طراحی دکوراسیون آشپزخانه

 ENJOY THE DIFFERENC

دکوراسیون آشپزخانه از اهمیت ویژه ایی برخوردار است چرا که آشپزخانه را به نام مرکز خانه می شناسیم. آشپزخانه محلی است که کدبانوی خانه بیشتر وقت خود را در آن می گذراند و نیزبه دلیل نوع کاربری آن نیاز به طراحی مناسب و اصولی تر آن است. اجرای نامناسب چه به لحاظ ساختار و چه به لحاظ دکوراسیون تاثیری منفی بر کل خانه و همچنین ساکنین خواهد داشت. در ادامه نکاتی جهت طراحی بهتر،همچنین چند سبک طراحی دکور داخلی آشپزخانه را با هم مرور می کنیم.

المان میان متن

دکوراسیون آشپزخانه دوست داشتی خانم ها

آشپزخانه، قلمرو فرماندهی خانم ها ست. این خانم ها هستند که باید در مورد دکوراسیون داخلی و چیدمان آن تصمیم گیری کنند. اگر از خانم ها سوال شود که چه آشپزخانه ایی را دوست دارید؟ اکثر خانم ها می گویند، آشپزخانه بزرگ.

کمد آشپزخانه به رنگ تیره آشپزخانه دوست داشتی خانم ها

کمد آشپزخانه به رنگ تیره آشپزخانه دوست داشتی خانم ها

دکوراسیبون شیک و خاص به سبک مدرن

دکوراسیبون شیک و خاص به سبک مدرن

دکوراسیون آشپزخانه با ویو رو به حیاط

دکوراسیون آشپزخانه با ویو رو به حیاط

این ایده از کجا نشات می گیرد؟

خانم ها دوست دارند آشپزخانه ای مرتب داشته باشند تا برای کار کردن در آن مشکلی نداشته باشند. همچنین برای جایگذاری وسایل هم فضای کافی داشته باشند. اما آیا واقعا بزرگ بودن آشپزخانه مشکل اصلی خانم هاست؟

دکور آشپز خانه و میز کانتر آشپزخانه دوست داشتی خانم ها

طراحی بی نظیر دکور آشپز خانه این ایده از کجا نشات می گیرد؟

چطور می توان بدون داشتن آشپزخانه ایی بزرگ،محیطی دلچسب و مورد پسند خانمها داشته باشید؟

در واقع خانم ها دوست دارند در آشپزخانه بدون وجود عناصر مزاحم به فعالیت بپردازند. یکی از عناطر مزاحم، وجود میز ناهار خوری است. که هر چند از فضای آشپزخانه بزرگی برخوردار باشید باز هم وجودش دست و پا گیر است و راه حل آن در نظر گرفتن فضای ناهار خوری جدا از فضای آشپزخانه است. خیلی از مشکلات خانم ها به این طریق حل می شود و فضای آشپزخانه، برای کار کردن خانم ها راحت تر می شود. اگر در طراحی ساختمان، فضایی برای ناهار خوری درنظر گرفته نشده، گوشه ای دنج و بلا استفاده از ساختمان را با تغییرات جزیی و قرار دادن میز، به اتاق ناهار خوری تبدیل کنید.

میز ناهار خوری انتخاب میز نهار خوری مناسب برای دکوراسیون های سبک مدرن چطور می توان بدون داشتن آشپزخانه ایی بزرگ، آشپزخانه دلچسب و مورد پسند خانمها داشته باشید؟

میز ناهار خوری انتخاب میز نهار خوری مناسب برای دکوراسیون های سبک مدرن

میز نهاهار خوری در کنار آشپزخانه چطور می توان بدون داشتن آشپزخانه ایی بزرگ، آشپزخانه دلچسب و مورد پسند خانمها داشته باشید؟

میز نهاهار خوری در کنار آشپزخانه

ناهار خوری اشپزخانه

ناهار خوری اشپزخانه

راه حل پیشنهادی دیگر این است که طراحی کابینت ها را به صورت عملکری و کاربردی انجام شود. داشتن کابینت هایی که فضاهای لازم را برای جا گذاری لوازم داشته باشد. به آشپزخانه نظم داده و فضا را از به هم ریختگی و آشفتگی خارج می کند. با رعایت همین چند نکته می توان آشپزخانه ایی داشت که هر چند کوچک باشد ولی کدبانوی خانه به راحتی در آن به فعالیت می پردازد.

