40 طرح جذاب و فوق العاده نمای مدرن

نمای مدرن یک ساختمان، با طراحی خلاقانه و جسورانه ی خود، اولین سرنخ را در مورد چیزی که پس از ورود به ساختمان در انتظار افراد می باشد، به انسان ارائه می دهد. در نما ، استفاده از ریتم های عمودی و افقی و زاویه دار همچنین مصالح نوین و تکنولوژی های جدید بر جذابیت و پویایی این سبک می افزاید. با وجود بسیاری از مواردی که می تواند در طراحی یک بنا برجسته باشد، همیشه می توانید منتظر غافلگیری های غیر منتظره در نمای مدرن باشید. با این مقدمه در ادامه این نوشته از خانه معمار به علت اهمیت نمای ساختمان پرداخته ونظرات میس ون دروهه در مورد نما بیان می کنیم .سپس به ویژگی های اصلی نمای مدرن می پردازیم و اصول و متریال قابل استفاده در طراحی این سبک نما را هم مرور می کنیم.پس با ما همراه باشید.

نمای مدرن ساختمان مسکونی Modern facade

علت اهمیت نمای ساختمان مسکونی

نمای ساختمان مهم است زیرا فرصتی برای تاکید بر طراحی است .در حالی که بیشتر مردم به نمای بیرونی خانه صرفاً به عنوان یک موضوع زیبایی شناختی نگاه می کنند، اما نماها نیز نقش بسزایی در پایداری خانه دارند. طراحی نمای هر ساختمان، لباس و پوسته بیرونی آن است و موجب ایجاد اولین تصور ناظران در مورد خانه خواهد بود.برای بسیاری از ساختمان ها، طرح های استانداردی مطابق با مقررات ساختاری تنظیم شده اند اما فاقد هر نوع شخصیت هستند.

علت اهمیت نمای ساختمان مسکونی

علت اهمیت نمای ساختمان مسکونی

علاوه بر بحث زیبایی شناسی، یک نمای ساختمان نیز نقش مهمی در بهره وری انرژی و همچنین پیوند طراحی بیرونی ساختمان با طراحی داخلی دارد. با نوآوری های جدید در مواد، ایده ها و طراحی، یک نمای ساختمانی می تواند بسیاری از فرصت ها را برای ساختمان ها ایجاد کند. در انتخاب سبکی خاص برای نمای بیرونی ساختمان، مهم این است که چندین مولفه را در نظر بگیرید: آب و هوا و محیط طبیعی، خاص بودن مکان خانه، ظاهر ساختمان های مجاور و تمایل شما برای ادغام با محیط. درادامه در مورد طراحی نمای مدرن، این سبک زیبا و جسورانه در معماری توضیح داده می شود.

نما ساختمان با ترکیب سه متریال سنگ و آجر و ترموود

نما ساختمان با ترکیب سه متریال سنگ و آجر و ترموود

نمای شیشه ایی مدرن فوق العاده زیبا برای طراحی ویلایی

نمای شیشه ایی مدرن فوق العاده زیبا برای طراحی ویلایی

نمای مدرن ساختمان مسکونی

کلمه ی “مدرن” به معنای آنچه که مربوط به زمان حال است، می باشد. بنابراین هنگامی که در مورد خانه هایی با نمای مدرن صحبت می کنیم، به مواردی اشاره می کنیم که مطابق با آخرین روش ها ساخته می شوند. جنبش مدرن در معماری در دهه های اولیه ی قرن بیستم آغاز شد. این طرح به عنوان مخالفت با سبک های قدیمی استفاده می شد که با تزئینات پیچیده طراحی می شدند.

نمای مدرن ساختمان مسکونی

نمای مدرن ساختمان مسکونی

نمای ساختمان تجاری مسکونی با ترکیب سنگ و آجر

نمای ساختمان تجاری مسکونی با ترکیب سنگ و آجر

طراحان به دنبال راه هایی برای ساده تر کردن معماری بودند. این امر منجر به ایجاد اشکال ابتکاری در ساخت و ساز با استفاده از مواد جدیدی مانند بتن، فلز و شیشه شد.در حال حاضر، انواع نامتناهی از طرح های خانه هایی با نمای مدرن وجود دارد. با این حال، همه ی آنها بر اساس اصول مشترک سادگی، کارایی، ظرافت و عدم تزئینات بنا طراحی شده اند. زیبایی یک خانه مدرن در طراحی بی تکلف آن نهفته است. این رویکرد منجر به افزایش تعداد ساختمان های مرتفع شده که از سیستم های فریم ساختاری با دهانه های طولانی تشکیل شده اند و به لطف فناوری توسعه یافته است.

