آشپزخانه کلاسیک و استفاده از سبک کلاسیک در طراحی دکور آشپزخانه فضایی فوق العاده زیبا و با شکوه را ایجاد می کند. فرقی نمی کند که اغلب میزبان مهمانی های رسمی باشید یا مهمانان شام و ناهارتان را دوستان و آشنایان نزدیک تشکیل دهند؛ در هر صورت اجرای دکوراسیون کلاسیک در آشپزخانه می تواند فضایی گرم و دلپذیر ایجاد کرده و پیوند محکمی با سایر نقاط منزل برقرار نماید. اگر به دنبال ایجاد یک آشپزخانه کلاسیک در خانه هستید، ویژگی هایی که در ادامه ذکر کرده ایم را پیاده سازی کنید تا علاوه بر بهبود ظاهر آشپزخانه، عملکرد و کارایی آن را هم در بهترین حالت ممکن قرار دهید.

طراحی آشپزخانه به سبک کلاسیک

طراحی آشپزخانه به سبک کلاسیک

ویژگی های طراحی آشپزخانه کلاسیک

در طراحی دکوراسیون آشپزخانه سبک های مختلفی وجود دارد. در واقع طراحی آشپزخانه از طراحی دیگر اجزا در دکوراسیون پیروی می کند اگر طراحی دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک باشد ، بهترین انتخاب استفاده از سبک کلاسیک برای طراحی ست. طراحی کلاسیک نسبت به طراحی مدرن پر زرق و برق تر و شلوغ تر و تجملی تر است. پالت رنگی در آشپزخانه کلاسیک بیشتر سفید و قهو ه ایی است. لوازم و وسایل به کاررفته در طراحی آشپزخانه به سبک کلاسیک لوازم بزنز و کرم و مسی است. کابینت ها ترجیحا مات انجام می شوند. نورپردازی توسط منبع نوری بزرگ انجام می شود و استفاده از نورهای نقطه جایگاه چندانی ندارد. قرینگی و تقارن از ویژگی این سبک طراحی است. در ادامه به عناصر تاثیر گذار در طراحی می پردازیم. کابینت ها تاثیر گذارترین المان در طراحی دکوراسیون آشپزخانه هستند.

ویژگی های طراحی آشپزخانه کلاسیک

ویژگی های طراحی آشپزخانه کلاسیک

کابینت ها در آشپزخانه کلاسیک

کابینت های آشپزخانه کلاسیک علاوه بر اینکه کارایی بالایی دارند، به فضا گرما و روح می بخشند. در این نوع از آشپزخانه نیازی به استفاده از کابینت با رنگ براق نیست بهتر است از کابینت های با رنگ مات استفاده کنید.رنگ جزء مهمی در دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک به شمار می رود. اگر می خواهید از رنگ سفید برای کابینت ها استفاده کنید ؛ باید دقت کافی به خرج دهید. در صورتی که دکوراسیون روشنی در آشپزخانه به کار ببرید، کابینت های سفید به خوبی بر پیکره فضا می نشینند.

کابینت ها در آشپزخانه کلاسیک

کابینت ها در آشپزخانه کلاسیک

کابینت های سفید و طلایی در طراحی آشپزخانه کلاسیک

کابینت های سفید و طلایی در طراحی آشپزخانه کلاسیک

 اگر دکوراسیون تیره ای دارد، باید هنگام استفاده از کابینت های سفید هوشمندانه عمل کنید. اما در هر صورت استفاده از کابینت سفید در این دکوراسیون گزینه ایده آلی است. رنگ چوب، طیف های گوناگون کرم و قهوه ای هم برای استفاده در کابینت ها مناسب هستند ؛ همواره زیبایی خود را حفظ می کنند و هیچ گاه قدیمی نمی شوند.

در کابینت های کلاسیک می توانید لبه درب های را با چوب های طرح دار و قالبی بیارایید. دستگیره ها معمولا ساده انتخاب نمی شود .کابینت دارای تاج و زیر چراغی است. نورپردازی و نور مخفی نیز در طراحی کابینت کلاسیک جایگاهی ندارد و برای نورپردازی از نورهای نقطه ایی استفاده نمی شود و بیشتر از منع نوری بزرگ مثل لوستر ها استفاده می شود.

