فرش ایرانی در خانه های ما ایرانیان، عضوی ثابت است و تقریبا در هر خانه که پا میگذاریم، بعید است که حداقل یک فرش در خانه به چشم نخورد. اما فرش ایرانی آوازه ای فراتر از مرز های داخل کشور دارد و در همه جای دنیا به عنوان عنصری نفیس و ارزشمند در دکوراسیون داخلی شناخته می شود. فرقی نمی کند که دکوراسیون خانه به سبک مدرن و مینیمال باشد یا طراحی داخلی آن حول محور دکوراسیون کلاسیک شکل گرفته باشد؛ در هر صورت فرش ایرانی می تواند جلوه ای چند برابر به خانه بدهد. این که فرش ایرانی را در کجای خانه و در ترکیب با چه عناصر دکوری به کار ببریم، تا دکوراسیونی شیک و چشم نواز ایجاد کند، موضوعی است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

فرش ایرانی برای دکوراسیون

فرش ایرانی برای دکوراسیون

فرش ایرانی نشیمن

فرش ایرانی نشیمن

استفاده از فرش ایرانی در اتاق نشیمن

همان طور که پیش تر و در مقالات مربوطه، در ارتباط با طراحی دکوراسیون اتاق پذیرایی یا اتاق نشیمن ذکر شد، ایجاد نقطه کانونی در این محل از خانه، امری ضروری و پر اهمیت است. نقطه کانونی همان نقطه ای است که ست مبل اتاق پذیرایی حول آن چیده می شود. صرف نظر از اینکه از چه نوع مبلی در اتاق استفاده می کنید، قرار دادن فرش ایرانی در فضای مابین مبل ها، هم ارتباط بین المان های محیط را مستحکم تر می کند، و هم جلوه ای چند برابر زیباتر به محیط می بخشد. برای آشنایی بیشتر با دکوراسیون نشیمن از مقاله اصول طراحی دکوراسیون نشیمن شیک و کاربردی دیدن کنید.

نقطه کانونی فرش

نقطه کانونی فرش

نقطه کانونی بودن فرش نشیمن

نقطه کانونی بودن فرش نشیمن

سایز فرش

اینکه سایز فرش مورد استفاده چقدر باشد، علاوه بر استطاعت مالی، به سایز اتاق نیز بستگی دارد. پوشاندن کل کف اتاق به وسیله فرش های پی در پی، توصیه نمی شود. خالی بودن زمین اطراف فرش، هم زیبایی فرش را بیشتر نشان می دهد و هم از کوچک به نظر رسیدن محیط جلوگیری می کند. گرچه پوشاندن کف اتاق به وسیله فرش می تواند عایق دمایی بسیار خوبی باشد، اما بهتر است برای اینکه جذابیت ظاهری فرش در ترکیب با دکوراسیون سایر بخش ها به حداکثر برسد، حتی الامکان کف اتاق به طور یکپارچه با فرش پوشانده نشود.

دکور زیبای نشیمن با فرش ایرانی

دکور زیبای نشیمن با فرش ایرانی

دکوراسیون داخلی با تزیین فرش

دکوراسیون داخلی با تزیین فرش

البته این به این معنا نیست که تنها یک بخش کوچک از اتاق را به وسیله فرش بپوشانیم. یکی از پیشنهادات کاربردی در مورد نحوه چیدمان قالیچه ها روی زمین این است که هر بخش از اتاق که کاربری مجزایی دارد، یکی قالیچه مجزا نیز داشته باشد. برای مثال می توانید چیدمان را طوری ترتیب دهید که مابین مبل ها یک قالیچه، فضای زیر میز ناهارخوری یک قالیچه و فضای روبه روی شومینه یک قالیچه جداگانه داشته باشد. به طور کلی، قالی می تواند به هر بخش از خانه شما شخصیتی متمایز دهد. گرچه ممکن است بین میز ناهار خوری و مبل هایتان دیواری وجود نداشته باشد، اما قرار دادن یک قالی مجزا در هر کدام از این بخش ها، به نحوی کارایی این دو بخش را از هم متمایز می کند.

فرش های چند تکه برای سالن نشیمن

فرش های چند تکه برای سالن نشیمن

جدا جدا انداختن فرش برای قسمت های مختلف

جدا جدا انداختن فرش برای قسمت های مختلف

در صورت دارا بودن چندین قالیچه، می توانید آن ها را با فاصله های معین از یکدیگر پهن کنید و همه آن ها را به صورت یکپارچه به هم نچسبانید. به این ترتیب هم جلوه فرش حفظ می شود و هم فضای خانه گرم تر و دلپذیرتر از قبل به نظر می رسد.

