سخن گفتن از اهمیت تابلو در طراحی دکوراسیون داخلی، ممکن است کمی عجیب به نظر برسد. اما نقش کلیدی تابلو ها در طراحی دکوراسیون غیر قابل چشم پوشی است. تابلو ها می توانند پیوند دهنده بخش های مختلف دکوراسیون باشند و ناهماهنگی ها را بپوشانند. البته برای اینکه تابلویی بتواند چنین نقشی در دکوراسیون داخلی ایفا کند، باید در نحوه چیدمان تابلو اتاق کودک و انتخاب طرح و ترکیب رنگی مناسب دقت کافی به عمل آید. طرح ها و رنگ هایی که دائما در معرض دید ما قرار می گیرند، تاثیر مهمی در روحیات و حالات روانی ما می گذارند. در کودکان، به دلیل حساسیت بالاتر آن ها، این تاثیرات خود را به صورت شدیدتر نشان می دهند. بنابراین در انتخاب و چیدمان تابلو اتاق کودک باید موارد متعددی را در نظر داشته باشید. در ادامه قصد داریم این موارد را بررسی کنیم.

تابلو برای اتاق کودک

تابلو برای اتاق کودک

طرح های مناسب برای تابلو اتاق کودک

سال هاست که کودکان با شخصیت های انیمیشنی بزرگ می شوند و معمولا وسایلی را دوست دارند که حاوی طرحی از شخصیت های کارتونی مورد علاقه شان باشند. برخی از والدین، برای دکوراسیون اتاق فرزندشان به نصب کاغذ دیواری هایی حاوی این گونه طرح ها روی می آورند. اما به هر حال این کار هزینه بر است و برای همه خانواده ها مناسب نیست. با این حال تابلوها و قاب عکس ها می توانند کاری مشابه انجام دهند. از طرف دیگر، به کار بردن طرح و رنگ مناسب در اتاق کودک، لزومی ندارد که حتما در قالب شخصیت های کارتونی نمایان شود. تصاویری از منظره و گل و گیاه نیز برای روحیه فرزندان و همین طور برای بهبود دکوراسیون اتاق آن ها مناسب هستند. طرح های انتزاعی با رنگ های شاد نیز می توانند برای اتاق کودکان بسیار الهام بخش باشند.

طراحی قاب عکس در اتاق کودک

طراحی قاب عکس در اتاق کودک

بهترین چیدمان تابلو اتاق کودک

پس از انتخاب طرح و رنگ، نوبت به نوع چیدمان تابلو اتاق کودک می رسد. اولین نکته این است که با توجه به سایز تابلو، فضای مناسبی برای آن در نظر بگیرید. در صورتی که تابلو یکپارچه باشد، فقط یک انتخاب در پیش رو دارید. اما در صورتی که تابلو چند تکه باشد، باید برای نوع ترکیب آن ها نیز تصمیم گیری کنید. برای آشنایی بیشتر با چیدمان تابلو می توانید از مقاله چیدمان تابلو هم دیدن کنید.  

بهترین چیدمان تابلو اتاق کودک

بهترین چیدمان تابلو اتاق کودک

برای چیدمان تابلو اتاق کودک، تابلوهای چند تکه گزینه بسیار مناسبی هستند. یکی از دیوار های خالی اتاق را انتخاب کنید. برای انتخاب نوع چیدمان، ابتدا باید به شکل هندسی تابلو ها توجه کنید. در صورتی که از تابلو های فانتزی و مستطیلی استفاده می کنید، هم چیدمان مرتب و هم چیدمان تابلو ها به صورت پخش و رندوم امکان پذیر است. چیدمان این نوع از تابلو ها بیشتر در بالای میز تحریر و کمد ها مورد استفاده قرار می گیرد.

برای آشنایی بیشتر با چیدمان تابلو چند تکه از مقاله چیدمان تابلو چند تکه با سبک کلاسیک و متفاوت دیدن کنید.

بهترین چیدمان تابلو اتاق کودک

بهترین چیدمان تابلو اتاق کودک

چیدمان طولی تابلوها احتمالا از خوشایند ترین چیدمان ها برای آن ها به شما می رود، زیرا به این وسیله حتی رشد اندک قد خود را متوجه می شوند. تابلو هایی با فریم مربعی یا گرد، مناسب ترین گزینه برای چنین چیدمانی هستند. در صورتی تابلو ها فریم گرد دارند، چیدمان حلزونی و اسپیرال هم برای کودکان بسیار جذاب خواهد بود. برای این چیدمان، در صورتی که سایز دایره ها با هم متفاوت هستند، بزرگ ترین دایره را در مرکز قرار داده و دایره ها را به ترتیب کوچک تر شدن سایز، تا بیرونی ترین نقطه به شکل مارپیچ نصب کنید. به این شکل که لبه بیرونی ماریپیچ دارای کوچک ترین دایره ها باشد.

