طراحی داخلی باشگاه ورزشی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که امروزه باشگاه های ورزشی یکی از شلوغ ترین اماکن عمومی جهت ورزش و وقت گذراندن محسوب می شوند. همچنین کیفیت فضاهای ورزشی دارای تاثیر بسزایی در انتخاب افراد جهت انجام تمرین های ورزشی به شمار می آید. بنابراین افراد به دنبال باشگاه هایی می گردند که در کنار کیفیت از فضایی جذاب و دلنشین برخوردار باشند. در واقع یک باشگاه ورزشی مناسب و ایده آل باید به گونه ای طراحی و ساخته شود که افراد را به رفتن به باشگاه تشویق کند.

اصول طراحی دکور داخلی باشگاه آشنایی با نکات مهم جهت طراحی داخلی باشگاه ورزشی

افراد در باشگاه هایی که به صورت ماهرانه و حرفه ایی تفکیک شده اند. احساس آرامش بیشتری خواهند داشت. شاید ذکر این موضوع خارج از لطف نباشد بدانید باشگاهی که شامل یک سالن بزرگ پر از دستگاه های ورزشی است نه تنها به افراد آرامش نمی دهد بلکه باعث استرس و اضطراب افراد ورزشکار می شود. در واقع طراحی داخلی باشگاه به عوامل مختلفی همچون کاربرد، فضا، ابعاد، بودجه صاحب باشگاه و رشته های ورزشی بستگی دارد. از اینرو باید سعی کرد محیطی با ایده های خلاقانه و جذاب برای افراد خلق نمود.

طراحی داخلی باشگاه ورزشی آشنایی با نکات مهم جهت طراحی داخلی باشگاه ورزشی

آشنایی با نکات مهم جهت طراحی داخلی باشگاه ورزشی

بهتر است بدانید که در طراحی داخلی باشگاه ورزشی رعایت کردن یکسری اصول باعث خلق یک باشگاه زیبا و با کیفیت می شود. این نکات و اصول شامل موارد زیر می باشند.

  • وجود تجهیزات پیشرفته
  • جایگذاری مناسب دستگاه ها
  • اجرای نورپردازی مناسب
  • استفاده از نور طبیعی
  • در نظر گرفتن محل استراحت
  • فضاهای اختصاصی برای هر ورزش
  • استفاده از آینه در طراحی باشگاه ورزشی
  • ایجاد فضای آرامش بخش
  • جذابیت دکوراسیون فضا

در زیر به توضیحی مختصر درباره کدام می پردازیم.

دکوراسیون باشگاه ورزشی آشنایی با نکات مهم جهت طراحی داخلی باشگاه ورزشی

وجود تجهیزات پیشرفته در طراحی داخلی باشگاه

از آنجا که پیشرفت تکنولوژی دارای تاثیر بسیار زیادی بر جنبه های مختلف افراد است. امروزه می توان شاهد تاثیر تکنولوژی و پیشرفت آن در زمینه ورزشی بود. به طوری که برخی از باشگاه ها دارای نرم افزارهای باشگاهی هستند. افراد با استفاده از این نرم افزارها به راحتی و در کمترین زمان قادرند تمامی اطلاعات مورد علاقه خود را ذخیره کنند. همچنین به کارگیری تجهیزات تصویری و صوتی با کیفیت در این زمینه از اهمیت بالایی برخوردار است.

تجهیزات پیشرفته در باشگاه وجود تجهیزات پیشرفته در طراحی داخلی باشگاه

جایگذاری مناسب دستگاه ها

یکی دیگر از نکات مهم در طراحی داخلی باشگاه جایگذاری مناسب دستگاه ها است. یکی از شرط های ایجاد و خلق باشگاه ورزشی با کیفیت و مناسب قرار دادن وسایل ورزشی در مکان های مناسب باشگاه است. وسایل را باید به گونه ای در باشگاه قرارداد که برای افراد ایجاد مزاحمت نکند. همچنین از دیگر نکات مهم رعایت فاصله مورد نیاز بین دستگاه های ورزشی است.

رعایت فاصله مناسب بین تجهیزات در باشگاه جایگذاری مناسب دستگاه ها

اجرای نورپردازی مناسب در طراحی داخلی باشگاه

از دیگر نکات مهم که باید در دکور داخلی باشگاه مورد توجه قرار گیرد وجود نور مناسب و کافی در تمام قسمت های فضا می باشد. در واقع در طراحی مکان هایی که در طول ساعات عصر کم نور هستند و یا از نور طبیعی بی بهره اند باید از نورپردازی مناسب استفاده کرد. لازم به ذکر است که در باشگاه های ورزشی نور باید به صورت یکنواخت در تمام فضای باشگاه پخش شود. در واقع اگر نور به صورت نقطه ای و مستقیم باشد باعث آزار افراد ورزشکار می شود و چشم های وی را خیره می کند.

