اتاق بازی کودک یکی از مکان هایی است که کودکان شما بیشتر زمان خود را در آن سپری می کند. این اتاق باید به اندازه کافی برای کودک شما جذاب و در عین حال آرامش بخش باشد. شما می توانید با استفاده از رنگ های شاد و وسایل و اسباب بازی های مورد علاقه فرزندتان، اتاق بازی کودک را جذاب و زیبا کنید. در صورتی که به دنبال چیدمان متفاوت اتاق فرزندتان هستید، خواندن این متن ایده هایی خلاقانه در اختیار شما خواهد گذاشت.

اتاق بازی کودک

ایده های خلاقانه برای طراحی اتاق بازی کودک

لزوم در نظر گرفتن فضایی به عنوان اتاق بازی کودک نه تنها برای سرگرمی کودک لازم است. بلکه برای رشد خلاقیت و هوش کودک نیز لازم است.کودکان در سنین نوپایی بسیار کنجکاو و پرجنب و جوش هستند. زمانی که کودک بصورت 4 دست و پا راه می رود ویا تازه راه افتاده بسیار پر هیجان و خوشحال است و هیچگونه خطری را احساس نمی کند. در این دوران کودکان از هر محیطی برای بازی و سرگرم شدن خود استفاده می کنند و برایشان فرقی نمی کند آن محیط آشپزخانه به همراه انواع واقسام وسایل خطرناک و تیز باشد و یا راه پله… .به همین دلیل لازم است یک اتاق ایمن و جذاب برای کودکان خانواده در نظر گرفت که هم اقتصادی باشد و هم کودکان را بخوبی سرگرم کند.

اتاق بازی کودک

اتاق بازی کودکان با رنگهای شاد و زیبا

طراحی دیوار خلاقانه و متفاوت از وسایل آموزشی استفاده کنید

در خانه های کوچک و آپارتمانی امروز که فضای منازل بسیار کوچک و نقلی شده در نظر گرفتن فضای بازی شاید کمی دشوار بنظر برسد اما با چند ایده کاربردی می توان با کمترین هزینه و تجهیزات این امکان را فراهم ساخت. بنابراین اگر هنوز چنین فضایی را در خانه در نظر نگرفته اید. حتما یکی از اتاق ها یا فضاهای مرده و بلا استفاده خانه مثل فضای زیر راه پله یا فضای بالکن و تراس را به اتاق بازی کودک اختصاص دهید اما باید توجه کرد که فضای تراس و بالکن ایمنی کافی و به اندازه کافی ارتفاع داشته باشند و کمترین خطری برای کودک دلبند شما نداشته باشند.در خانه هایی که بصورت شیروانی هستند می توان از اتاق زیر شیروانی بعنوان اتاق بازی استفاده کرد. در ادامه چند ایده را ارائه می دهیم، استفاده از این راهکارها می تواند به شما کمک بسیاری کند.

اتاق بزرگ برای بازی و سرگرمی کودک در منزل

اتاق بزرگ برای بازی و سرگرمی کودک در منزل

اتاق بازی کودک با تم طبیعت طراحی اتاق بازی کودک مطابق با رویای کودک

اتاق بازی کودک با تم طبیعت طراحی اتاق بازی کودک مطابق با رویای کودک

ایمنی اتاق کودک

پس از انتخاب فضای مناسب برای اتاق بازی نوبت به ایمن کردن محیط برای کودک می رسد. ابتدا باید پریزهای برق را با درپوش های محافظ ایمن کرد. لبه های تیز کمدها و دیوارها نقاط خطرناکی هستند که باید حتما با فوم های آماده نرم و مناسب پوشش داده شوند. در مرحله بعدی توجه به دربها و پنجره های اتاق می باشد. اگر اتاق دارای درب و پنجره خطرناک می باشد حتما باید دستگیره درها را طوری دستکاری کرد که کودک نتواند آن را باز کند. همچنین اگر دست کودک به قفل پنجره ها می رسد حتما باید طوری پنهان شود و یا دستکاری کرد که کودک نتواند پنجره را باز کند زیرا احتمال دارد که کودک از بالای پنجره به پایین پرت شود و یا دست کودک مابین دربها گیر کند و آسیب جبران ناپذیری به سلامت جسمی و روحی فرزند شما برساند.

