در این مقاله در مورد پرده آشپزخانه و نکات اساسی در انتخاب پرده صحبت خواهیم کرد. پرده آشپز خانه یک راه حل ارزان اما موثر برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه می باشد. اینکه جنس پرده را چه طور انتخاب کنیم و همچنین انواع مدلهای پرده و تصاویر متنوع آن را در مطالب زیر برای شما عزیزان جمع آوری کرده ایم. طرح و رنگ پرده ها متنوع می باشد اما باید به کاربردی بودن آن هم توجه خاصی شود. مثلا پرده های کرکره ای و یا پرده های دو تکه هر کدام دارای کاربری متفاوتی می باشند که ما بطور مفصل برای شما توضیح می دهیم. 

پرده های مدرن و پلیسه دار پرده آشپزخانه بسیار زیبا

پرده های مدرن و پلیسه دار برای آشپزخانه

پرده آشپزخانه

کمتر آشپزخانه ای وجود دارد که پنجره نداشته باشد. حتی اگر پنجره هم نباشد، احتمالا درب بالکن و تراس به آشپزخانه راه خواهند داشت. دلیل آن هم واضح است. آشپز خانه به یک تهویه طبیعی نیاز دارد. حتی اگر هود قوی هم نصب کنیم باز هم نمی توانیم اثر مثبت ورود هوای تازه به محیط پخت و پز را نادیده بگیریم. اما صرف نظر از پنجره آشپز خانه، وجود پرده ای زیبا در جلوی آن و اینکه چه نوع طرح و جنسی داشته باشد نیز اهمیت بالایی دارد.استفاده از پرده یکی از روش ها برای تزیین پنجره در آشپزخانه است اما علاوه بر استفاده از پرده ایده های خلاقانه فراوانی برای دیزاین پنجره آشپزخانه وجود دارد. برای مشاهده انواع ایده ها می توانید مقاله ترفندهای یک دکوراسیون داخلی آشپزخانه پنجره دار را مشاهده کنید. در ادامه نیز می توانید با نکات اساسی برای استفاده از پرده آشپزخانه آشنا شوید.

پرده خاص برای آشپزخانه پرده آشپزخانه حصیری به رنگ قهوه ای

مدل پرده حصیری قهوه ای رنگ برای پنجره آشپزخانه

پرده زیبای آشپزخانه

پرده زیبای آشپزخانه

نکات اساسی در انتخاب پرده برای آشپز خانه

نکته مهمی که در انتخاب مدل پرده مناسب آشپزخانه باید به آن توجه کرد این است که پرده دو تکه باشد و از وسط باز شود، یا به طور ساده و یک تکه باشد و تنها از طرفین بتوان آن را کنار زد. پرده های دو تکه به این علت که می توان آن ها را از طرفین با نوار های تزئینی یا کمربند مخصوص پرده جمع نمود، ظاهر زیبا تری دارند. اما علاوه بر زیبایی برای انتخاب یک تکه یا دو تکه بودن پرده، بهتر است نوع پنجره را هم در نظر بگیرید. اگر پنجره یا درب بالکن از وسط باز می شود، پرده دو تکه گزینه بسیار مناسبی است. حتی اگر درب از طرفین باز می شود، ولی درب آن از نوع ریلی می باشد، باز هم مشکلی به وجود نمی آید. می توانید مقاله جدیدترین و مجلل ترین مدل پرده سال 2020 را برای دیدن انواع مدلهای پرده مشاهده کنید.

جنس پرده آشپز خانه از پارچه قابل شستشوی نازک نکات اساسی در انتخاب پرده برای آشپزخانه

جنس پرده مناسب برای آشپز خانه از پارچه قابل شستشوی نازک

نکات اساسی در انتخاب پرده برای آشپزخانه پرده های آشپزخانه مدل دو تکه

نکات اساسی در انتخاب پرده مناسب برای آشپز خانه

درب های عادی

اما درب های عادی که از کنار باز می شوند، برای پرده هایی از نوع دو تکه که قرار است در طرفین جمع شوند، مشکل ساز خواهند بود. چندان خوشایند نیست که در هنگام آشپزی با پنجره و پرده درگیری داشته باشید. اما جای نگرانی نیست. پرده های یک تکه نیز اگر در طرح و رنگ مناسب انتخاب شوند، به هیچ وجه از زیبایی آشپزخانه نمی کاهند و حتی آن را بهبود می بخشند. در برخی مدل ها، پرده های یک تکه را نیز می توان در سمت مخالف جهت باز شدن پنجره جمع نمود. مدل های خلاقانه و طرح های شیک بسیاری از این نوع پرده در بازار موجود هستند.

