لطفا امتیاز بدهید

داشتن فضایی با نورپردازی مناسب قطعاً محیطی دلچسب و زیبا را ایجاد می‌کند. در هر طراحی یکی از با اهمیت‌ترین موضوعاتی که طراح مد نظر قرار می دهد، تامین نور است. بخشی از نور هر محیط از طریق نور طبیعی پنجره ها و نورگیر ها تامین می شود و بخشی از آن از طریق نورهای مصنوعی تامین می شود. یکی از متداول ترین سبک نورپردازی در محیط های مختلف مسکونی ، تجاری ، اداری و …. نور مخفی سقف است. در ادامه با انواع مختلف استفاده از نور مخفی سقف در دکوراسیون داخلی ،انواع چراغ های قابل استفاده در نورمخفی سقف و استفاده از نور مخفی در جاهای مختلف ساختمان مثل آشپزخانه ، سالن پذیرایی و … بیشتر آشنا می شویم.

نور مخفی سقف در ساختمان مسکونی

نور مخفی سقف در ساختمان مسکونی

 یکی از مناسبترین قسمت ها برای انجام نورپردازی، سقف ساختمان است. روش های مختلفی برای نورپردازی سقف وجود دارد که نور مخفی سقف به دلیل امکان ایجاد طراحی های متنوع و زیبا ،فوق‌العاده پرکاربرد است. استفاده از نور مخفی سقف در همه فضاها و اماکن مسکونی ، اداری، واحدهای تجاری و فروشگاهی قابل استفاده می باشد. نور مخفی در واقع تکنیکی است که در آن منبع نوری به گونه ایی نصب می شود که فقط نور بازتاب شده از آن توسط بیننده قابل رویت است و منبع نوری از دید ناظر پنهان است.

 نور مخفی سقف

نور مخفی سقف

انواع مدل های مختلف استفاده از نورمخفی سقف

 یکی از روش های که می توان در آن از نور مخفی برای سقف استفاده کرد گچبری سقف است . این آیتم در کنار نور مخفی، جلوه فوق العاده زیبا و چشم نوازی به فضا می دهد. در دکوراسیون های کلاسیک استفاده از گچبری و نور مخفی در ساختمان می تواند دکوراسیونی زیبا را خلق کند.

گچبری و نورپردازی آن می‌تواند به صورت اختصاصی برای شما انجام شود و تمام موارد کار در محل و توسط استاد کار طراحی و اجرا شود. که این کار نیاز به استاد کار ماهر دارد. اما امروزه گچبریهای پیش ساخته، با طرح های مدرن و کلاسیک وجود دارد که به راحتی قابل نصب در سقف می باشد و پس از انجام سیم کشی ها و نصب ابزار نور مخفی ، در مکان مناسب نصب شده و مشکلات گذشته برای طراحی و آماده سازی گچبری وجود ندارد.پیشنهاد می کنم برای مشاهده نمونه های گچبری های از مقاله 10 گچبری خاص و زیبا برای دکوراسیون مختلف دیدن کنید 

نورپردازی سقف با استفاده از گچ بری

نورپردازی سقف با استفاده از گچ بری

نورپردازی سقف با کناف

یکی از روش‌های رایج ترین انواع نور مخفی که می‌توانید طرح های متنوع و زیبایی با استفاده از آن ایجاد کنید استفاده از کناف سقف است. در زمان طراحی کناف سقف نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید و بهره بردن از نور مخفی سقف است استفاده از مه پردازی در پشت سقف کاذب و کناف باعث ایجاد جلوه و زیبایی دوچندان در دکوراسیون می شود.

نورپردازی کناف سقف می تواند به صورت یکپارجه و یا نقطه ایی انتخاب شود .اگر بخواهید ار نورپردازی یکپارچه استفاده کنید لازم است از انواع مختلف ریسه های موجود در بازار استفاده کنید و در صورت تمایل به ایجاد نور نقطه ایی ، استفاده از لامپ های LED پیشنهاد می شود. برای مشاهده

انواع مدل های مختلف کناف سقف می توانید از مقاله انواع مدل کناف سقف جدید و شگفت انگیز دیدن کنید.

نورپردازی سقف با کناف

نورپردازی سقف با کناف

سقف های رابیتس

رابیتس یکی از انواع سقفهای کاذب است که برای زیباتر شدن فضا و حجم دادن به سقف می توان از آن بهره برد و با استفاده از این نوع سقف کاذب می توان نور مخفی سقف را نیز انجام داد.

سقف های رابیتس و نور مخفی سقف

سقف های رابیتس و نور مخفی سقف

انواع چراغ های قابل استفاده در نورمخفی سقف

در نورپردازی سقف از انواع مختلف چراغهای نوری مثل فیبر نوری، ریسه های ال ای دی و اس ام دی و حتی چراغ های سقفی که غالباً بر روی سقف کاذب قابل نصب هستند استفاده می شود.

فیبر نوری

فیبر نوری در واقع جهت بهره بردن از روشنایی نیست و نور زیادی تولید نمی کند بلکه از طریق آن می توانید آرامش را به فضا ببخشید و تصاویر کهکشانی زیبایی را در فضا ایجاد کنید.

