نمای نئوکلاسیک یک نوع پوسته زیبا بر روی ساختمان های نوین است. قدمت این سبک به نیمه دوم قرن هجدهم میلادی می رسد. لازم به ذکر است که این نوع سبک الهام گرفته از ترکیب دو سبک روم باستان و یونانی می باشد.

طراحی ساختمان به سبک نئوکلاسیک

المان میان متن

نگاهی مختصر به سبک نئوکلاسیک

بهتر است بدانید نئو به معنای جدید بوده و قسمت دوم آن نیز از سبک کلاسیک الهام گرفته شده است. به نوعی می توان گفت این سبک به سبک کلاسیک بسیار نزدیک است و شباهت هایی با آن دارد. در واقع به نوعی می توان گفت این سبک یک گرایش نوین به سبک کلاسیک و احیای آن در زندگی معاصر است. لازم به ذکر است که این نوع نما در مقایسه با نمای کلاسیک بسیار ساده تر می باشد. در واقع نمای کلاسیک از سمبل ها و فرم های شاخص دوران کلاسیک بهره می برد. همچنین نمای کلاسیک در تزیینات و جزییات به نوعی افراط و زیاده روی می کند.

نمای ساختمان با متریال سنگ

بد نیست بدانید سبک نئو کلاسیک در واکنش به باروک و روکوکو در قران هجدهم میلادی خلق شد. همچنین این نوع سبک برای اولین در ایران با استقبال ناصرالدین شاه قاجار مواجه شد. در واقع ناصر الدین شاه در قرن نوزدهم میلادی در سفرهای مکرر خود به اروپا با این سبک آشنا و آن را وارد ایران کرد. این سبک در دوره ظهور با استقبال بی نظیر افراد مواجه شد، زیرا به سبک کلاسیک بسیار نزدیک بود.

نمای ساختمان با استفاده از سنگ

آشنایی با ویژگی ها خاص سبک نئوکلاسیک

بهتر است بدانید نمای نئوکلاسیک از ویژگی های خاصی برخوردار می باشد که به صورت مختصر با  هر کدام از آن ها آشنا خواهیم شد. لازم به ذکر است که از این نوع سبک جهت برآورده شدن نیازهای مدرن و معاصر ساکنان استفاده می شود. در نماهای نئوکلاسیک برجسته کاری ها در درون قاب قرار گرفته اند و مسطح تر هستند. لازم به ذکر است که در این نوع طراحی از حاشیه های زینتی استفاده شده است. در واقع این برجستگی ها به صورت مجزا و مستقل هستند و با طرح ها و المان های دیگر ادغام نمی شوند. به نوعی می توان گفت هر کدام از این برجستگی ها به صورت مستقل تکمیل کننده نمای ساختمان هستند.

شناخت ویژگی های نمای نئوکلاسیک

لازم به ذکر است که قرار گرفتن این المان ها در داخل حاشیه های زینتی نمای فوق العاده زیبایی را خلق می کنند. همچنین از دیگر ویژگی های بارز و قابل توجه این نوع سبک معماری این است که در آن از برج و گنبد استفاده نشده است و به نوعی می توان گفت جایی برای آن ها در این سبک وجود ندارد. در سبک های نئوکلاسیک به راحتی و از قسمت پایین می توان علائمی چون سقف های افقی و مسطح را مشاهده کرد. یکی از ویژگی های مهم و ایده آل این سبک این است که دارای سبکی همچون معبد است.

نمای ساختمان چند طبقه

شناخت ویژگی های نمای نئوکلاسیک

در نمای نئوکلاسیک معماران و طراحان از اضافه کردن جزئیات و تزئینات به طور قابل توجهی جلوگیری می کنند. در واقع در این سبک سعی می شود نما را ساده طراحی کنند. به نوعی می توان گفت سادگی یکی از ویژگی های مهم سبک نئوکلاسیک محسوب می شود.

نمای ساختمان به سبک نئوکلاسیک

همچنین در طراحی این سبک باید نمای ساختمان ها هم سطح و بسیار طویل باشند. لازم به ذکر است که محیط داخلی ساختمان هایی که از این نوع نما استفاده می کنند در بیشتر موارد از چند ستون و ردیف تشکیل شده است. استفاده از باغ هایی به شکل ها و الگو های هندسی در اطراف نما هایی که طرح نئوکلاسیک دارند نیز بسیار رایج و کاربردی می باشد. در واقع در این نوع سبک برای زیبایی هر چه بیشتر نما سعی می کنند در اطراف ساختمان از باغ هایی خاص استفاده شود.

نمای ساختمان با استفاده از سنگ

همچنین پنجره ها و درب ها در این نوع نماها به گونه ای ساخته می شوند که با یکدیگر سازگاری و هم خوانی داشته باشند. این نوع سازگاری، فضایی زیبا و بی نظیر را در نمای ساختمان ایجاد می کند. از دیگر ویژگی های مهم این نوع نما منظم بودن ظاهر آن است. همچنین وجود سردرهای بزرگ و شیک از دیگر نشانه های خاص برای این نوع نما محسوب می شود. لازم به ذکر است که در نماهای نئوکلاسیک معمولا از یکسری ستون های مستقل و بلند استفاده شده است که دارای ارتفاعی برابر با ساختمان ها هستند.

منطم بودن نما از ویژگی های سبک نئوکلاسیک

بهتر است بدانید که در این نوع سبک بیشتر از مصالح ساختمانی سنتی همچون آجر، چوب و سنگ استفاده می شود.  بهتر است بدانید یکی از ویژگی های خاص این نوع سبک تقارن است که به نوعی آرامش، سکون و ثبات را به بهترین شکل القا می کند. همچنین در بیشتر موارد برای خلق فضایی زیبا و بی نظیر از رنگ های روشن برای این نوع نماها استفاده می شود. ابعاد بزرگ ساختمان ها و خطوط مرتب و زیبا، داشتن نقطه کانونی و جزئیات به سبک یونانی از دیگر ویژگی های خاص این نوع نما به شمار می آیند.

نمای ساختمان دو طبقه