5/5 امتیاز از (1 رای )

راه پله های خارجی عناصر مهم معماری هستند که دسترسی به طبقات ساختمان ها و سازه ها را فراهم می کنند. راه پله خارجی عنصر حیاتی برای ساختمان محسوب می شود و طراحی و ساخت آن باید با طول عمر ساختمان هماهنگ باشد. اطمینان از طول عمر و سهولت نگهداری برای حفظ عملکرد آن ها و به حداقل رساندن هزینه ها ضروری است. در این نوشته با تاکید بر اهمیت دوام و استحکام راه پله های خارجی، نکات مرتبط با آن ها را بررسی می کنیم. برای تکمیل اطلاعات شما در زمینه طراحی پله و مشاهده نمونه های خلاقانه و حرفه ای آن، سایت خانه معمار را پیشنهاد دهیم.

5 نکته که باید درمورد راه پله خارجی بدانید.

راه پله خارجی

  • انتخاب مواد

هنگامی که صحبت از راه پله های فضای باز می شود، انتخاب متریال مناسب بسیار حائز اهمیت است. الوار های فراوری شده به دلیل دوام و مقاومت در برابر پوسیدگی، انتخاب هوشمندانه ای در نظر گرفته می شوند. استحکام آن ها باعث می شود که برای محیط های بیرونی مناسب باشند و اطمینان حاصل شود که در طول زمان کاملا مستحکم باقی می مانند.

  •  در نظر گرفتن هزینه

 هزینه ساخت یک راه پله خارجی در فضای باز، با توجه به عوامل مختلف، متفاوت است. پله های خارجی چوب نرم معمولا مقرون به صرفه تر اند. از سوی دیگر، راه پله های بلوط خشک شده در هوا، هرچند گران تر هستند، طول عمر بیشتری دارند. بهتر است هزینه های نصب را نیز در نظر داشته باشید؛ زیرا طرح های پیچیده تر مانند مدل پله پیچ به طور بالقوه هزینه های نصب بیشتری را به دنبال دارند.

  • مقاومت در برابر آب و هوای نامساعد

از آن جایی که راه پله خارجی در معرض عوامل محیطی مختلف قرار دارد باید موضوع مقاومت در برابر آب و هوا را در اولویت قرار دهید. برای پله ‌های چوبی، دوک‌ های مربعی توصیه می ‌شود؛ زیرا فضا هایی را که ممکن است آب در آن جمع شود، به حداقل می ‌رسانند و روکشی بادوام شناخته می شوند.

  • سادگی طراحی

در طراحی راه پله خارجی باید سادگی و استحکام در اولویت قرار گیرد. هرچند برخی از طراحی های پیچیده، جذاب تر به نظر می رسند، ممکن است فضا هایی را ایجاد کنند که باران و برف در آن ها جمع و منجر به آسیب در طول زمان شود. رایزر های باز انتخاب خوبی هستند؛ زیرا به باد اجازه عبور می دهند و باعث کاهش فشار و افزایش استحکام آن می شوند. آن ها همچنین باعث می شوند آب از روی آج ها تخلیه شود؛ در نتیجه تجمع آب و پوسیدگی را به حداقل می رسانند.

  •  صرفه جویی در فضا

 راه پله های خارجی راه حلی عالی برای صرفه جویی در فضا، به ویژه برای دسترسی به طبقات بالای ساختمان هستند. راه پله های چوبی انتخابی محبوب برای سازه هایی هستند که نیاز به دسترسی به طبقات اول یا فضا های بالایی دارند. زیرا دوام و مزیت صرفه جویی در فضا را توامان دارند.

در نظر گرفتن این عوامل به شما کمک می کند هنگام برنامه ریزی برای ساخت راه پله خارجی تصمیمات آگاهانه ای بگیرید.

نکاتی که باید در هنگام نصب پلکان خارجی در نظر گرفت.

راه پله خارجی

راه پله های بیرونی باید با طول عمر سازه هایی که در آن ها قرار می گیرند مطابقت داشته باشد و نگهداری ازشان آسان باشد.

راه پله های خارجی گاهی در معرض شرایط آب و هوایی سخت از جمله باران، برف و نمک های یخ زدایی قرار می گیرند. این عوامل محیطی دوام آن ها را تحت تاثیر قرار می دهند. پله ‌هایی که طراحی ضعیفی دارند معمولا در برابر این عوامل آسیب پذیر تر اند. سیستم ‌های زهکشی برای جلوگیری از تجمع آب بر آج‌ ها یا فرود ها ضروری هستند.

چگونه می توان این مشکلات را حل کرد؟

برای محافظت از راه پله های فولادی در برابر خوردگی ناشی از رطوبت و نمک، از دو روش اصلی استفاده می شود: روش مانع و روش کاتدی. روش مانع شامل اعمال یک پوشش محافظ مانند رنگ برای ایجاد سپر در برابر خوردگی است. در مقابل، در روش کاتدی از پوشش روی برای گالوانیزه کردن فولاد استفاده می کنند. خاطرتان باشد از پوشش های با کیفیت بالا و بی عیب و نقص اطمینان حاصل کنید تا از آسیب در طول زمان جلوگیری شود.

کدام طرح ها برای راه پله خارجی مناسب است؟

کدام طرح ها برای راه پله خارجی مناسب اند؟

طرح های هستند که انعطاف پذیری بیشتری در برابر عوامل خارجی دارند. مواردی مانند ترجیحات زیبایی شناختی، کد های ساختمان محلی، استفاده از زیرپله و انتخاب متریال مناسب بر انتخاب طرح ها تاثیر می گذارد. گزینه ها شامل رایزر های بسته یا باز می شوند. رایزر های بسته نیاز به زهکشی مناسب دارند و رایزر های باز دارای آج های رنده شده یا سوراخ شده هستند. موادی مانند آلومینیوم یا جایگزین های مصنوعی با سطوح مقاوم در برابر لغزش روی آج ها نیز می توانند در نظر گرفته شوند.

در انتخاب راه پله خارجی چه نکات اقتصادی ای را باید در نظر داشت؟

در انتخاب راه پله خارجی چه نکات اقتصادی ای را باید در نظر داشت؟

هنگام انتخاب راه پله خارجی برای یک پروژه، ارزیابی هزینه کل عمر طرح انتخابی بسیار مهم است. در این ارزیابی عواملی مانند سطح ترافیک مورد انتظار و شرایط محیطی ای که راه پله در معرض آن قرار دارد، باید در نظر گرفته شود. تصمیم گیری آگاهانه درمورد مقرون به صرفه بودن یا نبودن طرح مورد نظر نیز بسیار مهم است.

جمع بندی

راه پله های خارجی نقش مهمی را در فراهم کردن دسترسی به طبقات ساختمان ها و سازه ها ایفا می کنند. برای اطمینان از طول عمر و عملکرد آن ها، ضروری است به گونه ای طراحی شوند که در برابر عوامل محیطی خارجی مقاوم باشند و نگهداری شان نیز آسان باشد. مصالح با کیفیت و روش های ساخت و ساز در دستیابی به این هدف مهم هستند. تفاوتی ندارد که مواد اولیه این پلکان از چوب، فولاد یا مواد باشد؛ در هر صورت باید با در نظر گرفتن دوام و انعطاف پذیری بالا ساخته شوند. نگهداری منظم و اقدامات حفاظتی مانند پوشش یا درمان، طول عمر آن ها را بیشتر می کند. در این نوشته درمورد نکات مهم نصب و نگهداری از این راه پله ها، توضیحاتی ارائه کردیم.