نورپردازی مناسب در فضا اجرای نورپردازی مناسب در طراحی داخلی باشگاه

همچنین باید شدت نور زیاد نباشد. از دیگر نکات مهم در طراحی داخلی باشگاه این است که می توان از نورهای مخفی رنگی جهت ایجاد هیجان و زیبایی استفاده کرد. در ضمن در باشگاه بانوان نورهای صورتی پر رنگ و یا نورهای زرد فسفری فضا را پر انرژی و شاد می کند.

در نظر گرفتن محل استراحت

همانطور که می دانید طراحی بخش های مختلف یکی از نیازهای مهم در طراحی باشگاه ورزشی مدرن به شمار می آید. یکی از بخش هایی که شاید در برخی ورزشگاه ها مورد توجه قرار نگیرد، نبود یک مکان برای استراحت است. بنابراین بهتر است محلی برای افرادی که در بین تمرین خود به استراحت نیاز دارند در نظر گرفته شود. این جایگاه را باید به صورت مجزا در نزدیکی همه دستگاه ها طراحی کرد.

در نظر گرفتن محل استراحت در هر بخش باشگاه در نظر گرفتن محل استراحت

ایجاد فضای آرامش بخش در طراحی داخلی باشگاه

باشگاه هایی که به عنوان باشگاه تخصصی یوگا دارای فعالیت هستند، باید به گونه ایی طراحی شوند که افراد در طول مدت تمرین به احساس آرامش و راحتی بالایی دست پیدا کنند. از اینرو از نکات اصلی و مهم در طراحی این نوع باشگاه ها استفاده از طرح ها، رنگ ها و نور ایده آل است.

طراحی آرامش بخش در دکور داخلی باشگاه ایجاد فضای آرامش بخش در طراحی داخلی باشگاه

ایده های جذاب  طراحی دکوراسیون داخلی را در خانه معمار مشاهده کنید.

جذابیت دکوراسیون فضا

 جذابیت دکوراسیون فضا یکی از موارد مهم در دکور داخلی باشگاه به شمار می آید. در واقع جذابیت و زیبایی فضا دارای تاثیر بسیار زیادی در ایجاد یک فضای ایده آل و مناسب است. طبق نظر کارشناسان طراحی استفاده از یکسری طرح های جذاب و ساده در کف، دیوارها و سقف فضا می تواند در خلق یک باشگاه زیبا و بی نظیر موثر باشد.

 ایجاد جذابیت در دکوراسیون باشگاه جذابیت دکوراسیون فضا

فضاهای اختصاصی برای هر ورزش

همانطور که می دانید ماهیت هر رشته ورزشی که در باشگاه صورت می پذیرد، متفاوت است. از اینرو لازم است در شروع کار مشخص کنید که چه ورزش هایی در باشگاه انجام می شود. بنابراین باید براساس نوع ورزش ها مکان را تفکیک کنید. برای مثال برای ورزش هایی همچون پیلاتس و یوگا باید فضاهایی خلوت با رنگ های همچون بژ، کرم، سفید و رنگ های چوب استفاده کرد.

ایجاد فضای اختصاصی برای هر ورزش فضاهای اختصاصی برای هر ورزش

استفاده از آینه در طراحی داخلی باشگاه ورزشی

به جرات می توان گفت آینه یک جزء جدا نشدنی دکور داخلی باشگاه ورزشی به شمار می آید. چرا که وجود آینه به نوعی باعث تشویق شدن به ادامه انجام تمرینات، انجام صحیح حرکات و مقایسه خود با دیگران و سرمشق گرفتن از آنان می شود. بنابراین امروزه در برخی باشگاه ها رو به روی هر دستگاه یک آینه قرار گرفته است و یا آینه های بلند تمام قد از زمین تا سقف طراحی شده اند.همچنین در برخی باشگاه ها از آینه های برش خورده با اشکال هندسی دایره، لوزی و مثلث استفاده می شود. این نوع آینه ها فضا را از سادگی در می آورند و طراحی زیبایی را به محیط خواهند داد.

استفاده از آینه در دکور داخلی باشگاه استفاده از آینه در طراحی داخلی باشگاه ورزشی