گرچه تابلو های بزرگ چندان مناسب اتاق کودکان نیستند، در صورتی که می خواهید از یک طرح بزرگ برای نصب در اتاق فرزندتان استفاده کنید، حتما از یک فریم سبک و باریک استفاده کنید.

چیدمان تابلو اتاق کودک

چیدمان تابلو اتاق کودک

تابلو در اتاق کودک

تابلو در اتاق کودک

برای چیدمان تابلو اتاق کودک، زمینه برای استفاده از خلاقیت بیش از هر جای دیگری فراهم است. لزومی ندارد خود را به همان اصول کلاسیک پای بند کنید یا نگران این باشید که از شیک بودن اتاق کاسته می شود. برای محلی که تابلو ها را نصب می کنید، می توانید با استفاده از وسایل ساده، نوعی قاب در نظر بگیرید. می توان به کمک تخته های باریک چوب یا قطعات پلیمری رنگی، بخشی از دیوار را به محلی برای نصب تابلو ها اختصاص داد. در میان این تابلو ها، فریم های عکس های کودکتان را نیز می توانید جای دهید. حتی تابلو هایی خالی برای نقاشی های دیواری کودکتان اختصاص دهید و فرزندتان را به بروز هنرهایش تشویق کنید!

پیشنهاد می کنم برا ی آشنایی بیشتر با نحوه چیدمان قاب عکس از  مقاله بهترین چیدمان قاب عکس برای خانه و اتاق کار با متفاوت ترین ایده ها

استفاده از نقاشی کودک در چیدمان دکور اتاق

استفاده از نقاشی کودک در چیدمان دکور اتاق

آویزان کردن تابلو ها، به وسیله سیم های رنگی، از یک میله پلاستیکی یا چوبی که به شکل مطمئنی به دیوار آویخته شده نیز روش جذابی برای چیدمان تابلو ها می باشد. برای چنین چیدمانی، ارتفاع هر کدام از سیم ها را متفاوت بگیرید و با کوتاه و بلند انتخاب کردن آن ها، ظاهری غیر یکنواخت به آن ها بدهید.

نکاتی مهم در رابطه با چیدمان تابلو اتاق کودک

در انتخاب ترکیب رنگی تابلو ویژگی های اخلاقی فرزندان باید در نظر گرفته شود. درست است که رنگ های شاد برای تقویت روحیه مناسب هستند، اما اگر تابلو ابعاد بزرگی دارید و از رنگ های انرژی زا و محرک فراوانی در آن استفاده می شود، این امر می تواند حتی در خواب فرزندان هم اختلال ایجاد کند. بهتر است که طرح و رنگ تابلو در یک بازه اطمینان قرار داشته باشند. تا نه باعث کسالت کودک شوند و نه او را بیش از حد اکتیو کنند.

استفاده از رنگهایی که کسالت آور نباشد

استفاده از رنگهایی که کسالت آور نباشد

البته ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که در چیدمان تابلو ها و به طور کلی طراحی دکوراسیون داخلی، در نظر گرفتن استاندارد های ایمنی، بسیار مهم هستند. به طوری که برای مثال در یک طراحی دکوراسیون استاندارد و اصولی، تابلو ها و قاب عکس ها را بالای تخت و در جاهیی که خطر افتادن روی افراد دارند قرار نمی دهند. می توانید برای اینکه خیالتان از بابت، ایمنی فرزندتان راحت باشد، از تابلو های بدون شیشه یا تصاویر چاپ شده روی تخته شاسی استفاده کنید.

استفاده از قابهای بدون شیشه و تخته شاسی در اتاق کودک

استفاده از قابهای بدون شیشه و تخته شاسی در اتاق کودک

البته در چیدمان تابلو اتاق کودک باید توجه داشت که قاب عکس ها و تابلو های سنگین در هر جایی دیواری از اتاق که نصب شوند، باز هم خطر افتادن دارند. بنابراین تا جای ممکن از تابلو های سبک وزن استفاده کنید، یا تابلو را با ادوات ایمنی روی دیوار فیکس نمایید.

قرار دادن چند تابلو در کنار هم بالای کمد

قرار دادن چند تابلو در کنار هم بالای کمد