مصنوعات چوبی

LOOK DIFFERENT

منظور از مصنوعات چوبی مصالح یا لوازم دکوری ساخته شده با انواع چوب است. از چوب می توانید در نقاط مختلف طراحی داخلی استفاده و محیطی گرم و دوست داشتنی خلق کنید. ساخته های چوبی که می توانند جنبه دکوراتیو داشته باشند شامل کمد، نرده، کابینت، پارکت، جاکفشی، تزئینات چوبی و … هستند، اما سوال اینجاست تا چه حد با این ماده طبیعی آشنایی دارید و نحوه به کار بردن آن را می دانید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله زیر را از دست ندهید.

المان میان متن

مصنوعات چوبی چه تاثیری در دکوراسیون داخلی دارند؟

امروزه استفاده از مواد مصنوعی و شیمیایی برای ساخت انواع لوازم دکوری، مبلمان، کف پوش ها و … بسیار رایج شده است، این مواد ظاهر شیک و قیمت مناسب تری دارند؛ از این رو مصالح طبیعی همچون چوب به فراموشی سپرده شده است. این فراموشی در حالی است که عناصر طبیعی برای انسان بسیار آرامش بخش هستند و می توانند فضایی بسیار مطبوع و گرم ایجاد کنند، زیرا جسم و روح انسان پیوندی ناگسستنی با طبیعت دارند.

مصنوعات چوبی و کاربرد آنها در طراحی دکوراسیون داخلی

مصنوعات چوبی و کاربرد آنها در طراحی دکوراسیون داخلی

استفاده از مصنوعات چوبی در طراحی داخلی و حتی ساخت سازه ها ریشه ای کهن و تاریخی در ایران دارد، به طوری که اسناد به دست آمده از زمان نیاکان ما ( هخامنشی یا مادها) نشان می دهند که از چوب به عنوان ابزاری برای تزئینات داخلی استفاده شده است.

استفاده از کفپوش های چوبی

استفاده از کفپوش های چوبی

امروزه ساختمان ها جزئی انکارناپذیر از طبیعت هستند، بنابراین هرچه سعی کنید از مصالح طبیعی برای ساخت یا دکوراسیون آن ها استفاده کنید قطعا سازگاری و هارمونی بیشتری با محیط خواهند داشت. یکی از محبوب ترین، بهترین، زیباترین و البته تجدید پذیرترین مصالح چوب است، در واقع اگر از چوب به طور اصولی و صحیح استفاده شود، قابل تجدید است و هیچ گاه تمام نمی شود.

میز با چوب گردو

میز با چوب گردو

انسان ها می توانند ارتباط خوبی با چوب برقرار کنند، بوی چوب و دست زدن به آن را دوست دارند و بودن در محیطی با تزئینات طبیعی به آن ها آرامش و راحتی خیال می دهد؛ بنابراین به نظر می رسد استفاده از مصنوعات چوبی نه تنها به حفظ منابع طبیعی و کاهش مصرف انرژی کمک می کند بلکه منجر به جلوگیری از بیماری های روحی مانند افسردگی خواهد شد.

انواع چوب و کاربرد آنها

بعد از آنکه به نقش سازنده مصنوعات چوبی در دکوراسیون داخلی پی بردید، بهتر است با انواع چوب و کاربردی که هر یک از آن ها می توانند داشته باشند آشنا شوید تا بتوانید بهترین انتخاب ها را برای تزئینات داخلی متناسب با سایر اسباب و لوازم داشته باشید. قبل از هر چیز باید بدانید که چوب از نظر ساختار به دو دسته سخت و نرم تقسیم می شود، این تقسیم بندی بر اساس استحکام چوب و درختی است که از آن گرفته شده است. انواع چوب رنگ های مختلفی دارند، از این رو می توان به راحتی آن ها را با محیط ست کرد. البته فراموش نشود که تقریبا هر نوع چوب طیفی از رنگ قهوه ای را در بافت خود دارد.

