استخرها، چه از نوع روباز و چه روبسته، نیاز به نورپردازی دارند. اما تنها جنبه کاربردی نورپردازی نیست که از اهمیت برخوردار است؛ بلکه ویژگی هایی زیبایی شناختی آن را نیز می توان به صورت موازی جلو برد. در ادامه قصد داریم برای تحقق هر دو جنبه کاربردی و زیبایی شناختی نورپردازی استخر، اصول و استانداردهای مربوطه را مرور کنیم.

اصول نورپردازی استخرهای رو باز و سر پوشیده

اصول نورپردازی استخرهای رو باز و سر پوشیده

نورپردازی استخر متناسب با ساختار کف و دیواره های آن

در طراحی نورپردازی استخر، بیش از هرچیز باید به ویژگی های ساختاری و شکل استخر توجه داشت. از طرفی، برای نصب اصولی چراغ های استخر و ادوات نورپردازی، باید آن ها را همزمان با ساخت دیواره های استخر، در بتن جاگذاری کرد. بنابراین اصولی ترین روش در نورپردازی استخر این است که از همان ابتدای طراحی شکل استخر، پلنی هم برای نورپردازی آن در نظر گرفته شود.

بیایید وابستگی نورپردازی و شکل استخر را با چند مثال بررسی کنیم. کف آب دریا و شکل موج گونه ماسه های آن را به خاطر بیاورید. در استخرها با ایجاد چنین سطح غیر یکنواختی در کف استخر، می توان به کمک چندین نور متمرکز در دیواره ها، انعکاس فیلامان مانند نور را در تمام فضای استخر پخش نمود. این نورپردازی گرچه از انواع کلاسیک به شمار می رود، جذابیت بالا و طرفداران زیادی دارد.

اما در استخرهایی که سطوح صاف و صیقلی دارند، نور های پخش و غیر متمرکز، به دلیل هماهنگی با شکل استخر، گزینه بهتری هستند. نور های پخش معمولا عمق نفوذ کم تری دارند. به همین دلیل استفاده از کاشی های رنگ روشن در چنین استخر هایی می تواند گزینه مناسبی باشد.

نورپرداری استخر رو باز

نورپرداری استخر رو باز

 دیگران مشاهده کردند: انواع نورپردازی داخلی و اصول آن

نورپردازی استخر متناسب با شکل هندسی آن

برای انتخاب محل نصب اصولی چراغ ها در استخر، شکل و ابعاد استخر را باید در نظر داشت. اگر فقط مقدار نور مورد نیاز برای داشتن دیدی بدون اختلال در استخر را در نظر داشته باشیم، در استخرهای مستطیلی کوچک، نصب تنها یک ال ای دی در یکی از ضلع های کوچک مستطیل کافی است. در صورتی که طول مستطیل بلندتر بوده و بین 6 تا 8 متر باشد، باید در هر کدام از عرص های مستطیل یک لامپ نصب کرد تا بتواند نور مورد نیاز را تامین کند. اگر طول مستطیل از 8 متر هم بیشتر باشد، برای اینکه لامپ ها بتوانند کل آب را روشن کنند، بهتر است لامپ ها با فواصل 2.5 متر از هم، در یکی از اضلاع بلند مستطیل نصب شوند.

نورپردازی استخر متناسب با شکل هندسی آن

نورپردازی استخر متناسب با شکل هندسی آن

البته استخر ها ممکن است شکل های هندسی پیچیده ای داشته باشند و نتوان آن ها را در دسته یک شکل به خصوص گنجاند. در این موارد باید استخر را به نزدیک ترین اشکال مشخص هندسی تقسیم کرد و مطابق استاندارد هر کدام از این شکل ها، برای محل نصب لامپ تصمیم گیری نمود. برای مثلا در استخرهای ال مانند، می توان استخر را متشکل از دو مستطیل عمود بر هم در نظر گرفت و متناسب با ابعاد این مستطیل ها فاصله و محل نصب لامپ را تعیین کرد.

