گلخانه فضای بسیار زیبا و آرام بخش هر منزل به حساب می آید. طراحی گلخانه خانگی یکی از ایده‌های بسیار جالب در خانه های ویلایی است. یکی از جدیدترین ایده ها در دکوراسیون فضای باز ساخت‌ گلخانه است. با ساخت پاسیو می توانید گیاهانی که در شرایط آب و هوایی خاص رشد می کنند را پرورش دهید. با ساخت پاسیو می توان شرایط را برای پرورش گیاهان زینتی و غیر زینتی مهیا کرد. در ساخت این فضا باید به یکسری نکات مهم توجه کنید. از نکات مهم می توان به دی اکسید کربن، نور،گرمایش، دما، جریان هوا و رطوبت اشاره کرد. توجه به این نکات بسیار اهمیت دارد، زیرا کمبود هر کدام از این موارد سلامت گیاه را به خطر می اندازد. پیاده سازی این طرح نیازمند دانستن و رعایت یکسری نکات مهم می باشد. در ادامه شما را با ایده ها و نکات مهم در این زمینه آشنا خواهیم کرد.

طراحی یک گلخانه

طراحی یک گلخانه

ایده های برتر طراحی گلخانه خانگی

ساخت گلخانه یکی از پرکاربردترین فعالیت‌هایی است که اغلب کشاورزان و افراد علاقمند به این کار آن را انجام می دهند. پاسیوهای خانگی مدل ها و جنس های مختلفی دارند. کارایی گلخانه های متفاوت براساس متریال بکار رفته در ساختار آن ها متفاوت است. یکی از مزیت های ساخت پاسیو این است که امکان استفاده از فضای سبز در فصول سرد سال را برای شما ایجاد می کند. در نظر داشته باشید که پاسیوها هزینه اضافی در منزل شما به حساب نمی آیند. شما با مدیریت صحیح می توانید از طریق ساخت پاسیو درآمد مناسب داشته باشید.همچنین استفاده از گل و گیاه درفضای خانه می تواند نشاط و شادابی را به فضا خانه تزریق کند.

برای آشنایی بیشتر با تاثیر گل و گیاه در دکوراسیون داخلی پیشنهاد می کنم از صفحه آن دیدن کنید.

طراحی شیک یک فضای سبز خانگی

طراحی شیک یک فضای سبز خانگی

یک پناهگاه با بالا رونده ها 

یکی از ایده های جالب طراحی پاسیو احداث فضای ناهارخوری باغی است. این ایده برای افرادی که در دل محوطه خارجی منزل خود زمین بی ثمری دارند، بسیار مفید می باشد. شما می توانید فضای ناهارخوری را با استفاده از یک طاق یا سقف بپوشانید. چهارچوب های این فضا را با بالارونده ها تزیین کنید. استفاده از بالارونده ها جذابیت فضا را دوچندان خواهند کرد. بالا رونده ها از صدمات وارده توسط باران های شدید جلوگیری می کنند.

دیواری سبز با بامبو

افرادی که می خواهند دیوارهای گلخانه خانگی خود را بپوشانند بهتر است از گیاه بامبو استفاده کنند. استفاده از بامبو برای ایجاد دیوارهای تفکیک کننده فضای پاسیو ایده بسیار جالبی خواهد بود. بامبو سرعت رشد بالایی دارند. هر چقدر رشد بامبوها بیشتر باشد، قیمت آن ها گران تر خواهد بود. این گیاه به محض رشد تکثیر پیدا می کند. بامبو در مدت زمان کوتاهی می تواند پوشش بسیار مناسبی را ایجاد کند. از این نظر استفاده از بامبو برای کاربران مقرون به صرفه تر است.

طراحی گلخانه با چوبهای بامبو

طراحی گلخانه با چوبهای بامبو

باغچه مخفی

طراحی گلخانه تنها به رشد و پرورش گل و گیاهان و درختان سر به فلک کشیده محدود نیست. در برخی موارد می‌توان با ایجاد یک باغچه مخفی در دل پاسیو فضایی زیبا و جذاب را ایجاد کرد. باغچه مخفی را می‌توانید با گیاهان کوتاه و کند رشد تزیین کنید. شما می توانید با استفاده از ورودی کمانی شکل این باغچه را از پاسیو اصلی جدا کنید. همچنین با قرار دادن نیمکت در ته باغچه مخفی شما می توانید آن را با پیچش و رویش گیاهان پوشش دهید. این کار باعث می شود پاسیو شما شبیه کلبه جنگلی شود.  

