5/5 امتیاز از (1 رای )

روکش یا نمای چوبی یکی از انواع مصالح ساختمانی محبوب است که امروزه از آن برای نمای بیرونی ساختمان ها با اهداف زیبایی شناختی خاص، بهره می برند. البته بدیهی است که تنها زیبایی نمی تواند دلیل استفاده از این نما باشد، بلکه مزایای بسیاری که برای ساختمان و ساکنان آن دارد نیز در نظر گرفته می شود. این روکش ها انواع گسترده ای در طرح ها و رنگ های گوناگون دارند و برخلاف تصور عموم، بسیار بادوام اند. ممکن است دلیل دیگر محبوبیت بالای این الوار ها تجدیدپذیری و زیبایی طبیعی شان باشد. در ادامه این مطلب قصد داریم پس از توضیحی اندک درمورد نما های چوبی، مزایای استفاده از آن ها را مورد بررسی قرار دهیم.

در سایت خانه معمار انواع  طراحی نمای ساختمان با متریال های گوناگون اعم از چوب، مونولیت، سنگ، آجر و … در دسترس اند. شما می توانید با مراجعه به آن با نمونه های مدرن و سنتی نما آشنا شوید و بهتر و هوشمندانه تر انتخاب کنید.

نمای چوبی چه نوع نمایی است؟

نمای چوبی

این نوع نما که به آن نمای ترموود نیز می گویند، همان گونه که از نامش مشخص است، الوار های چوبی است که در اندازه های مختلف عرضه می شود. نمای چوبی ممکن است به صورت پانل یا شینگل نیز تولید شود. رایج ترین مدل نصب نمای چوبی، افقی است؛ اما می توان الوار ها را به صورت عمودی، مورب یا هر نوع دیگری که مطابق با سلیقه سازنده است، کنار یکدیگر قرار گیرند.

استفاده از نمای چوبی چه فوایدی دارد؟

در ادامه مزایای استفاده از نمای چوبی را در نمای بیرونی ساختمان در مواردی مجزا توضیح می دهیم.

  • دوام بالا

اگر نحوه نصب این نوع نمای مدرن درست مطابق با استاندارد ها باشد، دوام طولانی ای خواهد داشت. قرار گرفتن این الوار ها باید با دقت و ظرافت انجام گیرد. در این صورت است که بین 40 تا 60 سال (و حتی بیشتر) ماندگاری خود را در برابر عوامل خارجی مضر مانند پوسیدگی های ناشی از  قارچ حفظ می کند. علاوه بر دقت در نصب باید از آن ها به طور صحیح نگهداری شود؛ در غیر این صورت مقاومت خود را در برابر باد، سرما و باران از دست می دهد. هر چه محیطی که چوب در آن رشد کرده است، خشن تر و شرایط رشد آن سخت تر باشد، استحکامش در مقابل عوامل آسیب زای خارجی بیشتر خواهد بود. این نکته را هنگام تهیه نمای چوبی در نظر داشته باشید.

  • زیبایی طبیعی

نمای ساختمان هایی که چوبی اند، بسیار خیره کننده اند؛ زیرا با محیط طبیعی اطراف به زیبایی ترکیب می شوند، تضاد بین ساختمان و محیط را از بین می برند و طبیعت را به بافت شهری می آورند. این نما ها ظواهر خشن و تکرار شونده بافت شهری را از بین می برند و آن را با فضایی زنده جایگزین می کنند. ساختمان های با نمای چوبی در عین سادگی به شدت زیبا به نظر می رسند.

استفاده از نمای چوبی چه فوایدی دارد؟

  • تجدیدپذیری

الوار ماده ای طبیعی، تجدیدپذیر و پایدار است که می توان با کاشت درختان متعدد جایگزینش کرد. نکته ای جالب توجه درمورد این نما این است که چوب در اصل کربنی خنثی است. همان گونه که می دانید درختان به طور طبیعی CO2 را جذب و اکسیژن آزاد می کنند و نسبت به انواع مصالح ساختمانی دیگر در متعادل کردن گاز های گلخانه ای عملکرد بهتری دارند.

  • داشتن فواید سلامتی متعدد

همان گونه که پیشتر نیز اشاره کردیم، تنها دلیل استفاده از این نوع نما، زیبایی نیست. یکی از علت هایی که از نمای چوبی در ساختمان های تجاری بهره می برند این است که اضطراب و استرس را کاهش می دهد و بهره وری کارکنان را بیشتر می کند. تفاوتی ندارد ساختمان هایی که روکش چوبی دارند، چه کاربری ای دارند؛ بیمارستان اند یا یک مرکز آموشی. در هر صورت معماران با به کار بردن چوب در نمای آن ها زیبایی و کارایی شان را دو چندان می کنند.

  • امکان ایجاد طرح های متنوع

تنها ظاهری که می توان با الوار های چوبی ایجاد کرد، قرار دادن آن ها کنار یا روی هم نیست. در حقیقت این الوار ها با توجه به نوع و سبک طراحی داخلی و خارجی ساختمان می توانند به صورت پروفیل ها و پرداخت های متنوع درآیند. یکی دیگر از گزینه ها، استفاده از ورقه های شینگل چوبی است که نصب آسانی دارند و در طیف گسترده ای از رنگ ها در دسترس اند.

  • تغییر ظاهر در طول زمان

در ذهن بسیاری از افراد، به محض شنیدن تغییر رنگ و ظاهر، تصویر نامطبوعی از رنگ پریدگی، کهنگی و پوسیدگی نقش می بندد. در حالی که تغییر ظاهر نمای چوبی در طول زمان، تغییری مثبت است. ظاهر این چوب ها با گذر زمان به دلیل فرایند هوازدگی که در آن چوب به دلیل تاثیر شرایط محیطی تغییر می یابد، عوض می شود. این تغییر درخشندگی طبیعی خاص و خاکستری رنگی به نما می بخشد و اصلا مضر شناخته نمی شود.

استفاده از نمای چوبی

  • تنوع بسیار

شما می توانید انواع مختلفی از الوار ها را برای نمای ساختمان در نظر بگیرید. از درخت کاج اروپایی گرفته تا سرو سرخ غربی کانادا چوب هایی دارند که با اهدافتان به خوبی سازگار اند. واضح است که در میان این چوب ها، چوبی را که مطابق با سلیقه تان باشد، خواهید یافت. همان طور که می دانید دوام و بودجه تعیین شده و دیگر فواید این الوار ها تنها ملاک های تصمیم گیری نیستند، بلکه بهتر است به ظاهرشان نیز توجه داشته باشید و مناسب ترین آن ها را از نظر طرح، رنگ و تطابق با دیگر اجزای ساختمان، انتخاب کنید.

  • عایق حرارت و صدا

ممکن است متعجب شوید اگر بگوییم که نمای چوبی در واقع نوعی عایق حرارتی و صدا نیز محسوب می شود. چوب گرما را در خود ذخیره می کند و در حفظ آن عملکردی بهتر از بتن، فولاد و آلومینیوم دارد. لازم به یادآوری نیست که از نظر زیبایی نیز بر آنان برتری دارد. این ویژگی نمای چوبی موجب می شود که انرژی سیستم های گرمایشی و سرمایشی به صورت بهینه مصرف شود و به محیط زیست خللی وارد نسازد.

جمع بندی

بسیاری از افراد هستند که خواه ناخواه به سمت ساختمان های با نمای چوبی جذب می شوند. دلیل آن می تواند زیبایی طبیعی و منحصر به فرد این نوع نما باشد. این متریال علاوه بر زیبایی مزایای زیادی برای ساختمان ها دارد که عبارت اند از دوام بالا، زیبایی طبیعی، تجدیدپذیری، فواید سلامتی متعدد، امکان ایجاد طرح های متنوع، تغییر ظاهر در طول زمان، تنوع بسیار و عایقی قوی. در این مقاله این موارد را با جزئیات بررسی کردیم.