چیدمان قاب عکس ایده بسیار عالی جهت طراحی دکوراسیون دیوار منزل و یا محیط کار است. برای این کار شما می توانید قاب ها را از صنایع دستی، آینه، پرتره ها، عکس خانوادگی و پارچه های سنتی پر کنید. در سال های اخیر طراحی دکوراسیون داخلی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در بسیاری از طراحی های دکوراسیون داخلی برای ایجاد محیطی جذاب تر از قاب عکس استفاده می کنند. در ادامه به مراحل نصب و چیدمان قاب عکس بر روی دیوار و نکاتی در مورد بهترین چیدمان قاب عکس می پردازیم.

قرار دادن تابلو برروی دیوار در طراحی دکوراسیون

قرار دادن تابلو برروی دیوار در طراحی دکوراسیون

در گذشته قاب عکس ها را به سادگی بر روی دیوار نصب می کردند. در برخی موارد قاب عکس ها را بر روی طاقچه قرار می دادند. امروزه طراحان با استفاده از چیدمان مناسب قاب عکس، به دنبال یافتن راهی جهت بهتر کردن دکوراسیون خانه و محل کار هستند. بیشتر افراد با خرید وسایل گران قیمت و پرداخت هزینه های گزاف توانایی طراحی دکوراسیون زیبا را ندارند. برای پیشگیری از این موضوع بهتر است طراحی دکوراسیون منزل و یا محل کار خود را به افراد متخصص بسپارید.

چیدمان قاب عکس به صورت پلکانی

چیدمان قاب عکس به صورت پلکانی

مراحل نصب و چیدمان قاب عکس بر روی دیوار

وجود قاب ها با تصاویر متناسب با دکوراسیون منزل و یا محل کار در ایجاد محیطی جذاب بسیار موثر می باشند. بهتر است میخ ها را با دقت بر دیوار بکوبید، زیرا ترمیم و اصلاح جای میخ ها کار دشواری است. در اینجا قصد داریم مراحل چیدمان قاب عکس را برای شما به زبان ساده تر بازگو کنیم.

انتخاب چیدمان قاب روی دیوار

انتخاب چیدمان قاب روی دیوار

انتخاب چیدمان قاب روی دیوار

 شیوه چیدمان قاب ها با توجه به نوع دیوار و سلیقه شما متفاوت است. اما قبل از هر چیزی باید مسیر نصب قاب را مشخص کنید. به عبارت دیگر قبل از نصب و قرار دادن قاب بر روی دیوار منزل یا محل کار خود دورنما و چشم اندازی از چیدمان قاب عکس را در نظر داشته باشید. برای آشنایی بیشتر با چیدمان تابلو می توانید از صفحه چیدمان تابلو هم دیدن کنید.

انتخاب چیدمان قاب روی دیوار

انتخاب چیدمان قاب روی دیوار

انتخاب قاب مناسب

قاب باید با سبک دکوراسیون محیط شما تناسب داشته باشد. قاب ها در شکل ها و جنس های متفاوت در بازار موجود هستند. شما باید قابی را انتخاب کنید که با فضا و محیط شما هماهنگی بهتری داشته باشد. مثلا برای اتاق کودک بهتر است از قاب های فانتزی و کودکانه استفاده کنید و یا برای اتاق پذیرایی از قاب هایی استفاده کنید که با سبک دکوراسیون شما هماهنگی داشته باشد. پیشنهاد می کنم برای آشنایی با چیدمان تابلو در اتاق کودک تر صفحه زیباترین ایده های چیدمان تابلو اتاق کودک را مشاهده کنید.

انتخاب قاب مناسب برای دیوار

انتخاب قاب مناسب برای دیوار

تعیین محدوده نصب قاب

 برای این مرحله بهتر است از میخ و میخ کاری بر روی دیوار اجتناب کنید. توصیه ما به شما این است پس از انتخاب قاب ها آن ها را به صورت حدودی بر روی تکه های مقوا رسم کنید و سپس مقواها را برش دهید. مقواها را به جای قاب بر روی دیوار نصب کنید، در این صورت شما به راحتی می‌توانید جای نصب میخ ها را پیدا کنید. همچنین شما می توانید تصویر کنار هم قرار گرفتن قاب ها را بر روی دیوار مشاهده کنید. پس از تایید چیدمان قاب عکس بر روی دیوار می توانید میخ ها را بکوبید و قاب ها را نصب کنید.

چیدمان قاب عکس در دکوراسیون داخلی پذیرایی

چیدمان قاب عکس در دکوراسیون داخلی پذیرایی

چند نکته در مورد چیدمان قاب عکس بر روی دیوار

وقتی می خواهید قابی را در مکان خاصی نصب کنید ابتدا طرح متناسب با فضا و سپس قاب متناسب با آن را انتخاب می کنید. اما بعد از آن نیز لازم است به نکاتی توجه کنید تا زیبایی قاب شما به چشم بیاید. مثلا اگر قاب عکس خود را در ارتفاع نامناسب نصب کنید زیبایی قاب عکس شما اصلا به چشم نمی آید. در ادامه می خواهیم به نکاتی در چیدمان قاب عکس بپردازیم که هم زیبایی فضا شما را بیشتر می کند و هم زیبایی قاب عکس شما بیشتر به چشم می آید.