پرده دو تکه اشپزخانه درب های عادی

پرده دو تکه آشپز خانه برای درب های عادی

پرده برای آشپزخانه از نوع عادی

پرده برای آشپزخانه از نوع عادی

گرچه استفاده از گل میخ در این  پرده ها به وفور دیده می شود، اما برای آشپزخانه های کوچک توصیه می شود، جمع کردن پرده ها را بر عهده روبان های ساده و یا قفل ها و کمربند های روی پرده ای سبک و کوچک بسپارید. جمع کننده های مگنتی هم در طرح ها و رنگ های بسیار در بازار موجود هستند و مزیت اصلی آن ها، سهولت و سرعت در جمع کردن پرده می باشد.

پرده ساده برای آشپزخانه

پرده ساده برای آشپزخانه

مدلی از پرده برای آشپزخانه درب های عادی شیک و زیبا

مدلی از پرده برای آشپز خانه درب های عادی شیک و زیبا

جنس پرده آشپزخانه

جنس پارچه پرده بهتر است زیاد ضخیم نباشد. حتی پرده های توری هم گزینه خوبی برای آشپزخانه هستند. پرده قرار نیست نقش عایق گرما و سرما را ایفا کند. این کار را در آشپزخانه بهتر است به عهده شیشه های پنجره بسپارید. یک پرده سبک برای این که در مواقع لزوم به راحتی و سریع باز و بسته شود، گزینه بهتری است تا یک پرده سنگین و ضخیم که برای کنار کشیدن شما را به دردسر بیاندازد.

پرده توری مناسب برای آشپزخانه

پرده توری مناسب برای آشپزخانه

ویوی زیبای پنجره آشپزخانه جنس پرده  بسیار مهم است

ویوی زیبای پنجره آشپزخانه

جنس پرده آشپزخانه جنس پرده باید جنس ضخیم و لطیف و خوب باشد

جنس پرده باید جنس ضخیم و لطیف و خوب باشد

جنس های ضخیم برای شستشو نیز چندان مناسب نیستند. به هر حال فضای آشپز خانه به نوعی است که شستشوی پرده آن باید در کوتاه مدت انجام شود. پس بهتر است جنسی برای پرده انتخاب کنیم که در این شستشو های متوالی دردسر ساز نباشد و آسیب هم نبیند.

جنس نازک برای پرده آشپزخانه

پرده نازک و مناسب برای آشپزخانه

جنس نازک پرده آشپزخانه جنس پرده مناسب برای آشپزخانه

جنس نازک پرده پرده مناسب برای آشپزخانه

طرح و رنگ پرده آشپزخانه

در انتخاب طرح و رنگ پرده، دو عامل سلیقه و تناسب با سایر بخش های آشپزخانه از اصلی ترین موارد هستند. اما جدای از سلیقه، باید موارد دیگری را نیز مد نظر داشت. برای انتخاب رنگ به یاد داشته باشید که در این مدل پرده ها بهتر است رنگ های شاد و زنده به کار بروند. رنگ های تیره و بی روح از لحاظ روانی برای محیط آشپزخانه مناسب نیستند زیرا اشتها را به هم می ریزند.

رنگهای جذاب پرده آشپزخانه طرح و رنگ پرده بسیار مهم است

رنگهای جذاب پرده ،طرح و رنگ پرده بسیار مهم است

رنگ قرمز برای پرده اشپزخانه طرح و رنگ پرده

رنگ قرمز برای پرده

استفاده از پرده های رنگی

استفاده از پرده های رنگی

پرده های سفید با طرح های رنگارنگ معمولا با آشپزخانه هر خانه ای ست می شوند و در عین حال حس تازگی و سادگی آن ها کاملا متناسب با محیط آشپزخانه خواهد بود. پرده های پلیسه دار کلاسیک پرطرفدار ترین انواع پرده به شمار می روند.

