انتخاب فرش آشپزخانه معمولا با دشواری هایی روبرو است. در انتخاب فرش برای آشپزخانه علاوه بر توجه به رنگ فرش و تراکم آن باید به رنگ آمیزی و دکوراسیون آشپزخانه هم اهمیت داد. اینکه فرش امکان شستشو و تمیز کردن داشته باشد و کاربری آن چگونه است برای ما مهم است. توجه به برند تولید کننده فرش آشپزخانه یکی دیگر از مواردی است که حتما باید مدنظر قرار داد چون هر برندی به یک مورد خاص بیشتر اهمیت می دهد. این مورد می تواند بسیار به خریدار کمک کند و بسته به سلیقه خود برند مناسب خود را انتخاب کند. در این بخش قصد داریم تا با ذکر چند نکته کاربردی، شما را برای انتخاب فرشی مناسب آشپزخانه راهنمایی کنیم. شما با استفاده از این راهکارها، می توانید یک خرید آسان داشته باشید.

فرش قهوه ای آشپزخانه امکان شستشو و تمیز کردن فرش

فرش قهوه ای آشپزخانه امکان شستشو و تمیز کردن فرش

امکان شستشو و تمیز کردن فرش آشپزخانه

اگر می خواهید یک فرش جدید برای آشپزخانه تهیه کنید، حتما به موضوع شستشوی آن توجه کنید. چربی و ریختن مواد غذایی روی فرش در آشپزخانه چندان دور از ذهن نیست. بسیاری از این مواد غذایی لک هایی به وجود می آورند که بدون شستشو قابل پاک کردن نیستند. پس زمانی که می خواهید یک فرش برای آشپزخانه تهیه کنید بهتر است به این موضوع توجه داشته باشید. فرش ایرانی از مرغوبترین نوع فرش ها به شمار می رود که مقاومت خوبی در مقابل شستشو دارد برای آشنایی بیشتر با فرش ایرانی می توانید از مقاله آن دیدن کنید.

امکان شستشو و تمیز کردن فرشهای آشپزخانه

امکان شستشو و تمیز کردن فرشهای آشپزخانه

شستشو و تمیز کردن فرش های آشپزخانه

شستشو و تمیز کردن فرش های آشپزخانه

حتما پیش از تهیه فرش از فروشنده در مورد قابلیت و نوع شستشوی فرش سوال کنید. برخی از فرش ها در برابر شستشوی مکرر استحکام لازم ندارند و گاهی پس از یکبار شستشو رنگ خود را از دست می دهند و یا رنگ های آن در هم ترکیب می شوند. اما مهمتر از همه این است که بتوانید فرش را با شامپو فرش به سادگی بشویید.

قابلیت شستشوی فرش

قابلیت شستشوی فرش

رنگ فرش

معمولا فرش هایی که رنگ های روشن دارند بیشتر در معرض لک شدن هستند. پس بهتر است زیاد به سمت استفاده از فرش های رنگ روشن نروید. البته از جهت دیگر بهتر است خیلی هم رنگ فرش تیره نباشد. چرا که در فرش های تیره، آلودگی و کثیفی دیرتر به چشم می آید.

رنگ روشن برای فرش

رنگ روشن برای فرش

تمیزی محیط آشپزخانه ارتباط مستقیمی با سلامت شما و خانواده تان دارد. تیره بودن فرش باعث می شود تا دیرتر به فکر تمیز کردن آن باشید. پس بهتر است از فرش هایی که رنگ های بسیار روشن و یا بسیار تیره دارند استفاده نکنید.

استفاده رنگهای تیره برای فرش آشپزخانه

استفاده رنگهای تیره برای فرش آشپزخانه

توجه به تراکم فرش

فرش هایی که تراکم بیشتری دارند برای استفاده در آشپزخانه بهتر هستند. این موضوع از جهت مسائل بهداشتی بسیار اثرگذار است. زمانی که تراکم فرش کم است، آلودگی های بیشتری در میان بافت فرش نفوذ می کنند. هر چه تراکم فرش بیشتر باشد، امکان نفوذ آلودگی کاهش پیدا خواهد کرد. فرش های پرتراکم معمولا سنگین تر هستند و سخت تر لیز می خورند. همچنین به جهت استحکام بیشتر، می توانید اطمینان داشته باشید در صورت نیاز به شستشو استحکام لازم را دارند.

توجه به تراکم فرش برای آشپزخانه

توجه به تراکم فرش برای آشپزخانه

توجه کردن به تراکم فرش

توجه کردن به تراکم فرش

توجه به رنگ آمیزی و دکوراسیون آشپزخانه در زمان خرید فرش

هیچ گاه تصور نکنید که فرش تاثیر کمی در زیبایی و یکپارچگی دکوراسیون دارد. فرش و یا هر پوششی که در کف محیط استفاده می شود تاثیر شگرفی ایجاد می کند. اول به همخوانی فرش با دکوراسیون توجه کنید. هر بخش از دکوراسیون در ترکیب بندی کامل آن اثرگذار است. 