نظرات میس ون دروهه در مورد نما

تعریف “معماری پوست و استخوان از میس ون دروهه” سیستم های دیوار پرده ای را توصیف می کند که امروزه در بسیاری از ساختمان ها اعمال می شود.”فرم از كاركرد پیروی می‌كند”  از اصول مهم مدرنیسم می باشد، به این معنی كه طراحی باید مستقیماً از هدف مشتق شود. شعار دیگر معماری مدرن از میس ون دروهه عبارت “کمتر بیشتر است” بوده است، که این مورد به این معناست که فرم ساختمان باید با حذف جزئیات غیر ضروری، سادگی و وضوح داشته باشد.همچنین مفهوم “حقیقت مواد” وجود داشت، که معتقد بود به جای پنهان کردن یا تغییر ظاهر طبیعی یک ماده، این موضوع باید در نمای مدرن قابل مشاهده باشد.

نظرات میس ون دروهه در مورد نما

نظرات میس ون دروهه در مورد نما

نما ساختمان دو طبقه به سبک مدرن

نما ساختمان دو طبقه به سبک مدرن

ویژگی های اصلی نمای مدرن

 • عناصر قرار گرفته به صورت 90 درجه و تاکید بر خطوط افقی و عمودی.
 • استفاده از بتن مسلح و فولاد در نمای مدرن.
 • بیان بصری ساختار بنا به جای مخفی کردن عناصر ساختاری.
 • دنبال کردن زیبایی شناسی در استفاده از مواد تولید شده توسط فرآیندهای صنعتی.
 • اشکال مستطیل، استوانه ای و مکعبی ساختمان
 • ترکیبات نامتقارن
 • عدم تزئینات خانه
 • پنجره های بزرگ در باندهای افقی تنظیم شده است
 • نمای سفید یا کرم
ویژگی های اصلی نمای مدرن

ویژگی های اصلی نمای مدرن تزیینات کم ، عدم تقارن

اصول طراحی نمای مدرن

1)عدم وجود تزئینات در نمای خانه مدرن

تزئینات در نمای مدرن از بین می روند و بسیار ساده و در عین حال زیبا اجرا می شوند. در نما به سبک مدرن از تریینات پر نقش و نگار سبک کلاسیک خبری نیست و گرایش به سمت الگوهای مینیمال است.الگوهای استفاده شده در این سبک نما بیشتر الگوهای انتزاعی ست و از الگوهای تکرار شونده استفاده نمی شود. سقف ها نیز بشتر به صورت صاف است. البته از سفق هاس شیروانی نیز استفاده می شود اما از سقف های منحنی و ترکیبی و پیچیده کمتر استفاده می شود.

از اصول کلی طراحی نما به سبک مدرن عدم وجود تزئینات در نما

از اصول کلی طراحی نما به سبک مدرن عدم وجود تزئینات در نما

استفاده از سقف شیروانی در طراحی نما به سبک مدرن

استفاده از سقف شیروانی در طراحی نما به سبک مدرن

2)تاکید بر اشکال مستطیلی و خطوط افقی و عمودی در نمای مدرن

استفاده از خطوط عمودی و افقی در نمای مدرن به وضوح قابل مشاهده است و حجم های ایجاد شده معمولا به شکل مکعب و یا مستطیل هستند و استفاده از خطوط منحنی به ندرت در این سبک طراحی استفاده می شود.

تاکید بر اشکال مستطیلی و خطوط افقی و عمودی در نمای مدرن

تاکید بر اشکال مستطیلی و خطوط افقی و عمودی در نمای مدرن

3)استفاده از متریال و سیستم های مدرن در نما

در حال حاضر با توجه به پیشرفت های حاصل شده در تلنولوژی ابداعات زیادی در زمینه مصالح استفاده شده در نمای مدرن وجود دارد. که به دلیل سبک معماری نمای مدرن این امکان وجود دارد که از متریال های نوین در طراحی استفاده شود.

