یک ساختمان و یا یک بنا می تواند نماهای متفاوتی داشته باشد که متناسب با ذوق و سلیقه معمار این نما می تواند در طرح ها و رنگ های متنوع ای ساخته شود. یکی از نماهای فوق العاده زیبا و مدرنی که عموما در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد، نمای سیمانی است. این نما در مقایسه با سایر نماهای موجود در بازار دارای ویژگی های بسیار خاصی است که توجه به آن ها می تواند این نما را از سایر نماهای دیگر، ممتاز و متمایز سازد! اگر قصد دارید اطلاعات خود را در خصوص نمای سیمانی افزایش دهید، بهتر است در ادامه این مقاله با ما در خانه معمار همراه باشید.

طراحی نمای سیمانی

المان میان متن

نمای سیمانی چیست و به چه انواعی تقسیم بندی می شود؟

در میان تمامی مصالحی که از آن ها در صنعت ساختمان سازی استفاده می شود، سیمان جایگاه ویژه و خاصی دارد. استفاده از ترکیب سیمان و آب می تواند در مجاورت هوا خاصیت چسبندگی ایجاد کند که این موضوع سیمان را به عنوان یکی از پرکاربرد ترین مصالح ساختمانی تبدیل نموده است. اما علاوه بر خاصیت چسبندگی، استفاده از سیمان در انواع متفاوت و مختلفی می تواند باعث ایجاد نماهای متفاوتی شود. از این نمای سیمانی خود دارای انواع متفاوتی است که در ادامه به معرفی و بررسی آن ها می پردازیم.

طراحی نمای ساختمان با استفاده از سیمان

طراحی نمای ساختمان با استفاده از سیمان

 1. نمای سیمان سفید
 2. نمای سیمان شسته
 3. نمای سیمانی تخته ماله
 4. نمای تگرگی و ماهوتی
 5. نمای تیشه‌ای یا نمای چکشی
 6. نمای آبساب و موزائیک شسته
 7. نمای خراشی
 8. نمای رومی سیمانی

8 مورد فوق از محبوب ترین و پر استفاده ترین نماهای سیمانی بودند که معماران عزیز بر حسب موقعیت ساختمان، بودجه نهایی، سلیقه مشتری و… از آن ها استفاده می کنند.اگر دوستدار طراحی نمای مینیمال هستید استفادعه از این متریال گزینه خوبی است. در مقالات بعدی به صورت موردی به بررسی تک تک این نماها می پردازیم و شما را با آن ها آشنا می کنیم.

نمای سیمانی چیست و به چه انواعی تقسیم بندی می شود؟

نمای سیمانی چیست و به چه انواعی تقسیم بندی می شود؟

بررسی مزایا و معایب استفاده از نمای سیمانی در نمای ساختمان!

نمای سیمانی نیز همانند سایر نماهای دیگر دارای مزایا و معایب مصرف است! اگر تصمیم به استفاده از نمای سیمانی گرفته اید، بدون شک لازم است قبل از اجرای آن با مزایا و معایب آن آشنا شده تا بتوانید درک بهتری از این نما داشته باشید و چنانچه نیاز به مراقبت های خاصی است، آن رعایت کنید.

بررسی مزایای استفاده از نمای سیمانی

نمای سیمانی دارای مزایای قابل توجه ای است که این نما را از سایر نماهای موجود در بازار ممتاز و متمایز می سازد! از این رو این مزایا به شرح زیر می باشد:

 1. اگر به دنبال اجرای نمای کلاسیک هستید، استفاده از نمای سیمانی به شدت توصیه می شود.
 2. استفاده از این نما به نسبت سایر نماهای دیگر همانند نمای کامپوزیت، نمای سنگی، نمای آجری، نمای بایرامیکس، ارزان تر و کم هزینه تر است.
 3. در این نما به صورت خاصی از سیمان استفاده شده است، بنابراین میزان مقاومت آن نسبت به سایر نماهای دیگر بالاتر می باشد.
 4. از دیگر مزایای استفاده از این نما، می توان به پایداری آن در برابر شرایط جوی نامناسب اشاره نمود. بنابراین شما با خیال راحت می توانید از این نما در طراحی ساختمان استفاده کنید و به هیچ عنوان نگران تغییرات آب و هوایی نباشید.
 5. اگر علاقه مند به ایجاد نمایی صاف و یکپارچه هستید، استفاده از نمای سیمانی می تواند خواسته شما را به صورت کامل برآورده کند.
بررسی مزایا و معایب استفاده از نمای سیمانی در نمای ساختمان!