سفارشی سازی حصار 

بسیاری از افراد که خانه های ویلایی دارند دوست دارند پاسیو خود را با دیوارهای کوتاه و داربست جدا کنند. سپس روی پاسیو را با بالا رونده ها تزیین کنند. شما می توانید از دیوار یا حصار های تزیین شده با بالارونده فضای پاسیوی خود را اختصاصی کنید. افرادی که به فضای سنتی علاقه مند هستند می توانند به جای حصار از چوب های دست نخورده و طبیعی استفاده کنند.

پارتیشن بندی

یکی از ایده های جالب در طراحی گلخانه تفکیک سازی و پارتیشن بندی آن است. پارتیشین بندی از آشفتگی و هرج و مرج گیاهان جلوگیری می کند. این ایده می تواند حال و هوای گل و گیاهان را بهتر کند. از طرفی تفکیک قسمت های مختلف پاسیو سبب ایجاد فضاهای کارآمدتری می شود.

ساختار بلند سازه اصلی

یک پاسیو خوب فضایی می باشد که سایه خنک و دلچسبی داشته باشد. بسیاری از پاسیوهای خانگی از نرده های کوتاه، حصار و دیوار ساخته می‌شوند. اما از ویژگی مهم هر پاسیو پرچین بلند آن است. شما با استفاده از حصار های بلند می توانید پاسیو را به یک محیط امن تبدیل کنید. از سایبان و یا درخت های بلند می توانید برای ایجاد سایه استفاده کنید. دکور بندی فضا با استفاده از صندلی و میز ناهار خوری باغی بسیار مناسب می باشد.

دیگران مشاهده کردند: انواع باربیکیو و ایده های جذاب برای طراحی آن 

انواع گلخانه براساس متریال بکار رفته در ساختار آن

امروزه برای ساخت پاسیو و یا طراحی محوطه و فضای سبز از مواد ساختمانی مختلف استفاده می کنند. شما می‌توانید براساس بودجه ای که دارید مواد و مصالح مورد نیاز خود را انتخاب کنید. استفاده از قاب های چوبی سبب کاهش هزینه ها در ساخت پاسیو می شود. پوشش های شیشه ای بیشترین هزینه را برای کاربران ایجاد خواهند کرد. اما پوشش های پلی اتیلن  کم هزینه می باشند.

پاسیو چوبی

اسکلت اصلی این نوع پاسیو چوب یا پوشش پلاستیک است. این نوع پاسیو سیستم گرمایشی و تهویه مناسبی نخواهد داشت. اما مزیت استفاده از مصالح چوبی قیمت ارزان آن است. در این نوع پاسیو می‌توانید گل های مختلف را پرورش دهید. استفاده از چوب فضای بسیار زیبا و دلنشینی را ایجاد خواهد کرد.

پاسیو چوبی

پاسیو چوبی

 پاسیو فلزی یا مدرن

سیستم گرمایشی و تهویه در این نوع پاسیو بسیار مناسب است. اسکلت فلزی این نوع پاسیو توسط پیچ و مهره و با جوش به همدیگر متصل می‌شوند. قیمت این نوع سازه نسبت به پاسیو چوبی بسیار بیشتر است. طول عمر و دوام این نوع پاسیو بسیار زیاد می باشد.

 پاسیو فلزی یا مدرن

پاسیو فلزی یا مدرن

 پاسیو پلاستیکی

قیمت پوشش های پلاستیکی بسیار مناسب است. برای ساخت این نوع پاسیو نیازی به اسکلت های سنگین ندارید. نیاز به هزینه زیادی برای گرم کردن این نوع پاسیو نخواهید داشت.

 پاسیو پلاستیکی

پاسیو پلاستیکی

پاسیو شیشه ای

این نوع پاسیو طول عمر و دوام بیشتری نسبت به سایر پاسیوهای دیگر دارد. پاسیو های شیشه ای انتخاب بسیار مناسبی برای مناطق سردسیر هستند، زیرا این نوع گلخانه ها از قابلیت عبور نور و حرارت آفتاب برخوردار هستند. طراحی پاسیو های شیشه ای پر هزینه است. قبل از ساخت این نوع پاسیو میزان بودجه خود را بررسی کنید.

پاسیو شیشه ای

پاسیو شیشه ای