهداری کم

 • محافظ فلزی

اگر به دنبال محافظ نما ی دیگری می گردید که مقاومت بسیار بالایی داشته باشد، محافظ های فلزی مناسب ترین انتخاب برای شما هستند. محافظ های فلزی با مقاومت بسیار بالا در برابر باران، آفتاب، یخ زدگی و سایر عوامل محیطی، انتخاب مناسبی هستند. محافظ های فلزی بیشتر برای قسمت گاراژ و سالن خانه مناسب است. همچنین برای استفاده های صنعتی نیز می توان در کارگاه ها و کارخانه ها از آن استفاده کرد.

برای زیبایی هر چه بیشتر می توانید رنگ مورد نظر خود را روی محافظ های فلزی اعمال کنید. با این کار نه تنها نمای خارجی خانه شما بسیار بهتر به نظر خواهد رسید، بلکه آن را برای مدت بسیار طولانی تری نیز حفظ خواهد کرد.

برخی از مهم ترین مزایایی که باعث می شود افراد محافظ فلزی را به عنوان محافظ نما انتخاب کنند عبارتند از:

 1. به حداقل رساندن فرسایش
 2. زیبایی خاص و مدرن
 3. بهبود راندمان انرژی ساختمان
 4. تعمیر پذیری راحت
 5. کند کردن روند پیری نمای ساختمان

در مجموع این نکته را هم در نظر بگیرید که بخشی از محافظت از نمای ساختمان هنگام انتخاب متریال نما اتفاق می افتد؛ پس هنگامی که قصد انتخاب و خرید متریال برای نما را دارید علاوه بر زیبایی، نکات مهم دیگری مانند طول عمر آن متریال را هم در نظر بگیرید. برای مثال نما های چوبی زیبایی و حس خاطره انگیز بیشتری را به شما منتقل می کنند؛ اما نما های فلزی عایق بهتر و انتخاب مناسب تری برای افراد آینده نگر هستند. نما های فلزی طول عمر بیشتری نسبت به نما های چوبی دارند.

جمع بندی

اگر نمای ساختمان خانه شما حساس است و یا خودتان دوست دارید همواره زیبایی نمای ساختمانتان حفظ شود، بهتر است که از آن محافظت کنید تا مانند روز اول زیبا و تمیز باقی بماند. یکی از بهترین راهکار ها برای حفاظت از نمای خانه استفاده از محافظ نما است. محافظ های نما مدل های مختلفی با ویژگی های بسیار متفاوت دارند. در این مقاله، برای آشنایی بیشتر با محافظ نما درمورد مدل های مختلف و ویژگی های هر کدام توضیح دادیم. رنگ های مخصوص، واتر پروف ها و محافظ های فلزی بهترین راه ها برای محافظت از نمای ساختمان هستند.