رنگ اتاق پذیرایی از تاثیرگذارترین عوامل روی اتمسفر و حال و هوای خانه به شمار می رود. به جرات می توان گفت اتاق پذیرایی یکی از مهمترین بخش های خانه است. این مکان جایی است که تمامی اعضای خانواده اوقات فراغت خود را در آن می گذرانند، برای صحبت و تلویزیون دیدن دور هم جمع می شوند و حتی بخش عمده مهمانی ها در این بخش از خانه گذرانده می شوند. بنابراین با انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون پذیرایی و ایجاد فضایی دلنشین، دورهمی های خود را صمیمانه تر و گرم تر خواهید کرد. در ادامه به مواردی خواهیم پرداخت که هنگام انتخاب رنگ مناسب اتاق پذیرایی بهتر است آنها را در نظر بگیرید.

اتاق پذیرایی شیک و مدرن

اتاق پذیرایی شیک و مدرن

اتاق پذیرایی با طراحی مدرن و رنگهای روشن

اتاق پذیرایی با طراحی مدرن و رنگهای روشن

رنگ اتاق پذیرایی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

وقتی صحبت از انتخاب رنگ به میان می آید، طبیعتا در وهله نخست، سلیقه اعضای خانه مطرح است. برخی افراد به طیف های رنگی خاصی علاقه مندند و دوست دارند محیط پیرامون خود را تا حد ممکن به رنگ مذکور در بیاورند. اما صرف نظر از سلیقه شخصی، در انتخاب رنگ برای اتاق پذیرایی موارد دیگری هم باید در نظر گرفته شود:

"ویژگی

سایز خانه

ابعاد خانه یکی از ضروری ترین نکاتی است که هنگام انتخاب رنگ اتاق پذیرایی باید به آن توجه داشته باشید. این موضوع خصوصا در خانه های کوچک اهمیت بالایی پیدا می کند. ترکیب رنگ اشتباه در خانه های کوچک می تواند خانه را بسیار دلگیر و تنگ نشان دهد. حال آنکه در خانه های بزرگ نیز رنگ نامناسب ممکن است فضا را بی روح و خالی به نظر برساند.

توجه به ابعاد منزل برای تعیین رنگ آمیزی اتاق پذیرایی

توجه به ابعاد منزل برای تعیین رنگ آمیزی اتاق پذیرایی

همواره به عنوان یک دستورالعمل کلی گفته می شود که در خانه های کوچک بهتر است از رنگ های روشن استفاده کنید. این حرف کاملا درست است. اما به این معنا نیست که حتما مجبور هستید از رنگ سفید یا شکری و کرم استفاده کنید. شما می توانید هر رنگی که مایل هستید را به کار ببرید؛ اما باید توجه کنید که به سراغ روشن ترین طیف رنگ مورد نظر بروید! به این طریق محیط پر نور تر به نظر رسیده و کوچکی فضا تا حدودی خنثی می شود.

استفاده از رنگ روشن در خانه های کوچک

در خانه های کوچک از رنگهای روشن استفاده کنید

در خانه های بزرگ همواره خطر پرت بودن فضاها و بیش از حد خالی به نظر رسیدن آنها وجود دارد. البته در چنین خانه هایی فرصت زیادی برای مانور روی رنگ اتاق پذیرایی فراهم است. به یاد داشته باشید که برای خانه های بزرگ، یکپارچه بودن رنگ همه بخش ها توصیه نمی شود. این کار ممکن است باعث شود خانه بیش از حد خالی به نظر برسد. بنابراین در چنین خانه هایی بهتر است پالت رنگی خود را متنوع تر کنید و از رنگ های گوناگون در نقاط مختلف اتاق بهره مند شوید.برای آشنایی با نحوه چیدمان دکوراسیون اتاق پذیرایی بزرگ می توانید از مقاله دکوراسیون اتاق پذیرایی بزرگ دیدن کنید.

استفاده از رنگهای متنوع در خانه های بزرگ

استفاده از رنگهای متنوع در خانه های بزرگ

استفاده از رنگهای متنوع در خانه های بزرگ

استفاده از رنگهای متنوع در خانه های بزرگتر

اثر روانی رنگ ها

رنگ در روحیه افراد نقش عمده ای ایفا می کند. وقتی خانه ای دلگیر یا بالعکس، دلباز به نظر می رسد، در حقیقت میزان نور، ترکیب رنگ ها و المان ها به گونه ای است که جو فضا را تحت تاثیر قرار داده و اتمسفری خاص در آن پدید می آورد. به همین منظور، در هنگام انتخاب رنگ اتاق پذیرایی، باید توجه داشته باشید که هر رنگ چه احساسی به شما و اطرافیان تان القا میکند.

نقش رنگ پذیرایی در روحیه افراد

نقش رنگ پذیرایی در روحیه افراد

ارتباط برخی بیماری های خاص و رنگ محیط پیرامون

همانطور که پیشتر اشاره شد، رنگ ها می توانند احساسات به خصوصی را در افراد برانگیزند و به همین وسیله بیماری های خاصی را تشدید کرده یا تسکین دهند. برخی اختلالات روانی با رنگ محیط پیرامون ارتباط تنگاتنگی دارند. از بیماری هایی که رنگ روی آنها تاثیر قابل توجهی می گذارد می توان به اختلال اضطراب، افسردگی، اوتیسم، اسکیزوفرنی و مواردی از این دست اشاره داشت. بنابراین در صورتی که یکی از اعضای خانه دچار بیماری خاصی است، باید در انتخاب رنگ مناسب وسواس بالایی به خرج دهید.