طرحتوجه به رنگ آمیزی و دکوراسیون آشپزخانه در زمان خرید فرش

توجه به رنگ آمیزی و دکوراسیون آشپزخانه در زمان خرید فرش

توجه کردن به برند فرش توجه به رنگ آمیزی و دکوراسیون آشپزخانه

توجه کردن به برند فرش توجه به رنگ آمیزی و دکوراسیون آشپزخانه

دکوراسیون مجموعه ای از اجزایی است که در کنار هم یک کل را تشکیل می دهند. می توانید از شیوه هایی همچون تضاد و یا همخوانی رنگی استفاده کنید. نقش و نگار فرش را هم مورد توجه قرار دهید. مثلا اگر قصد دارید آشپزخانه ای مدرن طراحی کنید، بهتر است از فرش هایی با نقشه مدرن استفاده کنید.

طرح های مثلثی استفاده شده برای فرش داخل آشپزخانه

طرح های مثلثی استفاده شده برای فرش داخل آشپزخانه

در آشپزخانه معمولا بین فرش و دیوارها فاصله ای وجود دارد. این فاصله ممکن است از سرامیک، سنگ، پارکت و یا موکت باشد. دقت کنید که فرش روی این پوشش به چشم بیاید. برای این موضوع کمی تضاد رنگی موثر است. تضاد باعث می شود فرش نمایی بیشتر داشته باشد. بهتر است فاصله کنار فرش را با توجه به محل سینک و گاز مشخص کرد. در زمان آشپزی و یا شستشو همیشه امکان ریختن مواد غذایی و شوینده روی زمین زیاد است. به همین دلیل وجود فاصله از کثیف شدن فرش جلوگیر می کند.

فاصله بین کابینت های آشپزخانه توجه به رنگ آمیزی و دکوراسیون آشپزخانه در زمان خرید فرش

فاصله بین کابینت های آشپزخانه

فاصله بین فرش و کابینت ها توجه به رنگ آمیزی و دکوراسیون آشپزخانه در زمان خرید فرش

فاصله بین فرش و کابینت ها

فرش برای زیر میز ناهار خوری

اگر میز غذاخوری در آشپزخانه استفاده می کنید به چند موضوع توجه کنید. رنگ های قرمز و نارنجی در افزایش اشتها و لذت بخش بودن غذا خوردن تاثیرگذار هستند. پس اگر در آشپزخانه غذا میل می کنید، می توانید از فرش هایی با طیف رنگ قرمز و نارنجی استفاده کنید. اگر باید میز را روی فرش قرار دهید، حتما توجه کنید که فرش آنقدر بزرگ باشد تا زمانی که روی صندلی می نشینید به صورت کامل پایه های آن روی فرش قرار بگیرند. لغزش و تکان خوردن صندلی در زمان غذا خوردن چندان خوشایند نیست. اگر آشپزخانه بزرگی دارید، می توانید از ترکیب چند فرش استفاده کنید.

استفاده از فرش برای زیر میز غذا خوری فرش برای زیر میز ناهار خوری

استفاده از فرش برای زیر میز غذا خوری

استفاده کردن از فرش برای زیر میز ناهار خوری فرش برای زیر میز ناهار خوری

استفاده کردن از فرش برای زیر میز ناهار خوری

یکی از بهترین تکنیک ها برای طراحی دکور آشپزخانه ست کردن فرش با درب های کابینت است. اما کارهای دیگری هم می توانید بکنید. به عنوان مثال اگر در آشپزخانه پرده دارید می توانید آنرا با فرش ست کنید. مهمترین موضوع در دکوراسیون داشتن یک ذهن باز است. خودتان را محدود نکنید، هر طراحی جدید با یک ابتکار شروع شده است.

ست کردن رنگ دکور با فرش فرش برای زیر میز ناهار خوری

ست کردن رنگ دکور با فرش فرش برای زیر میز ناهار خوری

ست کردن فرش با رنگ کابینت آشپزخانه

ست کردن فرش با رنگ کابینت آشپزخانه

توجه به پوشش زیر فرش

احتمالا بارها برایتان اتفاق افتاده است که شاهد حرکت فرش روی زمین بوده اید. تند راه رفتن و کشیده شدن وسایل روی فرش از دلایل اصلی این اتفاق هستند. اما این حرکت در آشپزخانه گاهی می تواند بسیار خطرناک باشد. معمولا فرش هایی که از جنس نخ اکرلیک هستند مقاومت بیشتری در برابر لیز خوردن دارند. البته راه کارهایی مانند ترمز و چسب فرش و یا قرار دادن وسایل سنگین روی فرش هم می توانند از لیز خوردن جلوگیری کنند. فرش هایی که تراکم بیشتری دارند معمولا سنگین تر هستند و همین موضوع هم می تواند باعث کاهش لیز خوردن فرش شود.

توجه به پوشش زیر فرش

توجه به پوشش زیر فرش

توجه به پوشش زیر فرش

توجه به پوشش زیر فرش

توجه به برند تولید کننده فرش

ایران یکی از قدیمی ترین کشورهای بافنده فرش در جهان است. این پیشینه باعث شده است تا صنعت فرش ایران بسیار توانمند باشد. با اطمینان می توان گفت که فرش های ایرانی از جهت کیفیت و طرح در جهان از بهترین ها هستند. حال با وجود صدها کارخانه و کارگاه تولید فرش دست خریداران برای تهیه این محصولات باز است. البته فراموش نکنید که امکان خرید محصولات خارجی هم برای شما وجود دارد.