استفاده از رنگ سفید در دکوراسیون آشپزخانه

استفاده از رنگ سفید در دکوراسیون آشپزخانه

کفپوش در آشپزخانه کلاسیک

در صورتی که حس می کنید اجزای آشپزخانه ای که طراحی کرده اید، با یکدیگر همخوانی لازم را ندارند، با انتخاب یک کفپوش مناسب می توانید همه این اجزا را به هم پیوند بزنید. استفاده از کاشی یا کفپوش چوبی با اتمسفر کلاسیک جور در می آید. کفپوش آشپزخانه کلاسیک را معمولا در رنگ های خنثی و روشن انتخاب می کنند. اما در صورتی که نیاز به ایجاد کنتراست دارید، رنگ های تیره نیز در کفپوش قابل استفاده هستند.

کفپوش در آشپزخانه کلاسیک

کفپوش در آشپزخانه کلاسیک

لوازم و وسایل و دکورها در طراحی کلاسیک

در مورد لوازم به کار رفته در طراحی کلاسیک بهترین انتخاب، استفاده از لوازم، سایل و دکوری ها به رنگ کرم ، برنز و مسی است. گاز ها معمولا پایه دار و یا به اصطلاح از اجاق گازها استفاده می شود. بهتر است از هود های مخفی استفاده شود . البته در طراحی کبینت های کلاسیک معمولا فضای هود به گونه ای طراحی می شود که هود در آن تعبیه شده و مخفی می شود. استفاده از لوازم چوبی و یا طرح چوب نیز فضا را خیلی گرم و دلنشین می کند.

لوازم و وسایل و دکورها در طراحی کلاسیک

لوازم و وسایل و دکورها در طراحی کلاسیک

طراحی سقف در طراحی کلاسیک

برای طراحی سقف در آشپزخانه گزینه ای مختلفی دارید ولی برای یک آشپزخانه کلاسیک می توانید از کناف های با طرح چوب و یا رنگ های گرم و یا الوار های چوبی استفاده کنید. استفاده از لوستر های مدرن توصیه نمی شود و بهتر است از لوستر های طرح چوب و آویز های کنده کاری شده و یا لوستر های کریستالی استفاده شود. نورپردازی نقطه ایی سقف نیز چندان توصیه نمی شود و می توانید از چند منبع نوری بزرگ استفاده کنید.

طراحی سقف در دکوراسیون کلاسیک و استفاده از لوستر های بزرگ

طراحی سقف در دکوراسیون کلاسیک و استفاده از لوستر های بزرگ

جزئیات در طراحی آشپزخانه کلاسیک

برخی افراد دکوراسیون کلاسیک را با دکوراسیون سنتی اشتباه می گیرند. با اینکه زرق و برق و تزئینات در دکوراسیون های کلاسیک به وفور یافت می شود، اما استفاده از آن به اندازه ایی که در دکوراسیون سنتی وجود دارد نیست. البته دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک با آشپزخانه سنتی شباهت هایی هم دارند. برای نمونه می توان به استفاده از پانل های دیواری و جزیره های پایه دار اشاره کرد. تفاوت اصلی در این است که در دکوراسیون کلاسیک، جزئیاتی که یادآور دوره زمانی خاصی هستند، دیده نمی شوند.

یکی از راه های ایجاد ظرافت و زیبایی در آشپزخانه های کلاسیک، حذف لبه های تیز و صاف در المان هایی مثل کانتر و جزیره است. خصوصا در آشپزخانه هایی که اغلب اجزا دارای فرم صاف و بدون انحنا هستند، می توان از سنگ کوارتز با لبه های نرم و قوس دار روی کانتر یا روی جزیره استفاده کرد.

