امروزه اهمیت ویژه ‌ای به طراحی داخلی مطب دندانپزشکی داده می شود و تغییرات چشمگیری در دکوراسیون و طراحی آن ‌ها به وجود آمده است. شاید دلیل مهم در این زمینه ارتقای دید عموم جامعه به موضوع کیفیت محیط و حتی شرایط فضای داخلی مکان های درمانی باشد.

طراحی داخلی مطب دندانپزشکی

طراحی داخلی مطب دندانپزشکی

تحولات بسیاری که در رابطه با طراحی کلینیک ‌ها دیده می ‌شود، اغلب به خاطر همین موضوع می باشد و سبب می شود انجام و اجرای طراحی داخلی برای کلینیک‌ ها و همچنین مطب‌ های پزشکی و دندانپزشکی به صورتی اتفاق بیفتد که قادر باشد، آرامش و آسایش مناسبی را برای مراجعه کنندگان و بیمارها به همراه داشته باشد.

این محیط باید دارای فضایی کاملاً آرامش‌ بخش باشد تا از این جهت بتواند استرس و نگرانی ‌های بیمار را در رابطه با درمان برطرف کند. همچنین لازم است، این فضا خشک و بی ‌روح نباشد و بتواند ارتباط خوبی با مراجعه‌ کننده برقرار کند.

از جهتی دیگر مطب‌ ها و کلینیک‌ های دندان‌پزشکی مکان ‌هایی می باشند که یک پزشک میزان زیادی از زمان خود را در طی روز در آن می ‌گذراند، به همین دلیل است که باید به طراحی وسایل و رنگ‌ هایی که در مطب دندان‌پزشکی به کار می ‌روند، اهمیت ویژه ‌ای داد و از این جهت بتوان نورپردازی بسیار مناسبی در این مکان ‌ها داشت تا بتوان روحیه ‌ای بسیار شاد را برای پزشک و بیماران به ارمغان آورد.

بیماران زمان زیادی در اتاق انتظار می ‌مانند و احتمال دارد، در این راستا استرس داشته باشند و نگران باشند، اما اگر یک دکوراسیون زیبا و خوب برای مطب دندان‌پزشکی در نظر گرفته شود، می‌ تواند مخاطبان بیشتری به خود جذب کند و در جهت آرامش بیماران خود بسیار کوشا باشد.

رقابت

از جهتی دیگر امروزه رقابت بسیاری بین پزشکان، مطب ‌ها و کلینیک‌ های دندان‌پزشکی به وجود آمده است. این افراد درصد هستند که بتوانند از این طریق بیماران بیشتری به خود جذب کنند.

در این راستا یک مکان بسیار مناسب با طراحی منحصر به فرد، می ‌تواند کمک بسیار مفیدی برای جذب بیمار باشد. چرا که اغلب افراد کلینیک ‌هایی برای درمان انتخاب می‌ کنند که بتوانند تجربه بسیار متفاوت و خوبی در آن داشته باشند، تا از این جهت روند درمان خود را به خوبی پیش ببرند.

طراحی داخلی مطب دندانپزشکی

طراحی داخلی مطب دندانپزشکی

در همین راستا طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی یک امر بسیار حیاتی می باشد که اغلب پزشکان به آن تمایل بسیار بالایی دارند. اگر شما قصد دارید، در رابطه با طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی بیشتر بدانید و از این طریق بیماران بیشتری را جذب کنید، پیشنهاد می ‌کنیم در ادامه این مطالب با ما همراه باشید.

آنچه در ادامه این مقاله قرار است، مطالعه کنید عبارت است، از:

اصول طراحی مطب دندانپزشکی چگونه باید باشد؟

استانداردهای طراحی مطب دندانپزشکی به چه صورت می باشد؟

بخش‌ های داخلی مطب دندان‌پزشکی چگونه می باشند؟

نحوه جذب مخاطب در طراحی مطب دندانپزشکی به چه صورت است؟

شرایط حاکم بر فضاهای مورد نیاز مطب و کلینیک دندانپزشکی چگونه می باشد؟

رنگ آمیزی و نورپردازی روشن و پر انرژی چه تاثیری در طراحی دارد؟

آیا با راهنمایی برای انتخاب رنگ مناسب مطب دندانپزشکی آشنایی دارید؟

چرخه رنگ ها به جه شکلی می باشد؟

رنگ‌ بندی مناسب مطب دندان‌پزشکی به چه صورت می باشد؟

استفاده از عناصر سرگرمی به عنوان دکوراسیون چه تاثیری در طراحی مطب دندان پزشکی و جذب مشتری دارد؟

طراحی داخلی مطب با پلان باز به چه صورت می باشد؟

تم های دکوری منحصر به فرد کدام موارد هستند؟

طراحی داخلی مطب دندانپزشکی کودکان به چه صورت می باشد؟

المانهای گل وگیاه در مطب های دندان پزشکی چه تاثیراتی دارند؟

تفکیک فضاهای داخلی مطب دندانپزشکی به چه صورت می باشد؟

متریال مناسب جهت استفاده در مطب دندانپزشکی کدام موارد می باشند؟

تزریق آرامش به یونیت دندانپزشکی از چه طریقی صورت می گیرد؟

جمع بندی مطالب

اصول طراحی مطب دندانپزشکی چگونه باید باشد؟

فضای حاکم بر یک محیط تاثیر بسیاری بر روی احساس افراد می ‌گذارد. اغلب پزشکان در این باره ترجیح می ‌دهند که فضای حاکم بر اطراف خود را متناسب نگه دارند و به آن توجه ویژه‌ای می ‌کنند.

اصول طراحی مطب دندانپزشکی چگونه باید باشد؟

اصول طراحی مطب دندانپزشکی چگونه باید باشد؟

وقتی افراد به یک مطب دندان‌پزشکی مراجعه می ‌کنند، تجارب بسیاری از آن کسب می‌ کنند و ممکن است، این تجربه در خاطر آن‌ ها ثبت شود. به همین جهت لازم می ‌دانیم در رابطه با طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی به طور مفصل برای شما صحبت کنیم.

شما در حال مطالعه مقاله طراحی داخلی مطب دندانپزشکی هستید.

طراحی‌ های متفاوت

با توجه به تخصص پزشک و شرایط حاکم بر آن، طراحی‌ های متفاوتی برای انواع مطب ها در نظر گرفته می ‌شود. اما در رابطه با مطب دندان‌پزشکی باید تعداد پرسنل مربوطه و میزان مراجعه ‌کنندگان نیز در نظر گرفته شوند تا به واسطه آنها بتوان طراحی داخلی منحصر به ‌فردی برای یک مطب داشت. در مطب دندان‌پزشکی، هر مراجعه ‌کننده‌ای احتمال دارد، با تخصص‌ های متفاوت دندان ‌پزشکی کار داشته باشد.

طراحی‌ های متفاوت

طراحی‌ های متفاوت

به همین علت است که می بایست در انجام طراحی برای یک فضای مناسب در مطب دندانپزشکی، این ‌چنین مواردی را نیز در نظر داشت. محدوده سنی نیز در انجام طراحی برای مطب های دندانپزشکی بسیار موثر می باشد و از این ‌جهت ممکن است، مخاطبین و مراجعه‌کنندگان کودک را به سمت خود بیشتر جذب کند.

بدون شک اغلب مراجعه‌ کنندگان، مطبی را برای درمان در نظر می ‌گیرند که بتوانند احساس و ارتباط خوبی با آن برقرار کنند و بتواند آرامش را به آن‌ ها منتقل کند. همان‌ طورکه می‌ دانید رقابت تنگاتنگی بین پزشکان وجود دارد که روند طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی می تواند در آن تاثیر بسیاری بگذارد.

استانداردهای طراحی مطب دندانپزشکی

در راستای طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی یکی از عوامل بسیار مهمی که تاثیرگذار می باشد، بازدید از مکان مورد نظر می باشد. به دلیل این ‌که طراحی عموماً بسته به محیطی است که قرار است، به‌‌ عنوان مطب ارائه خدمات داشته باشد.

