انواع کابینت ام دی اف

از آنجا که کابینت آشپزخانه از مهمترین اجزای دکوراسیون آشپزخانه به حساب می آید، باید در انتخاب آن دقت لازم را داشته باشید. امروزه در صنعت کابینت مدل ها و جنس های متنوعی از کابینت MDF وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند و کابینت ام دی اف از پرطرفدارترین آنهاست.

بهترین انواع کابینت ام دی اف

بهترین انواع کابینت ام دی اف

کابینت ام دی اف چیست؟

کابینت MDF یکی از انواع فرآورده های چوبی به حساب می آید که شامل سه نوع تخته فیبر نئوپان، اچ دی اف و ام دی اف می باشد.

 ام‌ دی اف: ورق های ام دی اف چگالی متوسطی دارند و پرطرفدارترین نوع کابینت به حساب می آیند. برای ساخت ورق های ام دی اف از تکه چوب های مخلوط سخت و نرم و کمی رزین استفاده می شود و پس از تحمل فشار و حرارت بالا تخته های ام دی اف فیبری به دست می آیند.

پرطرفدارترین نوع کابینت ام دی اف

از پرطرفدارترین نوع کابینت ها ام دی اف محسوب می شود که در عین زیبایی کیفیت بالایی هم دارد

 نئوپان: این فرآورده چوبی از خرده چوب و تراشه ها تشکیل می شود و تراکم نسبتا پایینی دارد و از نظر مقاومت از ام دی اف ضعیف تر است. در کابینت های ملامینه از صفحات  نئوپان استفاده می شود.

کابینت MDF با روکش طرح چوب

کابینت MDF با روکش طرح چوب

اچ دی اف: برای تولید ورق های اچ دی اف که سخت ترین نوع تخته ها هستند از فشار و حرارت بالاتری استفاده می شود و مقاومت بالاتری نسبت به تخته های دیگر دارد. در تولید این نوع تخته از چسب استفاده نمی شود و تخته های اچ دی اف نسبت به دیگر مدل ها قیمت بالاتری دارند.

روکش های متنوع کابینت ام دی اف

کابینت MDF از جمله کابینت های کامپوزیتی هستند و در ساخت آنها از ورق های ام دی اف با چگالی متوسط استفاده می شود و ساختار کلی آنها را تشکیل می دهند. بسته به مدل باز و بسته شدن درها و رنگ و فرم تخته های ام دی اف مدل کابینت ها مختلف است. مدل کابینت ام دی اف را نوع روکش آن تعیین می کند و روکش ها ممکن است نمای مات یا براق داشته باشند و در مدل کابینت ها تغییر ایجاد کنند.

روکش های متنوع کابینت ام دی اف

روکش های متنوع کابینت ام دی اف

انواع کابینت MDF بر اساس روکش های مختلف

کابینت ملامینه با روکش لمینت

این نوع کابینت های MDF، روکش رزینی دارند. ملامینه نوعی چسب است که ورق های سلولزی را با کمک حرارت به هم میچسباند. روکش اچ پی ال نام دیگر روکش های لمینتی است. از جمله مزایای کابینت ملامینه دوام بالاتری نسبت به دیگر مدل ها دارد و از تنوع بالاتری نسبت به دیگر مدل ها برخوردارند.  اما لازم است که در مراقبت از این نوع کابینت ها بکوشید زیرا این نوع ورق ها به رطوبت و حرارت حساس هستند. تمیز کردن کابینت های ملامینه نسبت به دیگر مدل ها راحت تر است. بنابراین طرفداران زیادی را دارد.

کابینت‌های وکیوم شده یا ممبران

کابینت های ممبران از جنس پی وی سی هستند و نقش مورد نظر مشتری با استفاده از دستگاه cnc روی بدنه ی کابینت حکامی می شوند و این نقش ها جلوه ای کلاسیک به این نوع کابینت ها می دهند. این نوع کابینت ها در مقایسه با دیگر مدل ها از مقاومت بالاتری نسبت به رطوبت برخوردارند و به راحتی پوسیده نمی شود. با توجه به مقاومت بالا در برابر رطوبت و حرارت، این نوع کابینت ها دوام بالاتری دارند. از معایب کابینت های ممبران می توان به امکان خش افتادن آن، جدا شدن روکش از تخته و شکنندگی نقش های ظریف اشاره کرد.