کابینت آشپزخانه ترکیب زرشکی و سفید چطور می توان بدون داشتن آشپزخانه ایی بزرگ، آشپزخانه دلچسب و مورد پسند خانمها داشته باشید؟

کابینت آشپزخانه ترکیب زرشکی و سفید

کابینت مناسب اشپزخانه برای جایگذاری وسایل

کابینت مناسب اشپزخانه برای جایگذاری وسایل

کابینتهای آشپزخانه در این تصویر بسیار کاربردی طراحی شده اند

کابینت برای آشپزخانه

طراحی آشپزخانه

طراحی مکان آشپزخانه ابتدا بر عهده مهندس معمار و طراحی دکوراسیون داخلی آن بر عهده طراح داخلی منزل می باشد. طراحی داخلی آشپزخانه به دو سبک مدرن و کلاسیک صورت می گیرد در آشپزخانه های بزرگ با توجه به سلیقه افراد می توان از سبک مدرن یا کلاسیک استفاده کرد. اما در آشپزخانه های کوچک اگر از سبک مدرن استفاده شود بهتر است .زیرا در سبک مدرن با توجه به طراحی و استفاده از رنگهای روشن و مات جلوه بزرگتری به این فضا خواهد بخشید. سبک طراحی آشپزخانه شما به هر سبکی باشد کابینت مهمترین المان در طراحی است که برای انتخاب آن باید با دقت عمل کرد. 

آشپزخانه مدرن امروزی با ویو رو به حیاط

آشپزخانه مدرن امروزی با ویو رو حیاط

انتخاب کابینت

برای طراحی آشپزخانه اولین و مهم ترین جز انتخاب کابینت مناسب و هماهنگ با دکوراسیون است. با انتخاب یک رنگ متناسب با دکور داخلی برای کابینت می توان گفت نصف بیشتر راه را برای زیبایی منزل خود رفته اید. پس ازانتخاب طرح و رنگ و جنس کابینت ها نوبت به خرید وسایل و اجزای دیگر آشپزخانه همچون یخچال، گاز و میز و صندلی و … می رسد. این وسایل را باید با توجه به کاربردی بودن و هزینه ای که مد نظر شماست انتخاب کرد. چیدمان هر کدام از این وسایل نیز نیاز به دقت و بررسی دارد. در ادامه به چند نکته در مورد چیدمان لوازم و وسایل داخل کابینت اشاره می کنیم.

انتخاب کابینت مناسب برای آشپزخانه

انتخاب کابینت مناسب برای آشپزخانه

انتخاب کردن کابینت های مناسب برای آشپزخانه

انتخاب کردن کابینت های مناسب برای آشپزخانه

چیدن لوازم و وسایل داخل کابینت 

برای چیدن کابینت ها سعی کنید وسایلی که بیشتر استفاده می کنید را دم دست و داخل کابینت های کنار سینک و گاز جا دهید. وسایلی را که کمتر و یا فقط  چند بار در سال استفاده می کنید مانند ظرف و ظروف مخصوص مهمانی های مجلل و یا قابلمه های سایز بزرگ را می توانید در کابینتهای دورتر و یا حتی در کمد انباری منزل نگهداری کنید. وسایلی که سنگین تر هستند مانند بشقاب و کاسه های بلور و چینی را در کابینت های پایین بچینید و ظرف های سبک تر و پلاستیکی را می توانید در کابینت های ردیف بالا قرار دهید.

چیدن وسایل داخل کابینت

چیدن وسایل داخل کابینت

چیدن وسایل داخل کابینت و قواعد آن

چیدن وسایل داخل کابینت و قواعد آن

بر روی کابینت ها هم می توانید وسایلی مانند چرخ گوشت و قهوه ساز و یا وسایلی که بیشتر استفاده می کنید قرار دهید. اما حواستان باشد که روی کابینت ها ، زیادی شلوغ نشود. زیرا در آشپزخانه های مدرن امروزی که از سالن پذیرایی به آشپزخانه دید دارد آشفتگی و نامرتب بودن آشپزخانه حس خوبی به افراد نمی دهد.