فرش ایرانی برای راهرو

فرش ایرانی برای راهرو

استفاده از انواع فرش ایرانی در دکوراسیون داخلی

فرش ایرانی، نیاز به همراهی هیچ عضو دیگری از دکوراسیون ندارد. این یعنی فرش ایرانی خود به خود با هر نوع دکوراسیونی تطبیق پیدا می کند. فرقی ندارد که از مبل استیل سلطنتی استفاده می کنید یا مبل های راحتی و کاناپه ای؛ دکوراسیون خانه تان از نوع مدرن و ساده است یا از نوع کلاسیک و سنتی؛ در هر صورت فرش ایرانی، هماهنگی لازم با تمامی انواع دکوراسیون را ایجاد می کند. اما به هر حال، فرش های ایرانی از لحاظ طرح و رنگ و همچنین جنس و ابعاد، انواع بسیار گوناگونی دارند. برای رسیدن به بهترین فرم دکوراسیون منزل، بهتر است، برای تصمیم گیری در این باره، سایر بخش های دکوراسیون نیز در نظر گرفته شوند.

فرش زیبا و پر نقش و نگارایرانی

فرش زیبا و پر نقش و نگار ایرانی

فرش های زیبا برای سالن پذیرایی

فرش های زیبا برای سالن پذیرایی

دسته بندی انواع فرش ایرانی

فرش های ایرانی غالبا در دو جنس پشمی و ابریشمی موجود هستند. بافت محکم و ماندگار فرش های پشمی، می تواند سال ها زینت بخش خانه تان باشد. از طرفی فرش های ابریشمی، نرمی و ظرافتی دارند که چشم را خیره می کند. فرش های ابریشمی جزو نفیس ترین فرش های ایرانی محسوب می شوند و به همین تناسب قیمت بالاتری دارند. از آنجا که فرش های ایرانی جزء گرانبها ترین فرش ها هستند. باید برای نگهداری و تمیز نگه داشتن نهایت دقت را داشته باشید . استفاده از کاور فرش می تواند گزینه مناسبی برای محافظت ار قرش باشد. برای آشنایی بیشتر با انواع کاور فرش می توانید مقاله آن را در سایت ما مشاهده کنید.

انواع مختلف فرش های ایرانی

انواع مختلف فرش های ایرانی

دکور داخلی منزل با فرش

دکور داخلی منزل با فرش

فرش ایرانی همیشه با رنگ های متنوع و زنده خود شناخته می شود. این نوع فرش اصولا نمی تواند از تنها دو یا سه رنگ تشکیل شده باشد و طیف رنگ های به کار رفته در آن گسترده تر است. با این حال اگر می خواهید هماهنگی رنگی فرش با سایر بخش های خانه حفظ شود، باید در انتخاب رنگ غالب به کار رفته در فرش دقت داشته باشید.

فرش زیبای ایرانی

فرش زیبای ایرانی

فرشهای زیبای ایرانی برای سالن نشیمن

فرشهای زیبای ایرانی برای سالن نشیمن

فرش ایرانی را می توان از نظر طرح نیز دسته بندی کرد. نقوش به کار رفته در فرش ها در دسته های “طرح لچک و ترنج”، “طرح خشتی” و “طرح افشان” دسته بندی می کنند. این که طرح فرش چه باشد، بیش از هر چیز به سلیقه افراد بستگی دارد و موضوعی نیست که بخواهید روی هماهنگی یا تناسب آن با سایر بخش های دکوراسیون تمرکز داشته باشید. البته به یاد داشته باشید که اگر سایر خانه کوچک است، بهتر است قالی که تهیه می کنید، دارای نقش های بزرگ تری باشد.

طرح های مختلف فرش برای سالن پذیرایی

طرح های مختلف فرش برای سالن پذیرایی

دکوراسیون سالن نشیمن

دکوراسیون سالن نشیمن

طرح های مختلف فرش برای سالن پذیرایی

طرح های مختلف فرش برای سالن پذیرایی

قالی ایرانی در طراحی دکوراسیون بخش های مختلف خانه

قالی های ایرانی را می توانید در هر بخش از خانه استفاده کنید. از اتاق خواب و راهرو گرفته تا آشپزخانه و راه پله. برای راهرو ها و جاهایی که عرض کم اما طول زیادی دارند، از قالی هایی استفاده می شود که اصطلاحا آن ها را کناره می نامند. این قالی ها برای بخش هایی از اتاق ها نیز که با قالی اصلی پوشانده نشده اند، مناسب هستند. از کناره ها و قالیچه های کوچک و باریک، می توان در اطراف میز پذیرایی نیز استفاده کرد.برای فرش آشپزخانه می توانید از قالیچه های کوچک و متناسب با ابعاد آشپزخانه بهره مند شوید.

فرش مناسب آشپزخانه

فرش مناسب آشپزخانه

فرش ایرانی برای آشپزخانه

فرش ایرانی برای آشپزخانه

استفاده از قالی ایرانی در اتاق خواب، گرمی فضا را چندین برابر می کند. در اغلب خانه های ایرانی، اتاق خواب ها موکت هستند. پهن کردن یک قالیچه در وسط و روی این موکت، هم زیبایی محیط را چند برابر می کند و هم دمای اتاق را تعادل می بخشد.

انتخاب فرش ایرانی برای اتاق خواب

انتخاب فرش ایرانی برای اتاق خواب

فرشهای زیبای ایرانی برای اتاق خواب

فرشهای زیبای ایرانی برای اتاق خواب