به همین جهت طراح مورد نظر باید آشنایی به سزایی در رابطه با فضاهای مطب ‌های دندان‌پزشکی داشته باشد تا از این جهت بتواند فضای لازمی که برای یونیت دندان ‌پزشکی مورد نیاز می باشد را در نظر بگیرد و از این جهت اهمیت ویژه‌ای به فضاهای مورد نیاز وسایل دندان‌پزشکی دهد.

 

به همین جهت مهم ‌ترین چیزی که در استاندارد اولیه‌ای که در طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی باید رعایت شود، بازدید از فضای مورد نظر و استفاده بهینه از آن می ‌باشد.

به صورتی که بتوان تمامی ابزار و لوازم مطب را به‌ صورت بهینه در آن جای داد و فضای متنوع و خوبی طراحی کرد. ممکن است، شما نیز در راستای طراحی مطب خود نیاز به آگاهی‌ داشته باشید و بخواهید از این جهت محیطی منحصر به فرد برای مطب خود ایجاد کنید، به همین جهت پیشنهاد می‌ کنیم در ادامه این مطالب با ما همراه باشید.

شما در حال مطالعه مقاله طراحی داخلی مطب دندانپزشکی هستید.

بخش‌ های داخلی مطب دندان‌پزشکی

برای طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی حتماً باید به این نکته دقت کنید که یک مطب دندان‌پزشکی استاندارد، باید شامل چه نوع فضاهایی باشد. به طور کلی باید بدانید چه اتاق ‌هایی باید برای یک مطب دندان‌پزشکی در نظر بگیرید تا از این جهت بتوانید طراحی مفیدی برای مطب دندان‌پزشکی داشته باشید.

بخش‌ های داخلی مطب دندان‌پزشکی

بخش‌ های داخلی مطب دندان‌پزشکی

در حالت کلی تمامی مطب ‌های دندان‌پزشکی شامل چهار فضای جدا از یکدیگر می باشند. بخش اولی که باید در طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی توجه ویژه‌ای به آن داشت، بخشی است که مراجعه ‌کنندگان و بیماران به مطب وارد می ‌شوند.

بیمارانی که به مطب دندان‌پزشکی مراجعه می ‌کنند، رده های سنی متفاوتی دارند و ممکن است، در هر دسته ‌بندی سنی قرار بگیرند. به همین جهت شما می ‌توانید با در نظر گرفتن تصاویری برای کودکان و شخصیت‌ های مورد علاقه کودکان در سالن انتظار، آن‌ ها را ترغیب به مراجعه به مطب خود کنید.

شما در حال مطالعه مقاله طراحی داخلی مطب دندانپزشکی هستید.

اتاق انتظار کودکان

در برخی از موارد مشاهده شده است که یک اتاق مخصوص برای در انتظار ماندن کودکان در نظر گرفته شده‌ است و از این جهت کودکان به دور از هیاهوی بزرگ‌سالان می ‌توانند در این اتاق به انتظار بمانند و با هم‌ سن و سالانشان که به مطلب مراجعه کرده اند، سرگرمی داشته باشند.

اگر از فضای مناسبی برای طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی بهره می ‌برید، بهتر است که یک سرویس بهداشتی جداگانه برای بزرگ‌سالان و کودکان تعبیه شود. در یک مطب دندان ‌پزشکی مهم ‌ترین مسئولیت بر عهده منشی می ‌باشد، به همین دلیل در طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی باید میز منشی به صورتی باشد که بتواند دسترسی خوبی به بیماران و بایگانی پرونده ها را داشته باشد.

از همین جهت بخش مربوط به پذیرش می بایست به شکلی طراحی شود که در یک قسمت آن بیماران و مراجعه‌کنندگان حضور داشته باشند و در قسمت دیگر آن نیز پرسنل مطب حضور داشته باشند.

حتی در این راستا مراجعه‌کنندگان و بیماران بتوانند در حالت ایستاده یا نشسته (برای افرادی که توانایی ایستادن ندارند) با بخش پذیرش در ارتباط باشند و فرم ‌های لازم را به آسانی پر کنند.

فضای درمانی

فضای سومی که باید یک مطب دندان‌پزشکی داشته باشد، فضای درمانی است که باید بخش عمده فضای مطب به این فضا اختصاص داده شود. فضای مربوط به درمان می تواند شامل اتاقی مختص دندان‌پزشک، اتاق آزمایشگاه و نیز اتاقی برای قسمت استریلیزه باشد.

البته در بعضی مواقع مشاهده شده است که پزشکان، لابراتوار را در جایی خارج از محدوده درمانی مطب خود طراحی نموده اند و قصد داشتند که یک اتاق درمان جداگانه برای لابراتوار در نظر بگیرند و این اتاق را با فضای درمانی یکی نکنند. البته برخی از دندان‌ پزشکان فضای لابراتوار ندارند و ترجیح می ‌دهند از یک آزمایشگاهی که در سطح شهر می باشد، برای مراجعه‌کنندگان خود استفاده نمایند.

فضای درمانی

فضای درمانی

بخش پایانی که در طراحی داخلی مطب هر دندان‌پزشکی، لازم است در نظر گرفته شود، بخش پشتیبانی می باشد که خود شامل بخش آشپزخانه، قسمت دستشویی و سرویس های بهداشتی، اتاق پرسنل و بخش عوض نمودن لباس های ایشان و انبار مواد و وسایل در نظر گرفته شده، می ‌باشد.

البته باید در نظر داشت برای این‌که بتوان کنترل عفونت را در دست گرفت، و امکان شستشوی روپوش ها به طور روزانه در محیط دندان‌پزشکی فراهم نمود تا کارکنان برای این‌که بتوانند لباس ‌ها و روپوش ‌های خود را تمیز کنند، روزانه آن ها را از مطب خارج کرده و به منزل برای شستشو ببرند.

از این جهت نیز مطب شما می ‌تواند استرلیزه و پاکیزه باشد و بیماران بیشتری جذب مطب شما شوند. در عین حال پیشنهاد می کنیم اگر دندان پرشک هستید و مایلید مطب شما از نظر استاندارد و جذابیت طراحی داخلی، تبدیل به یکی  از بهترین مراکز دندانپزشکی شهر شود، تاجای ممکن یکی از باتجربه ترین طراحان را انتخاب نموده و در عین حال به او و تیمش اعتماد کامل داشته باشید.

نحوه جذب مخاطب در طراحی مطب دندانپزشکی

حتماً آگاه هستید بعد از این‌که هر فردی به فضایی مراجعه می‌کند، قبل از آن که از خدمات آن مجموعه اطلاعاتی داشته باشد، باید بتواند با فضای محیطی آن مجموعه ارتباط خاصی برقرار کند و از این جهت حس خوبی به ایشان القاء شود.

به همین دلیل مهم ‌ترین مسئله‌ای که در جذب مراجعه‌کننده و بیمار در مطب های دندان‌پزشکی می باشد، این است که طراحی و دکوراسیون هر مطب منحصر به ‌فرد باشد تا از این جهت مراجعه کنندگان با رو به رو شدن با آن فضا بتوانند حس خوبی دریافت کنند.

در این راستا اولین ارتباط در هر رابطه ای بسیار مهم می باشد و در رابطه با بیمار و مطب پزشک نیز اولین حضور بسیار مهم است. به همین دلیل لازم است، فضای مورد نظر حس خوبی برای افراد به وجود بیاورد تا در نگاه اول مخاطبین جذب آن شوند.

نحوه جذب مخاطب در طراحی مطب دندانپزشکی

نحوه جذب مخاطب در طراحی مطب دندانپزشکی

هنگامی که هر فردی به مطب دندان‌پزشکی مراجعه می کند، در اولین برخورد اگر بتواند با فضای مربوطه ارتباط برقرار کند و دکوراسیون آن مطب بتواند تاثیر به سزایی بر روی او بگذارد، از این جهت در ذهن او به‌ خوبی ثبت می شوند و می ‌تواند با آن ارتباط خوبی برقرار کند.