نورپردازی در استخرهای مستطیلی

نورپردازی در استخرهای مستطیلی

نقش رنگ در نورپردازی استخر

لامپ های ال ای دی در هر رنگی تولید و عرضه می شوند. بنابراین برای انتخاب رنگ نورپردازی استخر، محدودیتی وجود نخواهد داشت. در انتخاب رنگ نورپردازی، باید رنگ و طرح کاشی ها و همچنین المان های خارجی کنار استخر را در نظر داشت. برای نمونه، وقتی اطراف استخر با پوشش گیاهی احاطه شده و در حیاط قرار دارد، بهتر است از به کار بردن رنگ های سرد و یا غیر طبیعی مانند صورتی، بنفش، قرمز و نارنجی خودداری کرد. رنگ های سفید و زرد با فضای اطراف سازگاری بهتری ایجاد خواهند کرد.

از طرفی در استخر هایی که روی پشت بام یا تراس خانه بنا می شوند، یا در بخشی از حیاط قرار دارند که به وسیله شیشه از داخل خانه جدا می شود، تناسب رنگ نورپردازی با فضای داخل خانه با اهمیت می شود. استفاده از هرکدام از نورهای نارنجی، زیتونی، آبی تیره، بنفش، طوسی و سفید یا ترکیب آن ها با هم می تواند ترکیب خیره کننده پدید آورد.

نقش رنگ در نورپردازی استخر

نقش رنگ در نورپردازی استخر

 نورپردازی و تصفیه آب

نورپردازی و تصفیه آب استخر ارتباط تنگاتنگی با همدیگر دارند و به طور مستقیم از هم تاثیر می‌پذیرند. برای نمونه میزان کلر موجود در آب باید با توجه به تاسیسات نورپردازی تنظیم شده و دائما مورد کنترل قرار گیرد. زیرا کلر خاصیت خوردگی دارد و می تواند به مرور زمان به ابزار نورپردازی استخر آسیب وارد کند.

انواع چراغ برای نورپردازی استخر

چراغ های مخصوص نورپردازی در استخر را می توان به دو دسته روکار و توکار تقسیم نمود. چراغ های توکار همان طور که از نامشان مشخص است، داخل بدنه و دیواره استخر نصب می شوند و به همین دلیل برای شنا در کناره های استخر، مانعی ایجاد نمی کنند. همین امر دلیل برتری آن ها نسبت به چراغ های روکار می باشد. این موضوع از لحاظ ایمنی استخر مطمئن تر است. چراغ های روکار غالبا برای استخر های فواره دار استفاده می شوند تا انعکاس نور آن ها در آب زیر فواره جذاب تر دیده شود.

انواع چراغ برای نورپردازی استخر

طراحی نورپردازی استخر روباز با شکل هندسی متفاوت

نورپردازی و ایمنی در استخر

از وسواس به خرج دادن در مورد ایمنی استخر و نورپردازی آن خودداری نکنید! با توجه به رسانایی بالای آب، نورپردازی ناایمن می تواند سلامت و زندگی افراد را به خطر بیاندازد. با استفاده از تجهیزات باکیفیت و سپردن کار نصب و راه اندازی چراغ ها به افراد مجرب خیال خود را از بابت استاندارد بودن استخر راحت کنید.

نورپردازی و ایمنی در استخر

طراحی متفاوت استخر

استفاده از فیبر های اپتیکی 

در نورپردازی های پخش، استفاده از فیبرهای اپتیکی متداول است. این فیبرهای اپتیکی، در انواع رنگ ها موجود هستند و مصرف کم و پخش نور بالا، از مزیت های آن ها به شمار می رود. فیبرهای نوری را می توان در ترکیب با نور های ال ای دی نیز به کار برد. ایجاد طرحی از آسمان پر ستاره به وسیله فیبرهای نوری، و حاشیه بندی اطراف استخر به وسیله نور های ال ای دی ترکیب خیره کننده ای پدید می آورد. با ترکیب انواع مختلف فیبرهای اپتیکی، خلاقیت های بی شماری می توان ایجاد کرد.

استفاده از فیبرهای اپتیکی در سقف

استفاده از فیبرهای اپتیکی در سقف

نورپردازی اطراف استخر

نورپردازی استخر فقط به بخش داخل آب محدود نمی شود. استخر چه سرپوشیده باشد و چه در فضای باز واقع شود، در اطراف خود نیز به روشنایی احتیاج دارد. اما نصب روشنایی خارج آب به جهاتی حساس تر است. رنگ و میزان روشنایی. لامپی که در اطراف استخر نصب می شود، باید حداقل انعکاس از سطح آب را داشته باشد. در غیر این صورت نور آن آزار دهنده و مختل کننده بینایی خواهد بود.

نورپردازی اطراف استخر

نورپردازی اطراف استخر