در ابتدا چوب سخت گردو را به عنوان یک ماده اولیه گران معرفی می کنیم. این نوع چوب در طراحی های داخلی کلاسیک بسیار چشم نواز است و رنگ و لعاب قهوه ای گرم و زیبایی به محیط می بخشد. مصنوعات چوبی ساخته شده از چوب گردو بسیار بادوام و در عین حال خاص هستند.

چوب گردو

چوب گردو

چوب بلوط از دیگر مصالحی است که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع چوب را می توان برای کفپوش یا ساخت مبلمان به کار برد. چوب بلوط با رنگ های قرمز و سفید هارمونی فوق العاده ای ایجاد می کند و در سبک های مدرن و کلاسیک کاربرد دارد.

کابینت های از جنس چوب بلوط

کابینت های از جنس چوب بلوط

کابینت های با چوب بلوط

کابینت های با چوب بلوط

اگر می خواهید مصنوعات چوبی ارزان قیمت اما با ظاهری فریبنده داشته باشید، بهترین انتخاب چوب صنوبر است. صنوبر در خانواده چوب های نرم قرار می گیرد و در ساخت بسیاری از وسایل چوبی کاربرد دارد.

چوب درخت صنوبر

چوب درخت صنوبر

کسانی که چوب هایی با رنگ روشن دوست دارند، باید از چوب راش بیشترین بهره را ببرند. رنگ این چوب زرد متمایل به قهوه ای است و محیط را روشن تر نشان می دهد. اگر انتخاب شما برای دکوراسیون داخلی سبک مدرن است، قطعا باید چوب راش را نیز انتخاب کنید. از چوب راش می توان برای ساخت انواع دکوری، کابینت، مبلمان و … بهره برد.   

چوب راش

چوب راش

کسانی که می خواهند پول زیادی بابت مصنوعات چوبی و تزئینات داخلی چوبی بدهند باید به سراغ چوب گیلاس بروند، این چوب گران قیمت است اما درب ها، مبلمان یا پنجره های ساخته شده با آن بسیار جلوه گر و چشم نواز می باشند.

برای کسانی که به دنبال تمیز کردن راحت و بی دردسر هستند، چوب افرا توصیه می شود. افرا در ساخت لوازمی همچون مبلمان، سرویس خواب، کابینت، کمد و … کاربرد دارد و به دو شکل نرم و سخت است.

چوب توسکا با رنگ طلایی خاص و متفاوتش انتخاب دیگری برای ساخت مصنوعات چوبی است. به کار بردن این چوب در ساخت درب ها، پنجره ها، مبلمان و … نه تنها گرمای طبیعی بودن چوب را منعکس می کند بلکه روشنی بخش محیط نیز می باشد.

چوب توسکا

چوب توسکا

از دیگر چوب های پرکاربرد در دکوراسیون داخلی می توان به چوب کاج و زبان گنجشک اشاره کرد. کاج قیمت نسبتا پایینی دارد و برای ایجاد محیط های دنج بسیار ایده آل است. چوب درخت زبان گنجشک مانند توسکا به طلایی نزدیک است و برای دکوراسیون هایی با رنگ روشن انتخابی مناسب به شمار می رود.   

چوب کاج

چوب کاج

چه عواملی مصنوعات چوبی را در دکوراسیون داخلی محبوب می کند؟

انواع چوب ها دارای نقش و نگارهایی طبیعی هستند که در اثر کنار هم قرار گرفتن الیاف چوب به وجود آمده اند. این نقوش زیبا گاهی منظم و گاهی نامنظم هستند، اما بکر و طبیعی بودن آن ها چوب را به یک ماده منحصر به فرد تبدیل کرده است. از جمله عوامل دیگری که استفاده از مصنوعات چوبی را محبوب می کند، ضریب حرارتی بالا، خاصیت انعطاف پذیری، ضریب سختی و مقاومت، آکوستیک بودن (تعدیل کننده صداها و امواج)، رنگ های متنوع، زیبایی طبیعی و عایق حرارتی بودن است. به عنوان مثال در خانه هایی که از کفپوش چوبی به جای سرامیک استفاده می شود، کف زمین هیچ گاه سرد و آزار دهنده نخواهد بود؛ زیرا چوب عایق حرارتی است و گرما را به خوبی در خود نگه می دارد.