اما به غیر از مسئله ارتباط برقرار کردن فضای مطب با مراجعه‌کنندگان و بیماران مسئله دیگری که مطرح می‌ شود، کاربردی بودن آن است. به همین جهت باید به این نکته دقت کرد که فضای مربوط به غیر از ارتباط برقرار کردن با مخاطبین، باید بتواند بسیار متناسب  و مفید باشد. به‌ طورکلی اگر بخواهیم به زبان عامیانه بگوییم، باید بتوانیم از حداکثر فضا بهترین و بیشترین استفاده را در نظر گرفته تا بتوان یک طراحی مناسب برای مطب دندان‌پزشکی داشت.

شرایط حاکم بر فضاهای مورد نیاز مطب و کلینیک دندانپزشکی

قبل از آنکه هرگونه اقدامی برای طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی در نظر گرفته شود، باید این موضوع را نیز مد نظر قرار داد که هر فضایی مناسب چه اقدامی می باشد و در مطب می ‌تواند چه کاربردی داشته باشد.

به ‌‌عنوان نمونه باید در نظر داشت که کدام قسمت از فضای مطب مناسب اتاق انتظار برای مراجعه‌کنندگان می ‌باشد، یا کدام بخش ممکن است، برای نصب یونیت ‌ها و بخش‌ های متعددی مانند اتاق کار پزشک و مشاور، فضاهای لازم برای استریل کردن، اتاق منشی و تمامی جوانبی که در دندان‌پزشکی استفاده می شود، لحاظ شود و هر فضا برای یک کار در نظر گرفته شود.

شرایط حاکم بر فضاهای مورد نیاز مطب و کلینیک دندانپزشکی

شرایط حاکم بر فضاهای مورد نیاز مطب و کلینیک دندانپزشکی

در همین راستا لازم است، برای طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی تمامی استانداردهای لازم از نظر تاسیسات مکانیکال و الکتریکال در نظر گرفته شود. اگر فضایی که قصد طراحی داخلی برای آن دارید، به شکل یک کلینیک می باشد که هم ‌زمان چندین پزشک و دندان‌ پزشک در آن می تواند خدمات ارائه دهند، باید ضمن حفظ آرامش، آن محیط به گونه‌ای باشد که برای مراجعه‌کنندگان و همه پزشکان مناسب باشد و از شلوغی و هرج و مرج های بی ‌جا پرهیز شود.

به طور کلی به دلیل این که در کلینیک چندین پزشک فعالیت دارند و رفت‌ و آمد مراجعه‌کنندگان و بیماران بسیار زیاد می باشد، لازم است، برای طراحی داخلی این مطب، فضاها با استفاده از پارتیشن ‌های مناسبی از یکدیگر جدا شوند تا بتواند رفاه حال بیماران را به ‌همراه داشته باشد و همچنین پزشکان بتوانند با آرامش کامل به کار خود مشغول باشند.

توجه داشته باشید

یکی دیگر از مواردی که می ‌تواند در رابطه با این مسئله بسیار پرکاربرد باشد، این است که پزشک باید در چنین شرایطی آرامش لازم را برای خدمات ‌رسانی به بیماران و مراجعه‌کنندگان خود داشته باشد.

به همین دلیل است که می بایست مقدار فضا و مساحت مناسبی را با توجه به نسبت و تعداد دندانپزشکان و متخصصینی که می خواهند به صورت توأمان در یک اتاق (مطب) و کلینیک مشغول فعالیت باشند، در نظر گرفت.

توجه داشته باشید

از این جاست که این نکته حائز اهمیت است که باید فضایی مناسب و کافی برای نصب هر unit و نشست و برخاست دندانپزشک و دستیار ایشان به اندازه کافی در نظر گرفته شود تا از این جهت هم پزشک بتواند با آرامش کار خود را انجام دهد، هم مراجعه کننده فضای آرامش ‌بخشی را تجربه کند و پزشکان دیگر مزاحمتی برای همکار خود از این طریق نداشته باشند.

این نکته مهم را در نظر داشته باشید که مهندسان معمار و طراحان داخلی، بهترین منابع استاندارد های فضایی را در دسترس دارند و به طور دقیق می دانند که شما برای هر یونیت دندان پزشکی به چه اندازه فضا نیاز دارید تا در عین حفظ آرامش شما، اتلاف فضایی اتفاق نیافتد. بار دیگر پیشنهاد می کنبم به تخصص ایشان اطمینان کنید.

یونیت خاص برای کودکان

برای طراحی داخلی یک مطب دندان‌پزشکی مواردی دیگری نیز باید در نظر گرفته شوند. به همین جهت لازم است، بدانید اگر در مطب دندان‌پزشکی فضای مناسب برای در نظر گرفتن دندان‌پزشکی کودکان در نظر گرفته شود، لازم است که یونیت ‌های خاصی برای کودکان تعبیه شود و لازم است که طراحی این بخش از مابقی بخش ها شادتر و متنوع تر باشد.

در همین راستا بهتر است، این فضا از فضای بقیه خدمات که ممکن است، شامل کشیدن و یا جراحی دندان بزرگ‌سالان باشد و امکان این‌که با ترس برای کودکان همراه باشد، جدا شود و از دیدرس کودکان خارج شود.

به دلیل این‌که کودکان روحیه‌ های بسیار حساسی دارند و ممکن است، با توجه به شنیدن صدا و دیدن مناظر ترسناک و هولناک، خاطره خوبی از دندان‌پزشکی در ذهن آن‌ ها باقی نماند و موجب نگرانی و ترس کودک شود.

یونیت خاص برای کودکان

یونیت خاص برای کودکان

لازم است، همان گونه که گفتیم، فضای مناسبی برای کودکان در نظر گرفته شود. از همین جهت تا جایی که می ‌‌توان از فضای ثانویه برای در نظر گرفتن یک بخش جداگانه برای اطفال استفاده شود و تا حد ممکن کودکان رابطه و مداخله‌ای با بخش بزرگ‌سالان نداشته باشند و به راحتی بتوانند از این طریق از خدمات دندان‌پزشکی استفاده کنند.

در عین حال استفاده از پارتیشن را در این زمینه پیشنهاد نمی کنیم، چرا که جدا کننده هایی به این شکل امکان جلوگیری از صدا ها را ندارند. برای جدا سازی بخش کودکان، اکیدا پیشنهاد میکنیم از فضای کاملا جدا و متفاوت استفاده کنید.

رنگ آمیزی و نورپردازی روشن و پر انرژی

تجربه ثابت کرده است که با اضافه کردن طیف رنگی روشن و رنگ‌ های متنوع می‌‌ توان تغییر بسیار چشمگیری در طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی در نظر گرفت و از این ‌جهت بسیار کارآمد بود. اغلب دیوارها با رنگ ‌های روشن مورد توجه افراد قرار می ‌گیرند. به همین جهت است که در مطب ‌های دندان‌پزشکی استفاده از رنگ ‌های روشن بسیار مرسوم می باشد.

رنگ آمیزی و نورپردازی روشن و پر انرژی

به‌‌ عنوان نمونه رنگ ‌های روشنی مانند

انواع آبی ‌ها، نارنجی، قرمز، سبز جزء طبقه بندی رنگ‌ هایی می باشند که می ‌توانند در طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی بسیار پرطرف‌دار و منحصر به‌ فرد باشند.

به همین جهت است که برای ارائه یک طراحی داخلی در مطب دندان‌پزشکی رنگ ‌آمیزی و استفاده از رنگ ‌های با روح ، می‌ تواند تاثیر به سزایی بگذارد. حال اگر در کنار رنگ ‌آمیزی دیوارها و مطب دندان‌پزشکی، به نورپردازی توجه کنید می ‌تواند یک ترکیب بسیار خاص برای طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی باشد. از همین جهت است که نورپردازی در کنار رنگ‌آمیزی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

وسایل جانبی که می‌ توانند نورپردازی آرامش بخشی در سرتاسر فضای مطب به وجود بیاورند، می‌ توانند در روند طراحی دکوراسیون مطب دندان‌پزشکی بسیار به ما کمک کنند.

