دکوراسیون قرمز ،دکوری مناسب برای منزل نیست!! اشتباه نکنید!!

لطفا امتیاز بدهید

دکوراسیون قرمز، دکوراسیونی خاص، گرم و پر انرژی است که خواه ناخواه بیننده را تحت تاثیر قرار می دهد. اغلب افراد تصور می کنند دکوراسیون قرمز تنها مختص کافه ها، رستوران ها و مهدکودک هاست و با توجه به ویژگی برانگیزنده ای که دارد، آرامش افراد را مختل نموده و مناسب فضای خانه نیست!! این در حالی است که نه تنها استفاده از این رنگ در طراحی داخلی منزل محل آرامش و آسایش نمی شود. بلکه گرمای آن فضای خانه را صمیمی تر می کند. در این مقاله میخواهیم درباره روانشناسی رنگ قرمز در دکوراسیون، تاثیر رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی و مکمل رنگ قرمز و ترکیب انواع رنگ در دکوراسیون که با آن ست می شود صحبت کنیم.

دکوراسیون پذیرایی با مبل قرمز

استفاده از رنگ قرمز در مبلمان پذیرایی

لطفا امتیاز بدهید

روانشناسی رنگ قرمز در دکوراسیون

دیدن هر رنگی، در بیننده حسی خاص و منحصر به فرد ایجاد می کند. این حس صرف نظر از اینکه به تجربه دیداری افراد بستگی دارد. ویژگی ای ثابت است که هر رنگی، به صورت ذاتی در بردارد و از نظر روانشناسی خود به خود به بیننده القا می کند. ویژگی بارز رنگ قرمز انرژی و گرمای بالای آن است. قرار گرفتن در فضاهایی که در آن ها رنگ های تند و گرمی همچون قرمز، نارنجی و بنفش پررنگ به کار برده شده، تاثیر مستقیمی در ضربان قلب، سرعت تنفس، نوع و سرعت فکر افراد ایجاد می کند. می توانید از مقاله آشنایی با مهمترین قوانین رنگ در دکوراسیون داخلی هم دیدن کنید.

روانشناسی رنگ قرمز در دکوراسیون

روانشناسی رنگ قرمز در دکوراسیون

تاثیر رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی

به علاوه همان طور که پیش تر بیان شد. استفاده از رنگ قرمز در دکوراسیون به صورت غالب، ظاهری به شدت منحصر به فرد ایجاد می کند. بنابراین دکور قرمز برای افرادی که به دنبال دکوراسیون های خاص و ویژه هستند. گزینه بسیار مناسبی است. اما با توجه با تاثیر روانشناسی رنگ قرمز، به یاد داشته باشید. بدون مطالعه نباید رنگهای خاصی همچون قرمز را در فضای داخلی استفاده کنید. برای مثال اگر کودکی با اختلال بیش فعالی در منزل دارید، قطعا استفاده از ترکیب رنگی گرم برای دکوراسیون انتخابی اشتباه است. یا اگر منزلتان در مناطق گرمسیری واقع است. رنگ های گرمی همچون قرمز برای دکوراسیون مناسب نمی باشند. اما به جز موارد خاص، دکوراسیون قرمز، انتخابی منحصر به فرد و جذاب است. رنگ قرمز افراد را به هم نزدیک و حتی در صمیمیت و روحیه افراد اثر مثبتی دارد.

دکوراسیون پذیرایی و بهره گیری از نرکیب سفید و قرمز

دکوراسیون پذیرایی و بهره گیری از نرکیب سفید و قرمز

دکور اتاق خواب با رنگ قرمز

دکور اتاق خواب با رنگ قرمز

مکمل رنگ قرمز در دکور و رنگهایی که با آن ست می شود

رنگ های خنثی همچون سفید در ترکیب با هر رنگی، می توانند جذابیت خاص خود را به وجود آورند. ولی رنگ قرمز باید در کمپوزیسیون مناسبی به کار برده شود تا جذابیت بصری ایجاد کند. رنگهایی که برای ترکیب با قرمز در محیط زندگی مناسب هستند شامل سفید، طوسی، طلایی، نقره ای، مشکی،خاکستری هستند.سایر رنگ های بسیار کمرنگ مانند سبز، آبی و زرد روشن (در صورتی که نسبت سفید بسیار بالاتر باشد) نیز مناسب قرار گیری در کنار قرمز هستند. 