استفاده از خلاقیت در طراحی نما به سبک مدرن

استفاده از خلاقیت در طراحی نما به سبک مدرن

4)استفاده از متریال سنتی به روش های جدید

از متریال هایی مانند چوب، آجر و سنگ به روش های ساده استفاده می شود که منعکس کننده زیبایی شناسی مدرن است.در نمای مدرن این امکان وجود دارد که به استفاده ار مصالح نوین فراتر از استفاده سنتی آن فکر شود.

نمای ساختمان شیک و زیبا با مصالح نوین

نمای ساختمان شیک و زیبا با مصالح نوین

5)تاکید بر واقعیت مواد

چوب برای بیان شخصیت طبیعی خود اغلب به جای رنگ آمیزی ،با رنگ طبیعی خود در نمای مدرن به نمایش گذاشته می شود. که باعث می شود بافت و ویژگی خود را بیان کند.

متریال چوب در نما ساختمان Modern facade 5)تاکید بر واقعیت مواد

6)رابطه بین فضاهای داخلی و سایت بنا و استفاده فراوان از شیشه و نور طبیعی در نما به سبک مدرن

در نمای مدرن از پنجره های عمودی و افقی به نحو گسترده ای از کف تا سقف استفاده می شود که ورود نور طبیعی به عمق فضاهای خانه احساس می شود. استفاده گسترده از شیشه باعث می شود از منظره های اطراف و محوطه سازی طبیعی بیشتر استفاده شود. 

استفاده از متریال شیشه در نماساختمان Modern facade 6)رابطه بین فضاهای داخلی و سایت بنا و استفاده فراوان از شیشه و نور طبیعی در نمای مدرن

7)شکستن بخش ها با مخلوط کردن خطوط افقی و عمودی و تلفیق مصالح و خطوط

شکستن بخش ها با مخلوط کردن خطوط افقی و عمودی و آزمایش با عرض های مختلف و الگوهای چند جهت این امکان را برای شما فراهم می کند که بتوانید یک طراحی خلاقانه و بی نظیر داشته باشید. در نمای مدرن سعی بر این است که از یک متریال سبک والبته با ایده های خلاقانه استفاده شودکه بتواند راحتی به شکل های جعبه مانند و هندسی طراحی شود.همچنین انتخاب دو یا سه متریال متفاوت اما هماهنگ، می تواند به نمای مدرن جلوه ای خاص ببخشد. اگر دیوارهای نما از روکش کامپوزیت سیمانی پوشیده شده باشد، گرمی را با استفاده از مواد طبیعی و خاکی مانند درب گاراژ چوبی یا حصار آجری می تواند وارد نمای مدرن کنید.

استفاده از متریال های مختلف در نما Modern facade 7)شکستن بخش ها با مخلوط کردن خطوط افقی و عمودی و آزمایش با عرض های مختلف و الگوهای چند جهت

استفاده از گستره شیشه در نما Modern facade 7)شکستن بخش ها با مخلوط کردن خطوط افقی و عمودی و آزمایش با عرض های مختلف و الگوهای چند جهت

متریال قابل استفاده در طراحی نمای مدرن

متریالی که عمدتا در طراحی نمای مدرن ساختمان انتخاب می شوند عبارتند از:

 • بتن که ستون فقرات معماری مدرن است.
 • استفاده از آجر
 • نمای مدرن شیشه ای که شامل کرتین وال، فریم لس و اسپایدر می باشد.
 • استفاده از آلومینیوم یا کامپوزیت
 • استفاده از سنگ طبیعی در نما
 • استفاده از نمای چوب یا ترموود
 • نمای مدرن اچ پی ال
 • نمای لوور
 • استفاده از فایبر سمنت برد در نما
 • نمای اف ار سی که جزء مصالح نوین در نماست.
طراحی نما با مصالح نوین

طراحی نما با مصالح نوین

نما با سبک مدرنیته Modern facade متریال قابل استفاده در طراحی نمای مدرن

عوامل تاثیر گذار بر طراحی نما به سبک مدرن

استفاده از سبک مدرن در طراحی نمای ساختمان به عوامل زیادی بستگی دارد.یکی از عوامل سلیقه شماست. اما عوامل تاثیرگذار دیگری هم وجود دارد. که ادامه به آن می پردازیم.میزان دسترسی به مصالح مورد استفاده در نما یکی از این عوامل است در مناطقی که دسترسی زیادی به مصالح به کار رفته دراین نما وجود دارد قطعا این نما ترجبح بیشتری دارد. اما عواملی مثل شرایط آب و هوایی و وضعیت زمین شناسی نیز در انتخاب این سبک تاثیر گذار است .در مناطق زلزله خیز استفاده از نماهای کلاسیک و سنگی که بار زیادی به ساختمان وارد می کند مناسب نیست .