به‌‌ عنوان نمونه رنگ ‌های روشنی مانند:

با توجه به تشخیص رنگ‌ ها و نورپردازی خوب می‌ توانیم از این دو به‌‌ عنوان دو مکمل در کنار یکدیگر استفاده کنیم و فضایی منحصر به فرد را طراحی کنیم تا از این جهت همه مراجعه‌کنندگان و بیماران بتوانند با آن فضا ارتباط برقرار کنند و از آن فضا لذت ببرند.

اگر نورپردازی و رنگ ‌آمیزی یک مطب خاص و منحصر به فرد باشد، همیشه در ذهن مراجعه کننده به‌‌عنوان یک مکان آرامش ‌بخش ثبت می ‌گردد.

بازی رنگ و نور در مطب می ‌تواند تاثیر چشمگیری داشته باشد. از همین جهت رنگ، نور و آب می ‌توانند به ایجاد محیطی شفاف و سر زنده بسیار کمک کنند. برای این‌که بتوانید رنگ ‌بندی مطب خود را در نظر بگیرید،

اول باید به این نکته دقت کنید که به چه رنگ‌ هایی علاقمند هستید و آیا فکر می کنید ضروری باشد که برای طراحی داخلی فضای مطب دندانپزشکی از رنگ ‌هایی نسبتا ملایم جهت دیوارها و unit استفاده نمایید یا رنگ ‌هایی که اثر بخشی بیشتری دارند

و از این جهت می ‌توانند روحیه بیماران و شما را شاد کنند؟ این نکته حائز اهمیت است که برای طراحی اتاق کودک در دندان‌پزشکی باید از رنگ ‌های شاد استفاده شود. در طراحی  این بخش  رنگ های شاد از اهمیت بسیاری برخوردار هستند.

در رابطه با مطب باید به رنگ ‌بندی و هماهنگی آن ‌ها با یکدیگر بسیار دقت داشته باشید. برای گزینش رنگ ‌بندی مطب، باید اطلاع داشته باشید که رنگ ‌های روشن و ملایمی نظیر: آبی ملایم، سبز ملایم و کرم ملایم می ‌توانند فضای مطب را با اندازه ای بزرگتر جلوه دهند.

لذا اگر فضای مورد نظر شما جهت طراحی داخلی مطب دندانپزشکی با سایز کمی می باشد و امکان دل گیر شدن فضای مورد نظر بسیار زیاد است، برای رفع این مورد شما می ‌توانید از رنگ ‌هایی با روشنایی بهتر نیز برای دیوارها استفاده کنید.

ضمنا وجود آینه نیز می ‌تواند به بزرگ‌ تر جلوه کردن مطب مربوطه کمک شایانی بکند و در این راستا مثمر ثمر باشد. شما می ‌توانید با در نظر گرفتن آینه‌ های متعدد در مطب خود به وسیع ‌تر نشان دادن فضای آن کمک کنید.

همان‌ طورکه گفتیم، رنگ ‌های ملایم و روشن نیز می ‌توانند آرامش را به بیمار تزریق کنند. برای طراحی بهتر لازم است که اتاق انتظار و اتاق درمان از یک رنگ تبعیت کنند.

به دلیل این‌که بیماران قبل از آن که وارد محیط درمانی و بخش درمان مطب شوند، در سالن انتظار به سر می ‌برند و با رنگی که در این سالن استفاده شده است، خو می ‌گیرند. سپس وقتی که به محیط درمانی وارد می شوند، رنگ برای آن‌ ها آشناتر در نظر می آید و بهتر می ‌توانند با محیط ارتباط برقرار کنند.

در همین راستا می ‌توانید از یک زمینه رنگی برای اتاق انتظار و فضای درمانی استفاده کنید. اما برای تنوع و بهتر جلوه دادن آن، درجه تیرگی و روشنایی این دو اتاق را از یکدیگر متفاوت کنید. بهتر است، بدانید که استفاده مطلق از نور سفید یا زرد جالب به نظر نمی رسد. ترکیب این دو رنگ با لامپ ‌های مناسب می ‌تواند نوری شبیه نور روز را به وجود بیاورد.

به همین دلیل بهتر است، از هر دو ترکیب استفاده کنید. از همین جهت پزشک مورد نظر نمی ‌تواند رنگ دندان را در این شرایط نور تشخیص دهد. اما اگر از ترکیب این دو رنگ استفاده کنید، تشخیص مراحل دندان‌پزشکی برای پزشک نیز راحت ‌تر خواهد بود.

راهنمایی برای انتخاب رنگ مناسب مطب دندانپزشکی

رنگ‌ ها در زندگی اطراف ما نقش بسیار مهمی دارند. تا به ‌حال شده که دنیای اطراف خود را بدون هیچ رنگی در نظر بگیرید؟ بهتر است، بدانید که هر رنگی می ‌تواند تاثیر مفیدی بر روی فضای اطراف خود بگذارد و از لحاظ روحی و فیزیکی می ‌تواند واکنش‌های افراد را نسبت به محل‌ های مورد نظر متفاوت نشان دهد.

تا کنون محققان نتوانستند یک روند منسجم با دسته ‌بندی واکنش اغلب افراد در رابطه با رنگ ‌های متفاوت در نظر داشته باشند و در این رابطه اعتقاد دارند که هر فردی ممکن است، به هر رنگی واکنش متفاوتی نشان دهد.

راهنمایی برای انتخاب رنگ مناسب مطب دندانپزشکی

راهنمایی برای انتخاب رنگ مناسب مطب دندانپزشکی

با توجه به فاکتورهای بسیار متنوعی مانند فرهنگ، جنسیت، سن، موقعیت اجتماعی و موقعیت احساسی هر فرد تجربه خاصی از رنگ ‌ها دارد و واکنش افراد نسبت به آن ها منحصر به ‌فرد می ‌باشد.

مبحث روان ‌شناسی رنگ‌ ها یک مسئله تئوری نیست که فقط با خواندن بتوان در رابطه‌ با آن اطلاعات کسب کرد، بلکه باید به‌ صورت عملی در زندگی عموم مردم نفوذ پیدا کرد. از همین جهت است که روان ‌شناسی رنگ‌ ها امروزه از اهمیت بسیاری برخوردار می باشد و هر چیزی که در اطراف خود می ‌بینیم ارتباط مستقیمی با رنگ‌ ها دارد.

چرخه رنگ ها

برای درک بهتر رنگ ‌ها لازم است که نگاهی به رنگ‌ هایی که در ادامه برای شما خواهیم ذکر کرد، بیندازید. در رابطه با این رنگ‌ ها چند لحظه تأمل کنید و پیش خود ببینید با آوردن نام این رنگ ‌ها چه احساسی درون شما به وجود می آید؟ امکان این که با تغییر رنگ، تغییر حالت درونی و ویژگی های افراد و برخی دیگر از رفتار های آن ها تحت تاثیر قرار بگیرند، بسیار زیاد است.

چرخه رنگ ها

به‌‌ عنوان نمونه اگر فردی در اعماق ذهن خود از غرق شدن بترسد، رنگ آبی نمی ‌تواند رنگ آرامش ‌بخشی برای او به حساب بیاید. از طرفی دیگر یک دختر هشت ‌ساله تمایل بسیاری به رنگ صورتی دارد. به ‌همین دلیل است که در همه افراد ممکن است، هر رنگی تاثیر به سزایی بگذارد. در ادامه برای شما هشت رنگ اصلی که در راس دسته ‌بندی رنگ ‌ها قرار دارند را مورد بررسی قرار می دهیم.

قرمز

همه ما می ‌دانیم قرمز رنگی است که می‌ تواند ارتباط تاثیرگذاری با اغلب افراد بر قرار کند و همین‌ طور افراد می توانند واکنش شدیدی نسبت به آن از خود نشان دهند. رنگ قرمز می ‌تواند احساساتی مثل قدرت، رشادت، هیجان را به افراد بدهد. همین‌ طور رنگ قرمز می ‌تواند باعث افزایش ضربان قلب شود و از این جهت انرژی افراد را بالاتر ببرد.

