لطفا امتیاز بدهید

تابلو های چند تکه، از جذاب ترین المان های دکوری به شمار می روند و می توان از آن ها در محیط ها مسکونی، آموزشی و فرهنگی و حتی اداری استفاده کرد. اما به غیر از انتخاب طرح و رنگ متاسب، نحوه چیدمان تابلو چند تکه، روی زیبایی آن و تناسب آن با محیط موثر است. در ادامه قصد داریم به انواع تابلو های چند تکه پرداخته و ایده هایی برای چیدمان این تابلوها و بهترین محل نصب آنها را بیان می کنیم. نکاتی که در ادامه در مورد چیدمان تابلو های چند تکه ذکر می شوند، در مورد آینه های چند تکه و مجموعه ای از قاب عکس ها نیز مورد استفاده خواهند بود.

نحوه چیدمان تابلو چند تکه

نحوه چیدمان تابلو چند تکه

لطفا امتیاز بدهید

انواع تابلو های چند تکه

تابلو های چند تکه را از لحاظ طرح می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد. در نوع اول، تکه های تابلو، کامل کننده نقش یکدیگر هستند و بخشی از یک طرح کلی روی آن ها چاپ شده. اما در نوع دوم هر تکه از تابلو، طرح مجزایی دارد. البته با اینکه طرح این تکه ها متفاوت هستند، اما هامورنی طرح و رنگ در هر کدام از بخش های آن ها دیده می شود.

انواع تابلو های چند تکه

انواع تابلو های چند تکه

 ایده هایی برای چیدمان تابلو چند تکه

در برخی از انواع تابلو های چند تکه، همه تکه ها را بر روی یک قاب زمینه سوار می کنند و تابلو را به صورت یک پارچه، اما با تکه های فاصله دار از هم عرضه می نمایند. در این نوع تابلو ها، دیگر آزادی برای تغییر نوع چیدمان وجود ندارد. اما برای چیدمان تابلو های چند تکه عادی، چند سناریوی کلی وجود دارد. اولین و ساده ترین راه این است که همه تکه ها را با فواصل یکسان در یک خط کنار هم قرار دهیم. در روش دیگر می توانیم فواصل یکسان بین تکه ها را رعایت کنیم، اما تکه ها را به صورت پلکانی به سمت بالا یا پایین متمایل کنیم. به علاوه می توان تابلو ها را یکی در میان چند سانتی متر بالا و پایین نصب کرد. این مدل از نصب کردن، بیشتر مناسب تابلو هایی با طراح های غیر کلاسیک می باشد.

می توانید از مقاله بهترین چیدمان قاب عکس برای خانه و اتاق کار با متفاوت ترین ایده ها هم دیدن کنید.

 ایده هایی برای چیدمان تابلو چند تکه

ایده هایی برای چیدمان تابلو چند تکه

استفاده از تابلو طرح گل در دیوار پشت مبلمان

استفاده از تابلو طرح گل در دیوار پشت مبلمان

چیدمان های غیر یکنواخت و رندوم گونه هم جذابیت های خاص خود را دارند. این نوع چیدمان ها که بیشتر مناسب تابلو هایی هستند که طرح های آن ها کامل کننده همدیگر نمی باشد. در چنین مواردی، صرفا با در نظر گرفتن یک نقطه کانونی برای مجموعه تابلو ها، هر کدام از تکه ها را با فواصل رندوم حول محل مربوطه نصب میکنیم.

چیدمان تابلو به صورت رندوم

چیدمان تابلو به صورت رندوم

چیدمان قاب عکس با طرح های متفاوت به صورت رندم

چیدمان قاب عکس با طرح های متفاوت به صورت رندم

بهترین محل برای نصب و چیدمان تابلو چند تکه

تابلو های چند تکه، راهی بسیار مناسب برای پوشاندن دیوار های خالی و یک دست هستند. اگر خانه خلوتی دارید و جای خالی المان های دکوری در خانه تان حس می شود، تابلو های چند تکه قطعا گزینه مناسبی هستند. در دیواری که تابلو چند تکه آویخته می شود، بهتر است از آویختن سایر تابلو ها و قاب عکس ها بپرهیزید. زیرا این کار ظاهر تابلو ها تحت تاثیر قرار داده و از جلوه آن ها می کاهد. پرطرفدار ترین محل ها برای نصب تابلو های چند تکه، دیوار های خالی، دیوار بالای کاناپه ها، دیوار راهرو ها و دیوار های کنجی و قناس هستند که معمولا فضا برای قرار دادن هیچ المان دکوری دیگری ندارند. پیشنهاد می کنم از چیدمان تابلو و دیزاین منزا با انواع تابلوهم دیدن کنید.

