طراحی آلاچیق در نگاه اول ممکن است کاری پر هزینه و تنها مخصوص خانه ها و ویلاهای بسیار لوکس به نظر برسد. در صورتی که با اندکی خلاقیت می توان با هزینه ای نه چندان زیاد یک آلاچیق در خانه برپا کرد. آلاچیق از آن دست سازه هاست، که وجود آن نه تنها تاثیر چشمگیری در ظاهر حیاط خانه می گذارد، بلکه به لحاظ کاربردی هم بسیار پر استفاده است. به طوری که قطع به یقین، پس از ساخت آلاچیق، اعضای خانه بخش قابل توجهی از وقت خود را در آن سپری خواهند کرد.

طراحی الاچیق زیبا برای باغ

طراحی الاچیق زیبا برای باغ

این موضوع که انسان تمایل دارد محیط زندگی اش را هر چه بیشتر به طبیعت نزدیک کند امری غیر قابل انکار است. آلاچیق این فرصت را به افراد یک خانه می دهد تا همزمان از امکانات رفاهی کامل بهره مند شوند و از منظره طبیعی و آب و هوای تازه نیز استفاده کنند.

طراحی زیبای الاچیق در فضای باز

طراحی زیبای الاچیق در فضای باز

 آلاچیق با کم ترین هزینه

به طور کلی شما با بنا کردن یک چهارچوب و قرار دادن یک دست میز و صندلی در زیر آن می توانید یک آلاچیق داشته باشید. اما اینکه چگونه بتوانید طراحی آن را سر و سامان دهید و با هزینه ای منطقی از آن یک آلاچیق درست و حسابی بسازید، موضوعی است که می خواهیم به آن بپردازیم. اولا باید توجه داشته باشید که چهارچوب آلاچیق قرار است از چه جنسی باشد. متریال مورد استفاده قیمت نهایی را دستخوش تغییرات زیادی می کند.

طراحی آلاچیق با کمترین هزینه

طراحی آلاچیق با کمترین هزینه

موضوع مهم دوم، شکل و جنس سقف است. در تصمیم گیری درباره سقف آلاچیق، مهم ترین فاکتور اقلیم منطقه است. این امر که در آن منطقه در طول سال چه قدر باران و برف می بارد یا میزان تابش آفتاب به چه صورت است، تعیین کننده شکل سقف آلاچیق خواهد بود.

الاچیق زیبا در شب

الاچیق زیبا در شب

اگر منطقه مذکور فقط در معرض آفتاب های شدید قرار دارد، چند ورق حصیر یا پارچه های ضخیم می توانند کار سقف را برایتان انجام دهند. اما اگر ناحیه نصب آلاچیق در معرض بارش باران و برف قرار دارد، پارچه و حصیر دیگر پاسخگو نیستند و به جای آن باید از گزینه های دیگری مانند شیشه، چوب و شالی استفاده کرد. اینکه از کدام یک از این مصالح استفاده می کنید، به نوع طراحی آلاچیق هم بستگی دارد. مثلا اگر می خواهید یک آلاچیق مدرن داشته باشید، قطعا استفاده از شالی گزینه مناسبی نیست.

فضای باز برای آلاچیق

فضای باز برای آلاچیق

نوع و جنس آلاچیق

نوع و جنس آلاچیق

پیشنهاد می دهیم این مطلب را مطالعه کنید : بام سبز یا روف گاردن بهشتی بر پشت بام شما

نصب آلاچیق در اقلیم های گوناگون

اصلی ترین علت نصب آلاچیق در حیاط، بهره مندی از طبیعت است. بنابراین نصب دیوار در اطراف آن امری غیر ضروری تلقی می شود. مگر در مواردی که محل مورد نصب در معرض وزش باد شدید قرار دارد یا آب و هوای منطقه خیلی سرد است. یا اینکه بالعکس در اوقاتی از روز، محلی که برای طراحی آلاچیق در نظر گرفته اید، در معرض تابش شدید آفتاب در ارتفاعات پایین قرار میگیرد و سقف نمی تواند حائل آن شود. در چنین مواردی بررسی دقیق بسیار ضروری است. شاید نیاز نباشد که شما هر چهار طرف آلاچیق خود را بپوشانید و تنها یک یا دو دیوار مشکل را بر طرف سازد.