دکور آشپزخانه با کابینت های سفید و سیاه

دکور آشپزخانه با کابینت های سفید و سیاه

چیدن وسایل بر روی کابینت ها

چیدن وسایل بر روی کابینت ها

چیدن وسایل کاربردی بر روی کابینت

چیدن وسایل کاربردی بر روی کابینت

طراحی دکوراسیون آشپزخانه به سبک های مختلف

یکی از نکات مهم دیگر در چپدمان و دکوراسیون آشپزخانه سبک طراحی آشپزخانه است. در طراحی دکوراسیون آشپزخانه سبک های مختلفی وجود دارد. مثل سبک مینیمال ، سبک روستیک یا روستایی ، سبک صنعتی ، آشپزخانه های سبک سنتی ایرانی، سبک تلفیقی و… اما دو سبک طراحی مدرن و کلاسیک جز سبکهای پر طرفدار هستند که در ادامه به این دو سبک و همچنین سبک سنتی ایرانی می پردازیم.

سبک مدرن در طراحی آشپزخانه

سبک مدرن در طراحی آشپزخانه

میز نهار خوری گرد دکوراسیون آشپزخانه مدرن

میز نهار خوری گرد دکوراسیون آشپزخانه مدرن

دکوراسیون آشپزخانه مدرن

دکوراسیون آشپزخانه مدرن، امروزه جزء پرطرفدارترین سبک آشپزخانه است که ایرانی ها نیز به آن علاقه مند هستند. از ویژگی های مهم که این سبک آشپزخانه دارند رنگ بندی های زیبا و جذاب و حس خلوت بودن و تکیه بر ساده گرایی است. این سبک قابلیت اجرا هم در آشپزخانه های کوچک و هم بزرگ را دارد. البته نکته ای که همیشه باید مد نظر گرفته شود این است که انتخاب سبک دکوراسیون آشپزخانه بستگی زیادی به طراحی دکوراسیون داخلی دارد و باید با دکور شما هم خوانی داشته باشد. 

در سبک مدرن سعی بر این است که از لوازم و تجهیزات در کنار فناوری نوین استفاده شود و از ترکیب آنها و استفاده از لوازم چند کاره و قفسه های چند منظوره نکاتی مثل کمتر اشغال کردن فضا و پر کاربرد بودن لوازم در نظر گرفته شود.

دکوراسیون آشپزخانه مدرن

دکوراسیون آشپزخانه مدرن

طراحی آشپزخانه با میز کانتر دکوراسیون آشپزخانه مدرن

طراحی آشپزخانه با میز کانتر دکوراسیون آشپزخانه مدرن

آشپزخانه با کابینت رنگ روشن دکوراسیون آشپزخانه مدرن

آشپزخانه با کابینت رنگ روشن دکوراسیون آشپزخانه مدرن

چند نکته در مورد آشپزخانه مدرن

 • مهترین جزء در آشپزخانه کابینت است که در طراحی مدرن معمولا کابینت ها بدون دسته هستند، درب ها به صورت کشویی طراحی می شوند. جنس کابینت ها معمولا از هایگلاس براق و یا مات است و معمولا ساده و بدون تزیینات هستند.
 • یکی دیگر از المان هایی که معمولا در آشپزخانه مدرن دیده می شود میز کانتر است. در واقع میز کانتر جدا کننده فضای آشپزخانه از سالن پذیرایی بوده و علاوه برآن چند کاربردی نیز طراحی می شود. از میز کانتر به عنوان میز کار و میز غذا خوری نیز استفاده می کنند.
 • یکی دیگر از ارکان های آشپرخانه مدرن نورپردازی آن است. در سبک مدرن معمولا به جای استفاده از یک نقطه نوری بزرگ از تعداد زیادی نورهای کوچک استفاده می شود که در این صورت استفاده از نور، عملکردی تر شده و با توجه به عملکرد اشیاء نورپردازی مناسب آن انجام می شود.

دکوراسیون داخلی آشپزخانه کلاسیک

دکوراسیون داخلی آشپزخانه سبک کلاسیک نیز ویژگی های خاص خود را دارد. سبک کلاسیک در هر کجایی که استفاده شود از تزیینات، ظرایف ها و زرق و برق فراوان آن قابل تشخیص است. در مورد کابینت های سبک کلاسیک، کابینت بیشتر چوبی بوده و تزیینات زیادی دارد. البته امروزه از کابینت های جنس ممبران هم استفاده زیادی می شود. دکوراسیون کلاسیک بهترین پیشنهاد برای آشپزخانه های بزرگ است. 

دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک دکوراسیون داخلی آشپزخانه کلاسیک

دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک دکوراسیون داخلی آشپزخانه کلاسیک

سبک کلاسیک در دکور آشپزخانه دکوراسیون داخلی آشپزخانه کلاسیک

سبک کلاسیک در دکور آشپزخانه دکوراسیون داخلی آشپزخانه کلاسیک

چند نکته در مورد دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک

 • در سبک کلاسیک کابینت ها معمولا دارای تزیینات و منت کاری شده هستند. درب کاببنت ها را به صورت جکدار نمی سازند. کابینت ها دارای تاج و زیرچراغی و سرستون هستند. دستکیره ها  معمولا چوبی و حکاکی شده هستند. لوازمی مثل هود در داخل کابینت ها قرار گرفته و پنهان است.
 • پیشخوان و کانتر کابینت ها از جنس سنگ مرمر و گرانیت است.
 • استفاده از جزیره در دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک متداول است.
 • نورپردازی در سبک کلاسیک بیشتر به صورت استفاده از نورهای نقطه ای ست و از نورهای مخفی و کوچک خبری نیست. در آشپزخانه کلاسیک نورپردازی در قالب لوستر های لوکس و گرانقیمت انجام می شود.

آشپزخانه کلاسیک با رنگ سفید دکوراسیون داخلی آشپزخانه دکوراسیون داخلی آشپزخانه کلاسیککلاسیک

آشپزخانه کلاسیک با رنگ سفید دکوراسیون داخلی آشپزخانه

دکور کلاسیک در آشپزخانه دکوراسیون داخلی آشپزخانه کلاسیک

دکور کلاسیک در آشپزخانه دکوراسیون داخلی آشپزخانه کلاسیک

کابینت دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک

کابینت آشپزخانه به سبک کلاسیک و با میز جزیره

دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی

در معماری ایرانی آشپزخانه از اهمیت ویژه ایی برخورار بوده و معمولا فضایی بزرگ  در خارج از ساختمان به آشپزخانه اختصاص داده می شد. اما امروزه به دلیل تغییر سبک زندگی این امکان وجود ندارد. اما اگر علاقمند به سبک طراحی دکوراسیون آشپزخانه سنتی ایرانی هستید با کمی تغییر و انعطاف می توانید طراحی ویژه ایی که نزدیک به سبک سنتی ایرانی باشد داشته باشید. البته استفاده از این سبک در آشپزخانه در صورتی به جذابیت فضا می افزاید که دکوراسیون داخلی شما نیز از این سبک پیروی کند.

المان هایی که دکوراسیون شما را به فضای سنتی ایرانی نزدیک می کند

 •  برای انتقال فضای سنتی به داخل آشپزخانه می توانید در فضای خالی بین کابینت ها از کاشیکاری سنتی استفاد کنید.
 • فرش ایرانی نیز نمادی است که در آشپزخانه ، می تواند فضا را به سنتی بودن نزدیک کند.
 • کابینت نیز تاثیر زیادی در فضا دارند شما می توانید از  کابینت های معرق کاری شده با رنگهای تیره و طرح چوب استفاده کنید.
 • در دکوراسیون سنتی از لوازم برقی جدید خبری نیست اما این به معنای استفاده نکردن از آنها نیست. بهتر است لوازمی مثل توستر ، ماکرویو و لوازم برقی را در فضایی خارج از دید عموم قرار دهید.
 • از لوازم دکوری و اکسسوری های سنتی مثل کوزه ، ظروف سفالی با نقوش آبی ،ظروف مسی و قابلمه های سنگی استفاده کنید.

آشپزخانه با نور پردازی کابینتها آشپزخانه کوچک

آشپزخانه با نور پردازی کابینتها آشپزخانه کوچک

طراحی دکور ناهار خوری آشپزخانه کوچک

طراحی دکور ناهار خوری آشپزخانه کوچک

آشپزخانه کوچک

امروزه بدلیل محدودیت در زمین و ساخت منازل، خانه ها کوچکتر شده و به همین نسبت، وسعت آشپزخانه ها هم کم شده. ولی نکته مهم این است که با استفاده از اصول و ترفندهایی، بهترین استفاده را از این فضا داشته باشیم.سبک مدرن برای آشپزخانه های کوچک مناسب تر است. چون اصولی که در طراحی دکوراسیون آشپزخانه مدرن وجود دارد به بزرگنر نشان دادن فضای آشپزخانه کمک می کند. استفاده از رنگ های روشن، طراحی های به دور از شلوغی و بلندتر در نظر گرفتن سقف آشپزخانه، نیز کمک کننده است.

دکور آشپزخانه کوچک آشپزخانه کوچک با دکوراسیون زیبا

دکور آشپزخانه کوچک آشپزخانه کوچک با دکوراسیون زیبا