بهترین محل برای نصب و چیدمان تابلو چند تکه

بهترین محل برای نصب و چیدمان تابلو چند تکه

 نکات کلیدی در رابطه با چیدمان تابلو های چند تکه

  • نکته اصلی در چیدمان تابلو چند تکه، هدایت خط دید افراد است. اینکه نگاه شخصی که به سمت تابلوها می نگرد، از کجا شروع شده و به کجا ختم شود، روی حسی فرد که از تابلو ها دریافت می کند، تاثیرگذار خواهد بود.
  • نوع چیدمان تابلو چند تکه، با شکل هندسی تابلو ها ارتباط تنگاتنگی دارد. برای مثال برای تابلو های گرد، چینش حلزونی ترکیب زیبایی خواهد ساخت. از طرفی می توان برای این شکل از تابلو ها، بزرگ ترین دایره ها را در مرکز متمرکز کرد و تابلو های دایره ای کوچک را در فواصلی که به مرور زیاد می شوند، در اطراف آن ها پخش نمود.
  • اگر تابلو ها مستطیل هایی با ابعاد گوناگون هستند، می توان از چیدمان رندوم برای آن ها استفاده کرد،
  • ایجاد یک شکل هندسی مرتب، مانند یک مربع بزرگ تر برای تابلو های مربع شکل یا مستطیل شکل مناسب است.
  • اگر می خواهید تابلو های مربع شکل را به صورت خطی و افقی نصب کنید، دیوار های بالای کاناپه یا دیوار های بالای وسایلی که ساختار عریض دارند را انتخاب کنید. این چیدمان برای نصب شدن در بالای این دست از وسایل مناسب است.
  • برای خاص تر شدن چیدمان تابلو چند تکه، از چند شلف کوچک با رنگی نزدیک به رنگ تابلو ها استفاده کنید. روی شلف را می توانید با چند گلدان یا مجسمه تزئینی کوچک پر کنید.
چیدمان تابلو به شکل مربعی

چیدمان تابلو به شکل مربعی

 نصب تابلو چند تکه در راه روها

برای نصب تابلو ها در راه پله ها و راهرو ها، بهتر است که چیدمان تابلو ها را متناسب با تغییر ارتفاع زمین، و به صورت عرضی تنظیم کنید. زیرا در این محل ها به دلیل عرض کم، امکان دور و نزدیک شدن برای دستیابی به دید بهتر وجود ندارد. در نتیجه باید از نصب تابلو ها به صورت عمودی خودداری کرد.

ترکیب رنگی در چیدمان تابلوهای چند تکه

وقتی صحبت از هماهنگی رنگی به میان می آید، منظور این نیست که لزوما همه اثاثیه و المان ها حول طیف های مختلف یک رنگ بچرخند. تضاد و تفاوت همیشه لازم هستند. اما از طرفی این تضاد ها باید به وسیله یک ریسمان به هم متصل شده باشند. برای اینکه این تضاد ها آزار دهنده نباشند و باالعکس به جذابیت بصری فضا بیافزایند، باید تضادها را در تمامی فضای اتاق پخش کرد. برای این منظور تابلو های چند تکه می توانند کمک کننده باشند.

اگر رنگ هر کدام از اثاثیه مهم خانه تان با سایر مناطق همخوانی ندارد، انتخاب درست رنگ و چیدمان تابلو چند تکه می تواند خنثی کننده این ناهمخوانی باشد. برای این کار باید از جایی شروع کنید که ناهمخوانی رنگ آغاز می شود. سعی کنید با شروع از این محل و نصب چیدمان رندوم تابلو های چند تکه، رنگ مربوطه را به سایر قسمت های اتاق بسط دهید و آن را با سایر بخش ها پیوند بزنید. رنگ مورد نظر باید در تابلو های چند تکه به وضوح دیده شود. برای برقراری بهتر پیوند این رنگ، بهتر است رنگ غالب در تابلو ها، رنگ سایر بخش های اثاثیه خانه باشد.

ترکیب رنگی در چیدمان تابلو چند تکه

ترکیب رنگی در چیدمان تابلو چند تکه