چیدمان قاب عکس

چیدمان قاب عکس

تعیین مناسبترین ارتفاع برای نصب قاب عکس

 یکی از نکات رایج استفاده از تابلوهای مختلف این است که قاب را طوری بر روی دیوار نصب کنید که همه افراد با قد متوسط بتوانند دید خوبی به آن داشته باشند. به عبارت دیگر زاویه دید قاب باید به گونه‌ای باشد که افراد برای تماشای آن نیازی به بلند کردن سرشان به سمت دیوار نداشته باشند. زمانی که افراد بر روی مبل می نشیند زاویه نگاهشان پایین تر می آید. توصیه می کنیم قاب را کمی بالاتر از مبل نصب کنید. شما می توانید برای تراز مناسب نصب قاب کاناپه بزرگ را در نظر بگیرید. برای این امر قاب را روی همان کاناپه بزرگ یا کمی بالاتر از آن نصب کنید.

استفاده از ایده قاب های موازی

استفاده از ایده قاب های موازی

استفاده از ایده قاب های موازی

کنار هم قرار دادن قاب ها به صورت موازی ایده بسیار جالبی است. در صورتی که چند قاب هم اندازه دارید، می توانید آن ها را به شکل مربع یا یک مستطیل بزرگ در کنار یکدیگر نصب کنید. بهتر است تعداد قاب هایتان را به صورت زوج انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که قاب عکس ها به میزان کمی از یکدیگر فاصله داشته باشند. شما با این ایده می توانید با قاب های خود یک مجموعه کلی را درست کنید. استفاده از قاب ها به شکل موازی دکوراسیون چشم نوازی را ایجاد خواهند کرد.

چیدمان موازی قاب عکس

چیدمان موازی قاب عکس

در نظر گرفتن نقاط کانونی و نصب قاب های مختلف

یکی دیگر از روش های چیدمان قاب عکس گذاشتن قاب با طرح و شکل های مختلف و اندازه های متفاوت است. این روش چیدمان قاب عکس می تواند دیوار را جالب و جذاب کند. برای این کار بهتر است قاب شاخص را در مرکز و یا نقطه کانونی قرار دهید و بقیه قاب ها را به دور آن نصب کنید. برای مثال قابی که اندازه بزرگتری دارد را در وسط نصب کنید و سپس قاب های کوچک را به دور آن بچینید.

برای جذاب کردن طراحی دکوراسیون داخلی می توانید بین قاب های مختلف روی دیوار ارتباط معناداری را ایجاد کنید. برای مثال اگر از نظر محتوایی بین قاب ها و تصویری که در آن ها وجود دارد یا شکل قاب ها یک هماهنگی وجود داشته باشد، دیوار زیباتر خواهد شد. می توانید از مقاله چیدمان تابلو چند تکه هم دیدن کنید.

تابلو و نحوه قرار دادن آن در دکور

در نظر گرفتن نقاط کانونی و نصب قاب های مختلف

کنار هم قرار دادن تصادفی و بی‌نظم قاب ها

در برخی موارد وجود نوعی بی‌نظمی در چیدمان قاب عکس و در اندازه های مختلف ایده بسیار خوبی است. اگر قاب های بزرگ و کوچک زیادی دارید که از نظر محتوایی به یکدیگر شباهت دارند. شما می توانید آن ها را به صورت تصادفی در کنار یکدیگر قرار دهید. برای مثال شما می‌توانید قاب عکس های خانوادگی که اندازه متفاوتی با یکدیگر دارند بر روی شلف یا یک طبقه دیواری قرار دهید.

کنار هم قرار دادن تصادفی و بی‌نظم قاب ها

کنار هم قرار دادن تصادفی و بی‌نظم قاب ها

نصب سه قاب در کنار هم

 در قسمت قبل به قرار دادن قاب ها با تعداد زوج اشاره کردیم. چنانچه شما تعدادی قاب دارید که عددشان فرد است، می توانید آن ها را با فاصله کمی از یکدیگر و در ردیف افقی نصب کنید. توجه داشته باشید که فاصله بین قاب ها به یک اندازه باشد. در این صورت نمای چشم‌نوازی ایجاد خواهید کرد. بهتر است قاب ها از نظر اندازه و محتوایی مشابه باشند. اما اگر قاب ها فقط از نظر اندازه مشابه بودند می توانید آن ها را در کنار یکدیگر نصب کنید. در نظر داشته باشید که چیدمان قاب عکس بر روی دیوار قانون خاصی ندارد. اما با ذکر نکات گفته شده شما می توانید ایده های بسیار جالبی جهت بهتر چیدمان قاب ها به دست آورید. هدف از طراحی دکوراسیون منزل و محیط کار لذت بردن بیشتر از حضور در آن مکان است.

چیدمان مبل راحتی در سالن نشیمن

چیدمان مبل راحتی در سالن نشیمن