استفاده از فیبر نوری در نورمخفی سقف

استفاده از فیبر نوری در نورمخفی سقف

ریسه های ال ای دی و اس ام دی

از این ریسه ها در نورپردازی نقاط مختلف ساختمان مثل داخل آشپزخانه، زیر کابینت ها ، داخل کنافهای سقف در فضاهای مختلف ساختمان قابل استفاده هستند و از آنجا که کم مصرف بوده و طول عمر بالایی دارند کمترین میزان گرما را تولید کرده و قیمت مناسبی نیز دارند از محبوبیت بالایی برخوردارند.

ریسه های ال ای دی و اس ام دی

ریسه های ال ای دی و اس ام دی

ریسه های  RGB

در واقع رریسه هایی هستند که قابلیت تغییر رنگ دارند و به آنها فول کالر هم گفته می شود. از این ریسه ها در فضاهایی مثل ساختمان ها، هتل ها، پارک ها و فضاهای سبز، رستوران ها، مراکز تجاری و … که تمایل به استفاده از نورپردازی دکوراتیو با قابلیت تغییر رنگ دارند استفاده می‌شود. از ویژگی دیگر این ریسه ها قابل کنترل بودن آنها با ریموت است.

ریسه های  RGB

ریسه های  RGB

استفاده از نورمخفی سقف در مراکز تجاری و اداری

استفاده از نور مخفی سقف در مکان های تجاری می تواند در بازده کاری و جذب مشتری تاثیرگذار باشد.البته توجه داشته باشید نورپردازی در محیطهای مختلف برحسب نوع کار متفاوت است. سبک و میزان نور مورد استفاده در یک بوتیک با یک فروشگاه مواد غذایی و یا یک سالن غذایی کاملا متفاوت است.

هدف از نورپردازی در این مکان ها جلب توجه مشتری ، ایجاد فضایی مناسب برای کارکنان ، مشخص کردن نوع فعالیت و یا تفکیک فضا می باشد.

علاوه بر قسمت اصلی بخش تجاری و یا ادرای بخش ها یی مثل راهروها ، مسیرهای عبور ، پارکینگ ها نیز با استفاده از نورمخفی سقف، نورپردازی می شود. البته نورهای استفاده شده برای این مکان ها نباید از رنگ های جیغ یا خیره کننده انتخاب شود چون ممکن از در میزان دید افراد تاثیرگذار باشد.

استفاده از نور مخفی در ساختمان های مسکونی

نورپردازی بخش های مختلف ساختمان معمولا ترکیبی از مدل های مختلف نورپردازی مثل نورهای طبیعی ، انواع مختلف لوسترها و چراغ های سقفی و چراغ های ایستاده و نورمخفی سقف انتخاب می شود. استفاده از نور مخفی در سقف و دیوارها باعت جذاب تر شدن فضا می شود. نکته ایی که باید توجه داشته باشید این که نورپردازی مناسب می تواند حتی در بزرگتر یا کوچک تر نشان دادن فضا تاثیر گذار باشد.

نوپردازی سقف در سالن پذیرایی و نشیمن

سالن پذیرایی و نشیمن از بخش های مهم و پررفت و آمد در خانه محسوب می شوند. شاید تصور کنید این فضا ها نیاز به نور تابشی زیاد دارند اما اینگونه نیست. چراغ های پر نور و با تابش زیاد باعث خیرگی و آسیب به چشم می شوند. استفاده از لوسترها و چراغ های سقفی برای تامین نور در کنار نورپردازی مخفی در سقف و دیوارها می تواند فضای مطلوب و دلچسبی را ایجاد کند.

چراغ های هالوژنی در سقف نشیمن و پذرایی نورپردازی ایده الی را ایجاد می کند. در کنار آن می توانید از لامپ های ال ای دی استفاده کنید. در واقع شما با ترکیب نورهای کانونی مثل لوستر با منبع نوری گستره و مخفی مثل هالوژن ها و نورها ی ریسه ای فضایی زیبا را ایجاد می کنید.

نوپردازی سقف در سالن پذیرایی و نشیمن

نوپردازی سقف در سالن پذیرایی و نشیمن

نورپردازی اتاق خواب

اتاق خواب مکانی است که باید حس آرامش را به فرد القا کند. در نتیجه در نورپردازی این فضا باید به دنبال ایجاد فضایی آرامش بخش باشید. یکی از مکان هایی که استفاده از نور مخفی در آن فوق العاده تاثیر گذار است  فضای اتاق خواب است. با استفاده از نور مخفی در دیوارها و سقف می توانید فضا را از حالت خسته کننده بودن و یکنواختی خارج کنید. از نورهای گرم مثل قرمز و زرد در نورپردازی بهره ببرید. با استفاده از فییر های نوری می توانید فضایی رمانتیک و کهکشنانی را در اتاق خواب ایجاد کنید.

نورمخفی در آشپزخانه

نورمخفی در آشپزخانه کاربرد زیادی دارد در داخل کابینت ها ، میرکانترآشپزخانه ، در کنار جزیره ، در بالای کابینت ها و سقف آشپزخانه می توانید از نورمخفی بهره ببرید و فضایی زییا را ایجاد کنید.