پرده پلیسه دار برای آشپزخانه طرح و رنگ پرده

پرده پلیسه دار برای آشپزخانه طرح و رنگ پرده

طرح و رنگ پرده مدلی از پرده برای آشپزخانه

طرح و رنگ پرده پلیسه ای برای آشپزخانه

طرح پرده مدرن

اما اگر به دنبال طرح خاص تری برای پرده خود هستید، می توانید به سراغ طرح های مدرن تر بروید. می توان با اندکی تغییر در همان پرده های پلیسه دار کلاسیک، طرح های مدرن تری ایجاد کرد. در طرح های مدرن نیازی نیست حتما تمام بخش های پنجره به وسیله پرده پوشانده شود. می توان پرده را تنها برای نیمه بالایی پنجره به کار برد. اگر طرفدار نورانی بودن آشپزخانه هستید، استفاده از این نیم پرده ها گزینه بسیار مناسبی است.

نیم پرده اشپزخانه طرح پرده مدرن

نیم پرده به سبک مدرن برای آشپزخانه

پرده گلدار برای آشپزخانه طرح پرده مدرن

پرده گلدار برای آشپزخانه طرح پرده مدرن

رنگ پرده آشپزخانه

برای انتخاب رنگ پرده رنگ های غالب به کار رفته در دکوراسیون آشپزخانه را بررسی کنید و سعی کنید زنده ترین ترکیب رنگی هماهنگ با آن ها را بیابید. یک رنگ روشن همواره می تواند به عنوان گزینه ای منطقی برای رنگ زمینه پرده آشپزخانه مطرح شود. اگر نگران چرب شدن و تغییر رنگ پرده های سفید هستید، می توانید رنگ کرم را جایگزین آن کنید. این رنگ کم ترین اثر را از پاشیدن لکه های روغن – که در آشپزخانه امری طبیعی است – نشان می دهد.

پرده رنگ روشن برای آشپزخانه رنگ پرده آشپزخانه

پرده رنگ روشن برای آشپزخانه

رنگ روشن برای پرده رنگ پرده آشپزخانه

رنگ روشن برای پرده

رنگ روشن پرده برای آشپزخانه

رنگ روشن پرده برای آشپزخانه

پرده آشپز خانه از نوع کرکره ای

پرده های کرکره ای هم در آشپز خانه استفاده می شوند. این پرده ها برای باز و بسته شدن راحت تر هستند اما از لحاظ زیبایی ظاهری محدودیت هایی دارند. استفاده از این نوع پرده ها در محیط خانه به مذاق هر کسی خوش نمی آید زیرا اصل نوع طراحی آن ها هم برای محیط اداری است.

پرده چوبی و کرکر ه ای پرده آشپزخانه از نوع کرکره ای

پرده چوبی و کرکر ه ای

یک مدل زیبا از پرده کرکر ه ای پرده آشپزخانه از نوع کرکره ای

یک مدل زیبا از پرده کرکره ای به رنگ صورتی

اما انواعی از آن ها در ترکیب با تکه های پارچه ای و پلیسه دار، ترکیب فوق العاده ای پدید می آورند. به این صورت که شما می توانید کل سطح پنجره را با پرده کرکره ای بپوشانید و در بخش بالایی یا کناری پرده یک تکه پرده پلیسه ای عادی نصب کنید. در این صورت هم می توانید از راحتی باز و بسته شدن پرده بهره مند شوید و هم دکوری خاص و زیبا در آشپزخانه خواهید داشت.

پرده های جمع شونده از بالا

پرده های جمع شونده از بالا

پرده پلیسه ای و کرکر ه ای پرده آشپزخانه از نوع کرکره ای

پرده پلیسه ای و کرکر ه ای قهوه ای رنگ