بررسی مزایا و معایب استفاده از نمای سیمانی در نمای ساختمان!

بررسی معایب استفاده از نمای سیمانی در صنعت ساختمان سازی

علاوه بر مزایایی که در بخش فوق به معرفی و بررسی آن پرداختیم، استفاده از نمای سیمانی می تواند معایبی را نیز به همراه داشته باشد که در ادامه به معرفی و بررسی این معایب می پردازیم.

 1. متاسفانه به دلیل استفاده از سیمانی در این سازه، وزن نهایی ساختمان افزایش می یابد.
 2. اگر در منطقه ای مرطوب همانند شمال کشور زندگی می کنید این نما برای ساختمان شما نمی تواند مناسب باشد چراکه عایق خوبی برای حرارت و رطوبت در این مناطق نیست!
 3. از دیگر معایب استفاده از نمای سیمانی می توان به عدم وجود خاصیت آنتی استاتیک (تمیزکنندگی) در آن اشاره نمود! یعنی وجود گرد و غبار می تواند به راحتی سازه شما را کمی تیره و یا خاک گرفته کند.
 4. اگر از این نما برای سال های طولانی قرار است استفاده شود، بر اساس آلودگی های شهری و منطقه ای باید منتظر تغییر رنگ این سازه بود.
بررسی معایب استفاده از نمای سیمانی در صنعت ساختمان سازی

بررسی معایب استفاده از نمای سیمانی در صنعت ساختمان سازی

اجرای نمای سیمانی به چه صورت است؟

فرایند اجرای این بنا نیز بسیار دیدنی است! در ابتدای کار لازم است تا سطحی مناسب را با استفاده از شاسی‌کشی فلز با استفاده از توری رابیتس ایجاد کنیم. پس از بستن رابیتس به صورت کامل و جوشکاری آن، حال نوبت به آن می رسد تا بر روی توری ها از ملات استفاده کنیم. ملاتی که بر روی توری ها قرار می گیرد، ساخته شده از مخلوط سیمان و پودر سنگ است! این مخلوط به این دلیل ایجاد می شود تا بستری مناسب برای چسباندن ملات ماسه سیمان باشد.

سپس باید سطحی صاف را ایجاد کنیم که این فرایند توسط کروم‌بندی‌های ارتفاعی و طولی به بهترین شکل ممکن، انجام خواهد شد. این مرحله یکی از مهم ترین مراحل در اجرای کار است! چراکه در صورت استفاده از مواد اولیه بی کیفیت و یا مقدار کم و زیاد ملات می توان شاهد جدا شدن ملات از بنای سازه بود که این عارضه می تواند هزینه های اضافی ای را برای ساختمان متحمل شود. سپس با استفاده از ملات ماسه و سیمان فاصله بین کروم‌ها به خوبی با نکاتی که گفته شد، پُر می شود تا زیر سازی اولیه به بهترین حالت ممکن خود ایجاد شود.

اجرای نمای سیمانی به چه صورت است؟

اجرای نمای سیمانی به چه صورت است؟

سخن آخر…

بدون شک طراحی بنای یک ساختمان، یکی از مهم ترین قسمت های ساختمان است که اطلاعات کاملی در خصوص نحوه اجرای آن، دکوراسیون داخلی، سلیقه و ذوق معمار می دهد. از این رو توجه به موضوعات این چنینی می تواند کمک قابل توجه ای در جهت افزایش بهبود و زیبایی ساختمان در پی داشته باشد.

استفاده از نمای سیمانی زیبایی خارق العاده ای را در صورت اجرای درست و صحیح می تواند به نمای ساختمان شما هدیه دهد! از این رو اگر هنوز به نمای سیمانی تردید دارید، از طریق شماره تلفن های موجود در سایت برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمایید.

طراحی نمای سیمانی

طراحی نمای سیمانی