نکته قابل ‌توجهی که در رابطه با رنگ قرمز وجود دارد، این است که هر هاله‌ای از قرمز رنگ می‌ تواند توجه افراد را به خود جلب کند. رنگ قرمز چه علامت خطر باشد، چه گل رز، به هرحال در درون آن از قرمز استفاده شده است تا بتواند چشم ‌های زیادی را به خود خیره کند و توجه افراد را به سمت خود بکشاند.

نارنجی

نارنجی نیز مانند قرمز می ‌تواند واکنش‌ های جدی از افراد داشته باشد. اغلب افراد در رابطه با نارنجی واکنش نشان می‌ دهند. با آن می ‌توانند عاشق شوند و یا از آن تنفر داشته باشند. رنگ نارنجی نشانه گرما، انرژی، توانایی اشتغال و غیره در ارتباط با دیگران می باشد.

زرد

زرد نشانه خوشحالی،خرسندی و سعادتمندی می باشد و اکثر انسان ‌ها می ‌توانند با دیدن رنگ زرد انرژی بیشتری داشته باشند. زرد می تواند واکنش‌ هایی مانند خوش ‌بینی، نیک‌اندیشی، وجد و سرور را به همراه داشته باشد. از همین جهت در برخی اوقات نیز ترکیبات و هاله‌ های رنگ زرد می‌تواند افراد را تحت تاثیر تحریک ذهنی قرار دهند. اما در برخی افراد ممکن است، رنگ زرد رنگ وحشت و نگرانی باشد، به همین سبب واکنش ‌های هر فردی در رابطه با رنگ متفاوت است.

سبز

اصولاً رنگ سبز بیشتر منبع آرامش می باشد و بعد از رنگ آبی می ‌تواند رنگ پرطرف‌داری باشد. اغلب افراد ترجیح می ‌دهند از آن آرامش بگیرند. به دلیل این‌که رنگ سبز حس تازگی و طراوت، تعادل و آرامش را می‌ تواند برای افراد به همراه داشته باشد. اما اگر ترکیب رنگ سبز نادرست باشد، می ‌تواند کسلی و بی‌حالی را برای افراد به وجود بیاورد. اما در حالت کلی سبز نماد صلح، افتخار، باروری و حاصلخیزی می باشد.

آبی

اغلب افراد به طور حتم موافق این هستند که آبی می ‌تواند، رنگ بسیار آرامش دهنده و خوبی باشد. زیرا اغلب افراد معتقدند که رنگ آبی رنگ مورد علاقه آن ‌هاست. به دلیل این‌که رنگ آبی می ‌تواند باعث به وجود آوردن آرامش در افراد شود و اغلب افراد به واسطه رنگ آبی می ‌توانند احساساتی مانند صداقت، وفاداری، منطق، آرامش، اعتماد، اطمینان، سکوت و تمرکز را تجربه کنند. به دلیل این‌که ترکیباتی که در رنگ آبی استفاده می شوند، تحرک بسیاری دارند، از این جهت می ‌تواند مورد علاقه اغلب افراد باشد.

بنفش

رنگ بنفش تعادلی بین هیجان قرمز و سکون آبی را به برای افراد به وجود می آورد. در برخی افراد بنفش می‌تواند ذهن آن‌ ها را درگیر کند و کمی آن‌ ها را اضطراب دهد.

مشکی: همان‌ طورکه می‌ دانیم مشکی یک رنگ کاملاً باثبات و قدرتمند می باشد که می‌ تواند از این جهت قدرت و سلطه طلبی را به ذهن افراد القاء کند.

قهوه ای

رنگ قهوه‌ای می ‌تواند احساسی مانند سادگی، طبیعی بودن، ثبات، استحکام، استواری و پایداری را برای افراد به وجود بیاورد. از این طریق برخی از افراد می ‌توانند وقتی رنگ قهوه ای را مشاهده ‌کنند و مورد اعتماد قرار بگیرند.

به ‌طورکلی در دنیای اطراف ما رنگ‌ های بسیار متنوعی وجود دارند که در روزمره می ‌توانیم با آن ‌ها مواجه شویم. چند رنگی که در بالا برای شما ذکر کردیم، از رنگ ‌های اصلی بوده‌اند که می ‌‌توان میزان اشباع شدگی آنها را در نظر گرفت که تا چه اندازه این رنگ‌ ها می توانند کم ‌رنگ و یا پررنگ شوند. اگر این رنگ ‌ها، کم ‌رنگ ‌تر شوند، شفافیت خوبی را به ‌همراه خواهند داشت.

رنگ‌ بندی دکوراسیون مطب دندان‌پزشکی

با توجه به موارد و مسائلی که در بخشهای قبلی مقاله اشاره کردیم، روان ‌شناسی رنگ ‌ها می ‌‌تواند پارامتر بسیار مهمی در انجام طراحی فضای داخلی و خارجی یک مطب دندان‌پزشکی به حساب بیاید. به همین دلیل اگر شما قصد آرامش در فضای موجود را دارید، نیاز است که از بهترین رنگ‌ ها استفاده کنید تا بتوانید آرامش را در مطب خود به همراه داشته باشید.

رنگ‌ بندی مطب دندان‌پزشکی

رنگ‌ بندی مطب دندان‌پزشکی

لازم به ذکر می باشد که مهم نیست که شما تا چه اندازه و مقداری عاشق برخی رنگها می باشید. در هر شکل مناسب تر این است که شما برای رنگ نمودن نمای بیرونی مطب خود از آن رنگ ‌ها استفاده ننمایید. همچنین لازم می باشد که نمای منازل اطراف مطب با رنگ نمای خارجی مطب شما هماهنگی داشته باشند.

به دلیل این ‌که، وجود ناهماهنگی و عدم هارمونی از نظر رنگی در یک منطقه، می‌تواند زیبایی کل آن محل را از بین ببرد. به همین دلیل برای رنگ ‌بندی مطب ما چند رنگ به شما پیشنهاد می‌ دهیم.

می ‌توانید رنگ ‌هایی مانند سفید، استخوانی، آبی، بژ، کرم، سبز و زرد را استفاده کنید. البته در رابطه با رنگ در پنجره و درها باید دقت لازم را داشته باشید. اگر در رابطه با رنگ دیوارها بودجه مناسب را ندارید، می ‌توانید در و پنجره مطب را رنگ کنید. درب ورودی مطب یکی از مهم ‌ترین بخش ‌های آن می باشد که باید به رنگ آن نیز دقت کنید.

در این رابطه می‌‌توانید از رنگ ‌های گرم استفاده کنید، به دلیل این که هر فردی وارد مطب می‌شود، با دیدن این رنگ ‌ها احساس گرما و خوشامدگویی داشته باشد. برای درب ورودی می ‌توانید از قهوه ای سوخته، آبی و سبز پر رنگ استفاده کنیم.

در فضای داخلی مطب این مطلب حائز اهمیت است که رنگ ‌های روشن و خنثی می ‌تواند فضا را بزرگ ‌تر جلوه دهد و باید برای در نظر گرفتن این رنگ‌ ها توجه ویژه‌ای داشته باشید و از علوم روان ‌شناسی بهره‌ای کامل برده باشیدو از این جهت نیز می‌توانید احساس صمیمیت بیشتری با بیمار داشته باشید.

استفاده از عناصر سرگرمی به عنوان دکوراسیون

امروزه اغلب مطب‌ها یک فضای منحصر به‌ فرد برای کودکان، با عناصر سرگرم‌کننده در نظر گرفته ‌اند. حتی این فضا ممکن است، نه ‌تنها برای کودکان، بلکه برای عموم تعبیه شده باشد.

حتماً برای شما اتفاق افتاده که به یک مطب دندان ‌پزشکی مراجعه کردید و با چنین فضایی مواجه شده‌اید و فرزند شما با استفاده از عناصر سرگرم‌کننده‌ای که در آن مطب بوده است، توانسته ساعات خوشی را در آن سپری کند.