جزئیات در طراحی آشپزخانه کلاسیک

جزئیات در طراحی آشپزخانه کلاسیک

تا می توانید فضای روشن ایجاد کنید

آشپزخانه های کلاسیک بیشتر از آن که تیره و پیچیده باشند، دلباز، روشن و پرنور هستند. اگر قصد دارید از المان های تیره رنگ در آشپزخانه استفاده کنید، باید بتوانید تیرگی آن ها را به وسیله سایر اجزا خنثی کنید. استفاده از طیف های روشن به همراه چند بخش تیره می تواند جلوه خیره کننده ای در فضا ایجاد نماید.

ترکیب رنگ در دکوراسیون آشپزخانه

ترکیب رنگ در دکوراسیون آشپزخانه

کنتراست را از یاد نبرید

اگر در آشپزخانه کابینت های یک دست و سفید به کار برده اید، از استفاده از المان های تیره در فضا نترسید! وجود چند بخش تیره (به شرط اینکه به روشنایی محیط غالب نشوند)، به دلیل ایجاد کنتراست، دکوراسیون را به شکل قابل توجهی بهبود می دهند. می توانید کف آشپزخانه را با سرامیک تیره بپوشانید یا از کانترهایی با سنگ یا ام دی اف تیره رنگ استفاده کنید. به یاد داشته باشید که لازم نیست طیف روشن آشپزخانه فقط متشکل از رنگ سفید باشد. طیف های گوناگون رنگ کرم هم می تواند به خوبی اتمسفر مورد نظر را ایجاد نماید.

رعایت کنتراست در طراحی دکورآشپزخانه

رعایت کنتراست در طراحی دکورآشپزخانه

یکپارچگی، از ملزومات دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک

لزوم ایجاد کنتراست نباید باعث شود که یکپارچگی را از یاد ببریم. بهترین طراحی ها برای آشپزخانه کلاسیک، آنهایی هستند که اجزای هماهنگ و سازگار دارند. کابینت ها، کانتر، وسایل آشپزخانه، وسایل تزئینی و دکوراتیو هیچ کدام نباید در مغایرت با همدیگر باشند و در نهایت باید بتوانند با هم پیوند برقرار کنند.

سازگاری فرم با کاربرد

در طراحی دکوراسیون جمله رایجی وجود دارد: فرم اجزا تابع کاربرد آنها است. این جمله به این معناست که در طراحی دکوراسیون، ظاهر هر چیز باید نمایانگر کاربرد و عملکرد آن باشد. در طراحی دکوراسیون به سبک کلاسیک، این موضوع از اهمیت ویژه ای برخوردار است. شما برای داشتن یک دکوراسیون کلاسیک، بیش از هر چیز باید به تناسب ظاهر و کاربرد اشیاء توجه داشته باشید. به این وسیله دکوراسیونی ماندگار خواهید داشت که هیچ گاه قدیمی نمی شود و به اصطلاح از مد نمی افتد. پورشه ۹۱۱ و رولکس ساب مارینر را در نظر بگیرید. این دو محصول برای دهه ها بدون تغییر باقی ماندند. زیرا به خوبی به این اصل طراحی دکوراسیون پایبند بودند.

با توجه به این موارد شاید بتوان گفت که مثلا یخچال هایی با نمایشگر لمسی چندان در آشپزخانه کلاسیک نمی گنجند. البته این به هیچ عنوان به معنای استفاده از مدل های قدیمی و بی امکانات نیست. یک آشپزخانه کلاسیک خوب و مدرن، مواد و تکنیک‌ هایی را با هم ترکیب می‌ کند که مردم دوره‌ های گذشته حتی نمی‌ توانستند رویای آنها را ببینند.

در آخر شایان ذکر است که طراحی دکوراسیون آشپزخانه در سبک کلاسیک، علاوه بر اینکه اتمسفر گرم و دوستانه ای پدید می آورد، دسترسی به تمامی اجزا و استفاده از آن ها را نیز تسهیل می کند. با رعایت موارد ذکر شده، می توانید آشپزخانه خانه خود را به محلی دلپذیر برای گردهم آوردن عزیزانتان تبدیل نمایید.