مکمل رنگ قرمز در دکور و رنگهایی که با آن ست می شود

مکمل رنگ قرمز در دکور و رنگهایی که با آن ست می شود.

استفاده از رنگ قرمز در بخش های مختلف خانه

رنگ قرمز را می توان در بخش های مختلف خانه استفاده کرد .در سالن پذیرایی ، آشپزخانه ،سالن ناهارخوری و حتی اتاق خواب  و در سبک های مختلف طراحی دکوراسیون قابل استفاده است. در ادامه می خواهیم به نکاتی که می تواند در بهتر شدن دکوراسیون با این ترکیب رنگ کمک کننده باشد می پردازیم.

 استفاده از رنگ قرمز در سالن پذیرایی

استفاده از رنگ قرمز در سالن پذیرایی باعث ایجاد انرژی و نشاط می شود. اما نباید در استفاده از این پالت رنگی افراط کرد . استفاده بیش از حد از این رنگ می تواند باعث کوچکتر نشان داده شدن فضا شود.پس در انتخاب رنگ قرمز نهایت دقت را داشته باشید. استفاده از این رنگ در هر کدام از المان های دکوراسیون پذیرایی، می تواند آن را به مرکز توجه و نقطه کانونی تبدیل کند.

می توانید بخشی از دیوار پذیرایی را به رنگ قرمز رنگ کنید و یا از کاغذ دیواری با تم رنگ قرمز استفاده کنید . مثلا دیوار پشت میز تلویزیون که در این صورت باید از تم رنگی استفاده کننید که زیاد خیره کننده نباشد تا زمان تماشای تلویزیون چشم شما اذیت نشود. دیوار پشت مبل را هم می توانید به این کار اختصاص دهید. و با استفاده از تابلو هایی به رنگ قرمز این دیوار را به مرکز توجه تبدیل کنید. استفاده از فرش قرمز نیز به خصوص در دکوراسیون های سنتی ایرانی فوق العاده زیباست. البته توجه داشته باشید در دکوراسیون های ستنی تمایل به استفاده از رنگ های قرمز با تناژ تیره است.

استفاده از رنگ قرمز در دکوراسیون پذیرایی

استفاده از رنگ قرمز در دکوراسیون پذیرایی

دکور با دیوار قرمز رنگ مکمل رنگ قرمز در دکور و رنگهایی که با آن ست می شود

دکور با دیوار قرمز رنگ مکمل رنگ قرمز در دکور و رنگهایی که با آن ست می شود

این مقاله را هم مشاهده کنید: دکوراسیون آبی و 10 ایده جادویی رنگ آبی در دکور داخلی منزل

خیلی از افراد  تصور می کنند استفاده از رنگ قرمز فقط برای اکسسوری ها و جزییات آن هم به صورت محدود، زیباست و معمولا المان های اصلی بهتر است در رنگ های ملایم تر استفاده شوند. درست است این گزینه در دکوراسیون پیشنهاد خوبی است اما اگر به دنبال خاص بودن هستید مبا یک طراحی حرفه ایی می توانید از رنگ قرمز حتی در مبلمان هم استفاده کنید.  اگر نمی خواهید فضا زیاد از حد گرم و پر انرژی باشد و آرامش در فضا وجود داشته باشد از این رنگ برای همه مبلمان استفاده نکنید و تعدادی از آنها را از این رنگ انتخاب کنید.در واقع اگر رنگ غالب دکوراسیون پذیرایی شما از رنگهای خنثی مثل خاکستری ، سفید یا سیاه است می توانید برای ایجاد انرژی و نشاط در فضا از رنگ قرمز در کنار این رنگها استفاده کنید. در این صورت بهتر است چند بخش مهم اتاق را به رنگ سفید یا طوسی انتخاب کنید وست زیبای قرمز رنگ را به بخشی از دیوار و مبل تک نفره و کوسن های مبلمان اختصاص دهید.