استفاده از عناصر سرگرمی به عنوان دکوراسیون

استفاده از عناصر سرگرمی به عنوان دکوراسیون

از همین جهت با توجه به مطالعات و تحقیقاتی که به واسطه طراحان انجام شده است، آنان به این نتیجه رسیده‌اند که موارد سرگرم‌کننده‌ای مانند یک تلویزیون می‌تواند در سالن انتظار مطب دندان‌پزشکی، بسیار خوشایند باشند و اغلب افراد از آن استقبال می کنند. همچنین تماشای برنامه ‌های متنوعی که از تلویزیون پخش می شود، می ‌تواند برای مراجعه کنندگان خوشایند باشد.

وقتی که طراحان داخلی از ایده استفاده تلویزیون در اغلب مطب ‌ها استفاده کردند و با استقبال مردم و مراجعه‌کنندگان رو به ‌رو شده‌اند، طراحان مطب ها تصمیم گرفتند که میزان کمی پا را فراتر از سرگرم کننده هایی مانند تلویزیون بگذارند و از این جهت با استفاده از فریم‌ های بسیار متفاوتی که تلویزیون بتواند در آن قرار بگیرد، مطب را مانند یک اثر هنری نقاشی کرده اند.

در برخی از مطب ‌های دندان‌پزشکی یک اتاق کودک برای رسانه در نظر گرفته می شود.

این اتاق دکوراسیون منحصر به ‌فردی دارد و مراجعه کننده وقتی به این محل می ‌رود، احساس مکانی متفاوت دارد و با یک محیط بسیار جدید آشنا می ‌شود و از این جهت می ‌تواند مطب شما را بسیار منحصر به‌ فرد کند.

از همین جهت است که عناصر سرگرم‌کننده توانستند جایگاه بسیار ویژه‌ای در طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی به وجود بیاورند و با استقبال بسیاری رو به ‌رو شوند. پس یکی از عواملی که می ‌تواند در طراحی دکوراسیون مطب دندان‌پزشکی تاثیر بسیاری بگذارد موارد سرگرم‌کننده و متنوع می باشد.

طراحی داخلی مطب دندانپزشکی با پلان باز

در اغلب موارد دیده شده که طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی و انواع مراکز درمانی دیگر با پلان باز، توانسته تغییر چشمگیری داشته باشد و از این جهت منحصر به فرد باشد.

از همین جهت به جای به وجود آوردن فضاهای بسته ی کوچک و اتاق‌ های خصوصی تک ‌به ‌تک برای طراحی پلان باز شاهد فضاهای گسترده ای هستیم. برای به وجود آوردن طرحی با پلان باز باید دیوارها را به حداقل رساند و یا در برخی موارد می ‌‌توان به طور کل آن ‌ها را حذف کرد.

در این حالت برای این‌که بتوانیم فضاهای متفاوت را از یکدیگر جدا کنیم، طراحان ایده‌ های بسیار زیادی مانند استفاده از اشیاء، مبلمان، پارتیشن ها و غیره را داشته اند.

طراحی داخلی مطب با پلان باز

طراحی داخلی مطب با پلان باز

در برخی موارد نیز حتی ممکن است، طراحان بخواهند، دیواره‌ ها را مورد استفاده قرار دهند اما تلاش می کنند که از دیواره‌ های کوتاه و نیمه استفاده کنند تا از این جهت بتواند طراحی پلان باز را برای محیط مد نظر خود داشته باشند.

یکی از مهم‌ ترین مزیت هایی که طراحی فضاها با پلان باز دارد، این می باشد که از این جهت نور می ‌تواند در تمامی فضاها باشد و نورپردازی بهتری را به‌ همراه خواهد داشت.

شما در حال مطالعه مقاله طراحی داخلی مطب دندانپزشکی هستید.

ایجاد فضایی شبیه به منزل

برای این‌که مراجعه‌ کننده بتواند حس بهتری به مطب دندان‌پزشکی داشته باشد، استفاده از فضایی که بتواند در آن احساس راحتی کند بسیار تاثیرگذار است. ممکن است، شما نیز مشاهده کرده باشید که اغلب سالن ‌های انتظار مراکز درمانی و مطب ‌های دندان‌پزشکی مانند قبل، فقط محدود به یکسری وسایل مانند مبلمان و وسایل سرگرم‌کننده و عناصر سرگرمی نمی ‌باشد.

بلکه با توجه به سلایق مراجعه ‌کنندگان، این طراحی ‌ها به روزتر شده اند. برخی از طراحان نیز برای بهتر جلوه دادن فضای مورد نظر از شومینه استفاده می‌کنند تا علاوه بر این‌که بتوانند زیبایی مناسبی به محیط بدهند، از این جهت بتواند گرمای فضای مطب را تامین کنند.

با توجه به در نظر گرفتن چیدمان های متفاوت، می ‌تواند فضای مطب را به یک فضای خانه تبدیل کنند و از این جهت بتواند تعامل بیشتری با مراجعه‌کنندگان و افرادی که به مطب مراجعه می کنند، داشته باشند.

ایجاد فضایی شبیه به منزل

ایجاد فضایی شبیه به منزل

از همین جهت افراد وقتی به مطب مراجعه می‌کنند از سالن انتظار استفاده می ‌کنند، اما مانند قبل بقیه افراد را تماشا نمی‌کنند، بلکه ممکن است، به دلیل فضای مناسبی که در نظر گرفته شده است، تعامل خوبی با آن برقرار کنند و با بقیه بیماران به گفت‌وگو بپردازند و از این جهت می ‌توانند معاشرت داشته باشند و گذر زمان را برای استفاده از خدمات دندان‌پزشکی حس نکنند.

اما در برخی از مطب ‌ها، طراحان استفاده از مکان مناسبی که برای یخچال و قهوه ساز تعبیه شده باشد را بیهوده نمی‌ دانند و در نظر گرفته که بیماران به واسطه این امکانات احساس بهتر و راحتی داشته باشند.

شما در حال مطالعه مقاله طراحی داخلی مطب دندانپزشکی هستید.

استفاده از مبل های راحتی در طراحی داخلی مطب دندانپزشکی 

یکی دیگر از نکات مهمی که در خصوص طراحی داخلی مطب های دندانپزشکی می ‌‌توان برای آن ارزش ویژه‌ای قائل شد، این است که می‌ توانید به جای به کار بردن مبل های اداری از مبلهای راحتی استفاده نمایید.

در اغلب مطب ‌های قدیمی، صندلی ‌های ردیفی در سالن انتظار در نظر گرفته می‌ شد. اما طراحان دریافتند که با استفاده از به وجود آوردن یک فضای خودمانی، می ‌‌توان ارتباط بهتری با مخاطب گرفت و از این جهت تعامل افراد با یکدیگر می ‌تواند بسیار بالاتر باشد.

به همین منظور می ‌‌توان به استفاده از اثرها و تولیدات هنری نیز در طراحی داخلی مطب دندانپزشکی توجه خاصی کرد و از این راه بتوانید محیطی دل‌پذیر و خوشایند را به وجود آورید. لازم است، بدانید می ‌توانید از آثار هنری مانند تابلوهای نقاشی و عکس ‌های زیبا و حتی اصل مجسمه‌ های منحصر به فرد، برای دکوراسیون داخلی مطب استفاده کنید تا از این جهت بتوانید فضا را صمیمی‌تر و گرم‌تر نشان دهید و ارتباط مستقیمی بین شما و مراجعه‌کنندگان به وجود بیاید.

شما در حال مطالعه مقاله طراحی داخلی مطب دندانپزشکی هستید.

تم های دکوری منحصر به فرد

در گذشته اغلب مشاهده می‌کردیم که اکثر مطب ‌ها و کلینیک ‌های درمانی دارای فضای یکسانی هستند و اغلب آن ‌ها از یک الگوی مشابه پیروی می‌کردند. به همین دلیل اغلب رنگ ‌هایی که در مطب ‌ها به کار برده می شد، رنگ ‌های خنثی مانند برنز، قرمز و قهوه‌ای بودند.