نقش رنگهای کاربردی در منزل بر روحیه افراد

نقش رنگهای کاربردی در منزل بر روحیه افراد

همخوانی رنگ اجزای مختلف در اتاق پذیرایی

وقتی صحبت از رنگ مناسب برای اتاق پذیرایی به میان می آید، توجه مان به رنگ دیوارها، سقف و نهایتا کف اتاق معطوف می گردد. با این حال اتاق پذیرایی مملو است از المان های گوناگون، که هر کدام روی ترکیب رنگ نهایی اتاق تاثیر به سزایی خواهند داشت! بنابراین هنگام انتخاب رنگ،‌ علاوه بر دو عامل سلیقه و خصوصیات ذهنی رنگ مورد نظر، باید به همگامی و سازگاری رنگ اجزا نیز توجه داشته باشیم.

"همخوانی

در بحث سازگاری رنگ دیوارها با اجزای دیگر اتاق، توجه به متریال اشیاء می تواند بسیار مفید باشد. هر متریالی، پالت رنگی خاص خود را لازم دارد. در انتخاب رنگ، توجه به بافت نیز می تواند کمک کننده باشد. هر بافتی رنگ های خاص خود را می طلبد که در ترکیب با آن رنگ (یا رنگ ها)، جلوه حداکثری خود را به نمایش می گذارد. برای نمونه بافت های پارچه ای، پنبه ای و کنفی،‌ با پالت رنگی طوسی، خاکستری، خاکی و سفید پیوندی ایده آل رقم می زنند. از طرفی اتاق های پذیرایی با دیزاین و دکوراسیون چوبی، هم می توانند با طیف های سبز سازگاری داشته باشند و هم با طیف های گوناگون قهوه ای و کرم.

"همخوانی

چه رنگی برای پذیرایی مناسب است؟

اگرچه انتخاب های بیشماری برای رنگ مناسب اتاق پذیرایی وجود دارد، در ادامه سه تا جدیدترین و بهترین گزینه ها را بررسی خواهیم کرد.

"ترکیب

سبز – خاکستری

رنگ سبز خاکستری که به آن سبز مریم گلی (sage green) هم گفته می شود، یکی از آرامش بخش ترین گزینه ها برای رنگ اتاق پذیرایی است. زندگی پر دغدغه و شلوغ این روزها، ما را به سمت استفاده از چنین رنگ هایی می کشاند. در صورتی که به قرار دادن گل و گیاه در فضای خانه علاقه مند هستید، با استفاده از رنگ سبز مریم گلی روی دیوارها می توانید پیوندی لذت بخش و سرشار از آرامش در خانه ایجاد کنید.

ترکیب رنگ سبز و خاکستری

ترکیب رنگ سبز و خاکستری

"ترکیب

صورتی – خاکستری

تصور نکنید که رنگ های صورتی فقط مخصوص اتاق های دخترانه است. اگرچه برای اتاق پذیرایی کسی به سراغ صورتی های پاستلی و جیغ نمی رود، طیف های دیگری از رنگ صورتی وجود دارد که جلوه ای شیک و مدیرانه به خانه شما می دهد. طیف های کم رنگ صورتی خاکستری در ترکیب با رنگ طوسی، خاکی و کرم که به صورت سراسری و یکپارچه روی دیوار اجرا شوند، گزینه مناسبی برای رنگ اتاق پذیرایی به شمار می روند.

ترکیب رنگ صورتی و خاکستری

ترکیب رنگ صورتی و خاکستری

"ترکیب

خاکی و طوسی

اگر به دکوراسیون های مینیمال و مدرن علاقه مند هستید، این رنگ ها حتما باید در پالت رنگی اتاق پذیرایی تان حضور پررنگی داشته باشند! برای جلوگیری از یکنواختی محیط بهتر است همزمان از رنگ سفید هم در کنار این رنگ ها استفاده کنید.

ترکیب رنگ طوسی و خاکی

ترکیب رنگ طوسی و خاکی

همچنین ترکیب رنگهای دیگری هم برای رنگ اتاق پذیرایی استفاده می شود که شاید جز جدیدترین مدلها نباشند اما جز پرطرفدارترین ها هستند .

ترکیب رنگ  سبز_آبی

این ترکیب یکی از رنگهایی است که کمتر کسی با آن مخالف است. این ترکیب رنگی دارای طیف های متنوعی است که می تواند هر سلیقه ای را به خود جلب نماید. استفاده از طیف های رنگی سبز و آبی آرامش محیط را بخوبی حفظ میکند.

استفاده از ترکیب رنگ سبز ابی برای پذیرایی

استفاده از ترکیب رنگ سبز-آبی برای پذیرایی

ترکیب رنگ سبز آبی تیره

ترکیب رنگ سبز آبی تیره