همچنین در شهرهای بزرگ با توجه به ضوابط و اصول شهری نمای ساختمان انتخاب می شود و حتی درصد مترال به کار رفته در نما نیز باید به توجه به اصول و ضوابط انتخاب شود.البته نکته دیگری هم که خیلی مهم است در نظر گرفتن میزان بودجه است. قطعا استفاده از نمای کلاسیک در ساختمان هزینه تمام شده بالایی نسبت به نمای به سبک مدرن دارد.

طراحی نمای ساختمان با شیشه و ترموود

طراحی نمای ساختمان با شیشه و ترموود

نمای ساختمان دو طبقه مدرن

نمای ساختمان دو طبقه مدرن

طراحی خلاقانه نما به سبک کاملا نوین و امروزی با مصالح نوین

طراحی خلاقانه نما به سبک کاملا نوین و امروزی با مصالح نوین

استفاده از دو یا چند متریال در طراحی نمای ساختمان

استفاده از دو یا چند متریال در طراحی نمای ساختمان

نمای ساختمان ویلایی مدرن

نمای ساختمان ویلایی مدرن

نمای ساختمان به سبک مدرن و امروزی متریال قابل استفاده در طراحی نمای مدرن

طراحی و اجرای سازه ای بسیار شیک و زیبا با نمایی به سبک مدرن که با بهترین و باکیفیت ترین متدهای روز طراحی و اجرا شده که این نمای فوق العاده با تلفیق سنگ سفید عباس آباد و سنگ آنتیک بوده که با ترکیب رنگ های زرد، قهوه ای، زرشکی و سفید در دو طبقه ساخته شده که دارای موقعیت دسترسی شمالی است.

متریال قابل استفاده در طراحی نمای مدرن نمای ساختمان مدرن ساده و زیبا

نمای ساختمان مدرن ساده و زیبا متریال قابل استفاده در طراحی نمای مدرن

پیشنهاد می کنم ازمقاله نمای کلاسیک دیدن کنید و انواع طرح های فوق العاده را مشاهده کنید.

نمای مدرن ساختمان فوق العاده زیبا متریال قابل استفاده در طراحی نمای مدرن

نمای مدرن ساختمان متریال قابل استفاده در طراحی نمای مدرن

نمای فوق العاده شیک و زیبا به سبک مدرن ساخته شده با سنگ تراورتن و سنگ سفید عباس آباد و موقعیت دسترسی جنوبی و با ترکیب رنگ های مشکی و سفید ساخته شده است.

نما ساختمان ساده و شیک متریال قابل استفاده در طراحی نمای مدرن

دیگران مشاهده کردند: آیا نمای سرامیکی گزینه مناسبی برای ساختمان شماست؟

نمای ساختمان به سبک مینیمال

نمای ساختمان به سبک مینیمال

نمای ساختمان ویلایی زیبا با ترکیب سنگ آنتیک و تراورتن

نمای ساختمان ویلایی زیبا با ترکیب سنگ آنتیک و تراورتن

نمای ساختمان و ترکیب مصالح نوین و سنتی در کنار هم

نمای ساختمان و ترکیب مصالح نوین و سنتی در کنار هم

نمای ساختمان مسکونی دو طبقه مدرن

نمای ساختمان مسکونی دو طبقه مدرن

نمای ساختمان مدرن با ترکیب سنگ و ترموود

نمای ساختمان مدرن با ترکیب سنگ و ترموود

نمای ساختمان شیک و زیبا به سبک مدرن

نمای ساختمان شیک و زیبا به سبک مدرن

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی

درباره نویسنده:

5 3 رای
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
6 نظرات
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین آرا
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
امتیاز :
     

بسیار عالی مطالب خوبی دارید.نماها بسیاز زیبا هستن

امتیاز :
     

سلام؛
واقعا نما های قشنگی دارید .اگر بخوام سفارش طراحی نما بدم باید چکار کنم؟؟؟

امتیاز :
     

سلام بسیار عالی و شیک هست 👌

عنوان

رفتن به بالا