اما به مرور با پیشرفته طراحی داخلی، مراکز درمانی و مطب ها شاهد الگوهای دکوری خاص و متفاوتی برای ارائه بوده‌اند و از این جهت توانستند، مطب خود را منحصر به فرد به مراجعه‌کنندگان شناسایی کنند. در همین راستا توانستند از رنگ‌ های شفاف و روشن مانند که اغلب در مطب ‌ها از آن ‌ها استفاده می‌شود، بهره بگیرند و از این جهت، سالن انتظار مطب خود را کمی برجسته‌ تر و متفاوت ‌تر نمایش بدهند.

طراحی داخلی مطب دندانپزشکی کودکان

همان طور که در مطالب بالا ذکر کردیم، یک طراحی منحصر به‌ فرد، برای اطفال می‌ تواند، تاثیر چشمگیری در نگاه مراجعه‌کنندگان شما داشته باشد. به همین دلیل طراحی یک فضای منحصر به ‌فرد، برای اطفال بسیار متفاوت است.

علی ‌الخصوص اگر یک طراحی برای کلینیک دندان‌پزشکی داشته باشیم، باید طراحی اتاق کودکان را در نظر داشت. اغلب کودکان از پزشک و دندان‌پزشکی وحشت دارند و به محض این‌که والدین آن‌ ها قصد دارند که جهت درمان آن ‌ها را به مطب‌های دندان‌پزشکی بیاورند،کودکان با گریه و ناراحتی، مخالفت خود را نشان می ‌دهند.

اما اگر در طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی، تفاوت‌هایی وجود داشته باشد، از این جهت می ‌‌توان، کودکان را ترغیب به مراجعه به دندان‌پزشک کرد. اگر طراحی داخلی این فضا بتواند، القا کننده آرامش و شادی به کودک باشد، دیگر از این محیط هراس و دلهره ندارد.

برای این‌که بتوان یک اتاق مخصوص کودکان در مطب دندان‌پزشکی در نظر گرفت، اول از همه باید دیاگرام یا پلان مطب دندان‌پزشکی به طور کامل مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد. یکی از مهم‌ ترین الزاماتی که در به وجود آوردن کلیه اتاق ‌های دندان‌پزشکی کودکان وجود دارد، این است که طول و عرض یونیت دندان‌پزشکی، جایگاه بسیار مناسبی داشته باشد.

در همین راستا نیاز است که سالن انتظار دارای فضای آرامش‌بخشی باشد، اگر این سالن‌های انتظار به اتاق پزشک دید نداشته باشد، بسیار مطلوب‌تر است. زیرا از این جهت کودکان، دچار ترس و اضطراب نمی شوند و بهتر می‌ توانند با مطب دندان‌ پزشکی ارتباط برقرار کنند.

شما در حال مطالعه مقاله طراحی داخلی مطب دندانپزشکی هستید.

المان گل وگیاه در طراحی داخلی مطب دندانپزشکی

اگر قصد دارید یک طراحی منحصر به ‌فرد برای مطب دندان‌پزشکی داشته باشید، لازم است، بدانید که هرگز نباید از استفاده گل و گیاه در مطب را فراموش کنید. به دلیل این‌که گل‌ ها می‌ توانند برای طراوت بخشیدن به اتاق درمان و سالن انتظار بسیار مفید باشد و از همین جهت فضای مناسبی به همراه دارند. برای این‌که بتوانید حس بهتری به مراجعین خود بدهید، بهتر است، از گل‌ های طبیعی که نمادی از شادابی و بهار می باشد، استفاده کنید.

همین‌ طور امکان این که از گلدان ‌های کوچک بر روی میزهای کاریا کابینت های دندان‌پزشکی استفاده کنید، بسیار زیبا می باشد. برای بهتر دیده شدن فضای مورد نظرتان می ‌توانید گلدان ‌های بزرگ در کناره‌ های سالن انتظار در نظر بگیرید.

شما در حال مطالعه مقاله طراحی داخلی مطب دندانپزشکی هستید.

اضافه کردن اکسسوری های مناسب

همان ‌طورکه در مطالب بالا ذکر کردیم، برای سرگرمی مراجعین خود می ‌توانید با اضافه کردن اکسسوری های مناسب، موفق باشید. مثلاً می‌توانید از آکواریوم در مطب دندان‌پزشکی خود استفاده کنید. از این جهت می ‌تواند فضای سالن انتظار مطب شما را جذاب‌تر نشان دهد و در ذهن مراجعین بسیار خوب جلوه کنید.

کاربرد درب اتوماتیک در مطب دندان پزشکی بسیار می باشد. به دلیل این‌که مطب‌ های دندان‌پزشکی یک جایگاه استرلیزه هستند پس نیاز است که با استفاده از یک درب اتوماتیک فضای خود را از بیرون جدا کنند. همان ‌طورکه می‌دانید درب‌ های اتوماتیک می توانند کاربرد بسیاری در مطب ‌های دندان‌پزشکی داشته باشند و از این جهت نیز می ‌توانند سالن انتظار را از بخش ‌های درمان جدا کنند تا در دیدرس بیمار نباشد.

همچنین می ‌توانید میز منشی را به ‌‌عنوان یک جداکننده بخش دندان‌پزشکی از سالن انتظار در نظر بگیرید تا از این جهت منشی بتواند به خروج و ورود بیماران نظارت داشته باشد و آن‌ ها را کنترل کند و یک فضای مناسب بین سالن انتظار و اتاق درمان در نظر گرفته شود.

تفکیک فضاهای داخلی مطب دندانپزشکی

یکی از چالش‌ های بسیار مهم در رابطه با طراحی فضای داخلی مطب دندان‌پزشکی تفکیک کامل فضای آن از نظر عملکرد و کاربردی بودن آن می باشد. در فضاهایی که متراژ پایینی دارند، نیاز است که مطب دندان‌پزشکی به سه قسمت اصلی تفکیک شود. قسمت اول فضای انتظار می باشد که مشمول میز منشی و سرویس بهداشتی است. اما طراحان برای فضای دوم می ‌توانند بخش اداری، تجهیزات، انبارداری و خدمات را اختصاص دهند.

تفکیک فضاهای داخلی مطب دندانپزشکی

تا از این جهت باعث به وجود آوردن طراحی منحصر به‌ فردی برای مطب پزشکان شوند. در قسمت پایانی نیز نیاز می باشد که فضایی برای درمان در نظر گرفته شود که این فضا شامل unit های دندان‌پزشکی می باشد.

به دلیل این‌که اغلب پزشکان اهمیت بسیاری به اتاق‌ های درمان می دهند، این اتاق‌ها باید در فضایی در نظر گرفته شود که پنجره ‌هایی رو به بیرون داشته باشد تا از این جهت بتواند نور و روشنایی را برای پزشک به همراه داشته باشد.

شما در حال مطالعه مقاله طراحی داخلی مطب دندانپزشکی هستید.

متریال مناسب جهت استفاده در مطب دندانپزشکی

برای در نظر گرفتن طراحی مطب دندان‌پزشکی مواد و متریالی که قرار است، از آن استفاده کنید، نقش بسیار مهمی را اجرا می‌کند، به دلیل این‌که با توجه به عملکرد فضاهای متنوع و در نظر گرفته‌شده مواد و متریال و آن ‌ها ممکن است، اغلب از آلومینیوم و چوب استفاده شود.

اگر بخواهید از فضای پلان باز در طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی استفاده کنید، برای فضای بین اتاق ‌های درمان و سالن انتظار می ‌توانید، از آلومینیوم استفاده کنید تا از این جهت بتواند حس تمیز بودن و استریل بودن را برای محیط به همراه داشته باشد.

متریال مناسب جهت استفاده در مطب دندانپزشکی

متریال مناسب جهت استفاده در مطب دندانپزشکی

زیرا مهم است که مطب دندان‌پزشکی بسیار استرلیزه باشد و بتواند پاکیزگی را به مراجعه‌کنندگان القا کند. در همین جهت می‌ توانید برای سالن انتظار و فضای منشی از مواد و متریال چوب استفاده کنید تا با به وجود آوردن یک حس گرما تعادل متقابلی بین فضاها برقرار شود.