دکور قرمز ویژه افراد خاص مکمل رنگ قرمز در دکور و رنگهایی که با آن ست می شود

دکور قرمز ویژه افراد خاص مکمل رنگ قرمز در دکور و رنگهایی که با آن ست می شود

دکور داخلی پذیرایی مکمل رنگ قرمز در دکور و رنگهایی که با آن ست می شود و خنثی کردن رنگ قرمز با رنگهایی دیگر

دکور داخلی پذیرایی قرمز خنثی کردن رنگ قرمز با رنگهایی دیگر

دکوراسیون قرمز برای اتاق خواب

 اگر می خواهید فضایی گرم و رمانتیک را در اتاق خواب ایجاد کنید می توانید از رنگ قرمز در دکوراسیون اتاق خواب استفاده کنید. اگر از رنگ قرمز روشن استفاده کنید فضا دارای گرمای بیشتری است اما تم رنگی قرمز تیره این گرنا را ندارد و فضا آرامش بخش تر خواهد بود. بهترین پیشنهاد برای اتاق خواب استفاده از رنگ قرمز در دیوار پشت تخت خواب است که آن را به نقطه کانونی در اتاق تبدیل می کند. برای تاکید بیشتر بر رنگ قرمز در فضا می توانید از رذنگ قرمز برای دیگر اجزای دکوراسیون نیز استفاده کنید.

دکوراسیون قرمز برای اتاق خواب

دکوراسیون قرمز برای اتاق خواب

ایجاد نقطه کانونی در دیوار با رنگ قرمز

ایجاد نقطه کانونی در دیوار با رنگ قرمز

استفاده از رنگ قرمز در پرده اتاق خواب

اگر روحیه ایی تنوع طلب دارید و خیلی زود از رنگ اتاق خود خسته می شود و تمایل دارید زود به زود دکوراسیون اتاق خواب خود را تغییر دهید شاید پیشنهاد بهتر این باشد که رنگها را در المانهای اتاق استفاده کنید نه دیوارها. در این صورت برای تغییر آن کمتر دچار مشکل می شوید. یکی از بخش ها که می تواند مورد توجه قرار گیرد پرده اتاق خواب است. استفاده از رنگ قرمز در پرده اتاق خواب پیشنهاد خوبی ست . البته همچنان برای ایجاد جذابیت، بهتر است از رنگ قرمز را در روتختی و یا کوسن های مبلمان نیز استفاده کنید.

دکور اتاق خواب با ترکیب رنگی قرمز

در دکوراسیون اتاق خوابی که در عکس بالا مشاهده می کنید رنگ قرمز با ترکیب رنگهایی مثل کرم، قهوه ای و سفید ست شده. پرده، روتختی و کوسن های مبلمان به رنگ قرمز در نظر گرفته شده که این ترکیب رنگی جذابیت خاصی به اتاق بخشیده است.  

دکور اتاق خواب با رنگ قرمز که با رنگ سفید و خاکستری و مشکی ست شده است.

در این دکوراسیون هم رنگ قرمز را در پرده  و روتختی مشاهده می کنیدالبته از این نگ در نشیمن صندلی نیم دایره هم استفاده شده. در دیوار پشت تختخواب از رنگ مشکی استفاده شده که این رنگ نیز گزینه مناسبی برای ست کردن با رنگ قرمز است. دیگر رنگها در این دکوراسیون سفید  و موکت خاکستری ست که فضای این اتاق را فوق العاده زیبا و دلپذیر کرده است.

دیگران مشاهده کردند: دکوراسیون سفید دکوری جذاب و زیبا مورد پسند ما ایرانی 

رنگ قرمز در اتاق ناهار خوری

اناق ناهار خوری جزء بخش های  از خانه است که رنگ به کار رفته در آن تاثیر مستقیمی بر افراد دارد. استفاده از برخی رنگها می تواند باعث افزایش اشتها و برخی باعث کاهش اشتهای افراد شود. رنگ قرمز جزء رنگهایی ست که می تواند باعث افزایش اشتها در افراد شود. همچنین این رنگ باعث ایجاد صمیمیت و گرمای بیشتر در فضا می شود در این صورت  اعضای خانواده تمایل بیشتری برای جمع شدن در این فضا و صرف غذا در محیطی سرشار از انرژِی و گرما دارند.

اینکه هر کدام از بخش های اتاق چه رنگی داشته باشند، علاوه بر سلیقه، امری تخصصی است که طراحان داخلی می توانند در انتخاب آن به افراد کمک کنند. کارشناسان خانه معمار آماده اند تا بهترین پیشنهاد ها را به مشتریان عزیز ارائه داده ودکوراسیون داخلی جذاب و زیبا در محیط پدید آورند.

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی

About the Author:

0 0 رای
امتیاز
اشتراک در
اطلاع از
امتیاز
0 پرسش و پاسخ
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات