اغلب افراد فکر می کنند که چیدمان اتاق بزرگ بسیار راحت است و هیچ چالشی به همراه ندارد؛ اما طراحی دکوراسیون اتاق بزرگ، درست به اندازه اتاق کوچک چالش برانگیز است و ممکن است سختی های بسیاری را به همراه داشته باشد. در ابتدا که با یک اتاق بزرگ مواجه می شوید، چیدمان دکوراسیون آن برایتان کمی خسته کننده به نظر می رسد؛ اما به دلیل عدم وجود محدودیت های بسیار، این کار می تواند بسیار سرگرم کننده نیز باشد. تنها لازم است چند قانون ساده را مد نظر قرار دهید و با توجه به سلیقه شخصیتان به چیدمان بهترین دکوراسیون بپردازید. در ادامه مطلب قصد داریم به سؤال دکوراسیون اتاق پذیرایی بزرگ را چگونه طراحی کنیم، به طور دقیق پاسخ دهیم تا این کار هیجان انگیز را به درستی انجام دهید.

دکوراسیون داخلی پذیرایی بزرگ چگونه است؟

دکوراسیون داخلی پذیرایی بزرگ چگونه است؟

مبلمان مناسب دکوراسیون اتاق پذیرایی بزرگ 

مبلمان مناسب به زیبایی و نظم اتاق پذیرایی کمک می کند. با توجه به سلیقه و متراژ اتاق، ممکن است بخواهید یک قسمت کوچک برای تماشای تلوزیون و قسمتی برای بازی کودکان و… ایجاد کنید. تنها لازم است نکاتی که در ادامه ذکر می کنیم را رعایت کنید.

1) بررسی مقیاس سقف اتاق: اگر اتاق شما بزرگ است؛ اما سقف کوتاهی دارد، لازم است از مبلمانی با ارتفاع کوتاه استفاده کنید تا منزلتان شلوغ به نظر نرسد. همچنین اگر اتاقتان سقفی بلند دارد، مبلمان کوتاه ممکن است در آن گم شود! و ظاهر جذابی را ایجاد نکند.

مبلمان مناسب اتاق پذیرایی بزرگ

مبلمان مناسب اتاق پذیرایی بزرگ

2) بررسی فاصله مبلمان با دیوار: اگر یک اتاق پذیرایی بزرگ دارید، پیشنهاد ما این است که مبلمان را به دیوار ها نچسبانید؛ زیرا فضایی ناخوشایند ایجاد می شود و ممکن است احساس کنید که برای شنیده شدن از جانب شخص رو به رویی، باید فریاد بزنید. مبلمان را به صورت گرد، در فضایی صمیمی و دوستانه بچینید تا احساس مطلوبی را هنگام استفاده از اتاق پذیرایی بزرگ خانه خود تجربه کنید.

بررسی فاصله مبلمان با دیوار و رعایت فاصله مناسب از دیوار

رعایت فاصله مناسب از دیوار

3) بررسی مدل مبلمان: در ادامه پاسخ به سؤال دکوراسیون اتاق پذیرایی بزرگ را چگونه طراحی کنیم، لازم به ذکر است که صندلی های سلطنتی فرانسوی گران قیمت، همیشه انتخاب مناسبی برای خانه های بزرگ نیستند. گاهی اوقات داشتن چندین مبلمان راحتی که به صورت گرد و صمیمی چیده شده اند، تأثیر بهتری بر روی ارتباط شما با مهمان ها و حتی خانواده خودتان خواهد گذاشت.

چیدمان مبلمان در دکوراسیون پذیرایی بزرگ

چیدمان مبلمان در دکوراسیون پذیرایی بزرگ

مبلمان نیم دایره در نشیمن

مبلمان نیم دایره در نشیمن

4) بررسی معماری خانه: یکی دیگر از ویژگی هایی که در خانه های بزرگ باید مد نظر قرار داده شود، معماری منزل است. در دکوراسیون اتاق پذیرایی بزرگ سرمایه گذاری بر روی ستون ها، گچ بری ها و موارد این چنینی، حتی از مبلمان نیز بر روی ظاهر خانه شما مؤثرتر خواهد بود و فضایی دلنشین را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

استفاده ار عناصر معماری تزیین دیوارها

استفاده ار عناصر معماری تزیین دیوارها

رنگ و طرح مناسب اتاق پذیرایی بزرگ

1) عدم استفاده از چندین رنگ شلوغ: در رنگ آمیزی خانه های بزرگ، اغلب طیف گسترده تری از رنگ ها در اختیار صاحب خانه وجود دارد. با این حال باید توجه داشته باشید که استفاده از رنگ های پر رنگ در تُن های مختلف، می تواند بسیار طاقت فرسا باشد و حتی ظاهری نامناسب برایتان به ارمغان بیاورد؛ به همین دلیل است که پیشنهاد می کنیم، عناصر بزرگ اتاق مانند مبلمان و میز های اصلی را با رنگ های خنثی انتخاب کنید و از رنگ های مختلف برای برجسته سازی برخی نواحی استفاده کنید.