آلاچیق زیبا بدون حصار و دیوار

آلاچیق زیبا بدون حصار و دیوار

یک مدل الاچیق بزرگ وسر پوشیده

یک مدل الاچیق بزرگ و سر پوشیده

دیوار ها یا سایبان های متحرک گزینه بسیار مناسبی هستند که می توان در صورت لزوم آن ها را باز یا جمع نمود. البته یک پرده ریلی هم می تواند کار سایبان متحرک را برایتان انجام دهد. این گزینه هزینه بسیار کم تری دارد. اما تنها به درد هوای گرم و آفتابی می خورد. دیوار های تمام شیشه هم گزینه مناسبی هستند. مزیت این نوع دیوار ها در این است که مانع دیدن مناظر نمی شوند و در هر شرایط آب و هوایی می توان از آن ها استفاده کرد. اما شیشه های مخصوص برای استفاده در چنین آلاچیق هایی قیمت بالاتری نسبت به سایر مصالح دارند. به علاوه طراحی آلاچیق شیشه ای در دسته آلاچیق های مدرن قرار می گیرد. البته در برخی آلاچیق ها نصب دیوار در چند طرف آلاچیق صرفا جنبه زیبایی دارد. برای این منظور می توان از دیوار های مشبک چوبی استفاده کرد.

آلاچیق های مدل شیشه ای

آلاچیق های مدل شیشه ای

آلاچیق سر پوشیده

آلاچیق سر پوشیده

آلاچیق های بدون دیوار

آلاچیق های بدون دیوار

طراحی فضای داخلی آلاچیق

در طراحی آلاچیق، ظاهر وسایلی که قرار است زیر آلاچیق قرار گیرند، حائز اهمیت است. بسته به سایز آلاچیق، می توانید علاوه میز و صندلی، چند کاناپه یا مبل تخت خواب شو، یا صندلی های راحتی هم قرار دهید. می توانید با قرار دادن چند کابینت یا پیشخوان، محلی برای پذیرایی از مهمانان خود آماده کنید و وسایل مورد نیاز برای پذیرایی را در این کابینت ها جای دهید. به این نوع از آلاچیق ها اصطلاحا آلاچیق زندگی گفته می شود. به این معنی که شما تقریبا همه وسایل ضروری را در آلاچیق خود فراهم آورده اید و می توانید بدون نیاز به اینکه دائما بین خانه و آلاچیق در رفت و آمد باشید،ساعت ها از بودن در طبیعت لذت ببرید.

آلاچیق با کاناپه

آلاچیق با کاناپه

آلاچیق فلزی

آلاچیق فلزی

برخی آلاچیق ها محل مناسبی برای نصب تاب هستند. تاب های چند نفره با صندلی راحتی می توانند با قرار گیری در زیر آلاچیق از خیس شدن در هنگام باران در امان بمانند. معمولا در حیاط هایی که آلاچیق نصب می شود، باربیکیو نیز حضور پررنگی دارد. برای نصب باربیکیو، فاصله ایمنی تا آلاچیق و جهت معمول وزش باد منطقه را حتما در نظر داشته باشید.

منظره زیبای آلاچیق بدون دیوار

منظره زیبای آلاچیق بدون دیوار

طراحی زیبا الاچیق روی دریاچه

طراحی زیبا الاچیق روی دریاچه

دیگران این مطلب را هم مشاهده کردند : ایده های طراحی گلخانه خانگی

طراحی آلاچیق از نوع سنتی و مدرن

در طراحی آلاچیق سنتی، قرار دادن تخت های چوبی پشت دار به جای صندلی، امری متداول است. پهن کردن یک فرش سنتی روی تخت در ترکیب با سقفی از جنس شالی، ترکیب مورد علاقه ایرانیان برای آلاچیق های سنتی در شمال کشور است. البته این ترکیب در هماهنگی کامل با اقلیم این منطقه از ایران قرار دارد و علاوه بر زیبایی می تواند دوام بسیار خوبی در آن اقلیم داشته باشد.

نمایی زیبا از الاچیق در وسط باغ

نمایی زیبا از الاچیق در وسط باغ

آلاچیق های طراحی شده در فضای باز باغ و و یلا

آلاچیق های طراحی شده در فضای باز باغ و و یلا

در طراحی آلاچیق معمولا سه متریال چوب، فلز و شیشه اصلی ترین کاربرد را دارند. در طراحی به سبک مدرن هر کدام از این سه نوع ماده ممکن است به کار برده شوند. اما نکته اصلی اینجاست که رنگ ها و طرح های به کار برده شده در این نوع طراحی به صورت مینیمال هستند. مدل های خاص و جدیدی برای طراحی سقف ها و دیوار های آلاچیق های مدرن امکان پذیر است که می توان با توجه به سلیقه آن ها را برای خانه برگزید. به یاد داشته باشید که استفاده از آلاچیق تنها مخصوص روز ها نیست. بنابراین نورپردازی مناسب را از یاد نبرید. به علاوه چون در برخی مناطق شب ها پشه زیاد می شود، استفاده از توری های مخصوص یا پشه بند در اطراف آلاچیق اقدامی ضروری است.

طراحی الاچیق با چوب

طراحی الاچیق با چوب

نور پردازی الاچیق

نور پردازی الاچیق