اتاق های طراحی شده برای بازی

اتاق های طراحی شده برای بازی

در آخر اشیا خطرناک و جاهای بلند اتاق بازی را شناسایی کنید. اشیا خطرناک را از دسترس کودک خارج کنید و جاهای بلند و خطرناکی که امکان دارد کودک با گذاشتن  صندلی زیر پای خود و یا رفتن بر روی وسایل اسباب بازی هایش به آنها دسترسی پیدا کند را بررسی کنید و حتی الامکان آنها را ایمن کنید. زیرا در مواردی اتفاق افتاده که کودک با گذاشتن صندلی در زیر پای خود به طبقات بالای کمدها یا قفسه ها دسترسی پیدا کرده و با کشیدن وسایل موجود در کمد ، وسایل و اشیا سنگین و یا تیز را بر روی سر خود انداخته و آسیب های جدی به خود وارد کرده است. حتما به این موارد دقت کنید و از گذاشتن وسایل غیر ضروری و نامناسب کودک در اتاق بازی جدا خودداری کنید.

ایمنی برای اتاق بازی کودکان

ایمنی برای اتاق بازی کودکان

وسایل اتاق بازی کودک

اکنون می توانید در اتاق بازی کودک وسایل و بازی های آموزشی مناسب سن و سال فرزند خود را قرار دهید تا کودک شما با آنها سرگرم شود. برای انتخاب وسایل بازی به جنسیت و سن و سال کودک بیشتر توجه کنید. می توانید از استخرهای بادی که توپ در انها قرار می گیرد و یا سرسره های بادی مناسب با سن و سال کودکان خود در اتاق بازی استفاده کنید. همچنین می توانید از شن های بهداشتی و یا استخرهای شن کوچک در اتاق بازی برای افزایش خلاقیت کودک و دست ورزی استفاده کنید. در اتاق بازی تا حد امکان از کفپوش های فومی استفاده کنید تا در صورت زمین خوردن آسیبی به کودک وارد نشود.

استخر توپ برای بازی کودک در اتاق بازی

استخر توپ برای بازی کودک در اتاق بازی

چیدمان اسباب بازی از وسایل آموزشی استفاده کنید

چیدمان اسباب بازی از وسایل آموزشی استفاده کنید

فضای بازی کودکان با طراحی خلاقانه از وسایل آموزشی استفاده کنید

فضای بازی کودکان با طراحی خلاقانه از وسایل آموزشی استفاده کنید

طراحی اتاق بازی کودک مطابق با رویای کودک

شما می خواهید فضایی برای بازی و رشد فکری و خلاقیت کودکتان ایجاد کنید.پس بهتر است مطابق با رویاهای کودکان طراحی را انجام دهید. مثلا اکر کودکتان به طبیعت علاقه دارد. فضایی الهام گرفته از طبیعت برایش ایجاد کنید. یا اگر علاقمند به فضا است محیطی الهام گرفته از فضا برایش بسازید. البته بایدد توجه داشته باشید طراحی فضای بازی باید متناسب با سن کودک انجام شود. طراحی فضای بازی برای اتاق نوزاد کاملا متفاوت  است و دیزاین اتاق نوزاد با ایجاد فضاهایی که در ادامه توصیح داده می شود تناسب ندارد. 

اتاق کودک الهام گرفته از فضا طراحی اتاق بازی کودک مطابق با رویای کودک

استفاده از یک تم مشخص

یکی از مواردی که هنگام دیزاین و دکوراسیون اتاق بازی باید به آن توجه کنید. در نظر گرفتن یک تم و زمینه خاص برای اتاق است. در واقع شما باید بتوانید از رنگ های مشابه و مکمل برای پرده، فرش یا گلیم فرش، سرویس خواب و غیره استفاده کنید. این کار می تواند فضایی بسیار زیبا و شیک ایجاد کند.