رنگ و طرح مناسب اتاق پذیرایی بزرگ

رنگ و طرح مناسب اتاق پذیرایی بزرگ

دکوراسیون پذیرایی با مبلمان روشن

دکوراسیون پذیرایی با مبلمان روشن

2) برقراری تعادل: داشتن اتاق پذیرایی ای که با رنگ های گرم، پوشانده شده باشد، می تواند بسیار دلنشین و آرامش بخش باشد؛ اما گاهی اوقات هم کسل کننده به نظر برسد. به همین دلیل است که پیشنهاد می کنیم از رنگ های روشن برای برقراری تعادل در میان عناصر و فضای اتاق، استفاده کنید.

استفاده از رنگهای گرم در دگوراسیون پذیرایی

استفاده از رنگهای گرم در دگوراسیون پذیرایی

 

3) تغییر رنگ هوشمندانه: اگر نمی خواهید کل فضا را با استفاده از یک رنگ، رنگ آمیزی کنید، لازم است برای تغییر آن به عناصر معماری توجه کنید و هنگام رسیدن به آن ها، رنگ ها را تغییر دهید تا ظاهری نامناسب و شلخته را برای اتاق پذیرایی خود به وجود نیاورید.

تغییر رنگ هوشمندانه

تغییر رنگ هوشمندانه

 

دکور مناسب برای اتاق پذیرایی بزرگ

1) جلوگیری از شلوغ شدن فضا: اغلب انسان ها فکر می کنند که به دلیل بزرگ بودن اتاق پذیرایی، نمی توانند از عناصر زیاد و در مقیاس های مختلف استفاده کنند؛ اما اصلاً چنین نیست. از شلوغ کردن سالن پذیرایی خودداری کنید و در عوض از آثار هنری مانند تابلو های بزرگ تر استفاده کنید یا اگر قصد دارید، از گلدان ها و عناصر کوچک تر بهره ببرید، در نمونه های سه تایی از آن ها استفاده کنید. به عنوان مثال ۳ گلدان، ۳ قاب عکس و… .

استفاده از عناعر کوچک و گلدانها در دکوراسیون اتاق پذیرایی بزرگ

استفاده از عناعر کوچک و گلدانها در دکوراسیون اتاق پذیرایی بزرگ

دکوراسیون اتاق پذیرایی بزرگ و عناصر دکوری

2) استفاده از عناصر معماری: عناصر معماری ای که در منزل وجود دارند، نوعی دکور هستند. به عنوان مثال ستون ها می تواند به تقسیم کردن فضای منزل شما کمک کند و فضایی صمیمی برای اعضای خانواده به وجود بیاورد.

استفاده از عناصر معماری

استفاده از عناصر معماری

 نکاتی برای دکوراسیون اتاق پذیرایی بزرگ

1) تقسیم اتاق: برای بررسی سؤال دکوراسیون اتاق پذیرایی بزرگ را چگونه طراحی کنیم، لازم به ذکر است که در اتاق های پذیرایی بزرگ شما قادر به تقسیم کردن مناطق خواهید بود تا هر شخصی در منطقه ای مناسب احساس راحتی کند. به عنوان مثال ایجاد فضایی کوچک برای بازی کودکان و فضایی برای گفت و گوی بزرگ تر ها می تواند بسیار کارآمد باشد.

تقسیم فضای پذیرایی به دو بخش نشیمن و پذیرایی

تقسیم فضای پذیرایی به دو بخش نشیمن و پذیرایی

2) نور پردازی خلاقانه: نور پردازی درست می تواند احساس بی نظیری را به شما عزیزان ببخشد. خوشبختانه اتاق های بزرگ پنجره های بیشتری برای ورود نور دارند و مشکلی از این بابت در طول روز نخواهید داشت. اما در هنگام شب عدم وجود نور کافی می تواند مشکل ساز باشد. اگر از یک لامپ یا لوستر تک در مرکز اتاق استفاده می کنید، پیشنهاد ما افزودن چندین لامپ کوچک در اطراف اتاق است؛ زیرا با این کار، علاوه بر روشنایی بیشتر به زیبایی اتاق نشیمن خود نیز می افزایید‌.

نورپردازی خلاقانه در دکوراسیون اتاق پذیرایی بزرگ

نورپردازی خلاقانه در دکوراسیون اتاق پذیرایی بزرگ

 نتیجه گیری

در نهایت برای پاسخ به سوال دکوراسیون اتاق پذیرایی بزرگ را چگونه طراحی کنیم، لازم است بدانید که شلوغ کردن اتاق بزرگ با رنگ ها و دکوراسیون بیش از اندازه اصلا ایده خوبی نیست. پیشنهاد می شود که از چندین عنصر مختلف برای برجسته سازی فضا استفاده کنید؛ اما جلوی به هم ریختگی آن را بگیرید.