توجه به برند فرش تهیه شده توجه به برند تولید کننده فرش آشپزخانه

توجه به برند تولید کننده فرش

شرکت های مختلف تولید و عرضه فرش به مشتریان خود پیشنهادات متنوعی ارائه می دهند. گارانتی ها، ضمانت نامه ها و خدمات مختلف این شرکت ها گاهی بسیار مفید هستند. بهتر است از یک مجموعه معتبر فرش را تهیه کنید که خدمات دهی خوبی داشته باشد.

توجه به برند تولید کننده فرش آشپزخانه

توجه به برند تولید کننده فرش

از فرش هایی که سطح یکدست ندارند و یا نخ های آنها بیش از اندازه بلند هستند در آشپزخانه استفاده نکنید. در زمان آشپزی و کار در آشپزخانه عدم یکدست بودن سطح زیر پا می تواند منجر به زمین خوردن شما شود. بهتر است فرش امکان شستشو با شامپو فرش را داشته باشد. چرا که دیگر برای پاک کردن یک لکه نیاز به شستشوی کامل فرش نخواهید داشت.

سایر نکات برای انتخاب فرش مناسب آشپزخانه

سایر نکات برای انتخاب فرش مناسب آشپزخانه

نکات قابل توجه برای انتخاب کردن فرش مناسب توجه به برند تولید کننده فرش آشپزخانه

نکات قابل توجه برای انتخاب کردن فرش مناسب

بهتر است فرش هیچ گاه زیر یخچال قرار نگیرد. این موضوع علاوه بر خراب شدن فرش، می تواند به یخچال و آشپزخانه شما هم آسیب های فراوانی برساند. همچنین توجه داشته باشید که درب کابینت ها و یخچال در زمان باز شدن به فرش گیر نکنند تا در زمان استفاده دچار مشکل نشوید.

مدلی از فرش دو تکه برای آشپزخانه توجه به برند تولید کننده فرش آشپزخانه

مدلی از فرش دو تکه برای آشپزخانه

دقت کنید که از آشپزخانه چه استفاده می خواهید بکنید. انتخاب فرش علاوه بر تمامی نکاتی که در بالا گفته شد باید با توجه به کاربرد باشد. دکوراسیون علاوه بر زیبایی باید بتواند مایه آسایش و راحتی شما باشد.

کاربردی بودن فرش توجه به برند تولید کننده فرش آشپزخانه

کاربردی بودن فرش توجه به برند تولید کننده فرش آشپزخانه

 قیمت فرش برای آشپزخانه

زمان خرید فرش آشپزخانه نیاز نیست به دنبال فرش های گران قیمت باشید. فرش آشپزخانه دائماً در معرض رطوبت، آلودگی‌های مواد غذایی و حتی سوختگی است و لازم که مدام شستشو شود. این عوامل باعث می شود که فرش خیلی زود مستهلک شده و نیاز به تعویض آن است. در نتیجه هزینه کردن مبالغ زیاد برای فرش آشپزخانه کار بیهوده‌ای است. شما می توانید از فرش های با قیمت مناسب تر استفاده کنید تا در صورت مستهلک شدن بتوانید به راحتی آن را تعویض کنید.

فرش موکت یا گلیم کدام یک برای آشپزخانه مناسب است؟

در زمان تهیه فرش ممکن است این سوال دهن شما را درگیر کرده باشد که چه نوع پوششی برای آشپزخانه مناسب تر است؟ آیا موکت ها می توانند جایگزین فرش در آشپزخانه شوند؟

هر چند استفاده از فرش در فرهنگ ما ایرانی ها امری ضروری به نظر می رسد اما هیچ اجباری برای پوشاندن کل آشپزخانه با فرش نیست. اگر همچنان تمایل دارید که در آشپزخانه از فرش استفاده کنید لازم است بدانید فرشها به دلیل داشتن بافت و پرز بلند در صورت ریختن مواد روی آن به داخل بافت نفوذ کرده و تمیز کردن آن مشکل است. اما گلیم ها و موکت ها دارای پز کوتاه‌تری هستند بنابراین، در صورت استفاده از گلیم یا موکت دچار این مشکل نمی شوید. اگر دکوراسیون شما سنتی _ ایرانی استفاده از گلیم و جاجیم در آن، دکوراسیون را فوق العاده زیبا می کند. اما در مورد موکت ها، امروزه از تنوع نقش و رنگ فراوانی برخوردار هستند بنابر این شما به راحتی می توانید طرح و رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. نکته دیگر اینکه موکت ها فوق العاده سبک هستند بنابراین زمان حمل و نقل برای شستشو دچار مشکل نمی شوید. همچنین موکت ها قیمت پایین تری دارند و هزینه تمام شده آنها کمتر است و به راحتی می توانید آنها را تعویض کنید.