تزریق آرامش به یونیت دندانپزشکی

قبل از این‌که شما بخواهید طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی را انجام دهید، لازم است، بدانید هر فضایی قرار است، برای چه کاری استفاده شود. مثلاً باید در نظر بگیرید که قسمتی از مطب قرار است، به‌‌ عنوان نصب یونیت‌ها، اتاق انتظار، اتاق منشی آبدارخانه و غیره در نظر گرفته شود.

به همین سبب باید با توجه به استفاده ای که هرکدام از این فضاها برای مطب دارند، ؛ طراحی داخلی انجام بگیرد. همان طور که مطلع هستید، بیمار تمام وقت خود را در مطب دندان‌پزشکی بر روی unit صرف می کند و در این حین ممکن است، دچار استرس و یا ترس و اضطراب باشد. و از این جهت نگران باشد.

تزریق آرامش به یونیت دندانپزشکی

حتماً می‌ دانید که یونیت‌ های دندان‌پزشکی با ابزارهایی مانند توربین، ساکشن چراغ و غیره همراه است و امکان دارد، برای کودکان و حتی بزرگ‌سالانی که قصد مراجعه به دندان‌پزشکی برای اولین بار را دارند، میزان کمی استرس زا باشد.

به همین دلیل یونیت دندان‌پزشکی یکی از ابزار های بسیار مهمی است که باید به گونه‌ای نصب و طراحی شود که بیمار و مراجعه‌کننده دندان‌پزشک بتواند بیشترین احساس راحتی را در آن منطقه داشته باشد و از آن ‌جا آرامش بگیرد.

برای این‌که بتوانید آرامش بهتری به مراجعه‌کنندگان تزریق کنید، می ‌توانید صندلی‌های دندان‌پزشکی را کنار پنجره قرار دهید تا از این جهت به فضای بیرون دسترسی داشته باشند و بتوانند میزان کمی اضطراب خود را کاهش دهند.

شما در حال مطالعه مقاله طراحی داخلی مطب دندانپزشکی هستید.

استفاده از شیشه های محکم

اگر فضای مد نظر شما برای قرار گرفتن مطب دندان‌پزشکی در طبقه همکف و مجاور حیاط می ‌باشد، یکی دیگر از ایده‌ هایی که می ‌توانید برای طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی از آن استفاده کنید، این است که از شیشه های محکم استفاده کنید و در رو به روی شیشه یک باغچه زیبا از انواع و اقسام گیاهان متفاوت داشته باشید تا بتوانید فضای سبزی را برای مطب خود ارائه دهید.

همان ‌طورکه می ‌دانید، رنگ سبز همیشه به معنی آرامش هست و گل و گیاه تاثیر بسیاری بر روی کم کردن اضطراب و استرس می‌گذارند. به همین دلیل در طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی باید این نکته را رعایت کنید.

به همین منظور، اگر اتاقی که برای مطب دندانپزشکی در نظر گرفته شده است، در طبقه‌ای از آپارتمان قرار گرفته است، که به سمت درختان سرسبز و زیبا گشوده می‌ شود، نیاز است که پنجره را برای آرامش بیشتر بیمار خود باز کنید.

اما در برخی موارد امکان دارد، مطب در یک زیرزمین مستقر باشد و مکانی که یونیت در آن نصب می شود، شامل پنجره نباشد. به همین جهت در این رابطه می ‌توانید از تابلو های بسیار زیبا و هنری استفاده کنید.

حتی در این راستا می ‌توانید با در نظر گرفتن آکواریومی که انواع و اقسام ماهی‌های رنگارنگ داشته باشد، تنوع بسیاری به مطب خود دهید. طبق تحقیقات نشان داده حرکت آرام ماهی‌ ها در آب می ‌تواند بسیار آرامش‌بخش باشد و از این جهت اضطراب بیمار را کاهش دهد.

اگر قصد آرام کردن بیمار خود دارید یکی دیگر از کارهایی که نیاز است، برای آن انجام دهید، در نظر گرفتن پخش موزیک‌های آرامش ‌بخشی می باشد.می‌توانید با استفاده از بلندگوهایی که در مطب خود تعبیه می‌کنید اجازه پخش این موزیک را در مطب تان دهید.

شما در حال مطالعه مقاله طراحی داخلی مطب دندانپزشکی هستید.

جمع بندی مطالب

امروزه پزشکان بسیاری هستند که قصد طراحی فضای داخلی مطب دندان‌پزشکی خود را دارند و از این جهت قصد دارند، بتوانند آرامش را برای بیماران خود به همراه داشته باشند. در این مقاله قصد داشتیم در رابطه با طراحی داخلی مطب دندان‌پزشکی برای شما صحبت کنیم. در همین راستا مطالبی در رابطه با اصول طراحی مطب دندان‌پزشکی در اختیارتان قرار دادیم.

همین ‌طور استانداردهای لازم که در طراحی مطب دندان‌پزشکی برای شما نیاز می باشد، را، ذکر کردیم،. هر مطب دندان‌پزشکی از بخش‌ های متنوعی تشکیل شده است که نیاز است، برای طراحی منحصر به ‌فرد تمامی این بخش ‌ها در نظر گرفته شود.

جمع بندی مطالب

به دلیل این‌که دندان‌پزشکی یک مطب عامه‌پسند می باشد، نیاز دارد که بتواند مخاطبین را جذب خود کند. از همین جهت تاثیر فضای موجود در دندان‌پزشکی می ‌تواند بسیار اثرگذار در جذب مخاطب و مراجعه‌کننده باشد.

توجه داشته باشید که شرایط حاکم بر فضای مطب دندان‌پزشکی بسیار حائز اهمیت می باشد. رنگ کردن محیط و اجرای نورپردازی مناسب تاثیر بسیار زیادی در طراحی داخلی فضای مطب دندان‌پزشکی دارد.

از همین جهت مطالب آموزنده ای در رابطه با نورپردازی و رنگ‌آمیزی مطب در اختیار شما قرار دادیم تا به واسطه آن بتواند راهنمای مناسبی برای انتخاب رنگ مطب دندان‌پزشکی داشته باشید.

شما در حال مطالعه مقاله طراحی داخلی مطب دندانپزشکی هستید.

نکته مهم در طراحی دکوراسیون دندانپزشکی

در برخی از مطب ‌های دندان‌پزشکی به وجود آوردن طراحی با پلان باز تاثیر بسیاری بر نگاه مخاطبین داشته و از این جهت توانسته عملکرد بالایی داشته باشد. برخی فضاها ممکن است، بسیار کوچک باشند و نیاز است که از طراحی پلان باز استفاده شود.

به وجود آوردن فضایی در مطب که بتواند با مخاطب ارتباط برقرار کند بسیار مهم می باشد. از همین جهت شما می ‌توانید در مطب خود فضایی مانند منزل ایجاد کنید و از تم‌ ها و دکور های منحصر به ‌فردی برای جذابیت بیشتر مطب استفاده کنید.

توجه داشته باشید که طراحی داخلی مطب دندانپزشکی برای بچه های کم سن و سال نیز می تواند نکته حائز اهمیتی باشد تا به این صورت کودکانی که به مطب شما مراجعه می‌کنند، نیز بتوانند ارتباط بسیار خوبی با شما برقرار نمایند.

نکته

استفاده از انواع گل و گیاه در مطب دندان‌پزشکی می ‌تواند فضای منحصر به ‌فردی ایجاد کند و از این جهت آرامش را به محیط تزریق کند. با استفاده از متریال و ماده مناسبی که در دندان‌پزشکی استفاده می‌ شود، فضای طراحی‌شده می‌تواند بهتر نمایان شود.

به ‌هرحال افرادی که به مطب دندان‌پزشکی مراجعه می‌کنند، انتظار آرامش دارند و شما باید بتوانید با در نظر گرفتن فضا و طراحی داخلی مناسب برای مطب دندان‌پزشکی، تزریق آرامش به مراجعه‌کنندگان را به همراه داشته باشید.

در تمامی مطالب بالا در رابطه با طراحی داخلی مطب دندانپزشکی و اهمیت به سزای آن مطالب مفیدی در اختیار شما قرار دادیم. امیدواریم که توانسته باشیم با ارائه مطالب بالا اطلاعات شما را افزایش داده باشیم.