کابینت روکش چوب

از آنجا که دکوراسیون های چوبی طرفداران مخصوص به خود را دارند. استفاده از روکش چوب در ورق های ام دی اف رایج است. روکش های چوبی از چوب گردو، بلوط یا ملچ ساخته می شوند و نسبت به دیگر کابینت ها قیمت پایین تری دارند. علیرغم استفاده از روکش چوبی در کابینت های ام دی اف، این نوع کابینت ها در برابر رطوبت مقاوم اند و استحکام بالایی دارند. اما تنوع این نوع روکش های چوبی کم است و شما محدود به انتخاب از بین رنگ ها و مدل های محدودی هستید.

کابینت روکش چوب

کابینت روکش چوب

کابینت هایگلاس

کابینت های هایگلاس نسبت به دیگر مدل های ام دی اف جدیدتر و مدرن تر هستند و نمایی شیشه ای دارند. وجه تمایز این نوع کابینت ها با دیگر مدل ها، شفافیت آنهاست. در کابینت هایگلاس نور منعکس می شود و روشن تر دیده می شوند. اگر می خواهید جلوه ای مدرن به آشپزخانه تان بدهید می توانید از این نوع کابینت استفاده کنید و دکوراسیونی مدرن داشته باشید. از دیگر مزایای این نوع کابینت تنوع رنگ بسیار بالای آنها نسبت به دیگر مدل ها است و در عین حال مقاومت بالا و وزن کم آنها. با وجود این مزایا، کابینت های هایگلاس قیمت مقرون به صرفه ای دارند. اما لازم است بدانید که به دلیل براق بودن صفحات، اثر انگشت شما روی آنها می ماند و در برابر رطوبت مقاومت پایینی دارند.

روکش های متنوع کابینت

روکش های متنوع استفاده شده برای کابینت های آشپزخانه از جنس هایگلاس و چوب و … می باشد

کابینت ام دی اف روکش یو وی

این نوع کابینت با استفاده از اشعه یو وی محافظت شده اند و روکش های یو وی در برابر تغییر رنگ و خش افتادگی،مقاومت بالایی دارند. به دلیل پیچیدگی در تولید، این نوع کابینت ها رایج نیستند و قیمت بالاتری دارند.

دیگران مشاهده کردند: کابینت هایگلاس مزایا و معایب

بهترین مدل های کابینت MDF

برای اینکه بدانید کدام مدل کابینت MDF برای دکوراسیون آشپزخانه شما بهتر است باید به نکات زیر توجه داشته باشید. اجزای متصل کننده ورق های ام دی اف از اهمیت بالایی برخوردارند و کیفیت جک، ریل و دستگیره در تعیین قیمت کابینت ام دی اف موثر اند.

اگر در مناطقی زندگی می کنید که میزان رطوبت هوا زیاد است، لازم است از جنس های مقاوم تر استفاده کنید و ورق های ام دی اف با روکش اچ پی ال مناسب این نوع مناطق اند. بنابراین با توجه به نیاز هر جا، بهترین مدل متفاوت است و در نهایت مشتری نوع مدل و رنگ کابینت را انتخاب می کند.

برای انتخاب بهترین مدل کابینت ام دی اف باید به اندازه آشپزخانه تان دقت کنید زیرا در آشپزخانه های کوچک، مدل های شلوغ و تیره رنگ باعث کوچک تر به نظر آمدن آشپزخانه شما شود و در صورتی که آشپزخانه شما نورگیری خوبی ندارد، انتخاب رنگ های تیره توصیه نمی شود.

کابینت ام دی اف وکیوم شده یا ممبران

کابینت ام دی اف وکیوم شده یا ممبران