طراحی اتاق برای بازی کودکان استفاده از یک تم مشخص

فضای زیبا و خلاقانه اتاق کودک از وسایل آموزشی استفاده کنید

استفاده از قفسه

ایده دیگر برای طراحی اتاق بازی استفاده از قفسه های بسیار برای نگه داری وسایل بازی است. با توجه به آن که فرزند شما چه تعداد وسایل بازی با چه ابعادی دارد. حتما از قفسه هایی با اندازه و تعداد کافی برای اتاق استفاده کنید. قفسه های رنگی می تواند علاوه بر مرتب نگه داشتن اتاق، فضای آن را زیباتر کند.

قفسه های اسباب بازی استفاده از قفسه

قفسه بندی اتاق بازی برای اسباب بازی استفاده از قفسه

دیزاین فضای بازی کودکان از وسایل آموزشی استفاده کنید

دیزاین فضای بازی کودکان از وسایل آموزشی استفاده کنید

طراحی متفاوت دیوارها

هنگام طراحی اتاق بازی کودک حتما به طرح مورد استفاده روی دیوارها توجه کنید. می توانید از انواع کاغذهای دیواری رنگی متناسب با تم رنگی مورد نظرتان استفاده کنید. تصاویر برجسته یا ساده از شخصیت های کارتونی مورد علاقه فرزندتان می تواند جذابیت اتاق برای او را چند برابر کند.

طراحی متفاوت دیوار طراحی متفاوت دیوارها

طراحی متفاوت دیوار طراحی متفاوت دیوارها

پیشنهاد می کنم مشاهده کنید: دکوراسیون اتاق کودک ، طراحی دکور داخلی اتاق کودک شیک 

از چراغ خواب های فانتزی استفاده کنید

یکی از موارد بسیار جذاب برای اتاق کودکتان، استفاده از چراغ خواب های فانتزی است. کودکان معمولا از خوابیدن تنها در اتاق خود و در تاریکی واهمه دارند. شما می توانید از چراغ های آویز و یا چراغ خواب هایی که تصاویری روی دیوار ایجاد می کنند. استفاده کنید. چراغ های این چنینی می توانند فضای اتاق را به اندازه کافی روشن نگه دارند و فضایی آرامش بخش ایجاد کنند.

می توانید انواع چراغ خواب های زیبا و مدرن را هم مشاهده کنید.

از وایت برد یا تخته سیاه استفاده کنید

یکی از ایده های جالب در طراحی اتاق بازی کودک، استفاده از تخته وایت برد و یا تخته سایه است. این وسایل بیش از آن چه فکر کنید. برای کودکان شما جذاب خواهد بود. استفاده از این وسایل می تواند خلاقیت کودک شما را افزایش دهد و ساعت ها او را سرگرم بازی کند.

تخته وایت برد در اتاق بازی کودک از وایت برد یا تخته سیاه استفاده کنید

تخته وایت برد در اتاق بازی کودک از وایت برد یا تخته سیاه استفاده کنید

از وسایل آموزشی استفاده کنید

در طراحی اتاق بازی کودک علاوه بر زیبایی، به افزایش یادگیری فرزندتان نیز توجه کنید. برای کودکتان یک میز و صندلی مناسب تهیه و از وسایل آموزشی مانند کتاب، کره جغرافیایی، تصاویر و غیره استفاده کنید. می توانید در اتاق کودکتان بازی های آموزشی و فکری انجام دهید. تا علاوه بر سرگرمی، به بروز بلوغ و استعداد فرزندتان کمک کرده باشید.

نظم دهی به وسایل بچه ها از وسایل آموزشی استفاده کنید

نظم دهی به وسایل بچه ها از وسایل آموزشی استفاده کنید

اتاق بازی کودک از وسایل آموزشی استفاده کنید

اتاق بازی کودک از وسایل آموزشی استفاده کنید